Menu główne

ReVox PR99

Zaczęty przez GB, Kwiecień 20, 2021, 20:04

Poprzedni wątek - Następny wątek

merlin1973

Cytat: GB w Kwiecień 22, 2021, 13:07PR99 w drodze.
No to nie długo bedzie zabawa :) zazdroszczę  ;)
Pozdrawiam S.CH.

GB

Cytat: masza w Kwiecień 22, 2021, 13:13
Powinieneś raczej skalibrować teraz Akai do taśm BASFa
Będzie dla LPR.

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

GB

#27
Dziś przyjechała taśma do dwu ścieżkowca.

Czyli jeśli taśma ma 1100m a mała studyjna to 38cm/s to będzie jakieś 50 min nagrywania. Czy tak?



______________
Pozdrawiam
Grzegorz
______________
Pozdrawiam
Grzegorz

sonus_fan

Niecałe. Ok. 45 min.

GB

Zagadka.

Na co to?

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

GB

Głupie pytanie: Do czytania. Jaki to ma związek z magnetofonem?

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

frywolny trucht

pmcomp pisał, że niecałe 44 minuty na stronę.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

GB

Cytat: frywolny trucht w Kwiecień 23, 2021, 16:49
pmcomp pisał, że niecałe 44 minuty na stronę.
Ale tam jest jedna strona.

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

sonus_fan

Przy dwóch ścieżkach zapisujemy tylko jedną stronę.
1100 m podzielone przez 38,1 cm przez 60 sekund daje ok. 48 min. 38,1 bo mała studyjna to 15 cali na sekundę.
Pmcomp jest znany ze swojej precyzji i wiedzy :D

Oczywiście wszystko zależy od precyzji pomiaru, precyzji ustwienia prędkości i precyzji odmerzenia długości taśmy na rolce :)
-

merlin1973

Pozdrawiam S.CH.

sonus_fan

Racja.
Półprofesjonalne i profesjonalne szpulaki mają możliwość płynnej regulacji prędkości przesuwu taśmy. Na taśmach z masterem na początku z reguły nagrywa się sinusoidę 1 kHz po to, by potem można bylo skalibrować magnetofon podający sygnał na nacinarkę, by uniknąć tego co się przydarzyło przy okazji Kind of Blue :)

GB

Cytat: sonus_fan w Kwiecień 23, 2021, 17:08
Racja.
Półprofesjonalne i profesjonalne szpulaki mają możliwość płynnej regulacji prędkości przesuwu taśmy. Na taśmach z masterem na początku z reguły nagrywa się sinusoidę 1 kHz po to, by potem można bylo skalibrować magnetofon podający sygnał na nacinarkę, by uniknąć tego co się przydarzyło przy okazji Kind of Blue :)
Cóż takiego tam się stało?

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

sonus_fan

Magnetofony których używano do nagrań sesji Kind of Blue miały różne prędkości. Pierwsze wydania Kind of Blue mają dziwną tonację, wynikającą z różnicy tej prędkości. Długo zastanawiano się dlaczego Miles użył tak dziwnego sposobu strojenia instrumentów nagrywając ten słynny album. Dopiero stosunkowo niedawno dotarto do nagrań dokonanych na rezerwowych magnetofonach z prawidłowo ustawioną prędkością i zagadka się wyjaśniła.
Pamięć mnie niestety zawodzi i nie pamiętam, czy strój był obniżony czy odwrotnie :)
Kiedy kupowałem swój pierwszy audiofilski wzmacniacz, dostałem w prezencie od sprzedawcy złoty krążek z Kind of Blue (specjalne wydanie CBS - Sony), dzięki któremu dowiedziałem się o całej historii. Było to dwadzieścia kilka lat temu :)

GB

Cytat: GB w Kwiecień 23, 2021, 16:24
Zagadka.

Na co to?

______________
Pozdrawiam
Grzegorz
To jak, nikt nie zgadnie co z tą gazetą?

Podpowiedź.



______________
Pozdrawiam
Grzegorz

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

kefas

Cytat: GB w Kwiecień 23, 2021, 16:07Dziś przyjechała taśma do dwu ścieżkowca.
Możesz sprawdzić jak Ci się ta szpula kręci, wiesz co mam na myśli.

GB

Cytat: kefas w Kwiecień 23, 2021, 17:38
Cytat: GB w Kwiecień 23, 2021, 16:07Dziś przyjechała taśma do dwu ścieżkowca.
Możesz sprawdzić jak Ci się ta szpula kręci, wiesz co mam na myśli.
No widzisz takie buty, że nie mogę. Mam dwa szpulaki, ale ani jednego w domu.

Jeden na wakacjach w spa - wymienia sobie kondensatorki, dla lepszego samopoczucia, a drugi, gdzieś sobie podróżuje po germańskim kraju.


Tak więc, sprawdzę dopiero, jak raczą wrócić do domu.

______________
Pozdrawiam
Grzegorz
______________
Pozdrawiam
Grzegorz

frywolny trucht

A bo pmcomp liczył dla 1000m, nie zauwazyłem, że ma być 1100m. Z tą jedną stroną to też mój ignorancki wtręt. Tak wygląda wpis:

Cytat: pmcomp w Styczeń 07, 2016, 12:29
Cytat: merlin1973 w Styczeń 07, 2016, 12:17
Cytat: frywolny trucht w Styczeń 07, 2016, 11:56Mam więc prędkość 9,5 cm/ sek. oraz 19 cm/sek i nie widzę zastosowania za bardzo dla szpul 18 cm, ale może mnie ktoś oświeci? Po co mi taka szpula jak przy prędkości 19, która daje wyraźnie lepszą jakość grania, zmieszczę na stronie 6-7 piosenek
18stka przy prędkości 19,05 cm/s to 45 minut grania z tego co pamiętam, to nie jest tak mało :)

To nie jest prawdziwe stwierdzenie. jest częściowo prawdziwe :).

Taśmy R2R miały grubości: 18um, 25 um, 35um i 50um. Spotkałem się z taśmą o grubości 40um.
Tak więc od grubości taśmy zależy ile czasu nagrania przy zadanej prędkości zmieści się na jedną szpulę o zadanaj średnicy.

Może tą złotą myśl także warto podpiąć. I można też zrobić tabelkę ile czasu muzyki wejdzie na tasmę przy powyższych parametrach.

Np.

taśma PER528 kupowana z Polskiego Radia to nawinięte na bobinkę 1000 metrów taśmy grubości 50um. Daje to średnicę "szpuli" (bobinki z taśmą) ok. 12".
Policzmy.
1000 m / 0,38 m/sek = 2631,6 sekund = 43 minuty i 51,6 sekundy. Przy zapisie z prędkością 38 cm/sek.
Przy zapisie 19 cm/sek długość nagrania zwiększa się dwukrotnie.

Na szpulę 10,5" takiej taśmy z mojego doświadczenia da się zmieścić ok. 37 minut i 15 sekund przy prędkości 38 cm/s.

Czysta metematyka :).

Pozdro

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

GB

Cytat: frywolny trucht w Kwiecień 23, 2021, 18:07
A bo pmcomp liczył dla 1000m, nie zauwazyłem, że ma być 1100m. Z tą jedną stroną to też mój ignorancki wtręt. Tak wygląda wpis:

Cytat: pmcomp w Styczeń 07, 2016, 12:29
Cytat: merlin1973 w Styczeń 07, 2016, 12:17
Cytat: frywolny trucht w Styczeń 07, 2016, 11:56Mam więc prędkość 9,5 cm/ sek. oraz 19 cm/sek i nie widzę zastosowania za bardzo dla szpul 18 cm, ale może mnie ktoś oświeci? Po co mi taka szpula jak przy prędkości 19, która daje wyraźnie lepszą jakość grania, zmieszczę na stronie 6-7 piosenek
18stka przy prędkości 19,05 cm/s to 45 minut grania z tego co pamiętam, to nie jest tak mało :)

To nie jest prawdziwe stwierdzenie. jest częściowo prawdziwe :).

Taśmy R2R miały grubości: 18um, 25 um, 35um i 50um. Spotkałem się z taśmą o grubości 40um.
Tak więc od grubości taśmy zależy ile czasu nagrania przy zadanej prędkości zmieści się na jedną szpulę o zadanaj średnicy.

Może tą złotą myśl także warto podpiąć. I można też zrobić tabelkę ile czasu muzyki wejdzie na tasmę przy powyższych parametrach.

Np.

taśma PER528 kupowana z Polskiego Radia to nawinięte na bobinkę 1000 metrów taśmy grubości 50um. Daje to średnicę "szpuli" (bobinki z taśmą) ok. 12".
Policzmy.
1000 m / 0,38 m/sek = 2631,6 sekund = 43 minuty i 51,6 sekundy. Przy zapisie z prędkością 38 cm/sek.
Przy zapisie 19 cm/sek długość nagrania zwiększa się dwukrotnie.

Na szpulę 10,5" takiej taśmy z mojego doświadczenia da się zmieścić ok. 37 minut i 15 sekund przy prędkości 38 cm/s.

Czysta metematyka :).

Pozdro

Też policzyłem długością taśmy i szybkością jej przesuwu.

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

merlin1973

38,1 cm x 60 sek  daje 2286 cm x 48 minut daje 109 728 cm  :)

To nasz rodzimy Koncert z prędkością  4.76 cm/s ile by  grał??? bo na niego 26 cm wejdzie  ;)
Pozdrawiam S.CH.

GB

To dziś pijemy w takich kielichach.

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

masza19

Dziurawe są. Wiem bo miałem  ;D

GB

Cytat: masza w Kwiecień 23, 2021, 20:01
Dziurawe są. Wiem bo miałem  ;D
Dlatego nie ma na co czekać, cza szybko pić.

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

Zygus

A tak z ciekawości, to dla której oblubienicy są te błyskotki ?  ;)

GB

Cytat: Zygus w Kwiecień 23, 2021, 21:06
A tak z ciekawości, to dla której oblubienicy są te błyskotki ?  ;)
Te dla nowej, ale dla starej będą się robiły. Zerknij do wątku z Akai'em/ją.

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

sonus_fan

Cytat: merlin1973 w Kwiecień 23, 2021, 18:15
38,1 cm x 60 sek  daje 2286 cm x 48 minut daje 109 728 cm  :)

To nasz rodzimy Koncert z prędkością  4.76 cm/s ile by  grał??? bo na niego 26 cm wejdzie  ;)

Przy zapisie stereo 6 godzin w jedną stronę, 12 godzin w dwie (przy zapisie cterościeżkowym) :)