Ustawiamy azymut, na poważnie.

Zaczęty przez Jakub, Wrzesień 27, 2015, 13:01

Poprzedni wątek - Następny wątek

vasa



Cytat: jacek-k-wawa w Listopad 22, 2016, 17:33
Re: tłumienie - reguluje się to płynnie kręcąc pokrętłem którego brakuje na zdjęciu powyżej :-). Powoduje to 'zanurzanie' unipivota w zbiorniczku z gęstym olejem silikonowym. W maksymalnym położeniu (czyli gdy mamy największe tłumienie) wyraźnie czuć że ramię porusza się z oporem. Ostateczne pomiary które miniabyr zamieścił dotyczą sytuacji, gdy tłumienia mamy tylko troszczeczkę - cała regulacja ma zakres około 3 albo 4 obrotów, ja mam wkręcone tylko około połowy obrotu. Tak mi poprzednio najbardziej pasowało brzmieniowo  i wygląda na to, że ma to uzasadnienie w wynikach pomiarów.

To mamy podobne doświadczenia. W SME V gdzie też jest tłumienie olejowe, mnie również najbardziej odpowiadało ustawienie minimum.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

jamówię

Cytat: vasa w Listopad 22, 2016, 18:46


Cytat: jacek-k-wawa w Listopad 22, 2016, 17:33
Re: tłumienie - reguluje się to płynnie kręcąc pokrętłem którego brakuje na zdjęciu powyżej :-). Powoduje to 'zanurzanie' unipivota w zbiorniczku z gęstym olejem silikonowym. W maksymalnym położeniu (czyli gdy mamy największe tłumienie) wyraźnie czuć że ramię porusza się z oporem. Ostateczne pomiary które miniabyr zamieścił dotyczą sytuacji, gdy tłumienia mamy tylko troszczeczkę - cała regulacja ma zakres około 3 albo 4 obrotów, ja mam wkręcone tylko około połowy obrotu. Tak mi poprzednio najbardziej pasowało brzmieniowo  i wygląda na to, że ma to uzasadnienie w wynikach pomiarów.

To mamy podobne doświadczenia. W SME V gdzie też jest tłumienie olejowe, mnie również najbardziej odpowiadało ustawienie minimum.

Ja jak z Jelco odessałem olej,to dopiero wtedy zaczęło mi grać.

vasa

Cytat: jamówię w Listopad 22, 2016, 19:36jak z Jelco odessałem olej,to dopiero wtedy zaczęło mi grać.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

vasa



Cytat: jacek-k-wawa w Listopad 22, 2016, 17:33
Mój ZYX i AC 3000

O świeciło mnie :)
W związku z brakiem boronu na rynku firmy wkładkowe ratują się jak mogą.
Ortofon ogłosił że będzie stosował rubin a ZYX zaczyna stosować cantilevery z włókien węglowych (a wg polskiego nazewnictwa - grafitowych)
Czy Twoja wkładka ma już na pokładzie ten nowy wynalazek?
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

miniabyr

#104
Dziś bawiłem u Kawosza  u którego ustawiałem azymut .Ramię SME 3012II wkładka Denon 103 r . Wkładki denona 103 są bardzo przyjazne jeśli chodzi o azymut. Ja miałem w swojej historii na moim gramofonie dwa egzemplarze ,ten u Darka jest trzeci którego ustawiałem i powiem wam że z nimi nie ma żadnych niespodzianek .Ustawia się je łatwo .Nie wiem czy wynika to z rodzaju szlifu tipu igły(,przypuszczam że tak właśnie jest) ,ale te wkładki zachowują się wzorcowo. Sprawdzilismy też częstotliwośc rezonansową ,która wypada na 9 Hz -czyli książkowo.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

zalun

Cytat: miniabyr w Marzec 30, 2017, 22:49Dziś bawiłem u Kawosza
Gdzie mieszkacie? Przejechałbym się z moim VPI... Niedługo kończę - malowanie, wykładzina i będę wstawiał sprzęt...

vasa



Cytat: miniabyr w Marzec 30, 2017, 22:49te wkładki zachowują się wzorcowo.
Znowu błąd dwa stopnie :o
Czyli headshell wyraźnie krzywo.
Zaczyna mnie taka regularność zastanawiać. Czy to na pewno błąd losowy?
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Jakub

Miniabyr, masz więcej zapisanych pomiarów ustawiania wkłądki tym programem Feickerta?

Zaciekawiło mnie, że drugi raz wkładka wymaga obrócenia o 2 stopnie w lewo.

EDIT: Widzę, że Vasa ma podobne przemyślenia.

miniabyr

Cytat: Jakub w Marzec 31, 2017, 10:25
Miniabyr, masz więcej zapisanych pomiarów ustawiania wkłądki tym programem Feickerta?

Zaciekawiło mnie, że drugi raz wkładka wymaga obrócenia o 2 stopnie w lewo.

EDIT: Widzę, że Vasa ma podobne przemyślenia.
Niestety większość skanów jest u kolegów . Jeśli chodzi o obrót  to więcej jest tych obracanych w stronę przeciwną do ruchu wskazówek zegara . i to jest 65 % do 35%. Więcej skanów jest na audiostereo a mojej starej zakładce o "zabawkach Feickerta. Jest sporo skanów na forum Feickerta gdzie tłumaczy zasady korzystania z programu.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

Jakub

Ok, chyba wiem na czym polega problem.
Twórcy programu najwyraźniej założyli, że każda wkładka ma idealny balans kanałów.
Z tego założenia wynika to, że program wskazuje poprawny azymut po ustawieniu identycznej wartości przesłuchów międzykanałowych dla obydwu kanałów.

Poprawnie ustawiony azymut jest wtedy kiedy igła jest prostopadła do rowka. Jeżeli przyjmiemy, że siła sygnału generowanego przez cewki poszczególnych kanałów może być różna, to i przesłuchy międzykanałowe będą miały różne wartości.
Ergo, ustawienie identycznych wartośći przesłuchów międzykanałowych jest błędem.

Poniżej zamieszczam obrazek, na którym zaznaczyłem miejsce, gdzie jest faktycznie prawidłowo ustawiony azymut.

miniabyr

Freickert robi jakies przemeblowanie na stronie i nie ma w tej chwili dostepu do forum.Na wszelki wypadek wklejam film z YT
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

vasa

Cytat: Jakub w Marzec 31, 2017, 11:23Twórcy programu najwyraźniej założyli, że każda wkładka ma idealny balans kanałów.
Z tego założenia wynika to, że program wskazuje poprawny azymut po ustawieniu identycznej wartości przesłuchów międzykanałowych dla obydwu kanałów.
Chyba jednak nie. Herr Feickert zęby na tym zjadł i wie że KAŻDA wkładka ma istotnie różne sygnały na kanałach.
Program znajduje MINIMUM przesłuchów i jak na moje dzisiejsze pojmowanie pracy wkładki to jest to prawidłowe podejście.

Co oczywiście w żadnym stopniu nie przybliża mnie do zrozumienia tej dwustopniowej regularności ???
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Piterski

Cytat: vasa w Marzec 31, 2017, 12:28
Cytat: Jakub w Marzec 31, 2017, 11:23Twórcy programu najwyraźniej założyli, że każda wkładka ma idealny balans kanałów.
Z tego założenia wynika to, że program wskazuje poprawny azymut po ustawieniu identycznej wartości przesłuchów międzykanałowych dla obydwu kanałów.
Chyba jednak nie. Herr Feickert zęby na tym zjadł i wie że KAŻDA wkładka ma istotnie różne sygnały na kanałach.
Program znajduje MINIMUM przesłuchów i jak na moje dzisiejsze pojmowanie pracy wkładki to jest to prawidłowe podejście.

Co oczywiście w żadnym stopniu nie przybliża mnie do zrozumienia tej dwustopniowej regularności ???

No widzicie to już wiem czemu te sygnały nie mają stałej wartości amplitudy.
Przypuszczałem, że pozwala to kalibracje warunków brzegowych przy pomiarze bo jak inaczej program miałyby się w tym połapać.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Jakub

#113
Cytat: vasa w Marzec 31, 2017, 12:28Program znajduje MINIMUM przesłuchów i jak na moje dzisiejsze pojmowanie pracy wkładki to jest to prawidłowe podejście.

Zauważ, że w punkcie przecięcia, lewy kanał już ma wyższą wartość przesłuchu, niż we wskazanym przeze mnie punkcie. Elegancko też widać, że wartość dla prawego kanału nadal spada (co wynika z tego, że jego minimum wypadnie jak igła wyjdzie z rowka i przestanie dotykać przeciwległej ściany).
Jeżeli kanały grają nierówno, to azymut będzie dobry w momencie kiedy ustawimy przesłuch na minimum, ale dla słabszego kanału.

Innymi słowy, ten program pokaże prawidłowo ustawiony azymut w punkcie przecięcia się linii wykresu, tylko jeżeli wkładka będzie miała idealny balans kanałów.

Cytat: vasa w Marzec 31, 2017, 12:28Herr Feickert zęby na tym zjadł i wie że KAŻDA wkładka ma istotnie różne sygnały na kanałach.

Na co dzień spotykam się z błędnymi założeniami projektowymi w dużo poważniejszym oprogramowaniu niż ten program Feickerta, więc byłbym tu ostrożny :)

malg

Cytat: Jakub w Marzec 31, 2017, 12:39
Cytat: vasa w Marzec 31, 2017, 12:28Program znajduje MINIMUM przesłuchów i jak na moje dzisiejsze pojmowanie pracy wkładki to jest to prawidłowe podejście.

Zauważ, że w punkcie krzyżowym, lewy kanał już ma wyższą wartość przesłuchu, niż we wskazanym przeze mnie punkcie. Elegancko też widać, że wartość dla prawego kanału nadal spada (co wynika z tego, że jego minimum wypadnie jak igła wyjdzie z rowka i przestanie dotykać przeciwległej ściany).
Jeżeli kanały grają nierówno, to azymut będzie dobry w momencie kiedy ustawimy przesłuch na minimum, ale dla słabszego kanału.

Cytat: vasa w Marzec 31, 2017, 12:28Herr Feickert zęby na tym zjadł i wie że KAŻDA wkładka ma istotnie różne sygnały na kanałach.

Na co dzień spotykam się z błędnymi założeniami projektowymi w dużo poważniejszym oprogramowaniu niż ten program Feickerta, więc byłbym tu ostrożny :)


Jakub może mieć rację, jeżeli Feickert liczy minimum z dwóch funkcji (czy ktoś to wie jak program Feickerta liczy to minimum). Jeżeli te minima się nie pokrywają to trzeba by ustawiać azymut na minimum funkcji słabszej, ale przy minimalnej róźnicy pomiędzy minimami przesłuchów w kanałach. Ale co wtedy, jeżeli rozbieżność między minimami wynosi więcej niz 2,3,4 stopnie, to chyba wtedy nie jest to już takie oczywiste. Wtedy trzeba znaleźć jakis "środek" po miedzy (geometryczny ?)



pan-troglodytes

Ciekawi mnie jak ma się takie ustawienie do trwałości samego diamentu? Oglądałem sporo 103 pod mikroskopem i twierdzę, że są to wkładki wykonane z bardzo wysoką precyzją. Diament jest zawsze osadzony idealnie.

miniabyr

Cytat: Jakub w Marzec 31, 2017, 12:39Zauważ, że w punkcie przecięcia, lewy kanał już ma wyższą wartość przesłuchu, niż we wskazanym przeze mnie punkcie.
Nie wrzuciłem skanu jak taki pomiar wygląda ,za dużo roboty ,ale jest możliwość wygenarowania  dokumentu w pdf  z suchymi liczbami .Widać wtedy jak zmieniając kąt na headshelu te wartości "przesłuchów" zmieniają się. Generalnie moje spostrzeżenie jest następujące .Lepiej kiedy separacja kanałów jest bardzo równa,niż super precyzyjnie ustawić tylko azymut i separacje mieć rozjechaną. Jak sam twórca pokazywał na forum skany różnych wkładek i firm to rozstrzał między tymi parametrami był spory . Co ciekawe zmieniają FTA można  doprecyzować wartość separacji. Ja zmieniam +2/-2 mm co umozliwia zbliżenie się do podobnych wartości. Ot taka uwaga praktyka.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

miniabyr

Posłuchajcie mam plik pdf z instrukcją Feickerta i skanami  kilkunastu wkładek .
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

vasa

Cytat: Jakub w Marzec 31, 2017, 12:39Zauważ, że w punkcie przecięcia, lewy kanał już ma wyższą wartość przesłuchu, niż we wskazanym przeze mnie punkcie. Elegancko też widać, że wartość dla prawego kanału nadal spada (co wynika z tego, że jego minimum wypadnie jak igła wyjdzie z rowka i przestanie dotykać przeciwległej ściany).
Jeżeli kanały grają nierówno, to azymut będzie dobry w momencie kiedy ustawimy przesłuch na minimum, ale dla słabszego kanału.
Wg mnie przesłuch, jako zjawisko fizyczne, ma jedną wartość. Ta wartość (słusznie czy nie) jest pokazana jako średnia z L i R i opisana jako "Mean" na rysunku.

I rzeczona średnia ma gdzieś w okolicy 2st swoje minimum. Bo niby dlaczego mielibyśmy coś ustawiać dla kanału zielonego a nie czerwonego?
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Jakub

Cytat: vasa w Marzec 31, 2017, 15:59Wg mnie przesłuch, jako zjawisko fizyczne, ma jedną wartość. Ta wartość (słusznie czy nie) jest pokazana jako średnia z L i R i opisana jako "Mean" na rysunku.

Tak będzie tylko wtedy, kiedy cewki obydwu kanałów będą generować taki sam sygnał. Jeżeli jeden kanał gra głośniej, to wartość przesłuchu z sąsiedniego kanału też będzie wyższa.

frywolny trucht

Może ktoś mi zdradzić, w którym miejscu wykresu zapodanego przez miniabyra widać 2 stopnie przekrętu?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Jakub


frywolny trucht

Czerwona i zielona powinna się przeciąć na zerze, a przecinają się na 2, tak?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Jakub

Cytat: frywolny trucht w Kwiecień 01, 2017, 15:28Czerwona i zielona powinna się przeciąć na zerze, a przecinają się na 2, tak?

Tak, ale na zerze przetną się tylko w wypadku kiedy igła będzie wklejona idealnie i obydwa kanały będą równo grały.

miniabyr

Cytat: frywolny trucht w Kwiecień 01, 2017, 15:28
Czerwona i zielona powinna się przeciąć na zerze, a przecinają się na 2, tak?
Najlepiej jakby przecinały się na "0"  Generalnie ma się przeciąć i wtedy teoretycznie jest po kłopocie .Nawet na +3/-3stopniach .
Szkoda życia na chujowy dźwięk !