Impedancja słuchawek

Zaczęty przez frywolny trucht, Grudzień 05, 2015, 07:34

Poprzedni wątek - Następny wątek

frywolny trucht

Jako elektronicznego laika zafrapował mnie temat impedancji słuchawek ( oporu jaki stawiają wzmacniaczowi). Jakoś tak się przyjęło, ze im mniejsza impedancja tym łatwiejsze do napędzenia. Nawet pan w sklepie powiedział, że przecież mobilne słuchawki mają mało Ohmów.
Trochę mi to nie grało z odniesieniem do kolumn, gdzie im mniej omów tym większe wyzwanie dla wzmaka, ale co ja tam wiem?

Tymczasem trafiłem na taki wpis na innym forum:

"32 ohmy a 600 ohmow - nizsza impedancja ODBIORNIKA to trudniejsze zadanie dla wzmacniacza. By to uzmyslowic - jezeli mamy teoretycznie sluchawki o impedancji bliskiej zero to beda one chcialy od wzmacniacza o mocy powiedzmy 1W bardzo duzy prad. Wzmacniacz nie da rady dac z siebie tak duzego pradu i prze wzroscia jakiegokolwiek zapotrzebaowania na moc po prostu bedzie 'siadal' mowiac kolokwialnie. Innymi slowy - bedzie znieksztalcal sygnal wyjsciowy.
Sytyacja analogiczna do kolumn 8 ohmowych w porownaniu do kolumn 4 ohmowych. Te ostatnie sa bardziej wymagajacym obciazeniem dla wzmacniacza.
Glosnosc sluchawek to efekt tzw. skutecznosci podawanej w dB. Innymi slowy jak glosno graja sluchawki jezeli dostarczamy do nich standardowa moc. 125dB to duza skutecznosc i glosne granie przy niskim sygnale z wzmacniacza. 104 dB to niska skutecznosc - cichsze granie.
Dlaczego robi sie sluchawki 600 ohmowe i 32 ohmowe? Sluchawki 32 ohmowe to niewielka ilosc zwojow na cewce przetwornika. Z tego powodu strumien magnetyczny nie jest w pelni precyzyjnie ksztaltowny ale latwiej uzyskac wyzsza skutecznosc. Maly rozmiar przetwornika.

Pelna analogia do kolumn.
600 ohmow - cewki nawiniete wieloma zwojami bardzo cieniutkim drucikiem - stad owa wysoka impedancja . Latwiejsza impedancja dla wzmacniacza i mniejsze znieksztalcenia. Lepiej uformowany strumien magnetyczne przetwornika i znowu, mniejsze znieksztalcenia. Minusem tego rozwiazania sa wieksze rozmiary przetwornika, mniejsza skutecznosc (graja ciszej).
Czy to oznacza, ze sluchawki o wiekszej impedancji sa lepsze? Niekoniecznie. Liczy sie technologia wykonania. Na pewno zas latwiej jest zrobic lepsze sluchawki jezeli beda one mialy 600 ohmow niz jezeli maja miec 32 ohmy.

pzdrw

soso"
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

W instrukcji wzmacniacza słuchawkowego mam natomiast taką historię:

"For optimal sound quality, you can select the Headphone Gain setting between High and Normal in order to properly
match the sensitivity and impedance of the headphones in use. The following selections are available:
 High (default) – The headphone amplification circuit of the HA-1 applies the high gain level, which is about
18dB higher than Normal. This setting is recommended for headphones with low sensitivity or high impedance.
 Normal – The headphone amplification circuit of the HA-1 applies the normal gain level. This setting is
recommended for headphones with high sensitivity or low impedance."



Czyli, że te wysokoomowe potrzebują dodatkowego wzmocnienia, co się pokrywa ze spostrzeżeniami użytkowników, że słuchawki wysokoomowe grają ciszej, trzeba mocniej odkręcić gałkę wzmocnienia. No i na chłopski rozum- większy opór= większe obciążenia.
To jak to w końcu jest?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Jakub

Słuchawki/kolumny o niskiej impedancji -> potrzebują sygnału o dużym natężeniu
Słuchawki/kolumny o wysokiej impedancji -> potrzebują sygnału o dużym napięciu

Wireless

Co wynika z prawa Ohma, zresztą :)

Pozdrawiam, Wireless

frywolny trucht

No i OK. Dlaczego kolumny o spadkach do 2 Ohm uważa się za mordercze dla wzmacniaczy? Że trudne do wysterowania.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

rudy-102

Moje ostatnie obserwacje to:
słuchawki - 120 Ohm mają mały problem z przeniesieniem dynamicznieszych partii, bas próbuje się rwać
słuchawki -  32 Ohm przechodzą przez te same fragmenty bez problemu

?

ahaja

Słuchawki wysokoomowe potrzebują napięcia - stąd wzmak winien mieć większe wzmocnienie napięciowe. Żeby nie było tak kolorowo to jest to ściśle związane z zasilaczem, napięciem/ami zasilającym/ymi, transformatorem.
W pierdoletku przenośnym nie ma wysokiego napięcia zasilania stąd do takich przetworników nie jest on wskazany.

Niskoomowe potrzebują prądu. Im niższa impedancja - jak to było wspomniane - tym większe obciążenia dla wzmaka i potrzebny większy prad a nie napięcie.

Najfajniej mieć wydajny prądowo wzmak z regulowanym gainem - niskim dla niskoomowych a wyższym dla wysokoomowych.


rudy-102

Cytat: ahaja w Grudzień 05, 2015, 11:54W pierdoletku przenośnym nie ma wysokiego napięcia
Pierdoletko przenośne to nie jest. Tu podaję dane za producentem:


Impedancja  20 kΩ

Kanały 2 (Stereo)

Max. amplituda napięcia wejściowego  3V

Wzmocnienie mocy  +90dB

Zalecany przedział obciążenia  24Ω - 400Ω

Zakres przenoszonych częstotliwości  10 Hz ... 100 kHz (-3 dB)

Szumy własne  < -93 dB

THD+N  < 0,2% 100mW

Max. moc wyjściowa  2 x 250mW/100Ω

Napięcie zasilania  230VAC/70VAC, 40VA; 230VAC/12,6VAC, 40VA

frywolny trucht

Cytat: ahaja w Grudzień 05, 2015, 11:54Niskoomowe potrzebują prądu. Im niższa impedancja - jak to było wspomniane - tym większe obciążenia dla wzmaka i potrzebny większy prad a nie napięcie.

Większy prąd to nie większe napięcie?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

vasa

Cytat: frywolny trucht w Grudzień 05, 2015, 17:05Większy prąd to nie większe napięcie?
Ściąga:
Napięcie - volty
Prąd - natężenie prądu - ampery
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Bednaar

#10
Cytat: frywolny trucht w Grudzień 05, 2015, 17:05
Większy prąd to nie większe napięcie?

Prąd - chodzi o natężenie, mierzone w amperach. Napięcie mierzymy w woltach.
Jakby porównać przepływ prądu do przepływu wody przez jakiś określony punkt, to natężenie odpowiada ilości wody w jednostce czasu przepływającej przez ten punkt, zaś napięcie - ciśnieniu wody.
W sieci mamy ustalone napięcie, czyli to "ciśnienie" - na 230 V. Zaś urządzenia elektryczne różnią się od siebie pod względem ilości prądu pobieranego z sieci w jednostce czasu (natężenie, ampery), przy (teoretycznie) stałym napięciu.

Ja mam bardzo mocny wzmacniacz słuchawkowy, niestety gaina nie mogę ustawiać, więc wspomagam się adapterami, które zwiększają impedancję słuchawek: Dunu Impedance Plug (podbija impedancję o 75 ohm) oraz iFi Audio Ear Buddy: tutaj sprawa nie jest prosta, więc tak naprawdę nie wiem, o ile podnosi się impedancja - ale oba adaptery wygłuszają słuchawki w podobnym stopniu. Z moich obserwacji jednak adapter Dunu dość mocno igneruje w dźwięk, więc używam go ze słuchawkami Koss Porta Pro (impedancja 60 ohm), gdy podłaczam je do wzmacniacza Rotel RA-840BX2 i słucham Spotify z laptopa. Na moim torze słuchawkowym wpinam iFi Audio Ear Buddy pomiędzy wzmacniacz SMSL sAp-II a słuchawki AKG K271 MkII (impedancja 55 ohm), ingerencja w dźwięk jest znikoma - jeżeli w ogóle jakaś jest (poza oczywistym efektem - niższy poziom sygnału, dzięki czemu łatwej ustawić żądaną głośność).
Tor słuchawkowy: Marantz M-CR503, SMSL sAp-II, AKG K271 MkII, IC Melodika Purple Rain

kangie

Life is too short for boring HiFi.