Autor Wątek: Ustawiamy azymut, na poważnie.  (Przeczytany 12063 razy)

Offline Piterski

• maniak
Odp: Ustawiamy azymut, na poważnie.
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 21, 2015, 20:00 »
Jakub miałeś racje,
Coś jest schrzanione bo jak odpinam jeden kanał z CD, na którym podaje sygnał 1000 Hz to i tak jest wykres dwóch kanałów nie jednego.
Jak odepnę ten drugi to jest cisza i zero wykresu.

Offline Titanic

• maniak
« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 21, 2015, 20:07 »
Może kabelek mono ?

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline Piterski

• maniak
« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 21, 2015, 20:11 »
Nie kabel jest stereo, kupiłem go wtedy gdy pierwszy raz ustawiałem wkładkę tylko nie miałem protaktora i tej płyty jaką mam teraz.
Przy pierwszych ustawieniach różnice były. A tu dwa gramofony różne wkładki i wykres dobry a brak tego z lewym i prawym kanałem.

Nie wiem jak w 10 dojść gdzie jest coś pochrzanione karta jest Audigy.

Offline gratefullde

• Muzyka muzyka muzyka
  • moderator
  • Wolę błąd en­tuzjas­ty od obojętności mędrca
« Odpowiedź #28 dnia: Listopad 21, 2015, 20:13 »

Nie ustawiałem jeszcze na programie ale po dokładnym na oko i ucho to mi kolumny zniknęły z pokoju :)
Byłem we wszoku :)
A co to "magiczna" wkładka ze kolumny znikają ?

No ;)
el34+pre phono ecc83 Gennett + Tannoy Cheviot + Sony PSX-70 + Dynavector 20x2 + Protagonist Tube DAC + Denon 3910 Raspberry Pi 3 Digi + Pro Tomanek

Offline Titanic

• maniak
« Odpowiedź #29 dnia: Listopad 21, 2015, 20:50 »
Głęboko w ustawieniach sa kanały mikrofonu i głośników ?

Offline Keef98

« Odpowiedź #30 dnia: Listopad 21, 2015, 21:30 »
Nie wiem jak w 10 dojść gdzie jest coś pochrzanione karta jest Audigy.
Normalnie, w zasadzie obsługa podobna jak w 7 i 8.
Dać screeny?

Offline Piterski

• maniak
« Odpowiedź #31 dnia: Listopad 21, 2015, 22:17 »
Jeśli możecie mi pomóc to proszę bo dalej jak na załączonym obrazku wejść nie potrafię, Nie ma tu nic co by dawało możliwość ustawiania odrebnych kanałów.

Kabel sprawdziłem i jest ok, czyli nie ma w nim zwarcia wspólna jest tylko masa. Kanały + i - każdy ma swój kawałek na jacku osobno.

Offline Keef98

« Odpowiedź #32 dnia: Listopad 21, 2015, 22:21 »
W okienku "właściwości: mikrofon" przełączasz "ogólne" na "zaawansowane" i możesz wszystko zmienić :)

Offline Titanic

• maniak
« Odpowiedź #33 dnia: Listopad 21, 2015, 22:22 »
Zobacz poziomy właściwości mikrofonu, sa prawy lewy?

Offline Piterski

• maniak
« Odpowiedź #34 dnia: Listopad 21, 2015, 23:03 »
No właśnie jest z tym problem. Zobaczcie sami. Co nowszy Windows to większa kupa.

Offline Keef98

« Odpowiedź #35 dnia: Listopad 21, 2015, 23:08 »
No i masz to:

Offline Piterski

• maniak
« Odpowiedź #36 dnia: Listopad 21, 2015, 23:18 »
Mam tylko do wyboru dwukanałowe od standardu CD do studyjnej jakości.
W innych urządzeniach jest opcja balansu kanałów w mikrofonie nie.
Co najlepsze nie przeinstalowywałem systemu tylko migrowałem i poprzednio ten oscyloskop i karta zachowywały się prawidłowo.
Niestety druga karta wbudowana świruje i nie działa.

Offline Titanic

• maniak
« Odpowiedź #37 dnia: Listopad 22, 2015, 06:19 »

Mam tylko do wyboru dwukanałowe od standardu CD do studyjnej jakości.
W innych urządzeniach jest opcja balansu kanałów w mikrofonie nie.
Co najlepsze nie przeinstalowywałem systemu tylko migrowałem i poprzednio ten oscyloskop i karta zachowywały się prawidłowo.
Niestety druga karta wbudowana świruje i nie działa.
A nie możesz z innym laptopem porównać ?
Pisałem, jeden laptop miał wejście line in mono i koniec zabawy

Offline Piterski

• maniak
« Odpowiedź #38 dnia: Listopad 22, 2015, 10:34 »
Nie mam laptopa ale będę miał w poniedziałek drugi komputer stacjonarny. Golasa do wgrania systemu więc zrobię porządek z tym bałaganem.

Dziękuje Wam wszystkim za wskazówki, nie przyszło by mi do głowy, że to wina komputera ewentualnie karty dźwiękowej.

Offline Jakub

• maniak
« Odpowiedź #39 dnia: Listopad 22, 2015, 10:47 »
Spróbuj przeinstalować sterownik od karty dźwiękowej. Ja mam windowsa w maszynie wirtualnej, gdzie mam domyślnie ustawione wejście dźwięku stereo, więc nie bardzo potrafię Ci pomóc w rozwiązaniu problemu z fizycznym komputerem.

Online christo

• maniak
« Odpowiedź #40 dnia: Grudzień 05, 2015, 16:16 »
Naszym celem jest ustawienie wkładki tak aby uzyskać jak najmniejsze wartości przesłuchów.
Początkowe ustawienie ramienia (przy sygnale 1kHz w obu kanałach) było takie, że lewy kanał był wyraźnie mocniejszy. Wkładka była podłączona bezpośrednio pod komputer z pominięciem przedwzmacniacza. Przy sygnale w lewym kanale, przesłuch w prawym był dość wysoki. Za to przy sygnale w prawym, przesłuchu w lewym nie było niemal wcale. Rozumiem, że oznacza to źle ustawiony azymut..? Kręcąc ramieniem, malały przesłuchy w prawym kanale ale jednocześnie rosły w lewym. Czy teraz moim celem jest wyrównanie przesłuchów w obu kanałach czy też spowodowanie aby przy sygnale w obu kanałach poziomy były podobne?

Offline vasa

• Słucham klasyki.
  • maniak
« Odpowiedź #41 dnia: Grudzień 05, 2015, 16:47 »
Początkowe ustawienie ramienia (przy sygnale 1kHz w obu kanałach) było takie, że lewy kanał był wyraźnie mocniejszy. Wkładka była podłączona bezpośrednio pod komputer z pominięciem przedwzmacniacza. Przy sygnale w lewym kanale, przesłuch w prawym był dość wysoki. Za to przy sygnale w prawym, przesłuchu w lewym nie było niemal wcale. Rozumiem, że oznacza to źle ustawiony azymut..? Kręcąc ramieniem, malały przesłuchy w prawym kanale ale jednocześnie rosły w lewym. Czy teraz moim celem jest wyrównanie przesłuchów w obu kanałach czy też spowodowanie aby przy sygnale w obu kanałach poziomy były podobne?
Dokładnie tak.
Chociaż ja podłączyłbym gramofon przez pre. Przy bardzo małym sygnale z wkładki błąd pomiaru może być znaczący dla zrobionych odczytów. Zawsze możesz zamienić kanały w pre i zrobić pomiary kontrolne.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: Lenco L450+Benz Micro ACE+Pre Q-Audio+Pionieer SA-810+Tuby DIY na Fostexach 206 + kable. Też nieistotne.

Online christo

• maniak
« Odpowiedź #42 dnia: Grudzień 05, 2015, 17:02 »
Dokładnie tak.
Czyli jak!? :) Wyrównujemy przesłuchy czy równamy poziomy?

Offline vasa

• Słucham klasyki.
  • maniak
« Odpowiedź #43 dnia: Grudzień 05, 2015, 17:11 »
Przesłuchy :)
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: Lenco L450+Benz Micro ACE+Pre Q-Audio+Pionieer SA-810+Tuby DIY na Fostexach 206 + kable. Też nieistotne.

Offline Jakub

• maniak
« Odpowiedź #44 dnia: Grudzień 05, 2015, 17:29 »
Przesłuchy muszą być najmniejsze jakie się da ustawić dla każdego z kanałów.

Wcale nie jest powiedziane, że będą takie same w obydwu kanałach. Trzeba obracać koszyk i patrzeć jak się zmieniają wartości w obydwu kanałach. Dobrze jest wtedy, kiedy nie da się zmniejszyć wartości przesłuchu w jednym kanale, bez zwiększania jej w drugim i vice versa.

Offline vasa

• Słucham klasyki.
  • maniak
« Odpowiedź #45 dnia: Grudzień 05, 2015, 17:36 »
Daj znać czy po regulacji słyszysz zmianę.

Online christo

• maniak
« Odpowiedź #46 dnia: Grudzień 05, 2015, 18:26 »
Dobrze jest wtedy, kiedy nie da się zmniejszyć wartości przesłuchu w jednym kanale, bez zwiększania jej w drugim i vice versa.
U mnie to działa jak naczynia połączone. Zmniejszając prawy, rośnie lewy (który początkowo miał wartość bliską 0!). W tej chwili wyrównałem poziomy w kanałach i mam stosunkowo małą różnicę przesłuchów.
Daj znać czy po regulacji słyszysz zmianę.
Jak skończę, opiszę wszystko przede wszystkim w wątku o at33ev, z którą walczę od pewnego czasu. Na razie efekt jest taki, że mam na prawdę niewielkie zniekształcenia w prawym kanale na płycie testowej przy 16 dB.

Online christo

• maniak
« Odpowiedź #47 dnia: Grudzień 06, 2015, 11:20 »
To jest REWELACJA!
Udało mi się ustawić przesłuchy na zbliżonym poziomie. Co ciekawe - ewidentnie widać gołym okiem że wkładka i headshell ramienia jest wyraźnie krzywo. Wniosek więc taki: drodzy państwo - ustawianie azymutu na podstawie położenia wkładki równolegle do płyty służy do poprawy samopoczucia. Tylko i wyłącznie. Jaki dało to efekt. Dźwięk jest bardziej uporządkowany. Generalnie lepiej. A efekty zmierzalne? Po korekcie antyskatingu, na płycie testowej zniknęły całkowicie zniekształcenia przy 16dB (THD mniejsze niż 1%). Poszedłem więc za ciosem i wyciągnąłem z półki płytę HFN'74 z sygnałem +18dB. SoundScope wykazał THD w okolicach 4% (!) i dwa małe słupki przy 600 Hz i 900 Hz. Dodatkowo gdzieś pod koniec ścieżki usłyszałem minimalne brzęczenie w prawym (chyba) kanale. I to wszystko na jednym z najprostszych ramion Pro-Ject'a (gramofon Music Hall mmf 2.2). Już myślałem, żeby się tego gramofonu pozbyć a tu taka niespodzianka...
Przy ustawieniach korzystałem z artykułów:
http://www.kuzma.si/media/uploads/files/Setting%20up%20a%20Turntable.pdf
http://www.technique.pl/mediawiki/index.php/Pomiary_i_regulacje:_Ustawienie_si%C5%82_nacisku_i_antiskatingu

Offline miniabyr

• maniak
« Odpowiedź #48 dnia: Grudzień 06, 2015, 11:32 »
Bardzo się przydaje do takiego ustawiania poziomica typu "libelka" rurkowa . Mała ,można połozyć na headshel i mieć kontrolę nad ruchem koszyka . Jak wiecie ja stosuję to przy kalibracji moim Feickertem.Niezbędnik. Wersja do programu Feickert'a ma dodatkowo co 0.5 stopnia podzialkę,ale chcą za tą libelkę 30 euro. :o
Niech żyje Dupa prezydent wszystkich Wolaków.

Offline vasa

• Słucham klasyki.
  • maniak
« Odpowiedź #49 dnia: Grudzień 06, 2015, 13:56 »

To jest REWELACJA!
Udało mi się ustawić przesłuchy na zbliżonym poziomie. Co ciekawe - ewidentnie widać gołym okiem że wkładka i headshell ramienia jest wyraźnie krzywo. Wniosek więc taki: drodzy państwo - ustawianie azymutu na podstawie położenia wkładki równolegle do płyty służy do poprawy samopoczucia. Tylko i wyłącznie. Jaki dało to efekt. Dźwięk jest bardziej uporządkowany. Generalnie lepiej.
:)
I właśnie dlatego ustawienie azymutu jest warte wysiłku i przezwyciężenia oporów przed oscyloskopem.