Moja przygoda z Technics SL 1200 GR

Zaczęty przez frywolny trucht, Sierpień 12, 2020, 14:09

Poprzedni wątek - Następny wątek

Piterski

DD40 też miało talerz odlewany ale nie badziewnie i takich cyrków w nim nie było.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

winylowy_luke

To ja chyba mam szczęście, bo mój talerz się nie gibie. Na pewno nie tak jak tych filmach :o

Bacek

#1002
Cytat: frywolny trucht w Maj 19, 2021, 18:55Hłe, hłe, śmialiście się  z Pro-Jectów i Reg, a tu Fransła kupił jednego SL 1200 GR, któremu się talerz giba, oddał, następnie kupił drugiego i też mu się talerz giba. Co za miłość do firmy. Pytanie czy pech? Otóż sprawdziłem mojego i też się talerz giba, dużo mniej jednak. Da się wychwycić, u mnie jest wyraźnie lepiej- ale, że jest idealnie, powiedzieć się nie da. A w Fontku nic się talerz nie gibał. I kto tu robi kowalską robotę?
Szczerze powiadziawszy w u mnie w mk2 się nie giba, same paski po boku sprawiają takie wrażenie ale powierzchnia chodzi płasko. Ale wiele MK2 ma djską przeszłość za sobą i transport w walizkach bez zdejmowania talerza.

Na początek można było by sprawdzić gniazdo w talerzu i szpindel czy nie ma jakiś brudów, ew opiłków poprodukcyjnych, chropowatości.

Można poeksperymentować z przekręcaniem talerza. Podnieść/zdjąć talerz, przekręcić o 90 czy 180 stopni i założyć ponownie. Może mała niedokładność jest i na talerzu i na szpindlu w ten sposób mogą się lekko skompensować lub uwydatnić.

Bardziej irytuje mnie że talerz nie jest idealnie płaski, w sensie że w środku jest niższy niż przy brzegach, da się to skompensować ale koszerne to nie jest.

PatiJ

A może taki wynalazek jeszcze się przyda:
https://www.kabusa.com/frameset.htm?/td1000.htm

Można informacje o nim uzyskać w sieci.
Technics SL-1200G+KAB+JELCO HS25BR+HANA ML+RCM SENSOR 2MkII, Lector CD707+PSU7, Aqua Acoustic Quality LA Scala mkII Optologic+3R Master Time+Lumin U2 mini, LUXMAN L590AXII, QLN Prestige Three+GaiaII, kable mix: PAD, AZ, Tiglon, Harmonix, Dyrholm Audio, Furutech, Oyaide, listwa Lector Edison230

vasa

Cytat: PatiJ w Lipiec 06, 2021, 17:34A może taki wynalazek jeszcze się przyda
Zawsze jak miałem do czynienia z tego typu wannami olejowymi to po dłuższej lub krótszej zabawie rezygnowałem z tłumienia  :-\
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

paul_67

Cytat: Bacek w Maj 24, 2021, 12:32Można poeksperymentować z przekręcaniem talerza. Podnieść/zdjąć talerz, przekręcić o 90 czy 180 stopni i założyć ponownie. Może mała niedokładność jest i na talerzu i na szpindlu w ten sposób mogą się lekko skompensować lub uwydatnić.
W gramofonie za te pieniądze nie może być mowy o naprawie przez kupującego tego co spieprzył producent.Coś takiego w ogóle nie powinno opuścić bram fabryki.

winylowy_luke

Cytat: vasa w Lipiec 06, 2021, 18:00Zawsze jak miałem do czynienia z tego typu wannami olejowymi to po dłuższej lub krótszej zabawie rezygnowałem z tłumienia 
Dlaczego?

vasa

Cytat: winylowy_luke w Lipiec 07, 2021, 10:26
Cytat: vasa w Lipiec 06, 2021, 18:00Zawsze jak miałem do czynienia z tego typu wannami olejowymi to po dłuższej lub krótszej zabawie rezygnowałem z tłumienia 
Dlaczego?
Dlatego że finalnie dochodziłem do wniosku że tłumienie zawsze coś zabiera z przekazu. Miałem wrażenie pewnego uspokojenia, stłumienia mikrodynamiki, takiego odrobinę ospałego przekazu w stosunku do "suchego" grania.
Jak jedziesz twardo zawieszonym autem po wyboistej drodze to czujesz na doopie wszystko, miękkie amortyzatory zmniejszają ból doopy ale również zabierają sporą część wrażeń ;D
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Pboczek

Jest to ciekawe, te pomiary i korekty ustawień. Jestem przed odpaleniem Adjusta i rozpoczęciem takiej zabawy.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

masza19

Miałem kupić, nie kupuje bo zamiast słuchać bym mierzył i ustawiał  :D

A miniabyr już chyba z 10 lat przyjeżdża i mierzy  >:D

Pboczek

Masz operatora, ja za niego będę robił. Jak się nauczę :D.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

masza19

Cytat: Pboczek w Październik 24, 2021, 18:45Masz operatora,

Cytat: masza w Październik 24, 2021, 18:35
A miniabyr już chyba z 10 lat przyjeżdża i mierzy  >:D

To jest czas przeszły niedokonany ;D ;D ;D

Pboczek

Powiem, że jak widzę te wykresy, to jakbym nic nie widział. Nie rozumiem jeszcze tego ni w ząb.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Pboczek

Testową HiFi mam i posługuję się nią od dłuższego czasu. Ale Adjust z oprogramowaniem i te wykresy, jeszcze ni w ząb. Może w tym tygodniu o ile obowiązki pozwolą odpalę tego Feickerta, założę temat i poproszę o pomoc.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Bacek

Cytat: GP412 w Maj 20, 2021, 11:43Niestety to powszechne zjawisko w tym gramofonie.Talerz powinien być toczony z jednego "kęsa/wałka" metalu a nie z jakiegoś badziewiastego odlewu (w tym segmencie cenowym).Tam tylko "motór" jest ok.Reszta nie warta kasy.
Ale mówimy o MK2? Jeżel itak to powszechne ale raczej po przejściach DJskich a nie prosto z pudełka. Pomijając to co DJe robią/robili w klubach to dodatkowo przewozili gramofony w małych, pancernych i wypełnionych pianką walizeczkach. Z jednej strony super ochrona. Tylko jeden mały szczegół, zazwyczaj bez zdejmowania talerza z osi. Jedno dobre uderzenie paczką (walizeczka zsunęła się na podłogę np) pod jakimś kątem i talerz się krzywi a potem faluje. 

PatiJ

Pochwalę się że nabyłem gramofon Technics Sl-1200G. Gra to już godzinę z hana ml i pre RCM Sensor mk2. Zajęło trochę czasu ustawienie wkładki, ale jakoś sobie poradziłem. Gram na dołączonym kablu rca i zasilającym, więc te dwa kable będą wymienione.

Możecie coś polecić dobrego? Pozostałe kable są od PAD'a i chyba wypożyczę na odsłuch jakieś, ale to znowu kwoty idące w tysiące, a może ten kabel gramofon - pre nie jest tak istotny? Coś np takiego jest dobre?: Viborg LC801 albo z Canare?

Chcę także dokupić lepszą matę przynajmniej 5mm grubą oraz headshel co by się zgrywał z hanką i ramieniem i miał regulację azymutu. Można liczyć na Wasze sugestie w tych kwestiach? Używa ktoś z Was matę i docisk BFA-MAT i BFA-CLAMP?

Technics SL-1200G+KAB+JELCO HS25BR+HANA ML+RCM SENSOR 2MkII, Lector CD707+PSU7, Aqua Acoustic Quality LA Scala mkII Optologic+3R Master Time+Lumin U2 mini, LUXMAN L590AXII, QLN Prestige Three+GaiaII, kable mix: PAD, AZ, Tiglon, Harmonix, Dyrholm Audio, Furutech, Oyaide, listwa Lector Edison230

frywolny trucht

To jest G :) Troszkę inny niż GR. Troszkę, choć wygląda tak samo ;) Z wyczynowymi przewodami prądowymi trzeba uważać, bo tam jest mało miejsca na wtyk.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Piterski

Po godzinie grania chcesz zmieniać kable? Przecież to ani wkładka się nie ułożyła ani Sensor nie gra tak jak będzie grał za 100-200 godzin.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

wiki

Bo to jest nerwosa audifilia..... 😀😀😀
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

PatiJ

Sensor był już chwilę z moim poprzednim garnkiem i już chyba się ogarnął, a kable wymieniam z zasady zawsze przy sprzęcie, przynajmniej za takie pieniądze. Po prostu takie mam doświadczenie z poprzednimi elementami systemu. Każda zmiana była słyszalna na korzyść. Technics ma takie "startowe" niektóre elementy... Do wymiany kable, mata i ewentualnie headshell.

A co myślicie o takim projekcie: kilka deszczułek i jest vintage ;-)
Technics SL-1200G+KAB+JELCO HS25BR+HANA ML+RCM SENSOR 2MkII, Lector CD707+PSU7, Aqua Acoustic Quality LA Scala mkII Optologic+3R Master Time+Lumin U2 mini, LUXMAN L590AXII, QLN Prestige Three+GaiaII, kable mix: PAD, AZ, Tiglon, Harmonix, Dyrholm Audio, Furutech, Oyaide, listwa Lector Edison230

frywolny trucht

Dokładnie, a przy tej cenie jaką wołają za G- jest to nieprzyzwoite. Przewody i headshell= śmietnik. Bez wsłuchiwania się. Dalej jednak nic nie podpowiem, bo G ma inną masę efektywną ramienia jak GR i lepiej wytłumioną obudowę. Te same maty czy headshell'e, wkładki mogą się inaczej zachowywać.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Piterski

Cytat: PatiJ w Listopad 27, 2021, 20:50Sensor był już chwilę z moim poprzednim garnkiem i już chyba się ogarnął
No to ok. bo on potrzebuje trochę pograć żeby się ułożyć.
Co do headshella to posprawdzaj rezonanse wkładki na tym co masz obecnie i ustal jaka powinna być jego waga docelowa i wtedy dopiero szukaj.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

PatiJ

Poproszę o instrukcję jak to wyliczyć. Niestety w tym jestem cienki.
Technics SL-1200G+KAB+JELCO HS25BR+HANA ML+RCM SENSOR 2MkII, Lector CD707+PSU7, Aqua Acoustic Quality LA Scala mkII Optologic+3R Master Time+Lumin U2 mini, LUXMAN L590AXII, QLN Prestige Three+GaiaII, kable mix: PAD, AZ, Tiglon, Harmonix, Dyrholm Audio, Furutech, Oyaide, listwa Lector Edison230

Bacek

Cytat: PatiJ w Listopad 28, 2021, 16:27Poproszę o instrukcję jak to wyliczyć.
Raczej zaobserwować lub zmierzyć. Płyta testowa z tonami 5-20hz i patrzymy gdzie gdzie ramieniem zaczyna rzucać. A jak nie to pomiarowo.

Piterski

Najprościej to kupić płytę testową i na niej zaobserwować jaki wychodzi rezonans z obecną wkładką. Jeśli będzie za wysoki to kilka ołowianych ciężarków można "przykleić" do headshella i zobaczyć, kiedy zejdziesz w właściwe rejony. Wtedy posłuchać jak to gra i wtedy szukać docelowego cięższego headshella. Jak będzie za lekki to już go nie odchudzisz i musisz zaryzykować zakupy w ciemno. Obstawiam, że jednak będzie w normie lub jednak za lekki.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.