Mój gramofon Oracle Delphi mk II

Zaczęty przez vasa, Październik 01, 2014, 00:49

Poprzedni wątek - Następny wątek

ziko369

Cytat: Pboczek w Wrzesień 22, 2021, 21:38Ziko, to że nie działa
Nie zrozum mnie źle...chodzi o to że ten gramofon kosztował nie małe pieniądze, a wciąż nie działa jak należy, czegoś tu nie kumam, po co Ci to było.
Tyle pięknie grającego vintage jest do kupienia, idealnie odrestaurowanego jak już chcesz wydać więcej😲🤔🤔🤔

Pboczek

Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

vasa



Cytat: ziko369 w Wrzesień 23, 2021, 05:46
Cytat: Pboczek w Wrzesień 22, 2021, 21:38Ziko, to że nie działa
Nie zrozum mnie źle...chodzi o to że ten gramofon kosztował nie małe pieniądze, a wciąż nie działa jak należy, czegoś tu nie kumam, po co Ci to było.
Tyle pięknie grającego vintage jest do kupienia, idealnie odrestaurowanego jak już chcesz wydać więcej[emoji44][emoji848][emoji848][emoji848]
Nie wiadomo jak działał przed rozbiórką bo Piotr nie dał mu szansy [emoji20]
A teraz nie pozostaje nic innego tylko brnąć dalej. Obawiam się tylko że jak tak dalej pójdzie to zostanie tylko kupka części zamiennych [emoji26]

[emoji486][emoji1660]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Pboczek

#128
Kupka części :D - może nie tak od razu. Na początku nie działał, bo nie mógł z uszkodzonym zasilaczem. O tym że jest uszkodzony przekonałem się bo nie świeciła mu dioda, w trakcie jej naprawy wyszło, że ułamany jest element decydujący o napięciu wyjściowym. By przekonać się czy urządzenie działa prawidłowo należało wykonać przegląd, no i teraz następują testy.

Jutro wyeliminuję element włącznika, tzn. zrobi to elektronik, tak by nie było wątpliwości co do jego wpływu na pracę silnika i już będę miał oparcie co dalszych decyzji. Kupiłem go od sensownego człowieka z którym mam kontakt, a miał to być działający gramofon, nie same części, więc na pewno się porozumiemy.

Traktuję to jako audio przygodę, bo zabawa w postawienie tego gramofonu na nogi daje mi frajdę, której wciąż jeszcze mam lekki zapas. Liczę na to że uda się go posłuchać tak jak należy, a nie poklejonego na ślinie, bo tego nie znoszę.

Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

ziko369

Cytat: Pboczek w Wrzesień 23, 2021, 11:24Traktuję to jako audio przygodę, bo zabawa w postawienie tego gramofonu na nogi daje mi frajdę,
Spoko, to jest najważniejsze 😜
Powodzenia...

Pboczek

Idę się wgapiać w obroty, chyba tylko Kolega TomFon może mi w tym ostatnio dorównać. Spędzam godziny na kręceniu śrubeczkami, wyłączaniu, włączaniu i sprawdzaniu. Nie wiem czy silnik gada jak powinien, zara się przekonam, bo zostawiłem wyregulowane wczoraj. Wcześniej już to co prawda robiłem i była dupa, ale od wczoraj wyelminowałem iskrzenie na skopanym włączniku. Nie żeby było przy tym nudno, skąd. Porównałem i poznałem w ten sposób swojego Thorensika, dowiedziałem się jakie ma kręcenie, stabilność. Do tego muzyczka - a mam nowe pozycje i coś, nic lepszego nie znajdę na sobotnią nockę.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Kangie

Pboczek, nie poddawaj się. Uda się!

TomFon2017

Cytat: Pboczek w Wrzesień 25, 2021, 20:29

Wiadomości: 2551


Odp: Mój gramofon Oracle Delphi mk II
« Odpowiedź #130 dnia: Dzisiaj o 20:29 »
Cytuj (zaznaczone)
Idę się wgapiać w obroty, chyba tylko Kolega TomFon może mi w tym ostatnio dorównać. Spędzam godziny na kręceniu śrubeczkami, wyłączaniu, włączaniu i sprawdzaniu. Nie wiem czy silnik gada jak powinien, zara się przekonam, bo zostawiłem wyregulowane wczoraj. Wcześniej już to co prawda robiłem i była dupa, ale od wczoraj wyelminowałem iskrzenie na skopanym włączniku. Nie żeby było przy tym nudno, skąd. Porównałem i poznałem w ten sposób swojego Thorensika, dowiedziałem się jakie ma kręcenie, stabilność. Do tego muzyczka - a mam nowe pozycje i coś, nic lepszego nie znajdę na sobotnią nockę.

Nie przejmuj się i uznaj, że to co robisz prowadzi do doskonałości. Ja też staram się tak myśleć by nie ZWARIOWAĆ. Ale tak szczerze to tylko zabawa, której wynik ma nas cieszyć. Gdyby tak przejechać się po forach Audiomaniaków to słuchanie płyt okazuje się mało ważne - ważne są kable - silniki - ramiona itd itp...:)
Pozdrawiam szczerze......
REVOX C221 CD PLAYER...DAT SONY PCM-2700...DAT SONY DTC 60ES...TAPE RECORDER REVOX PR99 MKIII...Headphone Amplifier CanAmp...Słuchawki AKG K400 i AKG K601...monitory bliskiego pola TAPCOS5...PRO9TL Domestic Monitor by Chris Rogers

Pboczek

No więc, nie kręci się jak należy. Zostawiony na idealnie ustawionych obrotach z wahnięciami na poziomie setnych części, po ponownym włączeniu jest gdzieś na 33,70 i 45,40. Dla pewności że apka nie oszukuje, postawiłem tarczę strobo i dupa jest pewna, silnik trzeba wymienić. Dostałem kiedyś na zapytanie ofertę od Oracla wymiany całego napędu na taki jak w MKVI wraz z odpowiednim przerobieniem stolika - pytałem o przeglądy serwisowe i modernizacje. Wydaje się że wejdę w to, muszę to jeszcze potwierdzić u nich.

Kupiłem fajną lampkę strobo, poręczna, funkcjonalna.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Bacek

#134
A czyśćiłeś te potencjometry regulacyjne (ew może po prostu warto je wymienić)?
Skoro mimo wszystko trzyma obroty to pewnie da się to naprawić. Elektrycznie  to wygląda na prosty układ.
Może też warto było by wymienić elektrolity ale nie na jakieś cudowne hiper low ESR ale na takie zbliżone do oryginalnych.

Pboczek

Wyczyszczony to jest, zostałaby wymiana elektrolitów. Warto? Zapytam o konkrety kolegę który z tym pracuje. Obroty stoją na poziomie dziesiątych, w setnych się ruszają. Czasem mniej, więcej, a czasem stoją, nie ma mistrzostwa świata.



Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Bacek

#136
Cytat: Pboczek w Wrzesień 26, 2021, 20:46Wyczyszczony to jest
A tam nie ma 3 potencjometrów? Czy może ten schemat z poprzedniej strony jest od innego silnika?

A on tam nie był już grzebany modyfikowany? Te cementowe rezystory i kolorowe taśmy nie wyglądają oryginalnie/fabrycznie.

Pboczek

Tak są trzy potencjometry, jeden główny 270 stopni i po jednym wieloobrotowym na każdą z prędkości. Oznak grzebania nie zdradzał, a taśma jest fatalna.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

vasa

Cytat: Pboczek w Wrzesień 26, 2021, 20:46Obroty stoją na poziomie dziesiątych, w setnych się ruszają. Czasem mniej, więcej, a czasem stoją, nie ma mistrzostwa świata.
Czy Ty to mierzysz apką w telefonie? I uważasz jej pomiar za wiarygodny?
A co mówi stroboskop?
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Bacek

#139
Cytat: Pboczek w Wrzesień 26, 2021, 22:33Oznak grzebania nie zdradzał, a taśma jest fatalna.
Fotki z netu wyglądają troszkę inaczej. U Ciebie brak na wejściu zasilania kondensatora (w połączeniu z tym że na wyjściu LM317 też żadnego nie widać to nie zbyt dobrze). I ta drutologia też dziwnie wygląda. No chyba że to fabryczny "tuning" silnika by Oracle.

A do dokładnej kontroli obrotów najlepiej jednak użyć płyty testowej.

Bacek

A i pytanie na jakie napięcia są te dwa małe zielone kondensatory tantalowe. Pisałeś że tam szło za duże napięcie a tantale lubią padać nawet przy napięciu zbliżonym do maksymalnego.

Pboczek

No apką mierzę, bo jak inaczej sprawdzić, czy po dobie obroty są takie jak wcześniej.

Bacek z tymi kondensatorach i tak dalej, to dałeś do myślenia, dziękuję. Muszę przekazać koledze z lutownicą te tropy.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

vasa

Cytat: Pboczek w Wrzesień 27, 2021, 07:22
No apką mierzę, bo jak inaczej sprawdzić, czy po dobie obroty są takie jak wcześniej.
Bardziej ufam tarczy strobo i lampce. Ta apka równie dobrze może pokazywać wahania obrotów jak i własny błąd pomiaru.
Przecież ona działa w oparciu o wbudowany, prosty akcelerometr [emoji853]

[emoji486][emoji1660]
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Pboczek

Sprawdzałem na tarczy dzień po ustawieniach i kreski nie stały. Wczeniej było wyregulowane jak trzeba.

Z kondensatorem kolega sprawdzi, tantale zakupi. Oracle robił dwa modele tego silnika, wcześniejszy chyba mniej dorobiony i późniejszy różnią się nieznacznie - mam schematy. U mnie jest ten pierwszy.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Pboczek

Maszyna na warsztacie, tantale wstawione i coś tam jeszcze. Kondensatora w tym modelu chyba nie było, ale się wstawi jakby miało być lepiej. Chyba nie był grzebany, a taśma jest tak ujowa jaką montowali. Coś faluje napięcie w silniku i jest sprawdzany.

Nie ukrywam że posłuchałbym jak zagra moja wkładka, w moim systemie, znane mi płyty z tak innego gramofonu. Liczyłem że nastąpi to jesienią, teraz przygotowuję się psychicznie na zimę.  :-\
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Pboczek

Operator wykonał zadanie, powymieniał co było, dodał, i nic. Ustawiłem nie bez oporów 33,33; 45 i można by sobie wyobrazić, że fajną to ma dokładność kręcenia. W porównaniu do TD 318, wypadł znacznie lepiej ale co z tego. Każdego następnego dnia obroty zaczynają się z wyższego pułapu. Pierwszego skoczyło do 33,55, kolejnych przybywa po kilka dziesiętnych. Tak samo z 45.

Oracle rzeczywiście suportuje te stare gramofony i oferuje upgrade. Nie mogę powiedzieć, idzie się z nimi jak najbardziej dogadać. Zapuściłem też wici w Kanadzie, przyjaciel sprawdzi mi dostępność używanych silników na wtórnym rynku.

Sprzedawca zachował się tak jak podejrzewałem, wycenił całość jak części do gramofonu i oddał kasiorkę. Jest zatem przyczynek flotowy do dalszych podbojów. W stosunku do Thorensa to powinno się kręcić na zupełnie innym poziomie dokładności i zakłóceń. To już teraz widać wyraźnie. Jestem bardzo ciekawy jaką stabilność daje ich motor z MKVI, który można tu przeszczepić. Jeszcze bardziej jak to może grać.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Pboczek

Doszło. Chyba dzisiaj go poskładam.  :)

Spindle oil, gdzie należ zaaplikować, na kulkę szpindla, czy do tulei?
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Bartolo

www.facebook.com/Z.Tylu.Sklepu
www.facebook.com/TymczasemTytus
www.instagram.com/bartosz.mrozowski

Pboczek

A kapnąć coś na taką opaskę, jakby filcową, wewnątrz tuleji?
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Bacek