Usunięcie nieprzyjemnego zapachu z kolumn vintage

Zaczęty przez JANUSZ003, Kwiecień 27, 2020, 15:28

Poprzedni wątek - Następny wątek

JANUSZ003

Cześć

   Mam starsze kolumny z lat 80- tych Electro Voice Gamma które kupiłem jesienią . Na poczatku nie czułem tego nieprzyjemnego zapachu dopiero poźniej coraz bardziej sie nasilał aż w efekcie teraz staje sie to problematyczne . Wiem że najlepsza była by wymiana wytłumienia ale zastanawiam sie czy wpierw nie spróbować ozonowania z tym że nie wiem jaki to mogłoby mieć wpływ na głośniki czy im nie zaszkodzi . Może mieliście jakieś doświadczenia w tym względzie ?

                                                                                                                              Rysiek

moorgan

Spróbuj potraktować kolumny ozonem.

Wysłane z mojego STF-L09 przy użyciu Tapatalka


JANUSZ003

Właśnie o tym piszę tylko zastanawiam się czy takie ozonowanie nie zaszkodzi głośnikom .

Aethelred

Nie wiem czy w tym przypadku to pomoże, i czy jest to możliwe, ale ja kiedyś kupiłem kolumny od palącego małżeństwa, palącego rozumiem 5 papierosów na łeb w ciągu godziny mojego pobytu. Kolumny śmierdziały niemiłosiernie  a nie chciałem używać środków chemicznych, więc wystawialem je na świeże powietrze kiedy tylko mogłem. Po ok 4-5 miesiącach smród zniknął.

frywolny trucht

No właśnie. Pytanie co to za nieprzyjemny zapach? Jakiego pochodzenia?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

JANUSZ003

To taki zapach starości z lekka nutą stęchlizny 😊 Opis prawie jak moich perfum Diora 😊

traumeel

Cytat: JANUSZ003 w Kwiecień 27, 2020, 17:35czy takie ozonowanie nie zaszkodzi głośnikom
Jak niby ma zaszkodzić???
Ozon to tylko tlen. Może być szkodliwy/toksyczny, ale dla organizmów żywych.
Nie zastanawiaj się, tylko wór foliowy na kolumny i ozon do środka na parę godzin.

No, chyba że w kolumnach zalęgły się szczury, to wcześniej przepłoszyć.  ;)

Melepeta

Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

traumeel

Swego czasu kupiłem używany przewód zasilający okrutnie śmierdzący dymem papierosowym. Odór tak wgryzł się w izolację zewnętrzną przewodu, że w całym pokoju waliło. Pierwsze ozonowanie pomogło na 2-3 dni, potem smród wrócił. Po drugim zabiegu było już OK.

Alexander

Cytat: JANUSZ003 w Kwiecień 27, 2020, 15:28czy wpierw nie spróbować ozonowania z tym że nie wiem jaki to mogłoby mieć wpływ na głośniki czy im nie zaszkodzi
Ozon, to nie do końca taki zwykły tlen, jest bardzo reaktywny. Jest silnym utleniaczem. Nie wiem jakie zawieszenia mają głośniki w tych kolumnach, lecz jeśli to guma byłbym ostrożny. Tym bardziej oryginalne, wiekowe zawieszenia gumowe. Kilkugodzinna ekspozycja gumy na ozon może ją uszkodzić. 
Na stronie poniżej jest trochę o "kompatybilności" ozonu z różnymi materiałami:
https://eblueplanet.pl/content/22-tworzywa-kompatybilne-z-ozonem


JANUSZ003

Hmmm może spróbuje wpierw ozonowanie na jakiś krótszy czas i zobaczę czy będzie jakaś poprawa ewentualnie zrobię poprawkę .

Piterski

Rysiu odkręć głośniki wysuń je z otworów, a otwory zasłoń streczem, przejście na kabel oklej taśmą i możesz ozonować.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

JANUSZ003

Rozkręciłem głośnik basowy i w środku wszystko jest jak nowe. Wygłuszenie jest to taka sztuczna pianka (wygląda jak nowa) widocznie to ona przeszła tym zapachem z wnętrza skrzynek. Mam pytanie czym by zastąpić ta piankę żeby nie zmienić brzmienia kolumn?

Piterski

Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Lyset

Moze wegiel aktywny lub jakis pochlaniacz smrodu z lodowki?
Kenwood BLM802WH/Kenwood BM450/Braun BT5090/Yamaha XSR900/Yamaha XF425

JANUSZ003

Jutro będę miał ozonator spróbuję osobno piankę a osobno wnętrze głośnika