Ortofon MC20

Zaczęty przez jafi, Wrzesień 14, 2021, 16:58

Poprzedni wątek - Następny wątek

jafi

Słucham wkładki Ortofon MC20 po retippingu na Linn Sondek Lp12.
Trochę cicho gra jak na moje standardy głośności.
Ale przykuwa uwagę. :)
Dam się jej ułożyć po zmianie igły. Tak ze 20 godzin nic nie będę ruszał.
Tu znalazłem jej parametry chociaż nie mam pewności, bo dotyczą wersji MKII:

Technical data   MC 10 / MkII
MC 20 /MkII   MC 30 / MkII
Output voltage at 1000 Hz, 5cm/sec.   0.1 mV   0.07 mV   0.01 mV
Channel balance at 1 kHz   < 2.0 dB   2.0 dB   1.0 dB
Channel separation at 1 kHz   > 22 dB   25 dB   25 dB
Frequency response   10-20.000 Hz + 3/- 2 db   20-20.000 Hz +/- 1 db   20-20.000 Hz +/- 1 db
Frequency range   10-50.000 Hz   5-60.000 Hz   50-60.000 Hz
Tracking ability (315Hz, lateral)   > 50 µm   > 60 µm   100 µm
Compliance, dynamic (lateral)   15 µm/mN   15 µm/mN   13 µm/mN
Stylus type   Elliptical   Fine Line   Nude Fine Line
Stylus tip radius   r/R 8/18 µm   r/R 8/40 µm   r/R 6/40 µm
Tracking force range       1.7-2.3 g (17-23 mN)   1.5-2.0 g (15-20 mN)   1.3-1.7 g (13-17 mN)
Tracking force, recommended   2.0 g (20 mN)   1.7 g (17 mN)   1.5 g (15 mN)
Tracking angle (vertical)   20°   20°   20°
Internal impedance   3 Ohm   2.5 Ohm   3 Ohm
Recommended load impedance   > 10 Ohm   > 10 Ohm   > 10 Ohm
Weight   7 g   7 g   7 g

Tak myślę, że 0,07 mV to niedużo. To nawet nie jest 0,1 mV, a to też malutko.


christo

Miałem - to była jedna z najlepiej grających wkładek (jeśli nie najlepsza), która przeszła przez moje ręce. Niestety wymaga bardzo dobrego pre albo traf min. x30. Czy przeszczepili jej igłę z tym samym szlifem?
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

jafi

Otrzymała sferyka z tego co wiem, ale dopytam u źródła.

vasa

Cytat: jafi w Wrzesień 14, 2021, 17:19Otrzymała sferyka

Auć  :'(

Jak można?

To jak szampan z sokiem  :-[
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

jafi

Żaden sferyk, już wczoraj wiedziałem, że się walnąłem.
Dzisiaj wiem na pewno: eliptyk 3-7 z główka diamentową. :)

jafi

By słuchać odpowiednio głośno wyciągnąłem mój step up EAR MC4.
Podłączę i napiszę co się stało.
Chyba nie wybuchnie. ;)



jafi

No i gra głośno jak należy. :)
Tyle tylko, że IC gramofonowy mam jakiś. :(

vasa



Cytat: jafi w Wrzesień 15, 2021, 11:31
Tyle tylko, że IC gramofonowy mam jakiś. :(
Łączymy się z Tobą w bólu [emoji856]

Teraz miało być kilka trafnych uwag.
Ale skasowałem [emoji847]

[emoji486][emoji1660]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

jafi

Cytat: vasa w Wrzesień 15, 2021, 11:43


Cytat: jafi w Wrzesień 15, 2021, 11:31
Tyle tylko, że IC gramofonowy mam jakiś. :(
Łączymy się z Tobą w bólu [emoji856]

Teraz miało być kilka trafnych uwag.
Ale skasowałem [emoji847]

[emoji486][emoji1660]


Nie można karać za poglądy:(

Pisz nie kasuj:)

julius-6

#9
Po pierwsze to nie jest ramie do tej wkładki - ona lubi dostać 15-22g masy efektywnej.
Parametry są tutaj:  https://www.vinylengine.com/library/ortofon/mc-20.shtml , myślę że nieco czytelniejsze.

Ta wkładka, podobnie jak srebrna Mk2 są bardzo OK tylko tam fabrycznie był fajny Fine Line, wiec retipp ją jeszcze dodatkowo kastruje.





Natomiast wisienką na torcie jest seria Super


No i Super mk 2

Tą drugą mialem na oryginalnym FG70 i pozniej retippowaną na szibacie i w obu wypadkach grała zjawiskowo. Niesamowicie równa, rozdzielcza  wkładka z bardzo realistyczną srednicą . Nie wiele ustępowała Windfeldow.

Każda z MC20 gra bardzo dobrze z podstawowymi , tanii SUT Ortka jak T10 czy T20. Z solidnym PRE MM zamorduje preampy MC ~10-20kzł rowniez dlatego, ze sa to wkladki niskoohmowe i niskoprądowe. Mało które PRE ciągnie je że tak powiem .

Kangie

Julius-6, lubię czytać Twoje wpisy! Koń-kret-nie bogate w treść są! 8)

GP412

#11
Wersja Super zawiera pewne opatentowane zresztą rozwiązania w generatorze które są również stosowane w Windfeldzie..
Lubię gramofony..i kukam w wkładeczki

julius-6

Cytat: Kangie w Wrzesień 15, 2021, 13:18
Julius-6, lubię czytać Twoje wpisy! Koń-kret-nie bogate w treść są! 8)
Klawiatura mi w laptopie po zalaniu odmawia posłuszeństwa przy szybkim pisaniu, ale mam nadzieję, że zostałem zrozumiany ;-)

julius-6

Cytat: GP412 w Wrzesień 15, 2021, 15:00
Wersja Super zawiera pewne opatentowane zresztą rozwiązania w generatorze które są również stosowane w Windfeldzie..
A to ciekawa informacja.
Jedzie do mnie właśnie złota MC 20 super, mam też Jubilee i Rohmanna, będę w dłuższe wieczory starał się o dalsze wnioski.

Kangie

Cytat: julius-6 w Wrzesień 15, 2021, 20:24Klawiatura mi w laptopie po zalaniu odmawia posłuszeństwa przy szybkim pisaniu, ale mam nadzieję, że zostałem zrozumiany ;-)
Jak najbardziej. Ja wiem, że wiesz o czym piszesz. To już nie chodzi, że zgadzamy się. Po prostu jest jak piszesz i inaczej nie chce być.

jafi

Zestaw EAR Phonobox + EAR MC4 step up gra dobrze i odpowiednio głośno przy tej wkładce o rekordowo niskim napięciu.
Myślę, że pomaga tu dopasowanie impedancji wkładki 2,5 Ohma do odczepu step up`a 3 Ohma.

Co do krytyki połączenia ramienia Formula 4 z wkładką Ortofon MC20: może tak być, ale

zakupiłem Linn Sondek LP12 z tym ramieniem ( jeden z pierwszych LP12 - rocznik 1974 )
podatność wkładki (15) nie daje przeciwwskazań
lubię unipivoty
nie mam ambicji zrobienia najlepiej brzmiącego LP12; będzie jednym z kilku gramofonów, które używam


Bacek

Cytat: jafi w Wrzesień 16, 2021, 12:40podatność wkładki (15) nie daje przeciwwskazań

Dla MC20 jest raczej 25  ale nie wiem czy przy 10 czy przy 100HZ podają, tak czy siak wg mnie na oko dobry match w zielonym zakresie rezonansu.

4.5g masy efektywnej ciekawe ramie, takich piórek nie ma wiele.

julius-6

Cytat: Bacek w Wrzesień 16, 2021, 14:09
Cytat: jafi w Wrzesień 16, 2021, 12:40podatność wkładki (15) nie daje przeciwwskazań

Dla MC20 jest raczej 25  ale nie wiem czy przy 10 czy przy 100HZ podają, tak czy siak wg mnie na oko dobry match w zielonym zakresie rezonansu.

4.5g masy efektywnej ciekawe ramie, takich piórek nie ma wiele.
Pierwsze serie były sztywniejsze niż późniejsze (wszak to czasy gdy królowały sztywne jak diabli SPU).
Z tego co się dokopałem do skanów, to podatność pierwszej MC20 podawana jest na poziomie 11um , do tego te wkładki maja juz swoje lata i mogło im co nieco zesztywnieć. Ortofon jest marką europejską, więc tej podatności nie należy już mnożyć.



Dlatego też mówię, że takie nieulepszone SME 3009 (13g me z fabrycznym 8g HS) to minimum, aby te wkładki zaśpiewały należycie. Próbowałem je wieszać na lżejszych ramionach, ale zawsze kończyło się to na wersji przynajmniej z ciezszym HSem.

Cytat: jafi w Wrzesień 16, 2021, 12:40Zestaw EAR Phonobox + EAR MC4 step up gra dobrze i odpowiednio głośno przy tej wkładce o rekordowo niskim napięciu.
Myślę, że pomaga tu dopasowanie impedancji wkładki 2,5 Ohma do odczepu step up`a 3 Ohma.
Też uważam, że akurat w zakresie wzmocnienia wszystko jest tutaj jak należy, odczep 3ohmowy w SUT zawsze robi bardzo dobrą robotę, szczególnie że SUT jest z tych legitniejszych.

Wspomniałem o T20(T10, T30) raczej jako taniej alternatywie 'napędzenia' Ortofona, bo takowego można dostać za ~1,2-1,5k i robi to w sposób znakomity w tym budzecie. Dobarwia nieco te wkładki, wycisza tło i mocno poprawia dynamikę  (czuć jakby wzmacniacz miał dzięki źródłu więcej watów)


Bacek

To tu ortofona sam z sobą chyba się nie dogaduje. W dwóch innych scanach jest 25. 11 to faktycznie było by już twardo dla tego ramienia. Ale zawsze można to zmierzyć i zobaczyć jak na danym egzemplarzu to wychodzi.