Ustawiamy azymut, na poważnie.

Zaczęty przez Jakub, Wrzesień 27, 2015, 13:01

Poprzedni wątek - Następny wątek

Jakub

Cytat: vasa w Luty 20, 2016, 23:30Otóż - jaki jest błąd pomiaru sygnału na wejściu do kompa?

Sądząc po wskazaniach programu, to mierzył z dokładnością do 1uV. Przy wskazaniu 4.2mV sygnału, przesłuchy wyniosły ca. 46-68uV.

vasa

Cytat: Jakub w Luty 21, 2016, 09:45
Cytat: vasa w Luty 20, 2016, 23:30Otóż - jaki jest błąd pomiaru sygnału na wejściu do kompa?

Sądząc po wskazaniach programu, to mierzył z dokładnością do 1uV. Przy wskazaniu 4.2mV sygnału, przesłuchy wyniosły ca. 46-68uV.
Chyba jednak poziom jednej milionowej volta jest zarezerwowany dla aparatury laboratoryjnej .
Ale przy pomiarze sygnału z wkładki MM błąd na poziomie 0.1 mV nie jest problemem.
Gorzej z wkładkami MC.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

frywolny trucht

Czy da się jakoś sprowokować ten programik, żeby pokazał optymalny kąt prowadzenia?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

rockandroll

Swego czasu miałem wkładkę z sygnałem wyjściowym 0,15 mV.

Wracając do wcześniejszych tez - to można mieć MC LO i phono bez traf, fajnie grającą MM-kę i dobrze ustawiony gramofon, bo to podstawa, nawet w tanich konstrukcjach.

christo

Cytat: frywolny trucht w Luty 21, 2016, 11:02Czy da się jakoś sprowokować ten programik, żeby pokazał optymalny kąt prowadzenia?
Zastanawiałem się nad tym. Możliwe, że rozwiązaniem będzie odczyt sygnału (np 1kHz) w obu kanałach. Pomyślałem sobie, że prawidłowy kąt prowadzenia jest wtedy, gdy krzywe dla obu kanałów nie będą przesunięte względem siebie. Mogą mieć jedynie różną wysokość (różnica w poziomach). Nie wiem czy dobrze kombinuję...
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

vasa

Cytat: frywolny trucht w Luty 21, 2016, 11:02
Czy da się jakoś sprowokować ten programik, żeby pokazał optymalny kąt prowadzenia?
Chyba tylko Adjust+ Feickerta potrafi takie rzeczy.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

rudy-102

@ Piterski

Czy zrobiłeś może zrzuty ekranu przed i po?

Piterski

Co kąt pochylenia koszyka mam znikomy, jak naładuje baterie to wstawię zdjęcie.
Co do zrzutów ekranu to ich nie robiłem bo początkowo nie skapowałem dokładnie o co biega.
U mnie wykresy obu sinusoid się ładnie pokrywały z małą odchyłką i tu w tym zakresie się mocno nie rozbiegały ale różnice były w odczytach trudniejszym zadaniem było ustawienie przesłuchów na zbliżonym poziomie.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

miniabyr

Dziś jednemu z naszych kolegów ustawiałem azymut dla najnowszej wkładki ZYX  AIRY . Wyszło znakomicie ! Ramię ma azymut ustawiany w locie . Wkładkę trzeba było "skrecić"o ok. 2,5 stopnia  w przeciwną stronę do  wskazówek zegara. Przy okazji wymieniliśmy rurkę ramienia na lżejszą ,bo z cięższą częstotliwośc rezonansowa wypasała na 7Hz . Po wymianie rurki ramienia na lżejszą uzyskalismy 9Hz Fres. Super. Ale o tym może też napiszę sam zainteresowany. Ja na razie wklejam pdf z pomiaru.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

frywolny trucht

Ramię- azymut- w locie. Co to za ramię?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

miniabyr

Szkoda życia na chujowy dźwięk !

vasa

#86
Cytat: miniabyr w Listopad 21, 2016, 22:23
Dziś jednemu z naszych kolegów ustawiałem azymut dla najnowszej wkładki ZYX  AIRY . Wyszło znakomicie ! Ramię ma azymut ustawiany w locie . Wkładkę trzeba było "skrecić"o ok. 2,5 stopnia  w przeciwną stronę do  wskazówek zegara.

Kolejna wkładka za worek pieniędzy z błędem ponad 2 stopnie :(
Brzmienia nie opisuj. Ale napisz o różnicy przed i po kalibracji.

Swoją drogą, ci co nie słuchali ZYX-A powinni się zapisać w kolejce do kolegi.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

frywolny trucht

Mhm. Dobrze wygląda.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

miniabyr

Cytat: vasa w Listopad 21, 2016, 22:33
Cytat: miniabyr w Listopad 21, 2016, 22:23
Dziś jednemu z naszych kolegów ustawiałem azymut dla najnowszej wkładki ZYX  AIRY . Wyszło znakomicie ! Ramię ma azymut ustawiany w locie . Wkładkę trzeba było "skrecić"o ok. 2,5 stopnia  w przeciwną stronę do  wskazówek zegara.

Kolejna wkładka za worek pieniędzy z błędem ponad 2 stopnie :(
Brzmienia nie opisuj. Ale napisz o różnicy przed i po kalibracji.

Swoją drogą, ci co nie słuchali ZYX-A powinni się zapisać w kolejce do kolegi.
Ta wkładka ma kilka dni i wisi na ramieniu też kilka dni.Ja nie miałem czasu jej posłuchac. Ale Jacek właściciel ma porównanie między starym ZYX -em a nowym. Co do przekoszenia  to polecam wywiad z Feickertem na portalu Infoaudio ,gdzie w wywiadzie mówi min. o rozrzucie między 0.5-3 stopnie wklejanych igieł .
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

Jakub

Moje trzy ortofony, trzy audio technici, mf, shure i nagaoka, wszystkie mieszczą się w przedziale +/- 0,5 stopnia. No ale to tania masówka jest a nie audiofilskie wkładki. Przy przekoszeniu o 2,5 stopnia ryły by obudową po płycie.

vasa



Cytat: miniabyr w Listopad 21, 2016, 22:44
Jacek właściciel

Czy zbieżność imion z dźwiękową rebelią jest przypadkowa?  ???
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

miniabyr

Na szczęście tam nic takiego nie wystąpiło. Mnie zastanawia dlaczego jest taka duża niedokladność we wklejaniu igieł? Kurde ludzie polecieli na księżyc ,a tu nie mozna prosto wkleić igiełki  . ???
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

miniabyr

Cytat: vasa w Listopad 21, 2016, 23:02


Cytat: miniabyr w Listopad 21, 2016, 22:44
Jacek właściciel

Czy zbieżność imion z dźwiękową rebelią jest przypadkowa?  ???
Zupełnie inny człowiek .
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

vasa

Oj, to dobrze.
Musiałbym światopogląd zrewidować :o
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

miniabyr

Cytat: vasa w Listopad 21, 2016, 23:08
Oj, to dobrze.
Musiałbym światopogląd zrewidować :o
Nie mam z SR nic wspólnego ,ale Jacka znam.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

vasa



Cytat: miniabyr w Listopad 21, 2016, 23:11
Cytat: vasa w Listopad 21, 2016, 23:08
Oj, to dobrze.
Musiałbym światopogląd zrewidować :o
Nie mam z SR nic wspólnego ,ale Jacka znam.

Chodzi mi o to, że mamy z Jackiem dość odległe gusta w kwestii estetyki dźwięku.
No i oczywiście on jest zawodowcem a ja drobnym żuczkiem :)
ZYX to jedna z moich ulubionych wkładek i nie powinna mu się podobać  ;D
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

jacek-k-wawa

To mój ZYX i chyba nie jestem tym Jackiem o którym piszecie :-)

Dwa słowa w temacie nieco szerszego opisu sytuacji na placu boju.

1. Ramię.
Audiocraft AC 3000 to unipivot tłumiony olejem. Doładnie to co na zdjęciu parę postów wyżej. Mam wątpliwość, czy kąty o których pisze miniabyr to ... faktycznie kąty. Na ramieniu unipivotowym jest dośc trudno zmierzyć kąt azymutu bo nie bardzo jest gdzie położyć libelkę. Można jakieś gimastyki wykonywać i próbować balansować libelką w miejscu podparcia unipivota ale w rezultacie nie chodzi o określenie o ile stopni trzeba przekręcić ramię a o to, żeby je właściwie ustawić. W Audiocrafcie jest możliwość regulacji azymutu przez pokretło, któe przesuwa ciężarek z lewej strony na prawą w osi ramienia. Skalibrowane jest to za pomocą tego przymiaru widocznego na zdjęciu pozyżej. Ale wydaje mi się, że cyferki które są naniesione na ten przymiar to wcale nie są kąty bo 'na oko' wkładka wcale nie jest tak mocno pochylona. Co by to nie było o tyle nie ma to znaczenia, że jesteśmy w celu z ustawieniem.
Drugi ciekawy temat który wczoraj (i dzisiaj) wzbudzał nasze dyskusje to przebieg wykresu częstotliwości rezonansowej. Moja hipoteza na ten temat jest taka, że dlatego, że ramię jest tłumione olejem to nie ma wyraźnego 'piku' w rezonansie, bo jest on po prostu wytłumiony. Miniabyr dodaje do tego argument, że to unipivot co powoduje zupełnie inne zachowanie się takiego ramienia w rezonansie. Generalnie wydaje mi się, że 'pomiarowo' to wyglada całkiem dobrze, bo nie ma zdecydowanego rezonansu tylko jest on wypłaszczony.

2. Wkładka
Airy ultimate to nowa seria ZYX'a z cantilewerem z karbonu. Poprzednio był ZYX FX 100 Fuji. Na temat brzmienia nic nie mogę napisać bo a) wkładka nowa, b) rozgrzebałem w tak zwanym czasie swój preamp więc nie mam jak obiektywnie się wypowiedzieć.
Zdecydowanie jednak tracking jest lepszy - wkładka przechodzi 3 pasek na płycie hi-fi news i moje testowe fragmety płyt szczególnie głośno nagrane, na których Fuji się wykładało jak na razie są ok.

miniabyr

Mam gdzieś zdjęcie mojego spu ,którego musiałem przekosić o 2 stopnie . To jest widoczne ,ale trzeba dobrze się przypatrzeć.. U mojego znajomego ,gdzie trzeba było goldringa przekosić o wartość ,której nie ma w programie ,to dopiero było widoczne!Wkładka była oddana do reklamacji z wykresem pomiarowym ,który dołączyliśmy jako dowód.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

vasa



Cytat: jacek-k-wawa w Listopad 22, 2016, 11:04
Dwa słowa w temacie nieco szerszego opisu sytuacji na placu boju.
Świetna wkładka, a i ramię wygląda b. ciekawie. Napisz, proszę, więcej o Twoim systemie.
Mam jeszcze takie pytania :
- Czy zanotowaliście różnicę w brzmieniu przed i po ustawieniu azymutu? A jeżeli tak to jakie.
- Czy próbowałeś kiedyś słuchać "na sucho" , bez tłumika olejowego? A jeśli tak to dlaczego wróciłeś do tłumienia?

Pozdrawiam
Mariusz

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

jacek-k-wawa

Mój ZYX i AC 3000 wisi na Gyrodec'u. Takim starym, jeszcze z silnikiem AC ale za to z QC Power :-)

Co do wrażeń odsłuchowych 'przed' i 'po' - w trakcie zabaw z Feickertem zmieniliśmy z miniabyrem w moim systemie na tyle dużo, że trudno powiedzieć co za jaką zmianę w brzmieniu jest odpowiedzialne. Oprócz azymutu walczyliśmy również z częstotliwością rezonansową zmieniając całą rurkę ramienia na znacznie lżejszą. W AC 3000 wymiennym elementem jest nie sam headshell ale cała rurka ramienia z headshellem. Ponieważ poprzednio z FX 100 miałem zdecydowanie za wysoko frez to tym razem kupiłem ZYX'a z dodatkową metalową wkładką (wersja SB) dodającą kilka gramów masy wkładki. Postanowiłem jeszcze do tego dołozyć kilka zwojów taśmy ołowianej na końcu arm tube'a i wszystko to zamontowałem na armtubie który do tej pory używałem, czyli takim o średniej wadze. I tak tego słuchałem prze pierwsze 1-2 dni. Jak się okazało taki setup dał  w pomiarach częstotliwość w okolicach 6-7Hz i odwinięcie taśmy ołowianej dawało za mały wzrost tej częstotliwości. Założyliśmy więc najlżejszą arm tubę jaką mam i okazało się to strzałem w dzisiątkę. Tak więc za dużo zmian a dodatkowo rozgrzebany preamp...

Re: tłumienie - reguluje się to płynnie kręcąc pokrętłem którego brakuje na zdjęciu powyżej :-). Powoduje to 'zanurzanie' unipivota w zbiorniczku z gęstym olejem silikonowym. W maksymalnym położeniu (czyli gdy mamy największe tłumienie) wyraźnie czuć że ramię porusza się z oporem. Ostateczne pomiary które miniabyr zamieścił dotyczą sytuacji, gdy tłumienia mamy tylko troszczeczkę - cała regulacja ma zakres około 3 albo 4 obrotów, ja mam wkręcone tylko około połowy obrotu. Tak mi poprzednio najbardziej pasowało brzmieniowo  i wygląda na to, że ma to uzasadnienie w wynikach pomiarów.