Mój gramofon Oracle Delphi mk II

Zaczęty przez vasa, Październik 01, 2014, 00:49

Poprzedni wątek - Następny wątek

vasa

Cytat: Pboczek w Wrzesień 11, 2021, 00:36
Cytat: vasa w Wrzesień 10, 2021, 23:15Czy to są takie delikatne pyknięcia w regularnych odstępach czasu?

Nie wiem, nie podobało mi się.
Daj mu podkręcić. Posłuchaj uważnie. To jest silnik Pabst'a.
Pamiętaj co mi napisali o silnikach Oracla.
Nie byłbym taki wyrywny do rozkręcania go.

[emoji486][emoji1660]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Pboczek

Pabst nie Pabst, nie jest bezszelestny, coś tam rzęzi, w regularnych odstępach czasu, ale co to za pociecha. Skoczyła mi wczoraj gula, lekko obniżył się nastrój z wieczora. Dam go do lekarza, nie zepsuje, a obada. Umówiony jestem na poniedziałek. Silnik jest rozbieralny z tego co widzę, jak trzeba będzie to się go ostatecznie rozbierze. Mam przyjaciela w Kanadzie, muszę go też uruchomić, może pomóc przy częściach, ewentualnie przy serwisie firmowym by obejść cła.

Jeżeli silnik który ma mieć zasilanie na 24V szedł przez nie wiem jak długi czas na 37, to nawet Pabst może nie dać rady. W sumie to sporo większe napięcie.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

vasa

Pytałem czy to cykliczne bo też miałem takie coś ale usunięcie paprocha pomogło [emoji16]

[emoji486][emoji1660]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Pboczek

Dzięki za dobre słowo. Będę oczekiwał w tym tyg. wieści od doktora, podzielę się wiadomościami. :)
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

GP412

#104
Jeśli masz tam silnik PAPST GS-38.09 to ocieranie może świadczyć o tarciu o cewki-przetarcie izolacji na cewkach oznacza śmierć silnika i wielki kłopot.Silnik po tylu latach trzeba serwisować i tyle.Nity mocujące można delikatnie i umięjętnie rozwiercić a skręcić ponownie małymi śrubkami..Przynajmniej ja tak zrobiłem (co prawda były to inne silniki PAPST-a ale też zanitowane).
Lubię gramofony..i kukam w wkładeczki

tomcio

Cytat: GP412 w Wrzesień 12, 2021, 16:13przetarcie izolacji na cewkach oznacza śmierć silnika i wielki kłopot
Niekoniecznie zaraz śmierć.... w jednym z wątków o ramionach gramofonowych pokazałem, że podobne cewki można przewinąć... ;)

GP412

Oczywiście że tak ale jeśli działa to lepiej przejrzeć niż póżniej się męczyć z nawijaniem..
Lubię gramofony..i kukam w wkładeczki

Pboczek

Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

GP412

#108
Zerknij jeszcze na śrubę w dolnej części korpusu silnika.Czy ktosik nią nie kręcił.I nie kręć nią !
Lubię gramofony..i kukam w wkładeczki

Pboczek

Ok, dzięki. Jutro ma nastąpić zabieg, przekażę operatorowi uwagę.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Pboczek

A co ta śruba właściwie skręca?

Czytam że silniki MKI czasami wysiadają. Pewnie nie same, tylko poprzez awarię elektroniki np. wywołaną uszkodzeniem zasilania. Oracle może ma rację że silnik Papst jest wieczny ale nie wspomina o elektronice i zasilaniu, a jego 40 lat to ząb czasu. MkI jest jeszcze rzemieślniczą produkcją. Twórca miał koncepcję gramofonu opartą o dobre założenia i proste rozwiązania, płynnie udoskonalane w takcie produkcji. O ile do samego gramofonu nie ma się o co przyczepić, to zasilacz w moim egzemplarzu nie został zrobiony zbyt solidnie. No cóż nie od razu Kraków zbudowali, zdaje się że obecnie mają lepiej dopracowane napędy. 
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

GP412

To śrubka regulacyjna.Reguluje wysokość wirnika nad cewkami.W zasadzie reguluje się to tylko raz-w fabryce.Ten silniczek bardzo przypomina silnik DUAL EDS-1000 (też PAPST-a).Oczywiście w maaaksymalnym uproszczeniu :-)
Ale i tak podziwiam producenta że nie "wtyknął" tam jakiegoś "szczotkowca".
Lubię gramofony..i kukam w wkładeczki

Pboczek

Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

vasa

I co dalej?
Pacjent otwarty i powinien być jakiś ciąg dalszy [emoji54]

[emoji486][emoji1660]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Kangie


Pboczek

Operacja została przerwana, wieczorem zostanie wznowiona. Silnik jeszcze nie jest roznitowany i prawdę powiedziawszy nic więcej nie wiem.

Kangie, taaak i podpalić.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Kangie


audiokawosz

Cytat: Kangie w Wrzesień 15, 2021, 18:10Obficie spryskać WD-40?
Rozebrać i wyczyścić . WD to śmierć.
Przyjdą takie czasy,że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach,powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony,bo nie jesteś do nas podobny

Pboczek

Wymagał wyczyszczenia napewno, było sporo paprochów. Po za tym coś tam na płytce mocno zaśniedziało. Jakby też lekki luz na capstanie w pewnym położeniu ośki. Zobaczymy co z tego wyjdzie po złożeniu  ::).
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Pboczek

Kurdelebele jest gdzieś bicie. Plan B jest rozważany.  8)
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

GP412

Jeśli jest zużyte łożysko ( ślizgowe) to zerknij na ofertę firmy ALBECO.Mają bardzo szeroką ofertę łożysk.Bardzo polecam  :)
Lubię gramofony..i kukam w wkładeczki

Pboczek

Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

ziko369


Pboczek

Ziko, to że nie działa, nie znaczy że nie może. W obecnym razie dobre słowo się liczy, bo nie nastąpił jeszcze punkt zakrzywienia negatywnej tendencji, ale pomogę mu wystąpić.

Niestety, bo choć silnik wyczyszczony, skręcony i o dziwo, chodzi czyściutko i cichutko jak marzenie, to kerła - obroty. Nie że nie da się ustawić, bo nawet względnie dokładnie da się i jako tako stoją ale co z tego, jak po ponownym włączeniu jakby żyły własnym życiem.
Mocno skiepszczony jest przycisk ON, w zasadzie to nie działa, bo styka wtedy kiedy chce i zastanawiam się czy to może mieć wpływ na rozregulowanie obrotów, czy po prostu silnik jest rozjechany?
Muszę dojść do kresu możliwości naprawy tego napędu, by zdecydować się jak to dalej jeść.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

vasa

Cytat: Pboczek w Wrzesień 22, 2021, 21:38zastanawiam się czy to może mieć wpływ na rozregulowanie obrotów, czy po prostu silnik jest rozjechany?
:'(

Chyba mądry elektronik by się teraz przydał.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.