Znałem dwie możliwości sprawdzenia rezonansu układu wkładka + ramię.
Pierwszy - teoretyczny. Sprawdzamy masę efektywną ramienia opierając się na danych producenta lub kalkulatorze w excel'u [luckydog]. Ostatecznie możemy wyliczyć to sami mając do dyspozycji wagę, linijkę (przyda się suwmiarka) i kalkulator.
Sprawdzamy podatność wkładki dla 10Hz, masę wkładki (plus śrubki). Wchodzimy na stronę:
https://www.vinylengine.com/cartridge_resonance_evaluator.phplub
http://www.resfreq.com/resonancecalculator.htmli gotowe.
Drugi - praktycznyNie znając masy efektywnej ramienia ani podatności wkładki, uruchamiamy płytę testową i obserwujemy wkładkę (przy jakiej częstotliwości wychylenia poziome są największe). Z reguły pojawia nam się przedział 3Hz (np.8-10Hz), wybieramy wartość środkową - gotowe.
Sposób trzeci - praktycznyZnalazłem to na jakimś forum. Dziś, korzystając z urlopu postanowiłem to sprawdzić. Co potrzebujemy:
- komputer z wejściem line-in,
- darmowy program Audacity,
- Przedwzmacniacz z korekcją RIAA (nie IEC)
- dowolna płyta (najlepiej aby miała dużo wolnego miejsca - ja użyłem PF Endless River).
OK. Podłączamy komputer pod wyjście przedwzmacniacza, uruchamiamy Audacity w trybie nagrywania i włączamy "pusty" fragment płyty. Teraz delikatnie należy trącić wkładkę - dwa, trzy razy ale tal by wkładka nie wyskoczyła z rowka.
Zatrzymujemy nagrywanie, wyłączamy gramofon. Naszym oczom w programie ukaże się coś takiego jak na rysunku nr 1. Teraz zaznaczamy fragment z "pikiem" - ślad naszego trącenia wkładki i z menu
Analizuj wybieramy
Narysuj widmo. Pojawi się okno jak na rys. 2 - Analiza częstotliwościowa. W ustawieniach na dole wybieramy: algorytm - widmo, oś - skala logarytmiczna, rozmiar -co najmniej 8192. Kursor ustawiamy na pierwszym, największym szczycie i poniżej w oknie odczytujemy wartość. Gotowe. U mnie pokryło się to z płytą testową.
Ponieważ nie mam pewności co do skuteczności powyższej metody a mam teraz tylko jedną wkładkę - zweryfikujcie to.