Autor Wątek: Muzyka dawna i duża czarna.  (Przeczytany 4050 razy)

Offline nosferartur

• maniak
  • VINO E MUSICA
Muzyka dawna i duża czarna.
« dnia: Marzec 31, 2015, 10:46 »
Na początek dwie płyty. Najstarsza płyta z muzyką dawną w mojej kolekcji i płyta zawierająca muzykę zrekonstruowaną na podstawie najstarszego zapisu muzycznego znanego historii.

Pierwsza wydana przez wytwórnię Westminster w roku 1956, w wersji Hi-Fi, a w składzie muzyków dwóch członków najbardziej wpływowej formacji w historii HIP Studio der fruhen Music, Thomas Binkley i Sterling Jones.
 Muzyki dawnej słucham grubo ponad 20-cia lat, więc odbiór zarejestrowanego na niej materiału nie jest problemem, po trosze „dojrzewałem” ze zmianami w estetyce. Jeżeli jednak ktoś zaczął swoją przygodę od produkcji takiej Alphy i HIP-popowej L’Arpeggiaty-Christiny Pluhar, to zawartość tego winyla określiłbym, delikatnie mówiąc, jako nieprzystępną.  :)

Druga jest moją płytą kanoniczną. Zaakceptowanie materiału jako muzyki może doprowadzić do tego, że łatwo przyswajalna stanie się również XX-wieczna awangarda.  :)

« Ostatnia zmiana: Marzec 31, 2015, 10:49 wysłana przez nosferartur »
Zu Audio Druid, Zu Audio Mini Method sub, monobloki Antique Sound Lab AQ-1006(845), Bel Canto CD 2, gramofon Michell Gyro Dec + SME 309 + Benz Micro Glider SL , pre gramofonowe EAR 834 P.

Offline vasa

• Słucham klasyki.
  • moderator
Odp: Muzyka dawna i duża czarna.
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 31, 2015, 11:06 »
A myślałem że to ja jestem hardcorem  :-\
Przy Tobie to ja pikuś jestem  :-X
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: Lenco L450+Benz Micro ACE+stepup z Pre Q-Audio+Lyngdorf+Tuby DIY na Fostexach 206 + kable. Też nieistotne.

Offline nosferartur

• maniak
  • VINO E MUSICA
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 31, 2015, 11:40 »

Oj nie bądź taki skromny, to nie jest mój monopol, ale dorastałem w duchu punk, więc mi łatwo. :)
Zu Audio Druid, Zu Audio Mini Method sub, monobloki Antique Sound Lab AQ-1006(845), Bel Canto CD 2, gramofon Michell Gyro Dec + SME 309 + Benz Micro Glider SL , pre gramofonowe EAR 834 P.

Offline frywolny trucht

• maniak
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 31, 2015, 12:27 »
Spoko jest. Prawie Dead Can Dance.

ZESTAW 1: Ad Fontes z dwoma ramionami, Benz Micro Glider SL i Philips GP 412 Mk2, pre Husariaa, MAP 306, MCD 204, Haydn Grand, JBL ES 150P, Sennheiser HD 598, OPPO PM-2, HA-1, Takstar 80 PRO V2, Akai GX 620, Teac X-1000M, Albedo Blue.
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93, Kimber Cable 8VS, Pioneer Monitor

Offline vasa

• Słucham klasyki.
  • moderator
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 31, 2015, 12:41 »
Parę razy podchodziłem do tematu ale dalej niż do Savalla nie jestem w stanie sięgnąć  :(
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: Lenco L450+Benz Micro ACE+stepup z Pre Q-Audio+Lyngdorf+Tuby DIY na Fostexach 206 + kable. Też nieistotne.

Offline jajacek1410

• maniak
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 31, 2015, 21:44 »
   He, he  Ja się tu lansowałem jako miłośnik ciężkiego metalu, zgodnie z prawdą, z resztą. A teraz sie przyznam, że i dawna muzyka jest mi nie obojętna. Historia mojego żywota melomaniakalnego jest dość przewrotna. Pierwsze świadome fascynacje muzyczne to właśnie rejony muzyki dawnej i barokowej (barok to też dawna? ciągle mam to nie uświadomione). Pewnie ze dwadzieścia parę lat miałem. A na metal ekstremalny przyszedł czas w wieku dziadowskim -  nadrobiłem zaległości z młodości :) I to trzyma mnie cały czas.
    Mam nieśmiałe przeczucie, że hardkorem to ja jestem :)
   >nosferartur, zazdroszczę Ci tej greckiej. Próbuję ją utrafić w jakiejś ludzkiej cenie. Nie idzie niestety. Ciekawe jak interpretują muzykę grecką. Z tego co mi wiadomo, to nie zachował się zaden zapis tej muzyki. Są jedynie opisy instrumentarium i sposobu wykonywania. Dowolnośc wykonawcza w związku z tym jest duża.
   Za jakiś czas coś tu powrzucam. Muszę znaleźć troche luzu :(
KEF iQ9, Yaqin 100b, Primare cd21, P-J Perspective, Goldring 1012, P-J Tube Box SEII, Kimber 4TC, 8TC, Audiomica Beryl, QED Siver Spiral, NEEL 7ES, listwa Tomanek

Offline nosferartur

• maniak
  • VINO E MUSICA
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 01, 2015, 11:27 »
Ciekawe jak interpretują muzykę grecką. Z tego co mi wiadomo, to nie zachował się zaden zapis tej muzyki. Są jedynie opisy instrumentarium i sposobu wykonywania. Dowolnośc wykonawcza w związku z tym jest duża.

Istnieją fragmentarycznie zachowane zabytki starożytnej muzyki greckiej. Zapis odczytał w 1847 Friedrich Bellermann. Obecnie jest ich około 50-ciu, chociaż gdy Paniagua, nagrywał tę płytę, czyli w 1978 znał ich ok 30. Jest to pierwsza płyta zawierająca ten materiał, a muzycy sami wykonali swoje instrumenty. Robota była na tyle dobra, że późniejsze interpretacje siłą rzeczy będą nosił ślady tego pierwszego podejścia. Znakomita płyta, broni się po latach.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 01, 2015, 12:32 wysłana przez nosferartur »

Offline jajacek1410

• maniak
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 01, 2015, 22:15 »
Masz rację. Źle to ująłem. Fragmenty zapisu oczywiście zachowały się, tyle że interpretacja jest mocno niejednoznaczna (tak twierdzi Schaeffer w Dziejach muzyki).
    Fajnie, że umieściłeś tę płytę, bo to mi przypomniało o Teatrze Gardzienice, który nagrał swoją wersję muzyki greckiej. Po bliższym sprawdzeniu okazało się, że są nawet dwie płyty. Chciałem to kiedyś kupić, później zapomniałem, a teraz muszę wrócić do tematu.
http://wsm.serpent.pl/sklep/album.php?alb_id=290
http://allegro.pl/orkiestra-antyczna-gardzienice-i5212045325.html
Tę drugą właśnie kupiłem. Została jeszcze jedna sztuka :)
KEF iQ9, Yaqin 100b, Primare cd21, P-J Perspective, Goldring 1012, P-J Tube Box SEII, Kimber 4TC, 8TC, Audiomica Beryl, QED Siver Spiral, NEEL 7ES, listwa Tomanek

Offline nosferartur

• maniak
  • VINO E MUSICA
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 01, 2015, 23:55 »

Mam również tę płytę. Była dodatkiem do bardzo fajnej książki (a może książka dodatkiem do płyty) „Muzyka starożytnej Grecji i Rzymu” Johna G. Landelsa wydanej w 2005. Przystępnego wprowadzenia do historii muzyki antycznej. Warto mieć, albo chociaż przejrzeć.

Offline nosferartur

• maniak
  • VINO E MUSICA
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 02, 2015, 00:08 »
O muzyce do „Metamorfoz” nie wiedziałem, właśnie przesłałem link przyjacielowi w Polsce w nadziei rychłego jej posiąścia.

Online gratefullde

• Muzyka muzyka muzyka
  • moderator
  • Wolę błąd en­tuzjas­ty od obojętności mędrca
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 02, 2015, 08:20 »
Zachęcony Waszymi wpisami odsłuchałem na Serpencie próbek i oczywiście zakupiłem. Czekam na płytę zatem a potem napisze o wrażeniach.
Questyle CMA 600i + power amp na bazie układu Accuphase XE350 ~ Audio Nirvana - InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Raspberry Pi 3 Digi Plus Pro ~  Tomanek ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Yamaha CDX-9 ~ Arcam Alpha 10 Power amplifier (testowane dzieki spalon) ~ KBL Sound Red Eye głośnikowe (testowane dzięki miniabyr)

Offline jajacek1410

• maniak
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 02, 2015, 08:27 »
Była dodatkiem do bardzo fajnej książki (a może książka dodatkiem do płyty) „Muzyka starożytnej Grecji i Rzymu”
  Ciekawa sprawa :) Nie znałem tej książki. Z tego co widzę, to w sprzedaży jest tylko goła bez płyty. Skoro już kliknąłem na płytę, to pewnie za jakiś czas doklikam książkę.

Offline jajacek1410

• maniak
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 02, 2015, 08:28 »
Zachęcony Waszymi wpisami odsłuchałem na Serpencie próbek i oczywiście zakupiłem
   Bo sie czeba rozwijać :)

Online gratefullde

• Muzyka muzyka muzyka
  • moderator
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 02, 2015, 08:35 »
Zachęcony Waszymi wpisami odsłuchałem na Serpencie próbek i oczywiście zakupiłem
   Bo sie czeba rozwijać :)

Zawsze mnie ciągnęło w "dziwne" rejony ;) Nie wyobrażam sobie słuchania muzyki bez odkrywania jej różnych aspektów. Muzyka dawna już kilka razy znajdowała się w moim polu słyszenia ale nigdy nie na dłużej niestety.
Questyle CMA 600i + power amp na bazie układu Accuphase XE350 ~ Audio Nirvana - InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Raspberry Pi 3 Digi Plus Pro ~  Tomanek ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Yamaha CDX-9 ~ Arcam Alpha 10 Power amplifier (testowane dzieki spalon) ~ KBL Sound Red Eye głośnikowe (testowane dzięki miniabyr)

Offline nosferartur

• maniak
  • VINO E MUSICA
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 02, 2015, 09:46 »

(barok to też dawna? ciągle mam to nie uświadomione)

Parę razy podchodziłem do tematu ale dalej niż do Savalla nie jestem w stanie sięgnąć 

Chociaż spece od HIP-u rekonstruują już warunki w których wykonywano muzykę Mozarta, Haydna, czy Beethovena to przyjęło się, że „muzyka dawna” to przestrzeń od - nieskończoności po barok włącznie. Spory to więc obszar do eksploracji. Moim zdaniem Vasa, nie trafiłeś jeszcze na coś co bardziej skoncentrowałoby Twoją uwagę na tym temacie, a sporo przemawia za tym, że warto. Zawsze wykonywana jest na akustycznych instrumentach, najczęściej nagrywana jest w realnych przestrzeniach, bez mała na 100-kę, instrumenty i ich brzmienia, których pop-kultura nie zdążyła jeszcze ograć. Mnie to przyszło bardzo łatwo, bezboleśnie, byłem bardzo zmęczony archetypem muzyka, długie pióra i gitara. :)

Offline vasa

• Słucham klasyki.
  • moderator
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 02, 2015, 11:01 »
Moim zdaniem Vasa, nie trafiłeś jeszcze na coś co bardziej skoncentrowałoby Twoją uwagę na tym temacie,
Udało Ci się skoncentrować moją uwagę :)
Wczoraj odpaliłem jakiś prosty zestaw do grania z plików i zacząłem grzebać w CD-kach a tam sporo tego typu muzyki jest. Na pierwszy ogień poszły dwie płyty Savalla; Rute to Oriente i La Folia. Niektóre kawałki fajne inne nudne ale będę grzebał dalej.
W wolnej chwili przepatrzę też czarne placki bo tam na pewno kilka tytułów leży i się kurzy od dawna.

Offline nosferartur

• maniak
  • VINO E MUSICA
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 02, 2015, 11:44 »
Spróbuj :„Landini and Italian Ars Nova”, ,,Libre Vermell”- Alla Francesca, „Helas Avril”, ,,Faventina”- Mala Punica. Różnią się od savalowskich poczynań, ale są ,, jak Dead can Dance”.  :) Niezłe jak na początek powinny być również, „Mon Souverain Desir” i „Le Jugement du Roi de Navarre”-Ensemble Gilles Binchois, DominiqueVellard. Dwie ostatnie pozycje tylko wieczorem, niezbyt głośno i raczej kameralne oświetlenie, i „na lekkiej bombie”.  :)

Offline vasa

• Słucham klasyki.
  • moderator
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 02, 2015, 23:11 »
Przyjechałem do chaty i zrobiłem jeden rzut okiem na regał z płytami. A tam takie coś. Ciekawe co tam jest bo nie pamiętam żebym tego kiedyś słuchał

Offline nosferartur

• maniak
  • VINO E MUSICA
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 03, 2015, 12:57 »
O! Znakomity materiał.
Gdy w latach 90-tych, po raz pierwszy, zetknąłem się z wizją interpretacyjną Clemencic Consort doznałem szoku. Swoje wyobrażenie o tym czym mogła być muzyka średniowiecza zdążyłem już zbudować na pierwszych kontaktach z poczynaniami Savalla, Sequenti (znałem ich płyty już gdzieś pod koniec lat 80-tych, byli bardzo Dead can Dance), czy Alla Francesca. Wszystko to było bardzo „gładkie”, eleganckie. A Clemencic Consort…? Oj krztusiłem się jak diabeł topiony w święconej wodzie. Buntowałem się przeciwko takiej estetyce. Surowa. Co innego teraz…

Online gratefullde

• Muzyka muzyka muzyka
  • moderator
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 03, 2015, 16:38 »
Gardzienice dotarła.  Ładnie wydane CD z bogatą książeczką.  Odsłuch później,  wieczorem lub noc.

Offline jajacek1410

• maniak
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 04, 2015, 01:35 »
O! Znakomity materiał.
Gdy w latach 90-tych, po raz pierwszy, zetknąłem się z wizją interpretacyjną Clemencic Consort doznałem szoku. Swoje wyobrażenie o tym czym mogła być muzyka średniowiecza zdążyłem już zbudować na pierwszych kontaktach z poczynaniami Savalla, Sequenti (znałem ich płyty już gdzieś pod koniec lat 80-tych, byli bardzo Dead can Dance), czy Alla Francesca. Wszystko to było bardzo „gładkie”, eleganckie. A Clemencic Consort…? Oj krztusiłem się jak diabeł topiony w święconej wodzie. Buntowałem się przeciwko takiej estetyce. Surowa. Co innego ter
    Tak dla uporządkowania - muzyka dawną zainteresowałem się dawno, dawno temu, potem była długa dziura, a od dwóch lat mniej więcej następuje reaktywacja. A to za sprawą AS i  kol. absolute magnitude, który już chyba stamtąd zniknął, pozostawił natomiast bloga o muzyce dawnej.
http://absolutemagnitude.tumblr.com/archive/ Jak go ujrzałem to mi szczęka zwisła i zzieleniałem z zazdrości. Nie miałem świadomości, że jest takie bogactwo muzyki dawnej na winylach. I od tamtej pory zbieram co mi się nawinie, a w szczególności Harmonię Mundi. Na razie dużej wiedzy nie mam, ale próbuję sobie wszystko poukładać. Najśmieszniejsze, że płyt mi przybywa szybciej niż jestem w stanie przesłuchać.
    Do rzeczy - Clemencic Consort i les cantigas - dla mnie rewelacja. Brzmią tak, jakby dzicy zeszli z gór :) Nieokrzesany prymitywizm. Czuć brud i smród rynsztoków. Pełnia średniowiecza, tak to działa na moją wyobraźnię. Daje się wejść w klimat epoki.
Mam taki trzypłytowy box:

Ciekawe, czy to są te same płyty co Twoje?
Moje mają numery HM 977-979.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 04, 2015, 02:46 wysłana przez jajacek1410 »

Offline miniabyr

• maniak
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 07, 2015, 09:51 »
Moja propozycja muzyki dawnej.Bardzo lubię ten kierunek ;D
Niech żyje Dupa prezydent wszystkich Wolaków.

Offline miniabyr

• maniak
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 07, 2015, 21:22 »
Sprowokowany przez kolegów wrzucam kilka fotek płyt które posiadam z muzyką  dawną. Dla wielu to muzyczny hardcor .Wcale się nie dziwię ,bo estetyka odbiega od tego ,co nas obecnie otacza.Do tego harmonia która nie kojarzy się z późniejszymi osiągnięciami harmonii klasycznej.Mimo to zachęcam do słuchania,bo po takiej dawce "punkrocka" taki Penderecki wydaje się dziecinnie prosty. :)
Niech żyje Dupa prezydent wszystkich Wolaków.

Offline vasa

• Słucham klasyki.
  • moderator
Muzyka dawna i duża czarna.
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 07, 2015, 22:39 »
Widzę że Nosferatur zmobilizował już spory zastęp
Właśnie skończyłem samobiczowanie płytką Lux Feminae z Montserrat Figueras w roli głównej. Oj, letko nie było
Ale pomimo skrajnie nie wchodzącej harmonii będę brnął dalej ze względu na wyjątkowo ciekawe instrumentarium i barwę tej muzyki. To znacznie efektowniejsze niż audiofilskie plumkania.
PS. I chyba myszy z piwnicy się wyniosły

Offline jajacek1410

• maniak
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 08, 2015, 11:34 »
Ciekawe, czy to są te same płyty co Twoje?
Moje mają numery HM 977-979.
  Widać, nie wszystkie wampiry obudziły się ze snu zimowego :)
To jakie tam są u Ciebie numery?