Autor Wątek: Gramofon DIY  (Przeczytany 18751 razy)

Offline paul_67

• maniak
  • Jestem muzyką.
Odp: Gramofon DIY
« Odpowiedź #175 dnia: Październik 08, 2016, 21:33 »
Tylko kulkę.Poprzednio miałem stalową.

Offline paul_67

• maniak
  • Jestem muzyką.
« Odpowiedź #176 dnia: Październik 09, 2016, 17:38 »
Dzisiaj mały sprawdzian jak to wszystko działa.Po włączeniu wystarczy jeden obrót talerza i już mamy 33 1/3  ( nie pomagam ręką).Tak jak ustawiłem w sobotę - paski stroboskopu nawet nie drgną.Z płytą (180g) też się nic nie zmienia.
Jest dobrze :)

Offline pan-troglodytes

• maniak
  • **
« Odpowiedź #177 dnia: Styczeń 06, 2017, 20:03 »
Piękny. To bardzo inspirujące, że w dzisiejszych czasach nadmiaru chciało ci się coś stworzyć a nie kupić.

Offline paul_67

• maniak
  • Jestem muzyką.
« Odpowiedź #178 dnia: Styczeń 06, 2017, 20:06 »
No chciało.Lubię sobie czasami tak podłubać, tym bardziej,że ostatnio doprowadzam dzieła do końca :)

Offline Marbo5

• maniak
  • **
« Odpowiedź #179 dnia: Styczeń 06, 2017, 22:35 »
No piękne to Twoje dzieło.
Czasem sam się zastanawiam nad zmajstrowaniem swojego, ale mam za małe zaplecze. Myślę że największe wyzwanie to właściwe łożysko które wytrzymałoby talerz z 10 może 12 kg. Resztę bym ogarnął. Niestety nie jestem mechanikiem precyzyjnym, raczej elektrykiem. Więc zostaje mi cieszyć się tym co mam i inwestować w kolejne płyty.

Offline pan-troglodytes

• maniak
  • **
« Odpowiedź #180 dnia: Styczeń 07, 2017, 05:40 »
@Marbo5 łożysko można bez problemu kupić. W Stanach jest kilka bardzo zacnych firm produkujących takie podzespoły. Osobiście wydaje mi się, że najtrudniejszym elementem do wykonania jest ramię. Chciałbym długie i lekkie, bardziej precyzyjne niż to z AF. Może wykonane m.in. z drewna.
Paweł, powiedz dlaczego kamień? Względy estetyczne czy jakiś głębszy zamysł w oparciu o odsłuchy etc? Ja chyba wybrałbym sklejkę lub MDF (plus fornir) ale planuję jak mówiłem lekki odsprzęgnięty gramofon. Czy robiłeś próby z inną plintą?

Offline paul_67

• maniak
  • Jestem muzyką.
« Odpowiedź #181 dnia: Styczeń 07, 2017, 08:31 »
Paweł, powiedz dlaczego kamień? Względy estetyczne czy jakiś głębszy zamysł w oparciu o odsłuchy etc? Ja chyba wybrałbym sklejkę lub MDF (plus fornir) ale planuję jak mówiłem lekki odsprzęgnięty gramofon. Czy robiłeś próby z inną plintą?
Dlaczego kamień? Przede wszystkim zaważyły względy estetyczne i to,że wszyscy mówili,iż kamień nie zagra.Słuchałem przecież jak brzmią gramofony z innych materiałów MDF,sklejka,akryl, a z kamienia nie miałem okazji, więc pomyślałem: jak zrobię to będę wiedział czy to dobra droga.Na zasadzie eksperymentu.Poczytałem trochę o właściwościach tego typu tworzywa i wybrałem granit.Nie miałem żadnych złych skojarzeń z tym związanych:) Może to się podobać lub nie, ale najważniejsze,że cel został osiągnięty bo cóż wart byłby sprzęt, który tylko wygląda?

Offline paul_67

• maniak
  • Jestem muzyką.
« Odpowiedź #182 dnia: Styczeń 07, 2017, 08:39 »
Osobiście wydaje mi się, że najtrudniejszym elementem do wykonania jest ramię.
Gdybym obecnie brał się za taki projekt to postawiłbym na ramię własnej konstrukcji.Obecnie chodzi mi po głowie tangencjonalne.Dlaczego akurat takie? Chciałbym spróbować sił i drugi powód - znowu odradzają :)Jakieś długie nawet 16 calowe czy typu unpivot, ale jest jeden podstawowy problem- nie mam do czego zamocować...