Akustyka na poziomie przedszkolaka.

Zaczęty przez frywolny trucht, Kwiecień 28, 2016, 08:16

Poprzedni wątek - Następny wątek

Bacek

Nie to że krytykuje sam materiał ale raczej marketing. Masz rację wszystkie takie będą. Po prostu musi mieć powierzchnię która da się odkurzyć.
Albo twarde które też da się odkurzyć.
A co do akustyki to te rozpraszające też będą działać choć trochę inaczej.

wiki

Cytat: paul_67 w Listopad 07, 2020, 09:54
Wymiary paneli (jakby kogoś interesowało) podane w cm to: 44,4 x 89x 5.Dlatego takie bo musiały pasować do tych wiszących wyżej (dębowych) :)
O to miałem właśnie zapytać....👍👍👍

Lubię jak ktoś eksperymentuje....
Ja takich eksperymentów nie robię bo pokój ogólny wypoczynkowy domowy i nie mogę wstawiać takich różnych rzeczy....

Ale te Twoje może udaloby mi się za kolumnami wstawić.... Dzięki za inspirację... 😀😀😀
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

patefonik

Cytat: paul_67 w Listopad 07, 2020, 09:48Cytat: Moriarty w Listopada 07, 2020, 09:38
wata szklana przerażały mnie z powodów zdrowotnych
Właśnie ten aspekt zmusił mnie do rezygnacji z tego materiału, chociaż szczelnie zamknięta nie pyli, jednak wydaje mi się,że w tym przypadku do końca nie można spełnić tego warunku, a nie chciałem waty owijać folią co sugerują niektórzy.

Jest na to podobno dość prosty patent. Dodam, że osobiście nie sprawdzałem, nie mam warunków na takie wynalazki niestety. Watę przed włożeniem do środka, kładziesz na ziemi i solidnie spryskujesz (np. za pomocą zraszacza do kwiatków), rozcieńczonym "białym klejem" czyli po naszemu mieszasz wikol (klej do drewna i papieru) z wodą solidnie pryskasz i podobno temat załatwiony na 100%. Co ma spłynąć spływa, a to co zostaje jest twarde i trwałe i nie byli.
Podkreślę raz jeszcze ja nie próbowałem, ale z wikolem jestem za pan brat i widziałem jak zachowuje się np. tkanina  po zachlapaniu. To ma prawo działać

paul_67

No tak, ale czy będzie w dalszym ciągu spełniać walory akustyczne? Coś jednak zmienimy w jego strukturze...

Rangefinder

dobrze, że w tytule wątku jest coś o przedszkolu, zatem nie boję się zadać pytania jako reprezentant grupy muchomorków (niedoedukowanych grzybów).

Czy ktoś z tutaj obecnych praktykuje pochylanie kolumny, aby skompensować rozjazd fazowy?

Wczoraj pochyliłem swoj kolumny o mniej więcej 4 stopnie i dalej się zastanawiam czy mi się podoba :)

patefonik

Cytat: paul_67 w Listopad 10, 2020, 20:49No tak, ale czy będzie w dalszym ciągu spełniać walory akustyczne?

Tak. A przynajmniej tak piszą Ci co stosowali. To patent z rynku pro, nie pamiętam już na którym forum czytałem. Ważne tylko by po wyschnięci jej nie ściskać bo się może pokruszyć/połamać robi się mocno sztywna.

paul_67

Cytat: Rangefinder w Listopad 10, 2020, 20:55Czy ktoś z tutaj obecnych praktykuje pochylanie kolumny, aby skompensować rozjazd fazowy?

Wczoraj pochyliłem swoj kolumny o mniej więcej 4 stopnie i dalej się zastanawiam czy mi się podoba :)
Oryginalne podstawki do Klipsch Heresy są własnie pod kątem.Jednak ja ich nie stosuję.Moje stoją na  około 40 cm, ale prostych.

paul_67

Cytat: patefonik w Listopad 10, 2020, 21:15Tak. A przynajmniej tak piszą Ci co stosowali. To patent z rynku pro, nie pamiętam już na którym forum czytałem. Ważne tylko by po wyschnięci jej nie ściskać bo się może pokruszyć/połamać robi się mocno sztywna.
Dobrze wiedzieć.Być może wypróbuję w kolejnym projekcie :)

Bacek

Cytat: paul_67 w Listopad 10, 2020, 21:34Oryginalne podstawki do Klipsch Heresy są własnie pod kątem.Jednak ja ich nie stosuję.Moje stoją na  około 40 cm, ale prostych.
Akurat żeby w Heresy taki myk coś wyrównał to nawet poziomo położona paczka to było by za mało. Tam raczej jest po to żeby postawiona na podłodze paczka trafiała osią akustyczną w uszy a nie w piszczele.


paul_67

Cytat: Bacek w Listopad 10, 2020, 21:53żeby postawiona na podłodze paczka trafiała osią akustyczną w uszy
No tak :)

Piterski

Ja mam trochę odchylone Delty i u mnie to zrobiło dobrą robotę ale żeby było ciekawiej gwizdek ma niżej niż średnio tonowy. Tak więc trochę w ten sposób zmieniłem orientacje osi głośników.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Rangefinder

wczoraj na próbę wróciłem z kolumnami do oryginalnego położenia. Scena mocno się obniżyła i skurczyła, do tego system stał się jakby mocniej krzykliwy... jednak zostaję z pochylonymi kolumnami...

Pboczek

Vandersteen łączy kąt pochylenia z odległością kolumn od słuchacza. Tzn. jego kolumny zawsze są pochylone, a tym mocniej im bliżej siedzimy, do pewnego oczywiście punktu.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Rangefinder

Cytat: Pboczek w Listopad 11, 2020, 13:20
Vandersteen łączy kąt pochylenia z odległością kolumn od słuchacza. Tzn. jego kolumny zawsze są pochylone, a tym mocniej im bliżej siedzimy, do pewnego oczywiście punktu.

mógłbyś podlinkować jakiś artykuł na ten temat?

Pboczek

To instrukcja do mojego, najniższego modelu. Zobacz na stronę nr 5.

https://www.vandersteen.com//media/files/Manuals/1cmanual.pdf
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Bacek

#340
Ale to żadne uniwersalne panaceum. W różnych głośnikach może być różna odległość centrów akustycznych driverów od słuchacza. Od kilku milimetrów  do kilkunastu centymetrów, u mnie to są nawet dziesiątki centymetrów. Przy kilku milimetrach małe pochylenie może coś zdziałać. Przy kilku centymetrach to pochylenie musiało by być duże a to z kolei może dawać negatywne efekty. Także pobawić się można. Są paczki w których może coś się zmieni. A nawet w większości się zmieni ale nie koniecznie na skutek wyrównania odległości ale zmiany kąta do membrany i innych odbić od ścian, sufitu i podlogi.

Melepeta

Cytat: Pboczek w Listopad 11, 2020, 13:20Vandersteen łączy kąt pochylenia z odległością kolumn od słuchacza.
Vandersteen jest z tego znany, że bardzo dba o zgodność fazową przetworników.
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

Bacek

Szczytna idea ale w praktyce 100% zgodność jest niewykonalna poza fullrange lub ew coaxial. Mam fazy pozrywane opóźnieniami w zwrotnicy. Ale to zgranie jest na konkretnej wysokosci i miejscu gdzie robiony był pomiar. W innym punkcie  dla wyższej, niższej osoby już będzie to inaczej. Druga sprawa to dźwięk dociera do nas nie tylko bezpośrednio ale i z odbić a tam już jest wolna amerykanka a jak do tego dołoży się charakterystyki kierunkowe to już losowe sytuację.
Oczywiście lepiej robić coś niż nic ale ideał jest tu nieosigalny

ziko369

A to mój nowy basstrap 😋
Odzież małżonki idealnie pochłania bas w narożniku 💪🏼

Melepeta

Najbardziej chyba ten "ktoś" na półeczce :)
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.


Piterski

To Anielica bo widać skrzydełka.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

ziko369

Zachowuje przynajmniej stoicki spokój jak Death Metalu słucham...w odróżnieniu od ładniejszej drugiej połowy 😈

paul_67

Karton listewek czeka na przyklejenie do paneli.Znowu będzie robota  :(

wiki

Cytat: paul_67 w Grudzień 06, 2020, 10:00
Karton listewek czeka na przyklejenie do paneli.Znowu będzie robota  :(
Czyli cały czas coś się dzieje.... 😀

Ja np. zrobiłem ubranka dla 2 transfornatorow z mojej końcówki... 😀
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka