pierwszy gramofon, nie wiem co jest nie tak

Zaczęty przez koneko, Wrzesień 26, 2023, 16:38

Poprzedni wątek - Następny wątek

koneko

Witam

Dostałem gramofon JVC L-AX11, niby trzeba było tylko wymienić gumkę i miał grać, ale nie gra tak jak trzeba. Wczesniej nigdy nie miałem z gramofonami styczności, więc nie wiem co jest z nim nie tak.
Podłączam gramofon bezpośrednio do kontaktu a kabel audio do portów Phono w mojej wieży. Ustawiam kanał Phono na wieży i słyszę pełno szumów i nieraz zapętlone fragmenty. Właściwie to słychać muzykę słabo bo jest przytłumiona przez szum.
Przestawiałem gramofon by nie stał bezposrędnio nad wieżą, by nie stał na tej samej wysokości ale bez skutku. Myślałem na początku że to przez kabel audio bo gdy nim ruszałem to zmieniała się jakość dźwięku, ale potem zacząłem ruszać śrubokrętem obok gramofonu i wtedy to samo się działo, więc pomyślałem, że to przez uziemienie. Zrobiłem więc połączenie kabelkiem od tej śruby uziemiającej z tyłu wieży do środka gramofonu, ale to też nic nie dało.
Próbowałem kilku winyli, ale przy każdym jest to samo.
Co do igły to nie jestem pewny czy nie jest lekko ułamana. Trudno ją sfotografować bo ledwo ją widać na zdjęciu, ale postaram się zrobić to zdjęcie jeszcze raz.

Proszę o porady, dodam zdjęcia w razie potrzeby. Próbowałem metod z filmików na YouTube, ale się nie udało, więc postanowiłem zapytać tutaj, bo szkoda mi tego gramofonu.

vasa

Czy wiesz jaka to wkładka?
Jedno z najprostszych rozwiązań to to że masz wkładkę MC a wejście phono MM.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

miniabyr

Cytat: vasa w Wrzesień 26, 2023, 16:47
Czy wiesz jaka to wkładka?
Jedno z najprostszych rozwiązań to to że masz wkładkę MC a wejście phono MM.
To dobry trop.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

christo

Przychodzi mi jeszcze do głowy jedna rzecz. Czy nie są przypadkiem pozamieniane kabelki przy wkładce? Zrób jakieś zdjęcia.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

koneko

Dziękuję za odpowiedzi, zamieszczam zdjęcia.




miniabyr

#5
Jeśli dobrze widzę, to twoja wkładka nie ma igły!!!! Zrób lepsze powiększenie , ale tam czegoś brakuje !
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

koneko

Cytat: miniabyr w Wrzesień 26, 2023, 21:23
Jeśli dobrze widzę, to twoja wkładka nie ma igły!!!! Zrób lepsze powiększenie , ale tam czegoś brakuje !
Nie jestem w stanie zrobić lepszego zdjęcia, ale rzeczywiście brakuje tam tego elementu. Jaką wkładkę mogę kupić by pasowała do mojego modelu?

christo

Cytat: koneko w Wrzesień 26, 2023, 21:45
Cytat: miniabyr w Wrzesień 26, 2023, 21:23
Jeśli dobrze widzę, to twoja wkładka nie ma igły!!!! Zrób lepsze powiększenie , ale tam czegoś brakuje !
Nie jestem w stanie zrobić lepszego zdjęcia, ale rzeczywiście brakuje tam tego elementu. Jaką wkładkę mogę kupić by pasowała do mojego modelu?
Nie musisz kupować całej wkładki. Wystarczy sama igła. Wkładka to zapewne Audio technica at91. Szukaj więc igły atn91. Do znalezienia bez trudu na znanym portalu aukcyjnym. Szukaj raczej takiej z logo AT na czole.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

miniabyr

Na pewno to jest wkładka typu MM - to ważne . I prawdopodobnie to jest Audio Technica -ale który model to nie wiem. Dobra wiadomość jest taka ,że to dość tania wkładka jest. Jesli wymienisz całą wkładkę , to ktoś będzie musiał ją tobie prawidłowo zainstalować na ramieniu - czyli ustawić geometrię i prawidłową wagę . I jeszcze jedna rzecz, bo nie znam się na wkładkach Audio Technica - może wystarczy wymienić tą żółtą nakładkę z igłą na nową , bo taka opcja tez może być. ALe poprawcie mnie , bo nie wiem. Tak czy siak , wkładkę zdemontowałeś z ramienia , więc i tak ktoś będzie musiał ją prawidłowo zainstalować !
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

vasa



Cytat: koneko w Wrzesień 26, 2023, 21:45rzeczywiście brakuje tam tego elementu.

O tym nie pomyślałem.
To jeszcze prostsze rozwiązanie[emoji16]

Wysłane z mojego LM-G850 przy użyciu Tapatalka

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

koneko

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi!
Kupię nową igłę i wtedy dam znać czy wszystko jest OK.

frywolny trucht

AT 91 ( AT 3600). Szlif sferyczny, czyli gorzej się nie da. To znaczy da się, jak ostrze odpadło :)

https://allegro.pl/oferta/wkladka-gramofonowa-audio-technica-at3600l-12664101048

Szukałbym innej wkładki, chociaż- o ile dobrze pamiętam- można jej znaleźć eliptyka. To jest to samo body co AT 95. Tylko pytanie czy inwestować w coś lepszego.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

Sądząc po tym zdjęciu, ramię należy do lekkich. Szukałbym czegoś w stajni Ortofona. Tanio- seria OM niskie modele, drożej- seria 2M- model RED.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

il cattivo

Cytat: frywolny trucht w Wrzesień 27, 2023, 13:59Szlif sferyczny, czyli gorzej się nie da.
Aj tam, DL-103 ma sferyka i nie jest wcale tak źle;) Największy plus to taki że nie trzeba się gimnastykować z geometrią co do nanometra.

koneko

#14
Problem rozwiązany! Wystarczyło wymienić igłę. Kupiłem polecany tu model at91.

Dziękuję jeszcze raz za pomoc.  :alc:

frywolny trucht

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93