Akustyka na poziomie przedszkolaka.

Zaczęty przez frywolny trucht, Kwiecień 28, 2016, 08:16

Poprzedni wątek - Następny wątek

Pboczek

Cytat: Mikut1982 w Listopad 07, 2022, 11:50zdjąć karton gips

Płyty karton/gips to fatalny akustycznie materiał.

Może wełnę owinąć filcem, da się? Pylić nie będzie, dodatkowo pogłębi się pochłanianie.

Jest też pytanie czego potrzebuje twoje pomieszczenie, tłumienia, rozpraszania?
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Mikut1982

Zdejmuje 60% karton gipsu i zamiast niego idą lamele na płycie osb.. góra i środek u mnie jest prawie ok... lewa strona gra dobrze, prawa nie.    Nie jest to wzmak ani kolumny..  raczej akustyka..   z lewej wisi zaslona i tam wszystko gra super.   A z prawej jest mniejsza góra i dudniący dół. Jak wszystko gra razem to aż tak tego nie słychać.    Z prawej jest też wyjście na korytarz.  Może dlatego..     no i brak tam drzwi..  zamierzam je zrobić ale muszą być tylko i wyłącznie przesuwne.   No i troszkę mam w pokoju echo.  Wszystkie ściany gładki i sufit gładki,  lampy odestaja tylko 3mm.  Lamele i tak będą,   choćby ze względów estetycznych.. nie wiem czy z prawej strony nie dać zaś jakiejś pułapki basowej.  Możliwości ustawienia kolumn   nie mam.  Ani na jednej ścianie ani na drugiej.   Mieszkam w bloku i salon ma tylko 15metrow i do tego w prostokącie wiec szału tu nie zrobie..  muszę kombinować z tym co mam.  Jedyny problem to ,to że lewa i prawa strona gra inaczej....  ale mogę też z prawej strony zawiesić koc  i zobaczyć co się stanie.. bo jakby grało równo to bym się ucieszył..

Pboczek

Jeżeli występuje echo, to trzeba stłumić odbicia. Na dudniący bas, pułapka basowa tzn. sporej średnicy walec wypełniony wełną, min. 30 cm. On też powinien uspokoić echo. 

Możesz zobaczyć na kartonowe tuby lub szalunki, które są niedrogie i lekkie. Można je wypełnić wełną i z zew. ładnie obić, czy okleić. Wstawiasz to do rogu pomieszczenia przy "kulejącej" stronie i słuchasz. Ja bym od tego zaczął, zamiast bawić się z listewkami i filcami.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Mikut1982

To sprawdzę tą felerną stronę.  Kiedys myślałem że wzmak mam uszkodzony.    Ale sprawdziłem na innych i efekt był taki sam.  Nawet zamieniłem kolumny i też było to samo. 

Pboczek

Ten feler może być wynikiem braku symetrii odbić. Masz jedną stronę otwartą i tam fala dłużej się rozwija przed odbiciem.

Sprawdź ze zwiniętymi kocami, poduchami, przestaw coś tymczasowo. Ważne jest by zidentyfikować problem.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Mikut1982

Dzięki wielki.   To dziś będę kombinował..

kefas

Rób te lamele i jeśli nic nie pomoże na dolegliwości akustyczne to wizualnie będzie cieszyć a wydaje mi się, że nie zaszkodzi. Ja jestem zwolennikiem jak najmniej powierzchni płaskich. Mieszkałem kiedyś na poddaszu, wiadomo skosy, ściany z płyt gipsowych w środku z 5cm wełna mineralna, sufit - obudowane jętki płytą karton-gips i akustyka była przecudna, koledzy przychodzili ze swoimi płytami by posłuchać jak one u mnie brzmią.

Mikut1982

Lamele będą..  mam uciete już 100szt  listew.  A dziś kombinacja z kocami i poduchami na początek..   jak coś poprawi będę myślał o pułapce basowej w narożnik.   

sheykk

Albo może wręcz przeciwnie rozproszyć ? Czy te głośniki mają bas reflex z przodu z tyłu?

Pboczek

Już wszystko wiadomo, że nic nie wiadomo. :D
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Mikut1982

Żadne z moich kolumn nie mają br.

Pboczek

Kefas, nie myślisz że to wełna dała taki efekt akustyczny, skoro wszystkie ściany były nią obłożone a regips tylko temu nie zaszkodził. Słuchanie w pomieszczeniu w którym ściany działowe wykonane są z takich płyt bez wypełnienia wełną, nie daje dobrych efektów.

Na pogłos raczej rozpraszacz nie pomoże. Trzeba by zidentyfikować skąd to echo i jakoś kierunkowo stawiać dyfuzory. Wytłumienie pomieszczenia powinno prościej temu zaradzić.

Oczywiście piszę na podstawie swoich hobbystycznych doświadczeń, bez naukowego uzasadnienia. :)

Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Mikut1982

Dodam ze karton gips jest tylko na jednej ścianie.    Reszta to żelbet.  I zdejmuje 60% karton gipsu.  Dam w to miejsce lamele na płycie osb.. ale fakt echo jest..  jak klasne to słychać jak przemieszcza się po ścianie..  właśnie po tej gdzie znajduje się karton gips.

kefas

Cytat: Pboczek w Listopad 08, 2022, 16:04Kefas, nie myślisz że to wełna dała taki efekt akustyczny
Wełna na pewno  zrobiła swoje ale ja myślę że i pochyłość ścian i ten sufit z jętkami, w każdym razie jak się przeprowadziłem i pierwszy raz  puściłem muzykę to byłem załamany akustyką w nowym pokoju.

Mikut1982

#389
Taka dziwna sprawa.  Właśnie sobie słuchałam..   i obie kolumny graja równo.   Nie wiem co było przyczyną.   Z lewej strony jak to teraz bywa mam rozstawione pranie.   A z prawej  , - ostatnio kupiłem domek dla lalek dla córki,  dość dużych rozmiarów bo 80x120cm  wysokości    i stoi koło wyjścia na korytarz i teraz gra to równo..   przytargałem też materac z gąbki o grubości 10cm..  i po wniesieniu materaca prawa strona gra lepiej.. no ale nie będę obkładał się materacemi.. ale to ma jakiś związek z otwartym wyjsciem na korytarz...

Mikut1982

#390
Jeszcze aby doradźcie co można dać naprzeciw kolumn na ścianie..   czy też się coś stosuje?

Piterski

Stosuje się wytłumienie za kolumnami i ewentualnie w miejscach pierwszych odbić na ścianach bocznych.
Możesz stosować też wytłumienie za słuchaczem. Pogłos to nie jest coś co jak opisujesz generuje Ci jedna ściana. Byłeś u mnie widziałeś ile mam regałów z książkami i to otwartymi i to mi bardzo redukuje pogłos. Można jeszcze dać grubszy dywan cięższe zasłony i np. u mnie w rogach za nimi wiszą śpiwory. Nie mam kłopotów z pogłosem, ale jak wyniesie się te regały zdejmie zasłony to się zaczyna nieść echo.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Mikut1982

Tak u ciebie to była sama przyjemność.    Niedługo biorę się za remont i chcę wszystko zaplanować..   choć nie wszystko da się przewidzieć..

Piterski

Nie da i możesz tylko próbować. Na pewno drzwi Ci poprawią sytuację resztę da się ogarnąć. Było trochę artykułów na ten temat w czasopismach Audio i HiFi i Muzyka oraz Magazyn Hi-Fi.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Pboczek

Na przeciwko kolumn stosuje się także rozpraszacze - dyfuzory, w miejscach głównego kierunkowego odbicia fal.

Istotna jest także wysokość na jakiej stoją kolumny, bo do odbić dochodzi także od płaszczyzn poziomych: sufit, podłoga. Jedną z możliwości jest postawienie kolumn w taki sposób, by nie było podobnych samych odległości od płaszczyzn w pierwszych odbiciach, tzn. by były różne odległości od ścian, podłogi i sufitu. Najlepiej wyraźnie różne, nie o kilka mm.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

patefonik

Cytat: Pboczek w Listopad 09, 2022, 10:14Na przeciwko kolumn stosuje się także rozpraszacze
Tylko należy pamiętać, że aby rozpraszacz działał miejsce odsłuchowe musi być odsunięte od niego inaczej to bezcelowe. Nasze krajowe warunki lokalowe niezbyt często pozwalają na odsunięcie miejsca odsłuchowego o metr czy półtora od tylnej ściany.
Osobiście jestem zwolennikiem teorii odwrotnej do LEDE, Czyli Live End - Dead End. Przekładając na język bardziej zrozumiały jedna część pomieszczenia powinna być silnie wytłumiona, druga zaś żywa, ale silnie rozpraszać. Dyskusyjne jest tylko która część jest Żywa, a która wygłuszana. Osobiście uważam, że obszar wokół i za głośnikami powinien rozpraszać, zaś część za słuchaczem, tłumić. Można wtedy siedzieć bliżej tylnej ściany, a ja niestety muszę ze względu na warunki lokalowe.

Pboczek

W takim układzie jak opisujesz u siebie, inaczej niż rozpraszanie przy kolumnach i tłumienie z tylu słuchacza, chyba nie może być.

Zauważyłem podobnie, rozpraszanie za głową musi odbywać się w sporej od niej odległości, bez dystansu to nie ma sensu. Tłumienie można regulować, ale ono też powinno zasadniczo niwelować odbicia. Trzeba falom stworzyć warunki do tego, by dotarły bezpośrednio z głośników do uszu, bez nakładania się po drodze.


Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

patefonik

Dokładnie cytując ekspertów
"Odległość ta jest determinowana przez dolną częstotliwość jaką może rozpraszać dyfuzor"
W praktyce przyjmuje się dla warunków domowych 1 metr.

Acoustic Lab

Cytat: patefonik w Listopad 07, 2022, 14:38
Cytat: Mikut1982 w Listopad 07, 2022, 12:26tylko co by było dobre

Wełna Isover pt-80. Nie jest dostępna wszędzie, ale można kupić nawet wysyłkowo. 99% "Profesjonalnych" ustrojów się na niej opiera. Ta i tylko dokładnie ta, pozostałe są ponoć sporo gorsze. Chodzi o gęstość i otwarte pory.

Pamiętaj tylko o zabezpieczeniu przed pyleniem jak pisał @Pboczek. To bardzo ważne dla zdrowia.
Najlepiej owinąć to agrowłókniną (ponoć raczwej nie folią, chociaż osobiście mam tu wątpliwości. Alternatywnie można ją zaimpregnować jakimś gruntem, lub wikolem rozcieńczonym z wodą.

Tak piszą fachowcy, ja przyznam, że na razie jestem tylko teoretykiem, ale też przymierzam się do adaptacji, tylko żona....
Poszukaj jest dużo wpisów na forach osób które robiły takie ustroje. Szczególnie na stronkach z pro audio.

Filc, zwłaszcza wełniany bardzo dobrze działa, ale aby był skuteczny musi  być gruby (jak wełna i każdy inny materiał, cudów nie ma fizyka obowiązuje wszystkich) a to robią się naprawdę duże pieniądze.

To co planujesz wytłumi tylko najwyższą górę co niekoniecznie jest wskazane...
Wełna to nie musi być PT-80, każda elewacyjna o gęstości pomiędzy 80, a 120kg/m3 się sprawdzi.
Pozostałe są niemal takie same, tylko nie mają zmierzonych parametrów pochłaniania, a bez dopiska akustyczna kosztują sporo mniej.
Otwarte i zamknięte pory to dotyczy gąbek. Każda wełna składa się z włókien, których nie da się zamknąć. Natomiast gąbka zamkniętokomórkowa ma mało bąbelków powietrza w środku i nie stykają się one ze sobą. Dzięki temu nie jest ona w stanie "napić się wody".

Wełnę należy owinąć solidną agrowókniną, najlepiej 2-3 razy. Te tanie ogrodowe co się rwą od patrzenia na nie się nie nadają.
Impregnacja wikolem na dłuższą meta imo nie ma sensu, bo wikol jest klejem twardym, a włókna wełny pracują uginając się pod wpływem dźwięków zamieniają ich energię na ciepło. Więc wikol ograniczy ruch włókien, a w dłuższej perspektywie może się posypać, bo zacznie odpadać od poszczególnych włókien.

Filc ten gęstszy sprawdzi się lepiej. Lamele nawet 2cm będą lepsze niż płaska ściana. Jak możesz dać za nimi 5cm wełny to warto. Zadziała to na szersze pasmo redukując pogłos.

Mikut1982

Filc jest 1m /7,5metra.  W jednym kawałku..