Autor Wątek: Okki Nokki- półautomatyczna myjka do winyli  (Przeczytany 16472 razy)

Offline blackholesun

• maniak
Odp: Okki Nokki- półautomatyczna myjka do winyli
« Odpowiedź #50 dnia: Wrzesień 15, 2016, 19:35 »
Koledzy może ktoś mi doradzi. Zauważyłem, że płyty myte na Okki zajebiście się elektryzują i to w momencie zdjęcia z myjki.

Dzisiaj myłem płytę (która wczesniej była już umyta w Knosti). Nałożyłem płynu, kilka obrotów w jedną stronę, drugą, znowu zmiana kierunku i odsysanie - 1,5 obrotu z odsysaniem, wyłączam, ramię podnosi się po 2 obrotach. Czyli zgodnie z instrukcją.
Przyszedł kolega, zostawiłem płytę na myjce, po 5 minutach ją zdjąłem. Strona, która nie była jeszcze myta, a która przylegała do talerza myjki trzeszczy od ładunków. Przyciąga mi włoski na ramionach. Tak chyba nie powinno być?

Na płytach, których nie zostawiałem na tak długo na talerzu, tylko mycie, obrót płyty, mycie i na suszarkę - też zauważyłem, że straszliwie przyciągają kurz.
Sure, Not

Online frywolny trucht

• maniak
« Odpowiedź #51 dnia: Wrzesień 15, 2016, 20:35 »
Zawsze twierdziłem, że  ON radzi sobie gorzej z usuwaniem ładunków elektrostatycznych niż Knosti.
Raz, że technologia- kąpiel, a nie namaczanie. Dwa, że płyn Knosti jest dużo- w tym aspekcie- lepszy niż oryginalny ON. No cóż, spróbuj więc płynu Knosti.
ZESTAW 1: Ad Fontes z dwoma ramionami, Benz Micro Glider SL i Philips GP 412 Mk2, pre Husariaa, MAP 306, MCD 204, Haydn Grand, JBL ES 150P, Sennheiser HD 598, OPPO PM-2, HA-1, Takstar 80 PRO V2, Akai GX 620, Teac X-1000M, Albedo Blue.
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93, Kimber Cable 8VS, Pioneer Monitor

Offline rudy-102

• maniak
« Odpowiedź #52 dnia: Wrzesień 16, 2016, 21:38 »
A jak radzi sobie Okki z płytami 10-cio calowymi?

Online frywolny trucht

• maniak
« Odpowiedź #53 dnia: Wrzesień 16, 2016, 21:51 »
No czeba kupić dodatkowe ssawki: http://www.okkinokki.pl/sprzet/ , a ponieważ to spszent ałdiofilski, tanio być nie może. Wiadomo rezonansze, pojemność, szybkość, czystość , tłumienie, rezonansze do kwadratu :)
ZESTAW 1: Ad Fontes z dwoma ramionami, Benz Micro Glider SL i Philips GP 412 Mk2, pre Husariaa, MAP 306, MCD 204, Haydn Grand, JBL ES 150P, Sennheiser HD 598, OPPO PM-2, HA-1, Takstar 80 PRO V2, Akai GX 620, Teac X-1000M, Albedo Blue.
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93, Kimber Cable 8VS, Pioneer Monitor

Offline malg

• meloman, audiofil??
  • maniak
  • muzyka jest jedna, słuchaczy wielu, a sprzętu ...
« Odpowiedź #54 dnia: Wrzesień 16, 2016, 22:14 »
Ja własnie umyłem trzy płytki na sesje jutrzejszą do Kawosza.
Co prawda ja mam knosti a nie ON ale płyn robię w trochę innej proporcji niz zalecany
a mianowicie dodaję więcej Fotonalu / Tetenalu - to znaczy nie 2-3 krople ale około pół naparstka
jak robiłem w/g przepisu to płyty wolniej schły i czasami zostawał osad lub smugi. Wieksza ilość fotonalu powoduje
szybsze odporowanie płynu
nie zauważyłem zeby płyty mi sie elektryzowały

Jezeli natomiast elektryfikacja następuje przy tarciu ramienia ssącego o winyl,
to wtedy skład płynu będzie miał mniejsze znaczenia.
moze spróbuj zmienic te aksamitkę w ramieniu ssącym, bo ona może być powodem tej elektryfikacji

Offline paul_67

• maniak
  • Jestem muzyką.
« Odpowiedź #55 dnia: Wrzesień 16, 2016, 22:33 »
Używam rakotwórczego forumowego płynu i nic mi się nie elektryzuje.Zupełnie bez sensu byłoby takie mycie, a niektóre płyty (nowe) czasami przyklejone są do folii i strzelają ładunkami :)
Muzyka ponad polityką!

jamówię

• Gość
« Odpowiedź #56 dnia: Wrzesień 17, 2016, 09:25 »
Ja używam płynu ProJecta,podobno nie zawiera alku(szkoda ;D) efekt świetny,nic nie elektryzuje,płyty czyściutkie. Muszę od elemka wziąć kapkę RCMu dla porównania,bo lata używałem właśnie jego i byłem mega zadowolony.

Offline malg

• meloman, audiofil??
  • maniak
« Odpowiedź #57 dnia: Wrzesień 17, 2016, 09:38 »
mój to też forumowy, tylko zmodyfikowany jak pisałem wyżej.
Ważne też aby płyn filtrować po każdym myciu i /  lub robić nowy co kilka myć oraz wannę w przypadku knosti płukać po myciu płyt i wycierać bo tam na dnie zostają różne zanieczyszczenia.
Moim zdaniem TETENAL jest lepszy bo ma właściowści antystatyczne
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 17, 2016, 09:43 wysłana przez malg »

Offline masza

• maniak
  • Lampofil :D
« Odpowiedź #58 dnia: Wrzesień 17, 2016, 09:49 »
To je bardzo dobre

A poza tym...  ;)

Offline malg

• meloman, audiofil??
  • maniak
« Odpowiedź #59 dnia: Wrzesień 17, 2016, 09:57 »
a propo's dotyk, Andrzej Analogowy mówił mi kiedyś ze zabrudzenia bardzo tłuste przemywa benzyną ekstrakcyjną i szmatką

Offline paul_67

• maniak
  • Jestem muzyką.
« Odpowiedź #60 dnia: Wrzesień 17, 2016, 10:04 »
"Zły dotyk" już sobie drukuję i wieszam na drzwiach pokoju :) Od kiedy kolega zauważył elektryzowanie się płyt po umyciu? Zawsze tak było?
Muzyka ponad polityką!

Offline rudy-102

• maniak
« Odpowiedź #61 dnia: Wrzesień 17, 2016, 10:15 »
No czeba kupić dodatkowe ssawki: http://www.okkinokki.pl/sprzet/ , a ponieważ to spszent ałdiofilski, tanio być nie może. Wiadomo rezonansze, pojemność, szybkość, czystość , tłumienie, rezonansze do kwadratu :)
No to chyba dam radę :)

Offline rudy-102

• maniak
« Odpowiedź #62 dnia: Wrzesień 17, 2016, 10:22 »
Właśnie poszukałem w sieci i u mnie kosztują te ramiona od 35 do 49 euro. 209 zł jest w porównaniu z tym ceną umiarkowaną.

Offline Piterski

• maniak
« Odpowiedź #63 dnia: Wrzesień 26, 2016, 14:42 »
Dzięki uprzejmości kolegi mam możliwość umyć kolekcje swoich płyt.
Jeśli chodzi o ergonomię to jestem tą myjka zachwycony :).
Nie zauważyłem efektu elektryzowania się płyt i związku z tym jak za kilka miesięcy skończę spłacać Sensora to biorę ją na raty. Nie widzę możliwości powrotu do analogowej wersji Knostii.

Miałem taką myjkę zrobić samodzielnie zgodnie z projektem Paula ale ta nowa wersja podoba mi się na tyle, że nie będę się w to bawił.
Sprzęt: Elektro Voice Delta, Luxman CL36, Marantz Sm-9, AdFontest, Micro Seiki DD-40, Sensor2, DV-20x2L, Denon 3910, Marantz CD-17Ki.

jamówię

• Gość
« Odpowiedź #64 dnia: Wrzesień 26, 2016, 15:07 »
Rozważ myjkę Pro Jecta,jest w podobnej cenie,tylko wykonana na obrabiarce komputerowej,w związku z tym jakość podzespołów i wykonanie jest nie do porównania do holenderskiego garażu ;D ;D

Offline Piterski

• maniak
« Odpowiedź #65 dnia: Wrzesień 26, 2016, 22:30 »
Poproszę jakiś link, chyba jej nie widziałem.
Sprzęt: Elektro Voice Delta, Luxman CL36, Marantz Sm-9, AdFontest, Micro Seiki DD-40, Sensor2, DV-20x2L, Denon 3910, Marantz CD-17Ki.

Offline elem

• maniak
« Odpowiedź #66 dnia: Wrzesień 26, 2016, 23:00 »
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

jamówię

• Gość
« Odpowiedź #67 dnia: Wrzesień 27, 2016, 06:40 »
Tak to ta,ja jestem z niej bardzo zadowolony. Z pokrywą wygląda mega estetycznie :)

Offline maciek1

• maniak
« Odpowiedź #68 dnia: Wrzesień 27, 2016, 07:49 »
Ten Pro-Ject to z czego zbudowany? Mdf? A jak wygląda sprawa z częściami? Aksamitki itp?

Online frywolny trucht

• maniak
« Odpowiedź #69 dnia: Wrzesień 27, 2016, 09:45 »
Tak jak paczę na obrazki, ma dwie przewagi nad ON. Talerzyk i docisk są wielkości labelu. To znaczy, że nie brudzimy sobie płyty. Bo gdy kładziesz brudną płytę na talerzu myjki ON i myjesz u góry, to ta strona na dole jest brudna i może coś zostawić na gumowej macie talerza. Obracamy płytę czystą stroną na dół i zbieramy to co zostawiła strona brudna. Dwa, że nie ma głupiej nakrętki na szpindel, która nic nie chroni. Pro-Ject pomyślał i osłania label.

Offline Piterski

• maniak
« Odpowiedź #70 dnia: Wrzesień 27, 2016, 10:39 »
Na zalety można popatrzeć też jak na wady.
Podparcie tylko labelu powoduje, że dociskając szczoteczkę do płyty ta się wygina.
W OkiNoki łatwiej się dokładnie płytę czyści bo włoski mocno czyszczą rowki, szczoteczka potrafi drgać w dłoni.

Labela nie ma co specjalnie osłaniać bo szczoteczka i tak łapie płytę w części roboczej. Docisk trzuma tylko płytę na talerzu.

Guma w OkiNoki łatwo się zdejmuje i można ją umyć, poza tym bez problemu daje się łatwo wyczyścić gąbką zmywakiem. Nie zauważyłem by brudziła się umyta strona.

Offline paul_67

• maniak
  • Jestem muzyką.
« Odpowiedź #71 dnia: Wrzesień 27, 2016, 16:47 »
Uważam,że mały talerzyk, tylko pod label, to same plusy.Płyty czyściutkie i nie ma co się martwić jakimś wyginaniem winyla.To sprawa zupełnie marginalna.Te dociski PJ zerznął ode mnie.Nawet tak samo go podkleili :)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 27, 2016, 16:56 wysłana przez paul_67 »
Muzyka ponad polityką!

Offline miniabyr

• maniak
« Odpowiedź #72 dnia: Wrzesień 27, 2016, 17:01 »
Ma działać ,z dużym czy małym talerzykiem płyta ma być czysta . Najważniejsze jest odessanie płynu z powierzchni płyty . I za pewne obie robią to dobrze. Ja mam okki nokki  i nie dostrzegam mankamentów tego urządzenia. Nie sądzę też ,że Project będzie lepszy/gorszy od Okki nokki . To ta sama półka cenowa . Piterski zasmakował w czystych płytach . Spokojnie  możesz brać jedną z nich .
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 27, 2016, 17:10 wysłana przez miniabyr »
Niech żyje Dupa prezydent wszystkich Wolaków.

jamówię

• Gość
« Odpowiedź #73 dnia: Wrzesień 27, 2016, 20:34 »
Na zalety można popatrzeć też jak na wady.
Podparcie tylko labelu powoduje, że dociskając szczoteczkę do płyty ta się wygina.
W OkiNoki łatwiej się dokładnie płytę czyści bo włoski mocno czyszczą rowki, szczoteczka potrafi drgać w dłoni.

Labela nie ma co specjalnie osłaniać bo szczoteczka i tak łapie płytę w części roboczej. Docisk trzuma tylko płytę na talerzu.

Guma w OkiNoki łatwo się zdejmuje i można ją umyć, poza tym bez problemu daje się łatwo wyczyścić gąbką zmywakiem. Nie zauważyłem by brudziła się umyta strona.

Piterski sorry,ale co Ci się wigina?dolny talerzyk jest na stałe przykręcony do osi napędu a górny nakręcasz jak docisk gramofonowy,tyle że zasłania cały label,musiałbyś na tej płycie usiąść,żeby ją wygiąć. Natomiast ergonomicznie a co najważniejsze estetycznie,to okki ma się tak do estetyki jak koń do koniaku. Nikogo nie przekonuję,do wyboru miałem Okki i ProJect,wybrałem Pro Ject z powodów,które opisałem.

Offline Piterski

• maniak
« Odpowiedź #74 dnia: Wrzesień 27, 2016, 21:14 »
Używam szczoteczki tej z Winyle.pl z drewnianym uchwytem i podwójnym rzędem włosków.
Najpierw rozprowadzam płyn, a potem trzymam ją prostopadle do płyty lekko przyciskając i czuje jak drży kiedy włoski wygrzebują brud z rowków płyty. Zakładam, że jeśli talerzyk byłby mały to mocniejsze dociśnięcie spowoduje iż płyta się ugnie. Nawet w Knosti te włoski stawiają opór na płycie.
Z tego względu i bardziej przekonuje mnie OkiNoki. Projecta nie widziałem i nie miałem go w rączkach.
Bardziej mi też odpowiada nowa stylistyka OkiNoki, ale to już kwestia gustów.