Akustyka na poziomie przedszkolaka.

Zaczęty przez frywolny trucht, Kwiecień 28, 2016, 08:16

Poprzedni wątek - Następny wątek

Mikut1982

Jeszcze 7szt . muszę wykonać.   Każdą listewke przekręcam z osobna.   Teraz grzebie tylko w weekendy.   W tygodniu delegacja..  a myślałem że i radyjko ,  lamele a nawet komodę zrobię w tym roku... ale na to się nie zanosi.

Mikut1982

Nie będzie to igła jak z fabryki..  ale będzie wykonana z drewna a nie z mdf-u jak w markecie.   Filc też konkretny.  A zrobione ponad 4x taniej.. roboty przy tym trochę jest.   

kefas


patefonik

#403
Cytat: Acoustic Lab w Grudzień 02, 2022, 21:30Otwarte i zamknięte pory to dotyczy gąbek. Każda wełna składa się z włókien, których nie da się zamknąć
Bardzo mnie cieszy Twoja opinia. Szczerze mówiąc tak mi się na logikę wydawało. Była jednak dyskusja na którymś forum, gdzie któryś guru udawadniał, że nawet owinięcie folią zamknie strukturę włókien (dla tego agrowłóknina) i zniweczy efekt. Trochę to wydawało mi się dziwne, bo folia jest przecież tak cienka, że może poza najwyższymi częstotliwościami przeźroczysta dla fali (jej grubość jest malusia względem długości fali). Chyba, że coś mylę?

@Mikut1982
Bardzo fajna robota. Osobiście dałbym chyba listwy w innym kolorze, by złamać nieco dużą, ciemną płaszczyznę, ale to kwestia gustu i wystroju pokoju.
Użyłeś filcu wełnianego, czy sztucznego?

Mikut1982

Co do filcu to nie wiem jaki to jest.   Nie sprawdzałem.    Z początku lamele miały w kolorze drewna.     Ale kolumny z drewna ,  wszystkie wzmaki z drewna     za dużo by tego było.    Długo nad tym myślałem.   

patefonik

Cytat: Mikut1982 w Grudzień 03, 2022, 11:56Ale kolumny z drewna ,  wszystkie wzmaki z drewna     za dużo by tego było
No tak. Każdy patrzy przez swoje okulary. U mnie kolumny czarne, kanapa czarna, TV czarne....

Mikut1982

#406
Sprawdziłem,  niestety mój filc to poliester.   Chodziło mi też o to by nie odestawały żadne włosy.   By był gładki...  ten jest naprawdę super....nie siepie się,   nie wiem jak do końca to akustycznie się sprawdzi... ale wykonany jest pierwsza klasa..   nie czuć pod ręką że jest sztuczny... opis z internetu,,, Jest wykonany urządzeniem najnowszej generacji (igłowarką wodną) zamiast metalowych igieł, włókna są poddane igłowaniu cienkimi strumieniami wody, dzięki czemu jest idealnie gładki i nie ma widocznych dziurek od igieł a co najważniejsze nie ma w nim połamanych igieł, dzięki czemu jest całkowicie bezpieczny dla ludzi, zwierząt oraz przedmiotów z którymi się styka,,,  i faktycznie taki jest...  na zdjęciu z lewej zwykły filc z marketu...  widać jakieś nitki.  Jest nie równy i pod ręką czuć że jest sztuczny.   A z prawej mój filc..  widać że po całości jest równy..    mięciutki..  jak by mi ktoś powiedział że jest z to filc bawełniany to po dotknięciu go bym mu uwierzył.. bo żona mi mówi że to bawełniany.   A nie jest.   

Acoustic Lab

Cytat: patefonik w Grudzień 03, 2022, 11:45Szczerze mówiąc tak mi się na logikę wydawało. Była jednak dyskusja na którymś forum, gdzie któryś guru udawadniał, że nawet owinięcie folią zamknie strukturę włókien

Kilka lat temu na YouTube acousticity robili studio nagrań w którym wszystkie ściany obłożyli wełną mineralną, zmierzyli i potem zasłonili strachem i ponownie zmierzyli. Czas pogłosu powyżej 10kHz trochę wzrósł po dodaniu strechu. Jednak nikt nie będzie trzymał wełny owiniętej stretchem w pokoju, a jak doda się tkaninę to sama tanina lekko pochłonie >10kHz. A bardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest agrowłóknina - tylko odpowiednio gruba, żeby nie rwała się przy dotknięciu.

Mikut1982

Co do koloru to lamele dam czarne.   Ale jak tylko coś mi się nie spodoba,  to sam front, czyli plaszczyzne lameli mogę wyszlifować bez problemu..  wszystko wyjdzie na końcu jak ustawię komodę i sprzęt..  narazie mam wizję na czerń...  trzymajcie kciuki by wszystko się udało..  ja jak narazie jestem dobrej myśli...

Piterski

Dasz radę, nie takie rzeczy robisz  U+1F44D
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Mikut1982

Wielkie dzięki... takie słowa zawsze motywują do pracy. 

spookyghost

Zazdraszczam :).  Też by mi się przydało coś takiego. Niestety na ten moment brak czasu morduje trochę większość pomysłów.
Quadral Titan MK III; klon Dartzeel NHB-108 (modyfikowany); Luxman DA-250; Sony CDP 557 ESD

patefonik

Cytat: Mikut1982 w Grudzień 03, 2022, 14:30niestety mój filc to poliester
To nie musi być niestety. Nie wiem jaka jest opinia fachowców, ale mój znajomy reanimujący nałogowo stare topowe słuchawki, szukał tkaniny do  ich wyłożenia, oryginalna po latach "się rozlazła i porwała" . Nawiązał kontakt z producentem i wieloma świrami, którzy też restaurują takie zabawki. Po dłuższej wymianie maili wnioski doświadczalne były jednoznaczne. Dobry filc wełniany od poliestrowego, poza ceną różni się tylko jednym. Poliestrowego mole nie jedzą. Można więc założyć, że skoro w słuchawkach akustycznie nie ma znaczenia, to i twój ustrój będzie działał poprawnie. Trzymam kciuki.

patefonik

Dobra,
uznałem, że muszę się podzielić. Niby wszystko człowiek wie, ale tak skondensowanej wiedzy, podanej w tak prosty sposób jeszcze nie spotkałem.

https://m.youtube.com/watch?v=i-Qq6jLMQe8&t=4082s

Nie wiem jak mogłem trafić dopiero teraz....

@Mikut1982
Jak postępy?

Mikut1982

#414
Ogólnie idzie to jakoś..   ale roboty sporo.    Obliczyłem że 80 listew mi starczy... następnie muszę wszystkie wyszlifowac,  pomalować 2x,  odkleić płytę filcem, i każdą listewkę z osobna przykręcić... w sumie około 800 wkrętów.  Pół mam już zrobione..  wizualnie już mi się podoba i już na 100 % wiem że kolor  czarny to był dobry wybór.  Same lamele to nie jest aż taki problem.. najgorsze jeszcze przede mną. Na następny weekend chciałbym to skończyć.  Poprzednio jak klaskałem w ręce to było słychać jak  echo leci po ścianie... teraz już tego nie słychać...a jak będzie różnica jak podłączę mój leciwy sprzęcik to w tym roku już się chyba nie przekonam.   

Mikut1982

Panowie na następny weekend koniec lameli..  pracy trochę jest. 80 listew i dokładnie 960 wkrętów.  Robię też nową komodę.   Już nie będzie skrętki.   Mam nadzieję że mi wszystko przypasuje.  Nie mogę się doczekać ile to wniesie.    Bo pogłos na ścianie znikł.  Zostanie tylko kwestia jednej felernej strony.. ale już pomysł jest i na to.  Praca w weekendy to nie praca bo mało ubywa.  Powoli jakoś brnę do przodu... dokładnie taką miałem wizję i jak na razie jestem dobrej myśli.  Choć pomysły przychodzą co chwilę nowe..

patefonik

Naszło mnie takie pytanie, może @Acoustic Lab podpowie.
Mamy takie ustroje jak dyfuzory. Myślę tu o QRD. Standardowo są budowane na zasadzie "Kratownicy" gdzie różne pola szachownicy wypełnione są kwadracikami na różnych wysokościach. Zakładam, ze rozumiecie ten nieudolny opis.
A co by się stało gdyby tak policzony dyfuzor zrealizować bez tej "kratownicy". Czyli chciałbym użyć samych kwadracików, powiedzmy ze sklejki 10 mm, które były by podparte od tyłu np. na cienkich drewnianych drążkach na wymaganej wysokości/głębokości.
Czy taki ustrój zadziała tak samo, lub bardzo podobnie? Czy zmieni się całkowicie jego rozpraszanie i trudno przewidzieć co się stanie...
Chodzi mi oto, ze można by tak utworzyć lekką wizualnie formę przestrzenną, a nie kolejny mebel do powieszenia na ścianie. Do tego mogę sobie wyobrazić że gdyby podwiesić to na suficie rozpraszał by podwójnie: po pierwsze fale trafiające bezpośrednio (zgodnie z zasadą działania), po drugie falą trafiającą na niego od tyłu (np. odbitą od sufitu).
Pomijam tu zupełnie koszt materiałów robocizny, opłacalności dla potencjalnego wytwórcy, łatwości wykonania itp. Czysto teoretyczne pytanie jak taki twór się zachowa bo im dłużej o tym myślę tym bardziej ten pomysł mi się podoba ...

Pboczek

Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

patefonik

Nie to co pokazałeś to Skyline, jak się nie mylę.
Ja myślałem o czymś takim, jak poniżej. Chciałbym się tylko pozbyć tych ścianek w które montowane są kwadraty. Gdyby podeprzeć je od tyłu, byłoby to fajne lekkie przestrzenne.


patefonik

#419
Jakoś dziwnie ten obrazek wlazł, sorry.
Działa to pewnie podobnie jak ten pokazany przez Ciebie.

Nawet popełniłem szybki szkic, przepraszam za jakość dałem z siebie całe 7% ...

Założenie jest takie. Wyliczyć wszystko zgodnie z kalkulatorem QRD, ale budując dyfuzor, nie opierać się w konstrukcji na kratkach, jak wszyscy, ale podczepić te kwadraciki na kołkach, patyczkach.
Brak ścian, sprawi, ze konstrukcja będzie lekka, a działać chyba powinna tak samo jak tradycyjny dyfuzor.

Piterski

#420
Nie będzie bo tam się liczy wymiar tego kwadracika i jego głębokość. Fala się w tych studzienkach odbija przy odpowiednim kącie padania. Zaś to co Ty proponujesz nie zadziała na takiej zasadzie jak ten dyfuzor, trochę zaś podobnie do skyline. Ale trochę tez jak pochłaniacz bo część energii będzie wytracana między ustrojem i sufitem.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

patefonik

Hmm, chyba nie do końca masz rację...
Wydaje mi się, że to umiejscowienie (głębokość) kwadracików decyduje o odbiciu/rozproszeniu, nie te boczne ścianki. Oczywiście, przy założeniu, że fala pada w miarę prostopadle do płaszczyzny kwadracika (np. umiejscawiamy to z tyłu, za słuchaczem). Gdy fala pada z boku to widzi boki kwadracików i to zupełnie co innego, ale gdy pada z boku na tradycyjny QRD, też nie widzi kwadracików a boczne ścianki kratownicy. Różnica będzie taka, że przy tradycyjnym rozwiązaniu, po odbiciu od boku kratownicy, trafia na kwadracik, a tu przeleci dalej...
Zauważ, że w żadnym z kalkulatorów online, które udało mi się znaleźć, nie definiujemy grubości ścianki kratownicy, co może, ale nie musi, świadczyć o tym, że jest to parametr pomijalny.
Bardziej zastanawiam, się czy grubość materiału kwadracika nie będzie za mała i w praktyce fala, poza najwyższymi częstotliwościami nie odbije się, a przeleci na wylot...

Pboczek

Nie możesz założyć że fale będą wpadały idealnie tak, jak byś chciał. Wg mnie boki tych słupków/studni mają znaczenie, a takie "grzybki" jak twoje, z tyłu stworzą dodatkowa przestrzeń rezonansową.

Pomysł by panele umieścić na suficie jest dobry, to miejsca pierwszych odbić. Ja bym takie ustrojstwo wydrukował w 3D, by było lekkie i działał.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

patefonik

Cytat: Pboczek w Grudzień 21, 2022, 08:30takie "grzybki" jak twoje, z tyłu stworzą dodatkowa przestrzeń rezonansową
Rezonansu to bym się tam nie spodziewał, nie ma jak powstać, nie ma komory wszystko jest otwarte, taka struktura nie tworzy objętości. Dodatkowo kwadraciki były by względnie małe (czyli rozpraszały wysokie/średnie częstotliwości), a odległość kwadracik - sufit względnie duża, więc żadnych fal stojących itp bym się nie spodziewał ....

Co do idealnego padania fali masz absolutną rację. Nie byłoby by efektu odbicia od kratownicy na kwadracik...
Bardzo podoba mi się określenie "grzybki", idealnie oddaje ideę...

Pboczek

Chodziło mi o to, że powstanie przestrzeń pomiędzy sufitem a spodem kapelusza grzybka. Tam fala może się odbijać i rezonować.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite