Menu główne

Mój GRAMOFON

Zaczęty przez TomFon2017, Lipiec 01, 2017, 15:48

Poprzedni wątek - Następny wątek

Old Man Kensey

Po zmroku słucha się bardzo przyjemnie, zwłaszcza przy lampach, lecz u mnie wieczorami wiele jest zakłóceń w sieci i często nie mam tak dobrego brzmienia, jak... wcześnie rano, tj. pomiędzy godzinami 4 a 6. Wówczas, mówię to z własnego doświadczenia, dźwięk jest najlepszy - a do tego wciąż jest mrok, lampki cudnie się żarzą, nikt nie przeszkadza, a uszy wypoczęte wybornie przyswajają muzykę :)

Aktualne parametru prądu w sieci (bez PV): 237,4 VAC / 50,0 Hz
System analogowy: Ad Fontes + Denon DL-110 + NUDAmini + Alauda 6C4C SET + NuPrime AC-4 + Zu Audio Omen

Piterski

U mnie w bloku teraz jest 235,3V / 50Hz.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

YanCo

 Jestem w o tyle komfortowej lokalizacji, że mam "Trafostację 5MW" ok. 150m od mojego mieszkania, licząc po drodze położenia kabli. Można to wyczytać w "geoportal.gov.pl". Do niej podłączone są, 2 bloki po 45 lokali, ze 100 domów (gospodarstw) i ok. 60 garaży.
Jak pisałem, ruchy napięcia i częstotliwości są nie większe niż 4V i 0,2Hz (mierzone kalibrowanym Fluke 8840A), w związku z tym co najmniej rozrzutnością nazwałbym zakup i używanie stabilizatora napięcia, który zapewnia stabilizację 3% i reakcję 2 sekundy.
Ale w przypadku używania PV na wsiach i terenach podmiejskich, taki AVR jest jak najbardziej na miejscu. Zwykle zapewnia napięcie wejścia 275V, wyjścia 230V +/- 7V i w miarę stabilną częstotliwość.
Co do używania sprzętów z o tyle podniesionym napięciem, zależy wszystko od projektu danego urządzenia. Są takie w których główne kondensatory zasilacza projektant obliczył w minimalnej wartości, Vac z trafa ~35V, Vdc =49V, a kondensatory na 50V. Są i takie w których kondensatory przy takim Vac są na 63V.
Kończąc, tak- zbyt wysokie napięcie w sieci jest szkodliwe, czasem ogniście. Nie wspomniałem o zakłóceniach w sieci, kiedy indziej.

TomFon2017

#1003
W związku z chęcią zastosowania w listwie TAGA miernika z wyświetlaczem D85-2058 zainteresowałem się parametrem " PF ", który na tym mierniku jest wyświetlany. I przeczytałem, że współczynnik mocy (PF) to stosunek mocy czynnej do mocy pozornej.
Moc CZYNNA – rzeczywista moc urządzenia.
Moc BIERNA -  informuje ile energii jest pobranej ze źródła, a następnie w całości do niego zwróconej.
Im wyższy współczynnik mocy PF, tym lepiej.
Idealny współczynnik mocy to jeden (1,0), co oznacza, że urządzenie zużywa całą energię dostarczaną przez źródło. Wszystko, co jest mniejsze niż jeden, wskazuje, że wykonanie zadania wymaga więcej wysiłku i powoduje zniekształcenia - pomijając większe opłaty za prąd.
Więc ile powinien wynosić współczynnik mocy?
Jako poprawną wartość ustala się, że współczynnika mocy cos fi powinien być równy tzn. około - 0,85
Współczynnik mocy (PF) mniejszy od jedności oznacza też, że prąd pobierany z sieci charakteryzuje się dużą zawartością składowych harmonicznych i w tym wypadku prąd pobierany z sieci przez zasilacze bez korekcji jest bardzo odkształcony co negatywnie wpływa na pracę innych urządzeń do niej podłączonych. Ale czy to słychać ???
Problemy te dotyczą na przykład zasilaczy....JESZCE NIE BADAŁEM TEGO Z WYKORZYSTANIEM MOJEGO SPRZĘTU AUDIO – ale to uczynię tak  ,,naocznie jak i nausznie".
Aby zmniejszyć zniekształcenia prądu sieciowego oraz zapewnić zgodność faz przebiegów napięcia i prądu, wykorzystuje się układy korekcji współczynnika mocy (PFC). Dzieli się je na dwie grupy: pasywne i aktywne.
A to wykres zniekształceń bez tych filtrów :

REVOX C221 CD PLAYER...DAT SONY PCM-2700...DAT SONY DTC 60ES...TAPE RECORDER REVOX PR99 MKIII...Headphone Amplifier CanAmp...Słuchawki AKG K400 i AKG K601...monitory bliskiego pola TAPCOS5...PRO9TL Domestic Monitor by Chris Rogers

TomFon2017

#1004
 andrzej analogowy...."Posiadacze fotowoltaiki wiedzą:Jak słonko dobrze poświaci to i 250V się pojawi.Falownik nie jest głupi i wyłącza się przy takim napięciu.Jeśli tak samo zareagują instalacje u sąsiadów- a mam takich z panelami -w zasięgu wzroku już ośmiu,to napięcie spada do ok.230V.Falownik uznaje ,że jest ok i załącza instalację.I tak w koło macieju.Nie wiem,jak reagują fabryczne urządzenia na tak wysokie napięcie zasilania,moje samoróbki dają radę.Niemniej jednak - najlepiej słuchać po zmroku....."
Andrzeju, odpowiem na Twoje wątpliwości co do prądu uzyskiwanego z fotowoltaiki w marcu bo coś takiego ruszy i u mnie - sam ciekaw jestem czy coś związanego z taką instalacją da się usłyszeć?. Choć na rachunku napewno bardzo to ulży, szczególnie przy canach za prąd jakie czekają nas pod koniec roku. :D
REVOX C221 CD PLAYER...DAT SONY PCM-2700...DAT SONY DTC 60ES...TAPE RECORDER REVOX PR99 MKIII...Headphone Amplifier CanAmp...Słuchawki AKG K400 i AKG K601...monitory bliskiego pola TAPCOS5...PRO9TL Domestic Monitor by Chris Rogers

andrzej analogowy

Bardzo proszę o informacje.Nie mam czym badać jakości mojego prądu,a i motywacji nie było..Co do rachunków,to jest miło otrzymać co dwa miesiące rachunek w wysokości 45 złotych a co dzień w ciemne zimowe dnie grzać prądem przy pomocy grzejników o mocy 5 kW.Oczywiście nie pamiętam ile te moje 6,5 kilopiki kosztowały!!Przypominam,że należy zmienić taryfę na G11- broń Boże żadnych prognozowanych rachunków....

TomFon2017

#1006
Masz rację - taryfa G11 to jest TO i też liczony jestem zgodnie z nią. A przy tym co płaciłem - przyszłe rachunki po uruchomieniu fotowoltaiki - to samozadowolenie pomimo niekorzystnych zmian jakie "nasz" rząd wprowadził od 2023 roku. ;) mam już dokładne wyliczenia - plus/minus 10%
A tak dodając - moja żona serdecznie pozdrawia Twoją połowę :)
REVOX C221 CD PLAYER...DAT SONY PCM-2700...DAT SONY DTC 60ES...TAPE RECORDER REVOX PR99 MKIII...Headphone Amplifier CanAmp...Słuchawki AKG K400 i AKG K601...monitory bliskiego pola TAPCOS5...PRO9TL Domestic Monitor by Chris Rogers

andrzej analogowy

Nieustająco zapraszamy!!

Pboczek

G11 i nieprognozowane! Z nieba mi spadacie, właśnie chcę zmienić cennik na fotowoltaice.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

wiki

Czyli naciągacze od fotowoltaiki wam nieźle namieszali w głowach....
A zwrot inwestycji po ilu macie latach?
10, czy 15?
Tak faktycznie liczone, a nie to co powiedzieli marketingowcy od stawiania fotowoltaiki....?
Bo oni pewnie powiedzieli 5 tudzież 7......
Są teraz nawet lepsi i mówią 3 lata......
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

wiki

Cytat: andrzej analogowy w Styczeń 27, 2023, 20:03Co do rachunków,to jest miło otrzymać co dwa miesiące rachunek w wysokości 45 złotych a co dzień w ciemne zimowe dnie grzać prądem przy pomocy grzejników o mocy 5 kW.
Wydać 30000 PLN na fotowoltaikę i się chwalić, że się placi 45 PLN i że to niby za darmo.
Ja wolę płacić 300 PLN i mieć 30000 PLN w kieszeni.
Kto co woli.....
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Pboczek

Wiki nie lubi fotowoltaiki.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

EmilioE

Nie zapominajmy o kosztach konserwacji i napraw. Przez tych kilkanaście lat na pewno coś padnie. Jeśli mamy wysoki dom że stromym dachem, to będą to roboty specjalistyczne na wysokości.
ART Loudspeakers Deco 8 + Audion Sterling KT77, Braun L1030 + LAR IA120, Pioneer N-70AE, Moon 260Dt, Denafrips Pontus II, HiFiMAN HE-500

Pboczek

To napewno jeszcze nie koniec nieszczęść.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Pboczek

Do G11, wybraliście taryfę sprzedawcy?
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Piterski

Moim zdaniem takie inwestycje w fotowoltaikę to jest myślenie perspektywiczne. Dlatego że ceny prądu rosną i będą z czasem tylko wyższe, do tego inflacja, która obniży koszt inwestycji bo te pieniądze straciły by na wartości. Dodatkowo skąd to przypuszczenie że rachunki kolegów wynosiły by po 300, a nie 500-600 lub więcej? Lepiej w tym wypadku podawać ile prądu się z sieci pobiera teraz a ile przed instalacją. To bardziej wiarygodnie pokazuje oszczędności i rozkład kosztów.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

YanCo

Panowie i Panie, co prawda sam zacząłem tę dyskusję w temacie nie przystającym i się tego wstydzę, ale Piterski ma rację. Moje zużycie to jakieś 252kWh/60 dni, czyli ok. 1,5MWh/rok, do tego doliczyć 500kWh na resztę urządzeń domowych i mam 2MWh/rok. Jakbym na balkonie zainstalował 5 paneli 150W Off Grid, to mógłbym odliczyć 1,08MWh/rok? Czy ktoś z Was wie, czy tak mogę zrobić?

TomFon2017

#1017
Moi Panowie instalacja paneli w tzw. bloku czy przy poborze 2-3 MWh rocznie to raczej pomyłka i tu macie rację.
Ja ciągnę 8,2MWh co jest zasługą PRALKI, ZMYWARKI, PŁYTY INDUKCYJNEJ, lodówki, pompy głębinowej, kilku komputerów i takich tam dupereli - czyli norma. Zwrot inwestycji nastąpi po max.6 - 7 latach.
Dla przykładu nowe rachunki to już 638 zł miesięcznie, natomiast z fotowoltaiką to około 135zł.
Nie powiem o tym, że w drugiej połowie roku lub na początku przyszłego cena prądu ma skoczyć do 1,87 za kWh co da prawie trzykrotny wzrost opłat. Mam wielu znajomych z fotowoltaiką i dla przykładu jeden z nich płacił miesięczy rachunek = 460zł, a po zainstalowaniu paneli foto płaci 745zł ALE ZA CAŁY ROK !
A co do instalacji za 30000 zł wykonanej z markowych komponentów - to nawet pomarzyć nie można :(
REVOX C221 CD PLAYER...DAT SONY PCM-2700...DAT SONY DTC 60ES...TAPE RECORDER REVOX PR99 MKIII...Headphone Amplifier CanAmp...Słuchawki AKG K400 i AKG K601...monitory bliskiego pola TAPCOS5...PRO9TL Domestic Monitor by Chris Rogers

TomFon2017

#1018
Wracając do tego co mnie zainteresowalo - czyli WSPÓŁCZYNNIKA MOCY -  "PF'.
Po podłączeniu wskaźnika, który wyświetla paramertr PF pod zasilacz zasilający żarówkę LED miernik PF pokazał 0,36 PF. Po podłączeniu oscyloskopu wykres sinusoidy był postrzępiony tak jak na zamieszczonym kilka wpisów wcześniej wykresie - czyli duże zniekształcenia. Po podłączeniu całego "układu" do listwy  TAGA (gniazda filtrowane) wykres sinusoidy wygładził się. A to znaczy, że zniekształcenia harmoniczne zdecydowanie zmniejszyły się. Teraz podłączę wskaźnik do listwy TAGA zasilającej mój sprzęt - raz do gniazd filtrowanych, a potem do gniazd niefiltrowanych, ale to za chwilę. Wynik pomiaru i odsłuchu podam. Choć wątpię by było to słychać - choć jak piszę - to widać. Zabawa jest.......ale czy warta poświęconego czasu - może jednak najzwyczaniej w świecie słuchajmy płyt i syćmy się tym co osiągneliśmy :D >:( - ale co dalej  - kolejne kable czy
zmiana akustyki pomieszczenia, a może jeszcze więcej kasy na wymianę sprzętu:(
REVOX C221 CD PLAYER...DAT SONY PCM-2700...DAT SONY DTC 60ES...TAPE RECORDER REVOX PR99 MKIII...Headphone Amplifier CanAmp...Słuchawki AKG K400 i AKG K601...monitory bliskiego pola TAPCOS5...PRO9TL Domestic Monitor by Chris Rogers

Piterski

TomFon2017 trzeba sobie wyznaczyć granicę bo tak to można w nieskończoność w to brnąć.
Ja sobie powiedziałem basta i staram się tego trzymać, a natręctwa zamieniam w zakupy płyt.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

TomFon2017

Masz w 100% rację, ale czasami mnie ponosi i odstawiam płyty by zanurzyć się w odchłani niewiadomego ::)
REVOX C221 CD PLAYER...DAT SONY PCM-2700...DAT SONY DTC 60ES...TAPE RECORDER REVOX PR99 MKIII...Headphone Amplifier CanAmp...Słuchawki AKG K400 i AKG K601...monitory bliskiego pola TAPCOS5...PRO9TL Domestic Monitor by Chris Rogers

andrzej analogowy

Pisałem na priva do TomFon.Czy moja wiadomość dotarła?Pozdrawiam Andrzej

TomFon2017

#1022
Piterski, dzięki za przywrócenie do pionu ....znowu slucham i jest........jak bylo .... jeden z moich ulubionych kawałków DIRE STRAITS - Brothers In Arms brzmi rewelacyjnie - czy to z listwą TAGA czy bez niej - brzmi tak samo. Wkladka to  AT 95E  i jej nowszy odpowiednik - drobne różnice, ale na korzyść starszej wkładki. Niestety moje odczucia co do mojej rezygnacji z testowania - co by gdyby - to jak odebranie ćpunowi jego działki ;D ;D ;D
Pozdrawiam :pij:
P.S.
...ale, ale - moim marzeniem jest założenie wkładki za te drobne set kilo ZŁ na które mnie nie stać - i to by była frajda - czy brzmi LEPIEJ czy INACZEJ i czy to by mnie zadowoliło :np:
REVOX C221 CD PLAYER...DAT SONY PCM-2700...DAT SONY DTC 60ES...TAPE RECORDER REVOX PR99 MKIII...Headphone Amplifier CanAmp...Słuchawki AKG K400 i AKG K601...monitory bliskiego pola TAPCOS5...PRO9TL Domestic Monitor by Chris Rogers

TomFon2017

#1023
Skoro zacząłem mikrowątek związany z fotowoltaiką to brnę  dalej...instalacja ruszyła...choć obecnie pogoda do dupki to już jakiś zysk jest. Po dwóch tygodniach działania dzienny pobór prądu spadł z 26 kWh do 12 kWh. Czekam na słoneczko by być na plusie, ale to dopiero, jak mówią od czerwca  8) POLECAM choć obecnie na wyrost, ale już jest i tak taniej ;)
Dodam, że firma superprofi i godna polecenia :)
REVOX C221 CD PLAYER...DAT SONY PCM-2700...DAT SONY DTC 60ES...TAPE RECORDER REVOX PR99 MKIII...Headphone Amplifier CanAmp...Słuchawki AKG K400 i AKG K601...monitory bliskiego pola TAPCOS5...PRO9TL Domestic Monitor by Chris Rogers

TomFon2017

#1024
Gramofon gra tak dobrze jak i fotowoltaika działa rewelacyjnie........... od 21 kwietnia prąd mam za darmo, a nadwyżka dla was......choć niestety musicie za nią zapłacić....byle słoneczko świeciło ;D
REVOX C221 CD PLAYER...DAT SONY PCM-2700...DAT SONY DTC 60ES...TAPE RECORDER REVOX PR99 MKIII...Headphone Amplifier CanAmp...Słuchawki AKG K400 i AKG K601...monitory bliskiego pola TAPCOS5...PRO9TL Domestic Monitor by Chris Rogers