Ile wytrzyma igła?

Zaczęty przez merlin1973, Grudzień 27, 2014, 02:06

Poprzedni wątek - Następny wątek

merlin1973

Cytat: frywolny trucht w Grudzień 26, 2014, 20:11Producent dramatycznie słabo oceniał trwałość igieł: ok. 600 godzin dla MF 101.

Mam małe pytanko:  jedynym elementem zużywającym się w wkładce jest igła, jaka jest normalna- średnia trwałośc igły?



 
Pozdrawiam S.CH.

frywolny trucht

To złożona kwestia, świetna na osobny wątek. Producenci są dość enigmatyczni, bo i racja. Ktoś zmierzy byle jak nacisk, przesoli o gram i będzie się upierał, że producent dał gwarancję na ileś godzin, a padła w połowie dystansu :)
Wkładka padnie także o wiele szybciej gdy zawieszenie będzie moczone podczas mycia igły alkoholem.
Na chłopski rozum najlepiej, dla igły i winyla, gdy szlif jest ostry ( bo przylega dużą powierzchnią więc rozkłada nacisk), a nacisk optymalny stosunkowo niewielki. Ale to też może być złudne, a bo jak ktoś ma porysowane płyty to mały nacisk sprowokuje przeskakiwanie ścieżek,do tego paprochy, no i nie wiemy jakiej klasy jest sam diament, oraz jak precyzyjnie wklejony ( w sensie przekręcenia).

Gdybym dorwał tanio igłę do Goldringa 2500, kupiłbym ( pożyczył do testu?) dla celów naukowych. Wg mnie, mój egzemplarz ma ok. 2,5 roku, gra średnio minimum godzinę dziennie i nie czuję degradacji dźwięku ( choć może czuję, że mniej basu?), ale pewność mogę mieć gdy porównam z nówką.





frywolny trucht

Nadal pozostanie jednak wiele niewiadomych. Czy ustawiając wg szablonu wkładkę, która ma przekręcone ostrze, nie przyczyniłem się do skrócenia żywota igły? Czy ignorując szablony, ustawiając na słuch- pomogłem, czy zaszkodziłem igle? Czy zadbałem o optymalne warunki pracy, czy np moje płyty to kaplica pod względem technicznym? Krzywe, porysowane padło nadające się na śmietnik? Jeśli ta nowa igła zagra niemal jak moja- to ile czasu pożyje moja? Tydzień, dwa, rok?

frywolny trucht

Wyodrębniłem myśl- zapytanie Merlin1973 z typowo katalogowego wątku o wkładce MF100. Proszę, dzielcie się tutaj doświadczeniami w temacie długości życia Waszych igieł.





GregWatson

#4
Znalazłem taki opis zapytania:

http://audio.com.pl/faq/jaka-jest-zywotnosc-wkladek-gramofonowych

i tu też opisują

http://www.rms.pl/gramofony.html

Jak się okazuje z powyższych opisów czas pracy igły (czyli utrzymanie określonego zakresu parametrów podawanego przez producenta) waha się w granicach od 2000 - 4000 godz. przy czym należałoby nadmienić iż wiele zależy od takich parametrów jak:
- prawidłowego ustawienia wkładki,
- nacisku igły,
- jakości płyt,
- i pewnie wielu innych.
Trochę tego i trochę tamtego też.

miniabyr

Odpowiedź na to pytanie pojawiła się już wcześniej.Ile? To co założył producent to jest optimum  dobrego odbioru ,ale minus źle skalibrowana wkładka i brudne płyty. A kiedy to stwierdzić? Jak zaczniemy dokładać wagi ,aby zmniejszyć słyszalne efekty zużycia igły. Wydaje mi się ,że mimo wszystko najbardziej destrukcyjne dla igły to brudne płyty.Tych porysowanych i z niepewnego źródła nie kładę w ogóle na talerz.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

merlin1973

2000-4000 godzin to dośc dużo,
słuchając codziennie nawet 3 godz. rocznie wyjdzie trochę ponad 1000godz. (1095)
tak jak już napisano uzależnione jest to też od stanu płyt.
Chcesz by igła wytrzymała dłużej, nie kładź na talerzu porysowanych płyt -zrób z nich zegar ;) ;) ;)
Pozdrawiam S.CH.

masza

Mój Dynavector ma już 3 lata. Gra +/- 15 godzin tygodniowo, czyli ok 2500 godzin na liczniku.
Jakieś 3 miesiące temu wysłałem go do RCMu na przegląd.
Diagnoza - szlif jak w nowej wkładce, zawieszenie 10% klapnięcia.
Wychodzi, że jak nie będę sie do gramofonu dotykał na fleku to 10 tyś godzin powinna wytrzymać.

rudy-102


frywolny trucht


pmcomp

Cytat: masza w Grudzień 27, 2014, 15:20
Mój Dynavector ma już 3 lata. Gra +/- 15 godzin tygodniowo, czyli ok 2500 godzin na liczniku.
Jakieś 3 miesiące temu wysłałem go do RCMu na przegląd.
Diagnoza - szlif jak w nowej wkładce, zawieszenie 10% klapnięcia.
Wychodzi, że jak nie będę sie do gramofonu dotykał na fleku to 10 tyś godzin powinna wytrzymać.

flek raczej szkodzi plytom niz wkladce. Swoim rencom wogole nie ufam i korzystam wylacznie z windy.

Pozdro

masza

Cytat: pmcomp w Luty 11, 2015, 10:38flek raczej szkodzi plytom niz wkladce.
Pod warunkiem, że się w pomroczności jasnej nie pomyli igły z dźwignią ramienia.
Zwłaszcza z pozycji klęcznej po zuchwałym i nieoczekiwanym zaatakowaniu przez dywan.


frywolny trucht

A więc drogi użytkowniku, jeśli nie jesteś posiadaczem wkładki MF 100, która posiada słaby (słaby, bo małe powierzchniowo punkty styku z winylem, więc nacisk jest kumulowany na małej przestrzeni) szlif sferyczny i dość spory nacisk na płytę 2g, a deklarowana trwałość igły to 400 godzin- jest spora szansa, że Twoja jeszcze pogra, choć minął jej już i drugi rok aktywnego szurania po winylu.

Jeżeli w wyniku odsłuchów masz wrażenie, ze igła gra gorzej, zachowuje się dziwnie, przeskakuje rowki, penetruje nawet rejony label-a ( o takim przypadku dziś przeczytałem) sprawdź potencjalne przyczyny powyższych zjawisk:

-uszkodzone zawieszenie, wygięta igła. Odgięcie igły w osi wzdłużnej wkładki na lewo lub prawo, klapnięcie zawieszenia. Jeśli tak- igła rzeczywiście do wymiany.
-brudna igła. Brud kudłaty potrafi wręcz wyrzucić igłę z rowka, a mocno upierniczona płyta spokojnie da radę to zrobić przed końcem pierwszej strony. Pomimo, że igła była czysta. Brud ten może być różnorakiego pochodzenia. A to z kota, a to z komety, a nawet i z nieodparowanego płynu Knosti.
Ten brud jednak łatwo zobaczyć. Nawet bez szkieł powiększających. Gorszy jest brud lepki pozostawiony przez palacza papierosów, płynów do mycia winyli, które nie odparowują, a zostawiają lepki osad na płycie, który ściąga na siebie następnie igła. Ten skafanderek trudniej zauważyć.
Czyli myjemy igłę i myjemy płytę na której wyszło, że najwyższy czas zmienić igłę, a może i wkładkę.

Pomogło? Jesteśmy w domu. Nie pomogło? Czas na sprawdzenie od samego początku prawidłowości ustawienia tj. wypoziomowania gramofonu, ustabilizowania podłoża, ustawieniu od początku przesięgu, kąta prowadzenia, VTA, nacisku i antyskatingu. Pomogło? Jesteśmy w domu. Nie pomogło? Jeśli jesteś pewny, że nie popełniłeś błędu- igła do kosza.

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93