Autor Wątek: Podstawa czy uziemienie,dlaczego?  (Przeczytany 4434 razy)

Offline JuG

• maniak
  • **
Odp: Podstawa czy uziemienie,dlaczego?
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 18, 2015, 17:37 »
Electy II to model z membraną bierną?

Tak. Nie lubię chuchania BR. Tylko, ze obudowa zamknięta jest trudniejsza do napędzania.

kupiłem Skylany i one wysokościowo są u mnie w punkt

Czy próbowałeś postawić monitory niżej/wyżej? Jeżeli nie to spróbuj. Można nawet taboret i książki wykorzystać. I nie wsłuchuj się w niuanse (mikrodetale, punktowość) a w stopień realizmu, żywości, przyjemności, otwartości. Drobiazgi można będzie później poprawić materiałem standów. Chociaż całkiem możliwe, że Alan obsłuchał wysokość standów.

Z tego co wiem to czym bliżej ściany stoi monitor tym wyżej powinien stać. Ale różnica jest 1-2 cm. Nie wiem do końca czym to wytłumaczyć ale słyszę różnice.
« Ostatnia zmiana: Marzec 18, 2015, 17:46 wysłana przez JuG »

Drizzt

• Gość
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 18, 2015, 17:56 »
Alan raczej nie obsłuchał wysokości standów bo harbeth nie produkuje standów. Natomiast Noel ze Skylana na pewno to zrobił. Tyle że musiał przyjąć jakiś kompromis bo nie wie jak kto u siebie w domu słucha, z jakiej odległości i na jakiej wysokości siedzi. A zasada w Harbecie jest prosta - tweetery powinny być na wysokości uszu.

jamówię

• Gość
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 18, 2015, 18:38 »
Electy II to model z membraną bierną?

Tak. Nie lubię chuchania BR. Tylko, ze obudowa zamknięta jest trudniejsza do napędzania.

kupiłem Skylany i one wysokościowo są u mnie w punkt

Czy próbowałeś postawić monitory niżej/wyżej? Jeżeli nie to spróbuj. Można nawet taboret i książki wykorzystać. I nie wsłuchuj się w niuanse (mikrodetale, punktowość) a w stopień realizmu, żywości, przyjemności, otwartości. Drobiazgi można będzie później poprawić materiałem standów. Chociaż całkiem możliwe, że Alan obsłuchał wysokość standów.

Z tego co wiem to czym bliżej ściany stoi monitor tym wyżej powinien stać. Ale różnica jest 1-2 cm. Nie wiem do końca czym to wytłumaczyć ale słyszę różnice.

Kombinowałem z wysokością a jakże :) Skylany mają dwa rodzaje zakończeń,albo są to takie plastikowe bączki,albo ostre jak nóż kolce. Na plastikach jest niżej i tak początkowo słuchałem a potem z małpiej ciekawości wkręciłem kolce i tak już zostało,bo precyzja i lokalizacja źródeł pozornych,zrobiła się chirurgiczna, w ogóle uwielbiam precyzyjną scenę i trójeczki w takim ustawieniu mi to dają.
Co do BR to ja właściwie zawsze miałem BR,dopiero P3 są OZ i to rozwiązanie bardzo sobie chwalę,rozumiem doskonale o czym piszesz :) z drugiej strony,wszystkie pozostałe modele Harbs mają BR a ich dzwięk jest dla mnie,podobnie jak z moich trójek-referencyjny:) Jak zwykle nie ma reguł

Offline intenser

• maniak
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 18, 2015, 18:46 »
wszystkie pozostałe modele Harbs mają BR a ich dzwięk jest dla mnie,podobnie jak z moich trójek-referencyjny:) Jak zwykle nie ma reguł

bo wszystkie inne mają membranę midwoofera 20cm

nie da się zrobić OZ przy takiej średnicy woofera ( albo inaczej da się jak robi to ATC ale mielibyśmy rzeczywistą skuteczność na poziomie 80db i wymóg prawdziwej elektrowni by to ruszyć )
« Ostatnia zmiana: Marzec 18, 2015, 18:51 wysłana przez intenser »

Offline JuG

• maniak
  • **
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 18, 2015, 18:50 »
A zasada w Harbecie jest prosta - tweetery powinny być na wysokości uszu.

Jest to ogólnoprzecząca zasada. Tylko, że chyba ogólnie błędna. Co nie znaczy, że w przypadku waszych Herbatników tak jest. W trójmieście nie mam dostępu do Harbeth-ów niestety. Do Maćka do Wa-wy już który miesiąc się wybieram i na razie nic z tego nie wychodzi.

Ostatnio miałem możliwość porównania wpływu wysokości podstawek dla kilku modeli monitorów aktywnych (APS i Dynaudio) oraz pasywnych (ATC i stare KEF-y). Wszystkie monitory grają lepiej na niższych podstawkach niż to wynika z tej ogólnej zasady.

Drizzt

• Gość
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 18, 2015, 18:51 »
Wszystko zależy od zestrojenia bas refleksu a nie tego czy on w ogóle jest. W Harbecie to bardziej otwór stratny niż BR i nic nie ma prawa furczeć, to nie Cervin Vega.

Co do wysokości to takie jest niezmienne od lat stanowisko konstruktora a on ma te kolumny pomierzone na wszystkie strony i zna dyspersję tweetera i integrację driverów lepiej niż my jesteśmy w stanie poznać przy użyciu pary uszu. Ale nie eksperymentowałem z wysokością bo nie bardzo mam jak.
« Ostatnia zmiana: Marzec 18, 2015, 18:55 wysłana przez drizzt »

Jakub

• Gość
« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 18, 2015, 19:02 »
Wszystkie monitory grają lepiej na niższych podstawkach niż to wynika z tej ogólnej zasady.

Moje kolumienki też grają lepiej na niższych podstawkach. Najlepiej brzmią jak twittery są tak 5-10cm poniżej uszu. Co daje podstawki ok. 70cm.

Offline elem

• maniak
« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 18, 2015, 19:02 »
monitory grają lepiej na niższych podstawkach niż to wynika z tej ogólnej zasady.

tak miałem na B&W Matrix 805 ale już malenkie ASW czy Audio Physic potrzebowały wznosic sie ponad uszy
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

jamówię

• Gość
« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 18, 2015, 19:03 »
Ja mogę potwierdzić,że wyżej u mnie jest lepiej,ale panowie nie róbmy kolejnego wątku o Harbs.
BTW co jest z maszą?

1000 8)

Jakub

• Gość
« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 18, 2015, 19:04 »
ale już malenkie ASW czy Audio Physic potrzebowały wznosic sie ponad uszy

Z drugiej strony, na co dzień kolumny stoją na szafkach o wysokości 1m (mam dwa koty i czteroletnie dziecko), i wtedy też brzmią dobrze. Nieco gorzej niż na podstawkach, ale wciąż lepiej niż kiedy tweetery mam na wysokości uszu.

kangie

• Gość
« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 18, 2015, 19:05 »
Ciekawe kto na forum ma najnizsze podstawki  ;D
Moje maja 33cm (bez kolcow/nozek 30cm).

Drizzt

• Gość
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 18, 2015, 19:06 »
BTW co jest z maszą?

Chyba ma kłopot z psiakiem.

Tweetery na wysokości uszu to nie jest ogólna zasada bo w rożnych kolumnach może być najróżniej - zależnie od konstrukcji. Także jak najbardziej normalne jest, że Wam grają niżej albo wyżej.
« Ostatnia zmiana: Marzec 18, 2015, 19:10 wysłana przez drizzt »