Gramofon DIY

Zaczęty przez paul_67, Kwiecień 08, 2015, 22:28

Poprzedni wątek - Następny wątek

vasa

Cytat: axolotl w Styczeń 10, 2020, 11:18
Panowie podzielcie sie opinia z jakiego drewna najlepiej zbudowac gramofonik?
Sugeruję albo MDF oklejony fornirem a la Kangie. Albo klejonka z kilku rodzajów drewna - twarde/miękkie na zmianę. Albo sklejka bałtycka.
A dlaczego tak a nie inaczej?
Żeby się nie rozsychało i nie pękło [emoji4]

[emoji377][emoji1634]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

paul_67

Cytat: axolotl w Styczeń 10, 2020, 11:18Panowie podzielcie sie opinia z jakiego drewna najlepiej zbudowac gramofonik?
A czy muszą to być produkty drewnopochodne ? Moim zdaniem swój gramofon trzeba zbudować po swojemu :)

frywolny trucht

Z łupka walijskiego.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

jacek-k-wawa

Ciekawa koncepcja gramofonu, który wyglada na DIY. Wyposażona w ramię, które zdaje sobie nic nie robić z tematów p/t kąt prowadzenia etc:

https://www.diyaudio.com/forums/swap-meet/347409-audio-techne-mc.html


paul_67

Obiecany fiolet (czyli czerwony+niebieski)  ;)

Kangie


paul_67

Jednak na talerzu co innego.Maxi-singiel "I Was Made For Lovin'You" :)

Piterski

Cytat: jacek-k-wawa w Styczeń 10, 2020, 17:24iekawa koncepcja gramofonu, który wyglada na DIY. Wyposażona w ramię, które zdaje sobie nic nie robić z tematów p/t kąt prowadzenia etc:
Jacku jak byś mógł to przeklej z tamtego forum kilka zdjęć tu. Tam bez założonego konta nic się nie obejrzy.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

axolotl

Cytat: paul_67 w Styczeń 10, 2020, 16:04
Cytat: axolotl w Styczeń 10, 2020, 11:18Panowie podzielcie sie opinia z jakiego drewna najlepiej zbudowac gramofonik?
A czy muszą to być produkty drewnopochodne ? Moim zdaniem swój gramofon trzeba zbudować po swojemu :)

A co mi tam jedzie do mnie czarny dab to sobie machne ;D

paul_67

Dąb drzewo szlachetne :) W nim teraz sobie macham stolik do pokoju odsłuchowego, aby było gdzie szklankę postawić.

paul_67

O taki:

jacek-k-wawa

Cytat: Piterski w Styczeń 11, 2020, 00:29
Cytat: jacek-k-wawa w Styczeń 10, 2020, 17:24iekawa koncepcja gramofonu, który wyglada na DIY. Wyposażona w ramię, które zdaje sobie nic nie robić z tematów p/t kąt prowadzenia etc:
Jacku jak byś mógł to przeklej z tamtego forum kilka zdjęć tu. Tam bez założonego konta nic się nie obejrzy.

Prosię bardzo :-)

paul_67

Wkładka była ustawiana pewnie na te oko skierowane na Maroko :)

Kangie


jacek-k-wawa

w/g producenta tego w sumie ciekawego ramienia temat tracking error można odpuścić:
http://www.vivaudiolab.com/Rigid_Float.html

Mają ciekawa koncepcję łożyska - "(magneto-fluid) OIL FLOATED PIVOT " czyli coś pływa na powierzchni oleju.

Pewnie warte posłuchania.

frywolny trucht

Przyznam, ze nic z tego gramofonu nie rozumiem. Jakieś wahadełko od czapy...
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Therion

O! Prawie jak Gravita!

:)

HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

Kangie

Cytat: paul_67 w Styczeń 08, 2020, 19:25tak na poważnie- dlaczego nie zrobisz windy? Łapki się nie trzęsą?
Do tej nieszczęsnej windy musiałbym zrobić płytkę montażową mocowaną do ramienia lub plinty. Wersję do ramienia przedstawiają zdjecia znalezione na Ebay. Nie podoba mi się prostokątny kształt i wykończenie powierzchni. Musiałbym wykreślić jakiś ładny smukły kształt i spolerować na glanc.

Myślałem, myślałem, ale ostatecznie to olałem ;) Ramię oryginalnie jest bez windy i niech takim w oryginale pozostanie...

dino

Cytat: Kangie w Styczeń 08, 2020, 16:37Fajnie to wygląda.
    U kogo zamawiałeś to plexi?

Niewielka firma ze Św. Katarzyny - ATIC.

http://audiomaniacy.pl/index.php?topic=1285.msg266153#msg266153

Właśnie rozmawiałem z właścicielem (znamy się jeszcze ze studiów) bo muszę dorobić z plexi podstawę ramienia do Oracla.
Dam znać co i jak.

dino

Minimalne zamówienie to 120 PLN + VAT i w tej kwocie się z mieszczę z dwoma krążkami do Oracla.

vasa

A czym on to wycina?

[emoji485][emoji377]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

dino

#371
CNC - ale na zdjęciu jest oryginał. Zobaczymy jak im wyjdzie to co wyrzezają.

Kangie

Dobra, Panowie, czas na jakiś wypasiony projekt gramofonu. Peezet coś już dłubie, dlatego nie chciałem być leniwy i zacząłem działać z nowymi projektami. Długo zwlekałem, ale w końcu trafiła się prawdziwa okazja, prawdziwa perełka i jest motywacja do zaprojektowania i wykonania nowej maszyny.

Jeśli ktoś ma dobrą pamięć (ci którzy jej nie mają muszą użyć wyszukiwarki), ten dobrze wie że nie raz zarówno VASA oraz MINIABYR pisali o ramionach typu "szyna kolejowa" o dużej masie zastępczej jako ramiona idealne do Denonów 103. Znawcy tematu wiedzą, że mając lekkie ramię kiepsko jest dociążać je ciężkimi headshellami lub metalowymi blaszkami, pomijając mało eleganckie kulki plasteliny lub zlepki gum do żucia. Nie tędy droga. Ramię do Denonów serii DL-103 musi być dopasowane masowo/wagowo i ja o to się w końcu postarałem, żeby nie było przysłowiowej lipy.

Robię to dla idei gramofoniarstwa, propagowania porządnych odsłuchów analogowych i także dla Was czytelnicy, żebyście skorzystali z utartej już drogi. Jak to zagra będzie można już niedługo u mnie posłuchać.

Czy jesteście ciekawi szczegółów tego projektu?

Edit: literówka

tomasz_pianista

Odpalam mojego Denon 103R na 12 calach i czekam na więcej wieści!:)
Grupa ratowania poziomu.

Kangie

Tomaszu Drogi, ja gram teraz na 11,2-calowym ramieniu, o masie efektywnej bez headshella 25g. Z headshellem można dowalić nawet 35-40g. I to już gra pięknie, a nie smyra, pyrka czu udaje że gra ;)

Ale w naszym hobby wiadomo, że można zawsze lepiej. Obliczyłem, że żeby zrobić dwa kroki naprzód, a nie tylko skok w bok, muszę poczynić mocne zmiany. Postanowiłem przegonić Cytryniarza74 i powiększyć długość ramienia DWUKROTNIE i z obliczeń wyszło mi, że powinienem zastosować niespełna 24 cale, a dokładniej 23,8 cala. Wtedy nastąpi odczuwalny progres. No i w końcu kurier w maseczce przywiózł...