Co potrzebne do gramofonu Sony PS-LX5

Zaczęty przez Kamila, Maj 20, 2021, 20:17

Poprzedni wątek - Następny wątek

Kamila

Cześć,
stałam się szczęśliwą posiadaczką gramofonu Sony PS-LX5. Co potrzebuję jeszcze zakupić, aby to działało? Będę wdzięczna za pomoc :)

frywolny trucht

Możesz puścić parę zdjęć?

Tak normalnie to gramofon potrzebuje sprawnej wkładki gramofonowej, wzmacniacza z tzw przedwzmacniaczem gramofonowym, który wzmocni sygnał wprowadzając korekcję RIAA i jakichś głośników. No i płyt. I tu się zaczyna wagon z materiałami ekspolatacyjnymi. Tylko najpierw gramofon musi być sprawny.

Na OLX ktoś sprzedaje np ten model w wkładką, która się do niczego nie nadaje, tymczasem system mocowania wkładki jest magiczny.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Kamila

Dziękuję za odpowiedź. Załączam zdjęcia. Z tego co piszesz:
- wkładka jest - czy jest dobra?
- przedwzmaczniacz - tu mam największą zagwozdkę, co to jest i czy aby już nie jest wbudowana?
- czy głośnik Marshall Stanmore 2 może być? Czy muszę szukać takich kolumnowych?
- płyty mam, będzie pięknie :)

frywolny trucht

#3
Po prostu gramofon to stary wynalazek i on miał dużo niższy poziom sygnału niż takie CD, które przyszło po nim i go wyparło. Stare wzmacniacze miały wejście PHONO, tam się podłączało i sygnał był odpowiednio wzmacniany i korygowany. Z czasem gramofony zaczęły odchodzić do lamusa i o tych układach świat w sumie zapomniał. Tym bardziej twój mobilny głośnik nie będzie takiej opcji miał. Potrzebujesz osobnego pudełeczka o nazwie przedwzmacniacz gramofonowy, ale zanim bym cokolwiek zaczął inwestować, oddałbym komuś, kto ogarnia temat, a może nawet dał te parę stówek i oddał na przegląd do serwisu, który ma pojęcie o gramofonach. Tanio kupiony gramofon wcale nie oznacza, że dalej będzie tanio.

Wątpię by twój gramofon miał układ przedwzmacniacza gramofonowego, to stary model, a takie rzeczy się montuje we współczesnych gramofonach, by spopularyzować nośnik. Wtedy nie było potrzeby, bo każdy wzmacniacz miał odpowiedni układ wzmacniająco- korygujący.

Na zdjęciu jakie pokazałem jak byk widać, że igła jest wyłamana, z twoich zdjęć nic nie wynika w temacie igły, mało tego czasem stan igły można ocenić dopiero pod mikroskopem. Tak jak mówię, dałbym to komuś do diagnozy, czy warto w to inwestować kolejną kasę. Nie internetowej.

O korekcji RIAA: http://www.avstore.pl/baza-wiedzy/krzywa-riaa/ Żebyś się nie zdziwiła jak podłączysz wprost pod głośnik BT.

Tak poza tym, z tego co pokazałaś wygląda na zadbany, Direct Drive, więc pasków nie ma. Ma kwarcową stabilizację obrotów.
Tutaj więcej danych, jak się zarejestrujesz, będziesz mogła pobrać instrukcję obsługi: https://www.vinylengine.com/library/sony/ps-lx5.shtml
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Kamila

To już wiele więcej wiem, jeszcze raz dzięki. Igła ponoć jest nowa, a sam gramofon jest po przeglądzie na oryginalnych częściach. Ale wiadomo - to się okaże i pewnie zaniosę go do pana od gramofonów. Ostatnie pytanie - czy przedwzmacniacz gramofonowy można traktować zamiennie z amplitunerem, np. takim: https://www.olx.pl/d/oferta/amplituner-wzmacniacz-sony-ta-ax3-CID99-IDJvj0n.html

dyletant

W zasadzie tak. Na pokładzie jest preamp dla wkładek MM.

frywolny trucht

Tak. Z danych technicznych wynika, że ma wejście dla wkładek MM. Jakie oznaczenie ma twoja wkładka? Symbol.
https://www.hifiengine.com/manual_library/sony/ta-ax3.shtml
To nie jest amplituner. Amplituner ma moduł tunera radiowego, czyli mogłabyś odbierać z powietrza stacje radiowe. Wzmacniacz ma dwie pętle magnetofonowe i gniazdo słuchawkowe więc jakoś da się to podłączyć z twoim głosnikiem.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

vasa

Twój głośnik ma wejścia typu RCA (czyli absolutnie typowe) ale przedwzmacniacz jest konieczny.
Kable z gramofonu podłączysz do przedwzmacniacza gramofonowego a ten kablami RCA do głośnika.
Nie wiem ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na przedwzmacniacz gramofonowy ale minimum to 100+
Zrób, proszę zdjęcia wtyczek na końcu kabla wychodzącego z gramofonu (nie chodzi oczywiście o wtyczkę do gniazdka :) ) i zdjęcie wkładki z przodu maksymalnie blisko jak tylko się da.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Kamila

Zatem - apmlituner ma wzmacniacz+radio, a amplifier to "sam" wzmacniacz. Aby grał z gramofonem musi mieć wejście PHONO (a więc przedwzmacniacz gramofonowy). Czy tak? No to szukam!

Zdjęcia doślę jutro!

frywolny trucht

Ten Sony, którego podałaś nie ma radia, ale ma wejście PHONO MM. Pytanie, czy twoja wkładka jest MM czy MC? Jakbyś wrzuciła zdjęcie takie jak ja wcześniej innej wkładki, to byśmy doszli co to za jedna.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Old Man Kensey

Zuch dziewczyna 👍 zapewne słucha teraz muzyki że starych płyt i nie ma czasu odpowiedzieć.
System analogowy: Ad Fontes + Denon DL-110 + NUDAmini + Alauda 6C4C SET + NuPrime AC-4 + Zu Audio Omen

Kamila

Tak właśnie jest, haha ;) Łatwo nie było, ale satysfakcja jest wielka, bo dobrałam do zestawu stare głośniki B&O (Marshall współgrał średnio), do tego zostałam ekspertem od kalibracji ramienia i już nie przeskakuje, więc duma :) Dziękuję Wam za cudowną pomoc!

vasa

Format HEIC nie jest zbyt popularny to wkleję zwykłego jpg.
A tak na marginesie to warto by trochę popracować nad ustawieniem kolumn  8)
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Kamila

Wiem, wiem. One są naścienne, więc docelowo zawisną. Do grania stoją w tych samych pozycjach, bo zakładam, że o to Tobie chodzi :)

vasa

Cytat: Kamila w Maj 29, 2021, 23:17Do grania stoją w tych samych pozycjach, bo zakładam, że o to Tobie chodzi
Dobrze jest kiedy udaje się osiągnąć jakąś symetrię i dobrze jest kiedy głośniki są odsunięte od gramofonu.
Powiesić na ścianie też można :)
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Old Man Kensey

Mnie się ta komódka wielce podoba. Bardzo fajna i stylowa 💪
System analogowy: Ad Fontes + Denon DL-110 + NUDAmini + Alauda 6C4C SET + NuPrime AC-4 + Zu Audio Omen

Piterski

Gratulacje, fajnie że Ci się udało to wszystko ogarnąć i masz z tego przyjemność słuchania muzyki.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.