Zakłócenia z ładowarek telefonów

Zaczęty przez Moriarty, Marzec 08, 2019, 21:34

Poprzedni wątek - Następny wątek

Moriarty

Nie wiem, czy to rzecz powszechnie znana, ja o tym usłyszałem po raz pierwszy. Podobno ładowarki telefonów, wpięte w gniazdka, nawet gdy nie są do nich podłączone telefony, generują zakłócenia, jakoś tam degenerujące dźwięk :o

Na informację trafiem na forum AudioStereo, w wątku o transportach plików cyfrowych: https://www.audiostereo.pl/topic/134447-sotm-sms-200-transport-plik%C3%B3w-usb/?page=4

Czy ktoś mądrzejszy ode mnie mógłby to skomentować? Czy to coś, czym faktycznie należy się martwić? I czy na przykład listwa zasilająca Taga, z której wielu z nas korzysta, wystarczy, by wyeliminować problem - jeśli ten problem faktycznie występuje?

YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

krzysiow122

Hej - coś w tym może być, bo w kuchni na dość dużym parapecie stoi radio, a po przeciwnej stronie okna mam gniazdko i czasami włączamy tam ładowarkę do telefonu. Nie zawsze (może są to różne ładowarki) ale czasami zakłóca to odbiór radia.
DIY Klon Sun Audio 2A3/6sn7,  Monobloki DIY SET 300B/6SN7,  kolumny DIY Audio Nirvana Super 10" i CASTLE ISIS; CD  Grundig 8400 MK II,   Lenco L-75 Mod - Nuda Mini, Ad Fontes - Dl 110,  PC audio: HP 5740 Daphile -> DAC PCM 1794 + XMOS U8, RPI4/AlloBoss 1.2

wiki

Ogólnie coś w tym jest...
Ja na działce mam tuner z anteną wewnętrzną, więc odbiór jest slabawy...
Jak włączę oświetlenie ledowe (tam sa zasilacze, pewnie podobne jak w ladowarkach) to pogarsza mi sie odbiór.
A czy to wpływa też na jakość dźwięku.... nie wiem...
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

rudy-102

W pracowni mamy lampy imitujące światło dzienne w różnej technologii. HQI, LED i świetlówki. Jak włączę LED to o słuchaniu radia można zapomnieć.

Wpływu ładowarek do telefonów na dźwięk podczas słuchania muzyki nie testowałem. Ja mam ten problem, że niestety słyszę większość ładowarek bo emitują cichy, wqrwiający pisk. Telefony ładuję w innych pomieszczeniach. Do laptopa mam podłączony fajny, oldskulowy zasilacz na transformatorze. Jest wielkości dobrej książki, ale nie piszczy tylko sobie cicho mruczy. To mi nie przeszkadza. A poza tym mam osobną linię zasilającą do audio z listwą filtrującą. W dzisiejszych czasach takie listwy to konieczność.

frywolny trucht

#4
Przetestowałem takie dwie. Samsunga i jakaś stara LG.
Procedura. Do tej samej listwy ( zero filtrów) jest wbity odtwarzacz CD. Wzmak ustawiony na źródło CD, gała do połowy mocy ( przy tej głośności szyby wypadają). No to słuchamy. Cisza. podłączam jedną, podłączam drugą- cisza. Podłączam do jednej komórkę, podłączam do drugiej- to samo. Robię ciszej, odpalam muzykę. Powtarzam procedurę i nic się nie dzieje. Zero wpływu na muzykę.
Odpalam tuner FM. Podłączenie 2A Samsunga i odpalenie ładowania komórki daje jakiś tam niewielki przyrost szumu. Bez wpływu na sam dźwięk. To znaczy jak szumi, scena wydaje się większa ;)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

amati74

Cytat: rudy-102 w Marzec 09, 2019, 14:29
W pracowni mamy lampy imitujące światło dzienne w różnej technologii. HQI, LED i świetlówki. Jak włączę LED to o słuchaniu radia można zapomnieć.

Wpływu ładowarek do telefonów na dźwięk podczas słuchania muzyki nie testowałem. Ja mam ten problem, że niestety słyszę większość ładowarek bo emitują cichy, wqrwiający pisk. Telefony ładuję w innych pomieszczeniach. Do laptopa mam podłączony fajny, oldskulowy zasilacz na transformatorze. Jest wielkości dobrej książki, ale nie piszczy tylko sobie cicho mruczy. To mi nie przeszkadza. A poza tym mam osobną linię zasilającą do audio z listwą filtrującą. W dzisiejszych czasach takie listwy to konieczność.
O matko to znaczy że ja głuchy jestem [emoji51], ja nie słyszę ładowarek. Muszę to dokładnie sprawdzić

Moriarty

Pięknie dziękuję za wszystkie uwagi! Notabene nie wiedziałem, że światełka na LED-ach potrafią być takie wredne. Niby mam listwę Taga, która powinna separować mój sprzęt od zakłóceń w sieci, ale pierun wie...

Czasami słyszę lekkie przydźwięki w głośnikach i zastanawia mnie, skąd się to bierze. Trochę się obawiam, że ze wzmacniacza, ale może sprawdzę przy wyłączonych żarówkach LED-owych i monitorach. Kto wie. Niby ten przydźwięk nie jest jakoś krytycznie upierdliwy, ale lepiej byłoby go nie mieć jednak.
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

rudy-102

Cytat: Moriarty w Marzec 09, 2019, 17:50Czasami słyszę lekkie przydźwięki w głośnikach
To raczej nie LEDy, one bardziej szumy powodują.

dino

Przetwornice pracują na ok 150KHz. Książkowo  ;).
Wszystko zależy od jakości elementów i topologii zasilacza impulsowego. Potrafią siać harmonicznymi dużo niżej i bardziej złożonym widmem, które włazi do urządzeń analogowych.
Włączcie sobie tuner AM z wewnętrzna anteną to usłyszycie ładowarki.
W garażu mam małe radyjko "tranzystorowe" obok ładowarek do accu. Dwie z nich tak sieją, że nie da się słuchać FM.
W "jamie" z kolei 2 lampy LED muszę zawsze wyłączać jak słucham gramofonu bo włazi syf z przewagą 50Hz.
Nie tylko wi-fi i komórki są sprawca elektrosmogu. W warunkach domowych najwięcej syfu włazi w zasilanie (i nie tylko bo sieja też polem elektromagnetycznym) z zasilaczy impulsowych.