Seas - jak podłączyć zwrotnicę

Zaczęty przez grzegorz.chudek, Grudzień 06, 2021, 09:18

Poprzedni wątek - Następny wątek

grzegorz.chudek

Trafiły mi się takie rodzynki Seasa, a przynajmniej na głośnikach Seasa bo nie jestem pewien czy to firmowa produkcja.
W środku są ciekawe przetworniki. Niskotonowy to 25 TV-E, średniotonowy 15 MID, wysototonowy 9 TV-HF. Obudowa ma jakieś 50 litrów, jest ze sklejki, wysoka skuteczność przetworników więc pasowałyby do SETa na 300B.

Zwrotnica to Seas Type H 803 na 4Ohm i właśnie co do niej mam wątpliwości - jak głośniki powinny być poprawnie do niej podłączone? Schemat zwrotnicy narysowałem ręcznie.

To co zastałem w oryginale.
1. Plus wzmacniacza
2. Minus wysokotonowy.
3. Minus średniotonowy, plus wysokotonowy.
4. Minus niskotonowy, plus średniotonowy.
5. Minus wzmacniacza. Plus niskotonowy.

Średniotonowy ma odwrotną fazę w porównaniu do niskotonowego i wysokotonowego więc raczej jest dobrze.
Ale to jest pierwszy raz kiedy niskotonowy ma odwrotną fazę w porównaniu do sygnału ze wzmacniacza.


Bacek

#1
A tan 12uF na pewno jest podłączony do 4 a nie do 5?

A nie, w sumie z rozpiski podłaczeń tak powinno być, to wygląda na zwrotnicę szeregową.

Najprościej było by to pomierzyć i zobaczyć któe mają być w fazie a które w przeciwfazie. Ze schematów i tak się tego nie wywnioskuje.

Piterski

Ten schemat to jest jakoś od czapy narysowany.
Narysuj to jak należy czyli każdy głośnik jego filtr i zaciski "+", "-" to będzie coś można wywnioskować.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Bacek

Na cewce są ale opisane połączenia zwrotnicy, ale polaryzacji tam nie widzę.

grzegorz.chudek

Cytat: Piterski w Grudzień 06, 2021, 11:08Narysuj to jak należy czyli każdy głośnik jego filtr i zaciski "+", "-" to będzie coś można wywnioskować.
Nie wiem jak to narysować oddzielnie dla każdego głośnika, dwa wyprowadzenia do głośników są używane przez dwa głośniki, ale później spróbuję ten schemat jakoś rozdzielić.
Wrzucam jeszcze zdjęcie całości. Widać że dla wysokotonowego i niskotonowego do plusa jest podłączony kolor niebieski. Z kolei dla średniotonowego niebieski idzie do minusa.
Nie wiem za bardzo jak temat ugryźć - spróbowałem wczoraj w jednej kolumnie odwrócić fazy wszystkich głośników aby niskotonowy miał zgodną z podłączeniem do kolumny, odnosiłem wrażenie że średniotonowy i wysokotonowy grały lepiej, ale niskich tonów nie było.

Cytat: Bacek w Grudzień 06, 2021, 11:41Na cewce są ale opisane połączenia zwrotnicy, ale polaryzacji tam nie widzę.
Na jednej stronie znalazłem takie zwrotnice ale na 16 Ohm i pin 1 był tam pomalowany na czerwono. Stąd wywnioskowałem że tam powinien być plus od wzmacniacza.

Bacek

Zwrotnica szeregowa, w sumie dawniej tak się nawet zwrotki rysowało, mam gdzieś oryginalne Klipschowskie schematy z lat 60 czy wcześniejszych z takim layoutem.
Tak czy siak, o ile ktoś nie maił to wiele sensownego ci nik nic nie doradzi. Zmierzyć i będzie wiadomo czy drivery w fazie czy w przeciwfazie mają być.
Sam wzmacniacz elektrycznie nie ma znaczenia czy będzie tak czy odwrotnie, na poczatek spróbować bym midrange w faze ze wzmaczniaczem a potem na odwrót i samemu sobie zdanie wyrobić.

Piterski

No panowie i co masa jest tylko na głośniku niskotonowym ???
Bo tak ten wasz schemat wygląda.

PS. Moim zdaniem po zdjęciu to tam wysoko tonowy jest w przeciw fazie do reszty.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

grzegorz.chudek

Cytat: Piterski w Grudzień 06, 2021, 12:36No panowie i co masa jest tylko na głośniku niskotonowym
Właśnie tak to jest teraz podłączone, masa wyłacznie na niskotonowym.

Cytat: Bacek w Grudzień 06, 2021, 12:31Zmierzyć i będzie wiadomo czy drivery w fazie czy w przeciwfazie mają być.
Dzięki za rysunek.
W jaki sposób zmierzyć? Próbowałem miernikiem polaryzację sprawdzać podłączając zamiast wzmacniacza baterię AA ale jedynie na wyjściach niskotonowego i wysokotonowego było napięcie. Przy podłaczeniu wyjść średnitonowego nic nie było.

Bacek

#8
Cytat: Piterski w Grudzień 06, 2021, 12:36No panowie i co masa jest tylko na głośniku niskotonowym
Tak, jak już pisałem to wygląda na zwrotnicę szeregową, a one włąśnie tak są połączone.
np

Bacek

Cytat: grzegorz.chudek w Grudzień 06, 2021, 13:02W jaki sposób zmierzyć? Próbowałem miernikiem polaryzację sprawdzać podłączając zamiast wzmacniacza baterię AA ale jedynie na wyjściach niskotonowego i wysokotonowego było napięcie. Przy podłaczeniu wyjść średnitonowego nic nie było.
Mikrofon, komputer, soft np Holmimpulse, mierzć i patrzeć. Jak jest źle to na charakterystyce pomiaru pojawi się japa w miescu podziału.

grzegorz.chudek

Cytat: Bacek w Grudzień 06, 2021, 13:23Tak, jak już pisałem to wygląda na zwrotnicę szeregową, a one włąśnie tak są połączone.
Faktycznie jak zacząłem szukać o zwrotnicach szeregowych to tak to wygląda.
Pomiary zrobię jak bedę miał taką możliwość, Holmimpulse nie mogę zmusić do działania na Windows 10.

Piterski

To mnie zażyliście :o
Pierwszy raz się spotykam z taka zwrotnicą. Na zdjęciu wygląda na nie grzebaną więc pewnie celowo jest polaryzacja zmieniona by charakterystyki fazowe wyrównać.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Mikut1982

#12
Kolumny już u mnie w renowacji...
...  uzupełnianie ubytków,  malowanie olejem 7x. Malowanie wnętrza,  nowe listewki mocowania maskownicy, nowe listewki wraz z frezowaniem i nową uszczelką tyłu kolumn, nowy tył.  Nowy materiał maskownicy,  malowanie frontów.  Plus nowe standy na wymiar.  Kolumny naprawdę mają potencjał.  Dół powinien się zmienić , po uszczelnieniu.

wiki

Stary wątek, gdzieś go całkiem nie zauważyłem.

Podobno niezłe efekty się uzyskuje z tych szeregowych zwrotnic.
Nigdy takich kolumn z zwrotnicą szeregową nie słuchałem.
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Mikut1982

Nie chce zaczynać nowego wątku i zawracać wam głowy...   otóż kolumny przed renowacja wyglądały tak..

Mikut1982

Troszkę czasu..   duuużo. I wyglądają lepiej..

Mikut1982

... kolumny przed zabiegiem brzmiały ciekawie.   Ale zawsze można nad nimi popracować....  teraz musze zrobić drugą,  no i potem odsłuch czy uszczelnieniecos zmieniło. .. I pojadą z powrotem do Grzegorza..

Mikut1982

Takie listewki wykonałem z nacięciem pod uszczelkę.

wiki

Mikut1982, to na razie zrobiłeś jedną?
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Mikut1982

Standy zrobione 2szt... jedna kolumna brakuje tylko tyłu.    Druga na zamontowane listwy mocujące tył.  Na dniach będę szlifował..  do 2 tygodni i będę sobie słuchał.  Przetworniki stan idealny.  

Mikut1982

#20
One są dość spore.. 76cm wysokości... brak miejsca by robić 2szt na raz... w małej piwnicy.  I muszę zrobić dorobić  emblemat seas..Bo jest tylko jeden.. z czasem też ciężko bo działam też z innymi wiekszymi kolumnami u szefa w garażu..  chodzą za mną od paru lat i wdrażam je teraz w życie.  

wiki

Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Mikut1982

Od podstaw obudowy lowther..  materiał jest już przygotowany i pocięty.  Robie dla siebie...  może akurat będzie git..  jak nie to trudno.. 

wiki

To moze jakiś nowy wątek załóż z prac. Miło by było popatrzeć jak robisz.
Nie ważne jak wyjdzie...

Bo to co robisz w drewnie i drewnopodobnych to jest piękne...🙂🙂🙂
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Mikut1982

Przy renowacji kolumn seas mam mnóstwo zdjęć.   Ale tak jak pisze nie chce wam zawracać gitary i śmiecić tutaj. Kolumny lowther już nie będą w fornirze a sklejka plus 5mm litego drewna.  Do końca roku chce ogarnąć całe audio.. a jeszcze sporo prac mi zostało..  trochę też doszło.. I trzeba porobić nowe obudowy.. kiedyś może wrzucę jakąś fotkę jak je wykonam.