Autor Wątek: Gramofon DIY  (Przeczytany 25724 razy)

Offline paul_67

• maniak
  • Jestem muzyką.
Odp: Gramofon DIY
« Odpowiedź #175 dnia: Październik 08, 2016, 21:33 »
Tylko kulkę.Poprzednio miałem stalową.
Muzyka ponad polityką!

Offline paul_67

• maniak
  • Jestem muzyką.
« Odpowiedź #176 dnia: Październik 09, 2016, 17:38 »
Dzisiaj mały sprawdzian jak to wszystko działa.Po włączeniu wystarczy jeden obrót talerza i już mamy 33 1/3  ( nie pomagam ręką).Tak jak ustawiłem w sobotę - paski stroboskopu nawet nie drgną.Z płytą (180g) też się nic nie zmienia.
Jest dobrze :)
Muzyka ponad polityką!

Offline pan-troglodytes

• maniak
« Odpowiedź #177 dnia: Styczeń 06, 2017, 20:03 »
Piękny. To bardzo inspirujące, że w dzisiejszych czasach nadmiaru chciało ci się coś stworzyć a nie kupić.
.:AdFontes::DPS-2::Technics SL-1210Mk2::Pro-Ject The Classic::Linn Majik DS::Mcintosh MA-7000::Sony TA F-770ES::Stax 007Mk1::LST-TS::Magnepan1.7:.

Offline paul_67

• maniak
  • Jestem muzyką.
« Odpowiedź #178 dnia: Styczeń 06, 2017, 20:06 »
No chciało.Lubię sobie czasami tak podłubać, tym bardziej,że ostatnio doprowadzam dzieła do końca :)
Muzyka ponad polityką!

Offline Marbo5

• maniak
  • **
« Odpowiedź #179 dnia: Styczeń 06, 2017, 22:35 »
No piękne to Twoje dzieło.
Czasem sam się zastanawiam nad zmajstrowaniem swojego, ale mam za małe zaplecze. Myślę że największe wyzwanie to właściwe łożysko które wytrzymałoby talerz z 10 może 12 kg. Resztę bym ogarnął. Niestety nie jestem mechanikiem precyzyjnym, raczej elektrykiem. Więc zostaje mi cieszyć się tym co mam i inwestować w kolejne płyty.

Offline pan-troglodytes

• maniak
« Odpowiedź #180 dnia: Styczeń 07, 2017, 05:40 »
@Marbo5 łożysko można bez problemu kupić. W Stanach jest kilka bardzo zacnych firm produkujących takie podzespoły. Osobiście wydaje mi się, że najtrudniejszym elementem do wykonania jest ramię. Chciałbym długie i lekkie, bardziej precyzyjne niż to z AF. Może wykonane m.in. z drewna.
Paweł, powiedz dlaczego kamień? Względy estetyczne czy jakiś głębszy zamysł w oparciu o odsłuchy etc? Ja chyba wybrałbym sklejkę lub MDF (plus fornir) ale planuję jak mówiłem lekki odsprzęgnięty gramofon. Czy robiłeś próby z inną plintą?
.:AdFontes::DPS-2::Technics SL-1210Mk2::Pro-Ject The Classic::Linn Majik DS::Mcintosh MA-7000::Sony TA F-770ES::Stax 007Mk1::LST-TS::Magnepan1.7:.

Offline paul_67

• maniak
  • Jestem muzyką.
« Odpowiedź #181 dnia: Styczeń 07, 2017, 08:31 »
Paweł, powiedz dlaczego kamień? Względy estetyczne czy jakiś głębszy zamysł w oparciu o odsłuchy etc? Ja chyba wybrałbym sklejkę lub MDF (plus fornir) ale planuję jak mówiłem lekki odsprzęgnięty gramofon. Czy robiłeś próby z inną plintą?
Dlaczego kamień? Przede wszystkim zaważyły względy estetyczne i to,że wszyscy mówili,iż kamień nie zagra.Słuchałem przecież jak brzmią gramofony z innych materiałów MDF,sklejka,akryl, a z kamienia nie miałem okazji, więc pomyślałem: jak zrobię to będę wiedział czy to dobra droga.Na zasadzie eksperymentu.Poczytałem trochę o właściwościach tego typu tworzywa i wybrałem granit.Nie miałem żadnych złych skojarzeń z tym związanych:) Może to się podobać lub nie, ale najważniejsze,że cel został osiągnięty bo cóż wart byłby sprzęt, który tylko wygląda?
Muzyka ponad polityką!

Offline paul_67

• maniak
  • Jestem muzyką.
« Odpowiedź #182 dnia: Styczeń 07, 2017, 08:39 »
Osobiście wydaje mi się, że najtrudniejszym elementem do wykonania jest ramię.
Gdybym obecnie brał się za taki projekt to postawiłbym na ramię własnej konstrukcji.Obecnie chodzi mi po głowie tangencjonalne.Dlaczego akurat takie? Chciałbym spróbować sił i drugi powód - znowu odradzają :)Jakieś długie nawet 16 calowe czy typu unpivot, ale jest jeden podstawowy problem- nie mam do czego zamocować...
Muzyka ponad polityką!

Offline pan-troglodytes

• maniak
« Odpowiedź #183 dnia: Styczeń 26, 2017, 06:51 »
@paul_67 - mam pytanie o kulki:
dlaczego użyłeś kulki ceramicznej a nie np. rubinowej lub szafirowej? Koszty czy coś innego o czym nie wiem?
Bardziej ogólnie - dlaczego ceramiczna a nie metalowa?

Offline paul_67

• maniak
  • Jestem muzyką.
« Odpowiedź #184 dnia: Styczeń 27, 2017, 19:29 »
Przestudiowałem charakterystyki poszczególnych materiałów i wybrałem akurat ten.Metalową miałem wcześniej i postanowiłem wypróbować coś nowego.
Muzyka ponad polityką!

Offline paul_67

• maniak
  • Jestem muzyką.
« Odpowiedź #185 dnia: Styczeń 27, 2017, 19:39 »
Parę dni temu przesmarowałem łożysko Molytex EP 2, polecanym przez jednego z kolegów i...    rewelacja! W pierwszej chwili myślałem, że między utworami zepsuł mi się wzmacniacz, nastała bowiem cisza.Nie spodziewałem się,że ten parametr może jeszcze ulec poprawie, a eksperymentowałem z wieloma smarowidłami i byłem zadowolony.Zawsze jednak może być lepiej! Naprawdę polecam!
Muzyka ponad polityką!

Offline Piterski

• maniak
« Odpowiedź #186 dnia: Styczeń 27, 2017, 19:43 »
Kupiłeś gdzieś w sieci?
Możesz dać namiar?
Sprzęt: Elektro Voice Delta, Luxman CL36, Marantz Sm-9, AdFontest, Sensor2, DV-20x2L, Denon 3910, Marantz CD-17Ki.

Offline elem

• maniak
« Odpowiedź #188 dnia: Styczeń 27, 2017, 20:10 »
W pierwszej chwili myślałem, że między utworami zepsuł mi się wzmacniacz, nastała bowiem cisza.

A ktoś tu pisał, że napęd najmniej ważny w analogowym zestawie...  Wg mnie najważniejszy :)
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

Offline pan-troglodytes

• maniak
« Odpowiedź #189 dnia: Styczeń 30, 2017, 05:54 »
Napęd jest bardzo ważny, zwłaszcza jeśli chcemy używać niskopoziomowych wkładek MC.
Paweł, mógłbyś skrobnąć coś więcej na temat łożyska? Albo inaczej, może wyprowadzisz mnie z błędu: chcę wykonać łożysko z tuleją z fosforobrązu, szlifowaną na wysoki połysk i spasowaną ze stalowym trzpieniem. Łożysko chcę oprzeć na kulce rubinowej. Chcę żeby łożysko wymagało minimalnego smarowania, np. takim smarem molibdenowo - litowym jaki tu polecałeś. Myślisz, że to ma szanse powodzenia? Łożysko ma przenosić niewielkie (stosunkowo) obciążenia, planuję lekki akrylowy talerz.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 30, 2017, 05:59 wysłana przez pan-troglodytes »

Offline vasa

• Słucham klasyki.
  • moderator
« Odpowiedź #190 dnia: Styczeń 30, 2017, 10:59 »
ktoś tu pisał, że napęd najmniej ważny w analogowym zestawie...
Ja pisałem.
I dalej tak uważam.
Napęd ma być porządny i tyle.
Ja mam na przykład rumble -80dB i żadne smary nic nie wnoszą.
:P
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: Lenco L450+Benz Micro ACE+stepup z Pre Q-Audio+Pionieer Lyngdorf+Tuby DIY na Fostexach 206 + kable. Też nieistotne.

Offline rockandroll

• maniak
« Odpowiedź #191 dnia: Styczeń 30, 2017, 13:35 »
Ja pisałem.
I dalej tak uważam.
Napęd ma być porządny i tyle.
Napęd ma być porządny, ramię i wkładka również a potem wychodzi cena bardzo porządna. ;-)

Ostatnio oglądałem ciekawe rozwiązanie łożyska prawie-magnetycznego. Smar faktycznie wtedy nie robi zbytnio różnicy ale czasami do gramofonów ludzie pakują takie wynalazki że nie trzymają prędkości i jedynym rozwiązaniem jest czyszczenie łożyska.

Offline paul_67

• maniak
  • Jestem muzyką.
« Odpowiedź #192 dnia: Styczeń 30, 2017, 16:24 »
Napęd jest bardzo ważny, zwłaszcza jeśli chcemy używać niskopoziomowych wkładek MC.
Paweł, mógłbyś skrobnąć coś więcej na temat łożyska? Albo inaczej, może wyprowadzisz mnie z błędu: chcę wykonać łożysko z tuleją z fosforobrązu, szlifowaną na wysoki połysk i spasowaną ze stalowym trzpieniem. Łożysko chcę oprzeć na kulce rubinowej. Chcę żeby łożysko wymagało minimalnego smarowania, np. takim smarem molibdenowo - litowym jaki tu polecałeś. Myślisz, że to ma szanse powodzenia? Łożysko ma przenosić niewielkie (stosunkowo) obciążenia, planuję lekki akrylowy talerz.
Myślę,że to ma szansę powodzenia.Ważna jest dokładność wykonania.Mój trzpień ma fi 7 mm -0,002, brąz, stal, teflon w górnej części.Jest to odwrócone łożysko, a talerz ma tylko 3 kg, więc śmiga to wszystko bardzo ładnie.
Muzyka ponad polityką!

Offline ahaja

• maniak
« Odpowiedź #193 dnia: Styczeń 30, 2017, 16:55 »
Szlifować a raczej polerować to ośkę stalową a nie tuleję z fosfobrązu bo ta tak potraktowana straci swoje własciwości.

Offline paul_67

• maniak
  • Jestem muzyką.
« Odpowiedź #194 dnia: Styczeń 30, 2017, 17:46 »
Ma się rozumieć.Szlifowany był trzpień, a potem pasowana tuleja przez honowanie.
Muzyka ponad polityką!

Offline paul_67

• maniak
  • Jestem muzyką.
« Odpowiedź #195 dnia: Czerwiec 03, 2017, 09:47 »
Dorobiłem do ramienia napęd i jest gramofon :)
Muzyka ponad polityką!

Online frywolny trucht

• maniak
« Odpowiedź #196 dnia: Czerwiec 03, 2017, 10:18 »
No dobrze. Ale jak graje?
ZESTAW 1: Ad Fontes z dwoma ramionami, Benz Micro Glider SL i Philips GP 412 Mk2, pre Husariaa, MAP 306, MCD 204, Haydn Grand, JBL ES 150P, Sennheiser HD 598, OPPO PM-2, HA-1, Takstar 80 PRO V2, Akai GX 620, Teac X-1000M, Albedo Blue.
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93, Kimber Cable 8VS, Pioneer Monitor

Offline elem

• maniak
« Odpowiedź #197 dnia: Czerwiec 03, 2017, 10:22 »
Hector ładniejszy  ;)   

zeznawaj jak spisuje się ramię
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

Offline paul_67

• maniak
  • Jestem muzyką.
« Odpowiedź #198 dnia: Czerwiec 03, 2017, 10:23 »
Na razie mam tylko zajechaną wkładkę Ortofona, którą dostałem od jednego z kolegów z forum.Jej stan był mi obojętny, ponieważ potrzebowałem jej dla ustalenia odległości montażowych.Na razie nie stać mnie na nic lepszego, a ta ememka nigdy nie była wysokich lotów.Mogę tylko powiedzieć,że graje.
Muzyka ponad polityką!

Offline paul_67

• maniak
  • Jestem muzyką.
« Odpowiedź #199 dnia: Czerwiec 03, 2017, 10:28 »
zeznawaj jak spisuje się ramię
Ramię mimo niepozornego wyglądu posiada wszystkie dostępne ustawienia jak azymut, nacisk, vta ( w locie).Poszedłem trochę po kosztach jeśli chodzi o plintę.Kolor nie ja wybierałem.
Muzyka ponad polityką!