Autor Wątek: Geometria gramofonu  (Przeczytany 17669 razy)

Online gratefullde

• Muzyka muzyka muzyka
  • moderator
  • Wolę błąd en­tuzjas­ty od obojętności mędrca
Odp: Geometria gramofonu
« Odpowiedź #75 dnia: Wrzesień 03, 2015, 19:45 »
piję wino ze swoją dziewczyną, proszę mówić o kogo biega bo nie wiem i off topuję ;)
SE 6C33C/6F8G i 6CA7/6SL7 ~ pre phono ecc83 Gennett ~ Tannoy Cheviot ~ Sony PSX-70 ~ Dynavector 20x2 ~ Raspberry Pi 3 Digi Plus Pro ~  Tomanek ~ Questyle CMA 600i ~ Senheiser HD598 ~ AKG 240DF ~ Denon AH-D7200 ~ Arcam 7SE

Offline miniabyr

• maniak
« Odpowiedź #76 dnia: Wrzesień 03, 2015, 20:03 »
Bardzo wiekowy audiofil :)
Niech żyje Dupa prezydent wszystkich Wolaków.

Online gratefullde

• Muzyka muzyka muzyka
  • moderator
« Odpowiedź #77 dnia: Wrzesień 03, 2015, 20:07 »
Bardzo wiekowy audiofil

Że niby taki stary? Eeeee a nie wygląda :)
SE 6C33C/6F8G i 6CA7/6SL7 ~ pre phono ecc83 Gennett ~ Tannoy Cheviot ~ Sony PSX-70 ~ Dynavector 20x2 ~ Raspberry Pi 3 Digi Plus Pro ~  Tomanek ~ Questyle CMA 600i ~ Senheiser HD598 ~ AKG 240DF ~ Denon AH-D7200 ~ Arcam 7SE

Online gratefullde

• Muzyka muzyka muzyka
  • moderator
« Odpowiedź #78 dnia: Wrzesień 03, 2015, 21:27 »
W weekend biorę się za gramofon i porównanie różnych ustawień, przede wszystkim overhangu z użyciem protractora clearaudio. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Offline miniabyr

• maniak
« Odpowiedź #79 dnia: Wrzesień 03, 2015, 23:21 »
Zobaczymy co z tego wyjdzie.
A ja wiem co wyjdzie! Różne brzmienie !-)
Niech żyje Dupa prezydent wszystkich Wolaków.

Offline frywolny trucht

• maniak
« Odpowiedź #80 dnia: Wrzesień 06, 2015, 12:14 »
Arcyinteresująca sytuacja. Vasa swego czasu zlecił mi zrobienie obliczeń ile wynosi odległość od ostrza igły do osi śrubek mocujących w różnych wkładkach. Wychodziło w zasadzie to samo, a więc można było dojść do wniosku, że konstruktor headshell'a Adama czy Bernarda, jak dobrze policzył, mógł sobie darować fasolki do suwania wkładką w uchwycie i zafundować konkretne otwory. Tymczasem dziś rozglądając się za danymi Ortofon Valencia trafiłem na takie dane odłegłości. Producent potrafi szurnąć solidnie odległością E, a więc headshell'e bez fasolek, zapewne pomyślane pod konkretne wkładki, są zdecydowanie nieuniwersalne.

http://ortofon.com/hifi/support/cartridges-dimensions-chart
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 06, 2015, 12:18 wysłana przez frywolny trucht »
ZESTAW 1: Ad Fontes z dwoma ramionami, Benz Micro Glider SL i Philips GP 412 Mk2, pre Husariaa, MAP 306, MCD 204, Haydn Grand, JBL ES 150P, Sennheiser HD 598, OPPO PM-2, HA-1, Takstar 80 PRO V2, Akai GX 620, Teac X-1000M, Albedo Blue.
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93, Kimber Cable 8VS, Pioneer Monitor

jamówię

• Gość
« Odpowiedź #81 dnia: Marzec 18, 2016, 19:37 »
Logicznie wydaje mi się, że tu, więc Drodzy pytanie:
na talerzu i subplatterze, kładąc poziomicę, bańka jest w środkowym kółeczku, ale jak kładę na chassis, to już tak wesoło nie jest >:( bywa, że bańka kółeczko opuszcza. Gramofon Thorens 160mkII,nowy ;D Sprężyny wyregulowane prawidłowo.
Czy to oznacza, że jest ok? jeśli talerz jest prawidłowo wypoziomowany, to dlaczego na chassis jest źle. Tak ma być? czy muszę coś poprawiać, help! ;)

Offline vasa

• Słucham klasyki.
  • moderator
« Odpowiedź #82 dnia: Marzec 18, 2016, 20:06 »
kładąc poziomicę, bańka jest w środkowym kółeczku, ale jak kładę na chassis, to już tak wesoło nie jest  bywa, że bańka kółeczko opuszcza.
Zrób jeszcze dwa pomiary; połóż na talerzu i pokręć nim. Sprawdź czy nie ma zmiany położenia bańki. I druga sprawa czy płytka montażowa ramienia jest poziomo.
Nie pamiętam szczegółowo budowy tego gramofonu ale ramię chyba jest mocowane niezależnie od talerza (nie jest na wspólnej, miękko zawieszonej płycie)
Jeżeli dobrze pamiętam to pierwsze podejrzenie jest takie że jednak sprężyny nie są ustawione poprawnie.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: Lenco L450+Benz Micro ACE+stepup z Pre Q-Audio+Pionieer Lyngdorf+Tuby DIY na Fostexach 206 + kable. Też nieistotne.

jamówię

• Gość
« Odpowiedź #83 dnia: Marzec 18, 2016, 20:10 »
kładąc poziomicę, bańka jest w środkowym kółeczku, ale jak kładę na chassis, to już tak wesoło nie jest  bywa, że bańka kółeczko opuszcza.
Zrób jeszcze dwa pomiary; połóż na talerzu i pokręć nim. Sprawdź czy nie ma zmiany położenia bańki. I druga sprawa czy płytka montażowa ramienia jest poziomo.
Nie pamiętam szczegółowo budowy tego gramofonu ale ramię chyba jest mocowane niezależnie od talerza (nie jest na wspólnej, miękko zawieszonej płycie)
Jeżeli dobrze pamiętam to pierwsze podejrzenie jest takie że jednak sprężyny nie są ustawione poprawnie.

Jest wspólne zawieszenie dla ramienia i talerza ,armboard jest dobrze wypoziomowany. Generalnie jak kładę poziomicę na subplatterze, blisko łożyska, to pomiar jest prawidłowy i tak poziomowałem gramofon ,kłopoty zaczynają się w rogach chassis, blisko plinthy. Może to jest normalne w gramiakach typu Thorens,Linn?

Offline vasa

• Słucham klasyki.
  • moderator
« Odpowiedź #84 dnia: Marzec 18, 2016, 20:15 »
Jest wspólne zawieszenie dla ramienia i talerza
Jeżeli jest wspólna płyta montażowa, armboard i talerz są wypoziomowane to reszta jest kompletnie nieistotna.
Może jest trochę krzywe, może sprężyny ustawiają obydwa elementy lekko skośnie ale to kompletnie bez znaczenia.
Oczywiście poza bólem duszy właściciela :))
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: Lenco L450+Benz Micro ACE+stepup z Pre Q-Audio+Pionieer Lyngdorf+Tuby DIY na Fostexach 206 + kable. Też nieistotne.

jamówię

• Gość
« Odpowiedź #85 dnia: Marzec 18, 2016, 20:17 »
Dzięki Ci Drogi vaso,uspokoiłeś moją skołataną duszę ;D
Idę słuchać dalej ;D

Offline tomasz_pianista

• maniak
« Odpowiedź #86 dnia: Marzec 18, 2016, 20:26 »
Zauważ też, że po włączeniu silnika w Thorensie talerz lekko "idzie do tyłu", warto to skorygować.

Pamiętam, jak kiedyś ustawiałem zawieszenie, wszystko było idealnie...a potem założyłem pasek, włączyłem gramofon i całe ustawianie poszło się je..ekhm:)

No i jeszcze jedna sprawa, dość oczywista - ramie musi być zdjęte z podpórki.

jamówię

• Gość
« Odpowiedź #87 dnia: Marzec 18, 2016, 20:54 »
Zauważ też, że po włączeniu silnika w Thorensie talerz lekko "idzie do tyłu", warto to skorygować.

Pamiętam, jak kiedyś ustawiałem zawieszenie, wszystko było idealnie...a potem założyłem pasek, włączyłem gramofon i całe ustawianie poszło się je..ekhm:)

No i jeszcze jedna sprawa, dość oczywista - ramie musi być zdjęte z podpórki.

Sprawdzę,to"idzie do tyłu"tylko przy starcie?czy w ciągu pracy silnika też?

Offline christo

• maniak
« Odpowiedź #88 dnia: Marzec 20, 2016, 08:42 »
Logicznie wydaje mi się, że tu, więc Drodzy pytanie:
na talerzu i subplatterze, kładąc poziomicę, bańka jest w środkowym kółeczku, ale jak kładę na chassis, to już tak wesoło nie jest >:( bywa, że bańka kółeczko opuszcza. Gramofon Thorens 160mkII,nowy ;D Sprężyny wyregulowane prawidłowo.
Czy to oznacza, że jest ok? jeśli talerz jest prawidłowo wypoziomowany, to dlaczego na chassis jest źle. Tak ma być? czy muszę coś poprawiać, help! ;)
Wypisz, wymaluj - moja walka z kalibracją gramofonu. Niestety to nie thorens a ramię i łożysko talerza obsadzone są na sztywno w plincie. Cóż. Jest jak jest... W każdym razie długo męczyłem się z azymutem. Okazało, że oś ramienia była prostopadle do plinty a oś talerza już nie. Łożysko było krzywo osadzone. Udało mi się to wyrównać stosując jakieś cienkie podkładki pod wkręty mocujące łożysko i teraz jest (prawie) OK. Ale co się namęczyłem to moje...

jamówię

• Gość
« Odpowiedź #89 dnia: Marzec 20, 2016, 11:29 »
A w jakim gramiaku miałeś taki problem?

Offline ahaja

• maniak
« Odpowiedź #90 dnia: Marzec 20, 2016, 12:10 »
Thorensy się poziomuje z talerzem, gumą pod płytę i płytą.

jamówię

• Gość
« Odpowiedź #91 dnia: Marzec 20, 2016, 12:18 »
Thorensy się poziomuje z talerzem, gumą pod płytę i płytą.

Bardzo ważna informacja,dzięku Krzychu!

jamówię

• Gość
« Odpowiedź #92 dnia: Marzec 20, 2016, 12:38 »
Jeszcze jedno,ja mierzę na gumie,płyty mogą być różnie wytłoczone,ale powiedz,która część talerza jest najbardziej miarodajna?ta bliżej szpindla(tak mierzę)czy zewnętrzna?

Offline ahaja

• maniak
« Odpowiedź #93 dnia: Marzec 21, 2016, 21:16 »
To nie ma znaczenia. Jak jest przekoszone to będzie przekoszone.
Powinieneś dawać płytę - inaczej synulujesz i ustawiasz wg 'gołego' napędu. Po położeniu jakiejkolwiek płyty to się zmieni bo to tak jakbyś dodał conajmniej 120g ... a jak położysz grubą ciężką płytę ... ?

jamówię

• Gość
« Odpowiedź #94 dnia: Marzec 21, 2016, 21:26 »
Ale krzywa płyta może to zaburzyć?
Czyli znaleźć idealnie prostą zmierzyć,wyregulować i zapomnieć?

jamówię

• Gość
« Odpowiedź #95 dnia: Marzec 21, 2016, 21:41 »
Dobra,dałem płytę,prostą :) ramię zwolniłem z uchwytu a pomiar zrobiłem w czterech miejscach,ale poza labelem,bo tam jak wiadomo są wgłębienia,ale blisko szpindla i bańka jest w punkcie,czy to jest prawidłowa metoda?

Offline masza

• maniak
  • Lampofil :D
« Odpowiedź #96 dnia: Marzec 21, 2016, 22:24 »
Takiej (podobnej) używam do ustawienia VTA i Azymutu kładąc ją na headshella

A do wypoziomowania gramofonu takiej

Offline vasa

• Słucham klasyki.
  • moderator
« Odpowiedź #97 dnia: Marzec 21, 2016, 23:08 »
kładąc ją na headshella
Ale chyba odejmujesz najpierw wagę libelli od nacisku ? :o

Offline masza

• maniak
  • Lampofil :D
« Odpowiedź #98 dnia: Marzec 21, 2016, 23:10 »
Tak, jak najbardziej.

jamówię

• Gość
« Odpowiedź #99 dnia: Marzec 22, 2016, 06:36 »
Takiej (podobnej) używam do ustawienia VTA i Azymutu kładąc ją na headshella

A do wypoziomowania gramofonu takiej

No ja mam tylko okrągłą,pomiar zrobiłem w czterech miejscach wokół labela,ale nie na nim!i bańka w czterech punktach przy zwolnionym ramieniu,z gumą i płytą jest centralnie,to mogę już nie bawić się w aptekarza? :))
Wasserwage w kształcie krzyżyka kupię.