"PANA-MERA" - HYBRID POWER AMPLIFIER / PREAMP TUBE NOS, CLASS A / AB 😁😎

Zaczęty przez thomas_XLR, Styczeń 03, 2020, 20:44

Poprzedni wątek - Następny wątek

wiki

Cytat: thomas_XLR w Styczeń 05, 2020, 18:41bezpośrednio do bocznych radiatorów to lepiej zakupić 2 do 4 szt płaskowników aluminiowych o grubości 10 mm i w
Moja propozycja:
Kup płaskowniki miedziane.
Lepiej będą przewodzić ciepło. I dodatkowo, ja tak uważam, można się z tym nie zgodzić, będzie lepiej grało...
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

jacek-k-wawa

Można jeszcze inaczej - ja tak zrobiłem u siebie:
Zamów z blachy (czy to jeszcze blacha czy już plaskownik?) aluminiowej o grubości 8-10 mm kształtownik o wymiarach takich jak wymiary radiatora. W tym płaskowniku wywierć i nagwintuj wszystkie otwory potrzebne do zamocowania tranzystorów mocy, sterujących, tujei do montażu PCB etc - co tam jest jeszcze potrzeba. W alu o grubości 8 albo 10 mm otwór gwintowany jest już na tyle solidny, że można dość mocno przykręcać bez obawy o zerwanie gwintu.

Zrób dodatkowo kilka otworów przelotowych w tym płaskowniku i w tych miejscach w radiatorze nawierć i nagwintuj otwory na mocowanie tego płaskownika - jak mam tutaj u siebie M4.

Jak już będziesz miał wszystko pomontowane (tzn PCB + tranzystory) na ten kształtownik to smarujesz go pastą termoprzewodzącą i dokręcasz do własciwego radiatora.

Zaleta jest taka, że masz coś w stylu płyty montażowej dla modułu końcówki mocy, którą możesz w razie "w" wymontować bez rozbierania obudowy oraz dodatkowo powierzchnia styku tej płyty montażowej z radiatorem jest na tyle duża, że nie ogranicza przewodzenia ciepła


thomas_XLR

Cytat: wiki w Styczeń 05, 2020, 18:45Moja propozycja:
Kup płaskowniki miedziane.

Kolego WIKI .
Miedź zawsze jest lepszym materiałem ale za to 4,2 droższym na tonie od aluminium. Koledzy na AS na ten temat dyskutowali i pisali rozprawki ( nawet otarło się o "sferę naukową" ) w dziale Accuphase P-7100 i co niektórzy stwierdzili,  że nie warto tyle przepłacać. W moim przypadku najprawdopodobniej będę potrzebował 4 płaskowniki o wymiarach ok 300x50x10mm aby podłożyć w 4-ech miejscach pod tranzystory których ma być ok 32 szt .
Jak się  zważy te 4 płaskowniki o grubości 10 mm to już otrzemy się o kwotę ok 300 do 500 zł za miedź !! (w zależności od gabarytów płaskowników miedzianych). 
Aluminium to też przyzwoity materiał . Przynajmniej płaskowniki będą z tego samego materiału co radiatory.

thomas_XLR

Cytat: jacek-k-wawa w Styczeń 05, 2020, 19:21Zaleta jest taka, że masz coś w stylu płyty montażowej dla modułu końcówki mocy, którą możesz w razie "w" wymontować bez rozbierania obudowy oraz dodatkowo powierzchnia styku tej płyty montażowej z radiatorem jest na tyle duża, że nie ogranicza przewodzenia ciepła

Taki mi cel przyświeca jak piszesz. Tylko z użyciem wspomnianych tulejek mosiężnych. Zrobię , to pokażę.

Kangie

Pamiętam jak w czasach świetności procesorów AMD Athlon XP chorowałem na radiatory miedziane Zalman. Ostatecznie kupiłem cały z aluminium. Dużo tańszy i też dobrze przewodzi ciepło. Jednak miedź to miedź. Drogo i bez kompromisów.

thomas_XLR

Cytat: Kangie w Styczeń 05, 2020, 20:03Drogo i bez kompromisów.

Z naciskiem na "DROGO"!!.
A tu jeszcze kilka rzeczy trzeba zakupić zanim to zagra.  :( :P

Kangie

Tak jest. Wolałem dopłacić do lepszego procesora albo płyty głównej.

thomas_XLR

Cytat: Kangie w Styczeń 05, 2020, 20:09Wolałem dopłacić do lepszego procesora albo płyty głównej.

A widzisz.
Jednak rozsądek i kalkulacja zwyciężyła!!

wiki

Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Kangie


thomas_XLR

Cytat: wiki w Styczeń 05, 2020, 20:16Kolega wiki tylko dał propozycję.... do rozważenia.... 

I bardzo to szanuję .
Bo niewielu nas zostało na tym forum. Można by rzec ino kontemplować -  "to be, or not to be - that is the question".
Cisza jak po przelocie "drona żniwiarza" :P Ale to też ma swoje zalety. :pij: :P


thomas_XLR

Cytat: Kangie w Styczeń 05, 2020, 20:26Tylko kasiurki trzeba ciut więcej

Echo w portfelu jeszcze nie daje o sobie znać.
Ale mam również świadomość , że ok 2 tysi pewnie przede mną do wydania. :-\ zanim osiągnę cel.  :-[

Kangie

Pomyśl ilu Polaków przepija takie pieniądze w ciągu kilku tygodni/miesięcy... A ilu Rosjan???

thomas_XLR

Cytat: Kangie w Styczeń 05, 2020, 20:39Pomyśl ilu Polaków przepija takie pieniądze w ciągu kilku tygodni/miesięcy... A ilu Rosjan???

Dlatego od dłuższego czasu wolę się delektować dobrym obiadem , śniadaniem  niż "błąkać" z pustą butelką w ręku po okolicy. Nigdy nie byłem w takiej sytuacji i współczuję trochę takim osobom które zatraciły rozsądek.
To niczemu dobremu nie służy. Alkohol twój wróg - w dłuższym dystansie😣😥 lutownica i cyna to niezłe nowe hobby dające osobistą satysfakcję z tworzenia. :P

Dobra , trochę zeszliśmy z tematu . Lepiej powiedzcie czy dobrze rozszyfrowałem te zielone kondensatory które są na płytce Accu A60+ . Czy to nie czasem kondensatory foliowe Vishy ERO , MKT 1817 oraz MKT 1826 o napięciu zasilania 63V i 1uF?

thomas_XLR

Do otrzymanych płytek pcb Accuphase A60++ sprzedawca nie dołączył schematu podłączeń zasilania na wejściu dla poszczególnych gniazd ARK .
Internety podają następujące informacje przy założeniach , że :

Kondensatory główne filtr:        ELNA 10000uF / 63V * 8szt ewentualnie NICHICON KG
Tranzystory wyjściowe:             Toshiba 2SC5200 / 2SA1943 (ewentualnie inne np ON MJL4281A MJL4302A)
Napięcie wejściowe:                 AC 36V-0-36V, 36V-0-36V (nie mniej niż 300W dla 1 płytki PCB)
Pomocnicze napięcie ochronne: AC 0--12 V, 0--12 V (nie mniej niż 10 W)
Moc wyjściowa klasy A:            20 W 8 omów
Moc wyjściowa klasy AB:          200 W 8 omów, 400 W 4 omów
Zniekształcenie: 0,002%
Stosunek sygnału do szumu:    > 100dB
Pasmo przenoszenia:               5 Hz --- 40 KHz
Rozmiar płytki drukowanej:      273 mm * 88 mm

Ps. Przed montażem 32 szt tranzystorów do radiatora należy podłożyć arkusz mikowy pod każdy z nich oraz posmarować pastą termo przewodzącą (termicznym żelem krzemionkowy). ::)

thomas_XLR

Kolejna przesyłka dotarła :).
Tym razem filtr EMI z gniazdem i wyłącznikiem do zastosowania na tyłach obudowy Dissipante 5U/4U w mojej hybrydzie . :P

thomas_XLR

Kolejny mail do sprzedawcy Accuphase A60++ i o to efekty. Tym razem całościowy, czytelny diagram dla A60+ >:D
Chińczyk stanął na wysokości ........ ;D

thomas_XLR

I oto kolejna dostawa. ;D
Doszły gniazda XLR do obudowy wzmacniacza / preampa. :)

thomas_XLR

A teraz , coby obudowa "PANA-MERY" nie miała "brzydkich stópek" zakupiono nowe nóżki w kolorze złotym. ???
Ino niech obudowy Dissipante 4U/5U z radiatorami dojdą :-X.

thomas_XLR

Po dzisiejszej rozmowie z Panem R..... z Modu....opu ustalono , iż obudowy do wzmacniacza / preampa 4U / 5U na 400mm będą dostarczone w najbliższy poniedziałek ;D.
Panel do obudowy DAC-a wciąż się robi (napisy) >:(🥵

thomas_XLR

Podarunki spływają :).
Tym razem zamówione w Modu....opie analogowe VU-METER w ilości 1kpl. Typ : Nissei P-134W.
Na pewno w otrzymanych wskaźnikach  będę starał się zmienić kolor podświetlenia z białego na inny (pomarańczowy , niebieski a może żółty) podobnie jak  np w tym wątku https://www.stereolife.pl/galerie/2465-20-najfajniejszych-klockow-ze-wskaznikami-wychylowymi

Zobaczymy. ;)

thomas_XLR

Będąc dzisiaj w jednej z małopolskich firm z branży poligraficznej odkryłem sposób pozwalający uzyskać zmianę kolorystyki wskaźników wychyłowych VU METER (poza diodami) o których pisałem wcześniej. :D

Podobnie jak w sprzęcie Luxman-a L-590AXII , McIntosh-a MC452 czy też Yamahy A-S3000 wystarczy zastosować patent polegający na wykorzystaniu foli transparentnej w różnych kolorach z serii Orocal 8300 w "oknach wskaźników".

Do wyboru i koloru wybieramy w zależności od tła tablicy VU METER-a na której są zaznaczone cyferki określające decybele (dB) aby wszystko było widoczne w trakcie użytkowania ..."et te voilà". ;)

jacek-k-wawa

Jako alternatywa mozesz zastosować taśmę LED RGB z jakimś malutkim sterownikiem (teraz do kupienia po kilka złotych) do podświetlenia wskaźnika i ustawić kolor podświetlenia jaki chcesz :-)

thomas_XLR

Cytat: jacek-k-wawa w Styczeń 20, 2020, 17:56zastosować taśmę LED RGB z jakimś malutkim sterownikiem

Dzięki za propozycję ale już takowe zakupiłem tyle, że ledy RGB WS2812B Led Strip 144 pixels w klasie IP30 z tego linku https://www.aliexpress.com/item/2036819167.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dE73Tyl.
Natomiast sterownik będzie SP107E Bluetooth LED music Controller pozwalający na sterowanie kolorami i innymi bajerami (intensywnością koloru lub częstotliwością ) z pozycji osobistego smartfona.  ;D

Propozycje wykorzystania tych ledów RGB w moim projekcie jest kilka :

1. Tak jak piszesz do podświetlenia analogowych wskaźników wychyłowych VU METER Nissei.
2. Jako dodatek w postaci  VU METRA zlokalizowanego wokół gałki potenciometru która mogłaby  znaleźć się na samym środku front panelu (pomiędzy analogowymi wskaźnikami) z przodu (coś podobnie działającego jak na tym filmiku https://www.youtube.com/watch?v=QWoCH6FRdpI  26,05 minucie nagrania )
3. Lub do subwoofera własnej konstrukcji jak w powyższym linku tylko nie w takiej ilości ledów!!! facepalm  Bo to już przesada co ten gostek wykonał. U mnie bardziej subtelnie.  :)

thomas_XLR

Wybór kolorystyki na wyświetlaczu VU METER .
Zdjęcia trochę niskiej jakości ale  najlepsza kolorystyka dla VU (od lewej do prawej) to : zielony , niebieski , różowy wpadający w czerwień i na końcu żółty.  ;)
Obudowa Dipesante 4U nadal u ślusarza (nawiercanie otworów + gwintowanie w radiatorach pod tranzystory). 🤨