Autor Wątek: Gramofon DIY – czy to może zagrać?  (Przeczytany 276 razy)

Offline HMVictor

• *
Gramofon DIY – czy to może zagrać?
« dnia: Maja 11, 2022, 11:40 »
Miałem wiele gramofonów. Pierwszym, który zagrał pięknie był Thorens TD 170 mkII. To było tak dawno, że już nie pamiętam kiedy. Do dziś jest punktem odniesienia dla konstrukcji przeze mnie robionych.

Offline HMVictor

• *
Odp: Gramofon DIY – czy to może zagrać?
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 11, 2022, 11:41 »
Pierwszy mój gramofon, zmontowany był z podzespołów zakupionych. Talerz i łożysko od Pana Andrzeja (AdFontes), plintę zrobiłem sam, ramię SME. Gramofon grał tak sobie – średnio.

Offline HMVictor

• *
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 11, 2022, 11:42 »
Tak sobie myślę, że Pan Andrzej powinien dostać takiego gramofonowego Nobla za propagowanie kultury analogowej.
Już nie pamiętam w którym roku rozpocząłem projekt gramofonu, który modyfikuję do dziś. Chyba w 2016 r. Pozwoliłem sobie założyć wątek o jego budowie, bo może kogoś zainteresują moje doświadczenia, a może zainspirują.
Widok obecny.

Offline HMVictor

• *
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 11, 2022, 11:42 »
Plintę zrobił wg mojego rysunku (sklejka świerkowa klejona na kanapkę) stolarz od szafek kuchennych.

Offline HMVictor

• *
« Odpowiedź #4 dnia: Maja 11, 2022, 11:44 »
Chyba jednocześnie powstawała platforma-stojak na gramofon i sprzęt.
Foto
cdn

Offline Piterski

• maniak
« Odpowiedź #5 dnia: Maja 11, 2022, 13:12 »
 :) U+1F44D

Online tomasz_pianista

• maniak
« Odpowiedź #6 dnia: Maja 11, 2022, 13:45 »
Przedwzmacniacz Khozmo?

Kawał dobrej roboty, podziwiam!
Grupa ratowania poziomu.

Offline HMVictor

• *
« Odpowiedź #7 dnia: Maja 11, 2022, 14:14 »
Ciąg dalszy.
Pamiętam, że zastanawiałem się nad wpływem stopy na której stoi plinta. Podobno istnieje, ale ja go szczególnie jakoś nie usłyszałem.
Zastosowałem trzy stopy składające się trzech elementów z aluminium plus gumowy amortyzator. Stopa wkręcona w plintę stoi na kulce ceramicznej postawionej na podkładce. Chodziło o to aby powierzchnia styku była jak najmniejsza. Nigdy nie zrobiłem testu, jak by brzmiał ten sam gramofon na innych stopach.

Offline HMVictor

• *
« Odpowiedź #8 dnia: Maja 11, 2022, 14:17 »
Przedwzmacniacz Khozmo?

Nie przedwzmacniacz Yaqin

Offline HMVictor

• *
« Odpowiedź #9 dnia: Maja 11, 2022, 14:33 »
Następny krok wydawał się oczywisty. Stabilizacja obrotów i sterownik Zontka. No i tu zrobiło się pod górkę. Czekałem na sterownik, z tą wszystkim nam znaną nerwozą, towarzyszącą pasjonatom. No sterownik nie zadziałał. Kręcił coś na granicy 33 i 45 obr. Trzeba było odesłać i znowu czekać, a ja już chciałem. No wiecie o co chodzi. Ostatecznie jest i działa ale dość długo się stabilizuje i bardzo trzeba dbać o smarowanie łożyska.

Offline HMVictor

• *
« Odpowiedź #10 dnia: Maja 11, 2022, 14:36 »
W następnym odcinku budowa ramion.
Ciąg dalszy nastąpi.

Offline Piterski

• maniak
« Odpowiedź #11 dnia: Maja 11, 2022, 14:39 »
Jesteś drugą osobą zgłaszającą kłopoty z tym sterownikiem. Ja osobiście po jego implementacji w moim starym AdFontesie w końcu miałem spokój z obrotami. Może to kwestia masy talerza i mocy silniczka u mnie akurat był zupełnie inny z dwoma paskami napędowymi.

Offline HMVictor

• *
« Odpowiedź #12 dnia: Maja 11, 2022, 14:57 »
Jesteś drugą osobą zgłaszającą kłopoty z tym sterownikiem. Ja osobiście po jego implementacji w moim starym AdFontesie w końcu miałem spokój z obrotami. Może to kwestia masy talerza i mocy silniczka u mnie akurat był zupełnie inny z dwoma paskami napędowymi.

Myślę, że kłopoty wynikają nie ze sterownika, tylko najprawdopodobniej z łożyska, może z niedopasowania silnika. Trzeba będzie się nad tym zastanowić. Pamiętam, że jak kupowałem od Pana Andrzeja talerz z łożyskiem, Pan Andrzej uczulał mnie bym nad łożyskiem popracował. Szlif, szlif i jeszcze raz szlif. Może o jeden raz za mało wyszlifowałem.

Offline Piterski

• maniak
« Odpowiedź #13 dnia: Maja 11, 2022, 15:57 »
Też o tym pomyślałem w połączeniu jednak z mocą silniczka.
W moim łożysku coś przycierało i szlifowałem tak jak zalecił mi Andrzej. Dostałem ciut luźniejsze pasowanie dlatego dałem smar do łańcuchów rowerowych ale kręciło się potem bardzo dobrze. No ale użyłem też innego silnika od Andrzeja ale miał taki tylko jeden.

Offline Pboczek

• maniak
« Odpowiedź #14 dnia: Maja 11, 2022, 18:26 »
Super hiper projekt!  U+1F44D
Focal MiniUtopia, Sansui 607 MOS Premium, Lehmann Decade, Oracle DelphiMKI, SME 3009II, AT-OC9ML/II.