Ćwiczenia kierunkowości - audio zabawa

Zaczęty przez jafi, Grudzień 02, 2021, 09:33

Poprzedni wątek - Następny wątek

jafi

Dojechały KEF104Reference prosto z Anglii. :)
Aż dziwne że przetrwały podróż, bo były tak źle zapakowane.
Stan piwniczny. :(
Rozgrywam je i do kończ nie wiem, czy nie są uszkodzone.
Może tylko tak długo nie grały...

Zabawy będzie dużo:
ustawianie głośników, osłuchiwanie kabli, itd.

Może się skuszę na nowy fornir - a wtedy osłuchiwanie forniru przed położeniem. >:D


Pboczek

Jacek, ja bym Cię poddał jakimś testom, bo nawet bez zabawy z fornirem wykazujesz ponadprzeciętne zdolności. Pozwolisz że jak się kiedyś spotkamy, zrobię Ci test wtyczki? 🙂
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

jafi

Nie wiem co kryje się pod "testem wtyczki", ale chętnie się spotkam. :)
Może coś uda się usłyszeć. ;)

jafi

Tymczasem zdejmuję dookólne rzepy, bo przecież maskownic nie będę używał. ;)
A nauczony wcześniejszym doświadczeniem wiem, że te rzepy dźwięku nie poprawiają. ;)


Pboczek

Cytat: jafi w Kwiecień 11, 2022, 18:28d "testem wtyczki",
Nic groźnego. Poodwracam wtyczki albo i nie, i sprawdzę co usłyszysz. 🤓
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

jafi

Parę słów o ustawieniu urządzeń.
Nie każdy ma możliwość poeksperymentować gdzie i jak urządzenie ma stać.
Brak miejsca, różne kompromisy związane z ilością sprzętu itd.
Ale warto spróbować.  :o

Na zdjęciu ustawienie zasilacza do gramofonu.
Przypadek?

Piterski

jafi nie potraktuj mojej uwagi jako złośliwości ale piszesz o dopasowywaniu wysokości ramienia do grubości płyty i o tym że słyszysz zmianę nacisku igły rzędu setnych części grama, a dopuszczasz do sytuacji kiedy mata pod płytą leży pofalowana :-[
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

jafi

Cytat: Piterski w Czerwiec 01, 2022, 09:59dopuszczasz do sytuacji kiedy mata pod płytą leży pofalowana
Ten temat już przerabiałem/przerabialiśmy.
Ostatnio na Audiofilu jesienią ubiegłego roku.
Szczególnie jeden z uczestników szarżował na ten temat.
Po czym był zachwycony dźwiękiem tak w ogóle.

Pewne rzeczy słychać, a inne nie. Porównywałem tą nierówna matę z innymi - prostymi. Także gdzieś na Audiomaniakach.
Tamte równe i czasem markowe (już znalazłem np. Dereneville-Magic-Mat) "umierały" przy tej.

jafi

Inny przykład szukania ustawienia z mojego podwórka:

Przedwzmacniacz EAR 912 mógłby stać na środku mebla, a stoi inaczej.


jafi

Na tym ostatnim zdjęciu widać również, że jakość polakierowania tej powierzchni jest taka sobie.
Odwrócony do góry nogami prezentuje się lepiej.
Producent przewidział jedno ustawienie. Tymczasem...
Po osłuchaniu wyszło mi tak. ;)

Piterski

Ok. Ja nie mam ciśnienia i napinki, zwróciłem tylko na to uwagę w kontekście innych mian o których pisujesz bo jak płyta prosto nie leży to geometria i tak pływa.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

vasa

Cytat: Piterski w Czerwiec 01, 2022, 11:11
Ok. Ja nie mam ciśnienia i napinki, zwróciłem tylko na to uwagę w kontekście innych mian o których pisujesz bo jak płyta prosto nie leży to geometria i tak pływa.
A Buma wywalili [emoji26]
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Piterski

#112
Cytat: vasa w Czerwiec 01, 2022, 14:10A Buma wywalili
Mariuszu bum to jest najzwyklejszy troll, a nie partner do jakiejkolwiek rozmowy.
Miał nie raz szansę cokolwiek merytorycznie zaprezentować, a tylko się do wszystkich chamsko przypieprzał.
To jemu zawdzięczamy brak relacji i absencję Miniabyra.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

jafi

Cytat: Piterski w Czerwiec 01, 2022, 11:11bo jak płyta prosto nie leży to geometria i tak pływa.
Nie jestem zwolennikiem krzywych, pofalowanych płyt.
Wielu stara się ten efekt pofalowania jakoś zneutralizować.
Choćby przez dociążniki na płytę.
Wg. mnie idea może słuszna (teoretycznie), ale nie słyszałem, by one coś poprawiały. Wg mnie psuły bardziej.
Nie chcę przenosić dyskusji o nich tutaj, tym bardziej, że wielu je stosuje i piszą o tym w innym wątku.

Nie zostawiłem sobie nawet TechDasa za furmankę pieniędzy. A mogłem...



jafi

#114
Tak wyglądał:

Nic z tego - gdzieś posiałem zdjęcie. >:(

Przynajmniej pamiętam cenę tego docisku: 4 tys zł


Pboczek

Jacek, na pofalowane płyty poradzi nie docisk, a outring lub prostownica.

Piotrowi chodzi o to, że jak mata na gramofonie jest pofalowana to płyta nie leży prosto, co wypacza wszystkie ustawienia.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

jafi

Majstruję przy phono EAR 88PB.
Żeby wymienić lampy trzeba było zdjąć obudowę.
I tak - bez tej obudowy dźwięk mi się bardzo podoba. :D
Wrażenie robi jego otwartość. :o

Może dlatego sięgam po muzykę w dużym składzie, choć na co dzień rzadko takiej słucham.

Czajkowski "Manfred Symphony"

GB

Tak, moje ucho usłyszało wymianę łap na inne - w moim skromnym systemie - oczywiście.
______________
Pozdrawiam
Grzegorz

jafi

Lato w pełni, słońce i rolety, które mogą przed nim uchronić. Klimatyzacji nie mam. ;)


jafi

Przyznać muszę, że to jeden z ciekawszych "fenomenów" w audio, z którym się spotkałem, ba przyszło mi z nim żyć. :o
Bo to, że w temacie okna dzieje się całkiem sporo w odniesieniu do audio wiem i praktykowałem od dawna: firanki, zasłony - osłuchiwanie ich kierunku, czy zasłonić, czy nie, a jeśli zasłonić, to ile?
A tu zewnętrzne rolety, które "nie mają prawa" wpływać na dźwięk, bo przecież są na zewnątrz. To jak?

"A jednak bąk o tym nie wie i lata" - prawo bąka. :D

Piterski

Cytat: jafi w Sierpień 15, 2022, 12:12A tu zewnętrzne rolety, które "nie mają prawa" wpływać na dźwięk, bo przecież są na zewnątrz. To jak?
Wibracje powietrza powodują wibracje szyb, a to działa przecież w obie strony, bo roleta jak gdyby przestraja ten układ, tak więc czemu miało by to nie wpływać, a bardziej prozaicznie to robi się ciszej i ciemniej więc i warunki percepcji się zmieniają.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

dyletant

Ja myślę,  że poprawia ekranowane od fal elektromagnetycznych o ile żaluzja jest ze słusznego metalu i nie musi być to bynajmniej miedź.
Jak powszechnie wiadomo czysty prąd to klarowniejszy dźwięk.

jafi

Cytat: dyletant w Sierpień 16, 2022, 20:33
Ja myślę,  że poprawia ekranowane od fal elektromagnetycznych o ile żaluzja jest ze słusznego metalu i nie musi być to bynajmniej miedź.
Jak powszechnie wiadomo czysty prąd to klarowniejszy dźwięk.
No tak, ale żaluzje są z plastiku, być może coś tam z metalu jest, ale jak to sprawdzić?




Cytat: Piterski w Sierpień 15, 2022, 14:32Wibracje powietrza powodują wibracje szyb, a to działa przecież w obie strony, bo roleta jak gdyby przestraja ten układ, tak więc czemu miało by to nie wpływać,
Cytat: Piterski w Sierpień 15, 2022, 14:32Wibracje powietrza powodują wibracje szyb, a to działa przecież w obie strony, bo roleta jak gdyby przestraja ten układ, tak więc czemu miało by to nie wpływać

jafi

Cytat: Piterski w Sierpień 15, 2022, 14:32Wibracje powietrza powodują wibracje szyb, a to działa przecież w obie strony, bo roleta jak gdyby przestraja ten układ, tak więc czemu miało by to nie wpływać
Przestraja, ale niekoniecznie zawsze w pozytywny sposób.
Raz z jej użyciem jest lepiej, a raz gorzej. Według mnie chodzi o kierunek.
A do tego dochodzi sprawa, ile tej rolety użyć (jeśli pozytywnie wpływa na dźwięk). To nie jest oczywiste - nie ma zero i jeden.
Moje zdjęcie okna w jakiś sposób obrazuje wynik - tyle i ani mniej, ani więcej.
A okien jest cztery i jeszcze podwójne drzwi tarasowe.
Jest się czym zająć:)

jafi

"Zaraz Jafi skończy z kierunkowością i zacznie porządkować atomy od lewa do prawa i też będziecie słyszeć różnicę."

To wypowiedź vasy z innego wątku. Tak gwoli porządku. ;)

O księżycu:

wiem, że jest bo często go widzę. Amerykanie już tam byli ponad pięćdziesiąt lat temu. Są tacy, którzy twierdzą, że to była wielka mistyfikacja.
Ustawka w studio filmowym.
Teraz ma wyruszyć po ponad pół wieku kolejna wyprawa: pewnie chcą zobaczyć ciemną stronę księżyca. ;)

Byli, czy nie byli; księżyc jest, czy go nie ma?
Na swoje potrzeby znam odpowiedzi. :)