Samozagłada płyt analogowych.

Zaczęty przez paul_67, Luty 24, 2018, 10:26

Poprzedni wątek - Następny wątek

paul_67

Zauważyłem jakiś czas temu odciskanie się okładek foliowych na płytach.W tych miejscach nośnik jest zniszczony,występują szumy.Dzieje się tak na polskich płytach, ale to nie jest reguła.Dostępnymi mi środkami nie udało mi się tego paskudztwa zmyć.Wolę już nawet pylące okładki papierowe bo te foliowe to bomba z opóźnionym zapłonem.
Zakupiłem większą ilość półokrągłych japońskich, ale co się stanie z nimi po latach nie jestem wstanie przewidzieć...
Obce jest Wam takie zjawisko? Jak sobie z tym radzicie?

gratefullde

Nie zauważyłem tego zjawiska na moich płytach. Może taki efekt występuje gdy płyty są ciasno upakowane na półkach? Zbyt ciasno?
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

elem

Spotkałem sie z tym tylko na starych polskich płytach. Fatalna folia, degradująca się i płytę po latach.
Koszulki Nagaoki nie mają tej wady. Tak , więc spoko, pakuj w japońce :)
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

paul_67

OK, ale co zrobić z tymi "odparzonymi" ?

elem

Jak nie słychać - zostawić. Jak słychać - kupić nowy, lepszy egzemplarz :) 
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

paul_67

Tak zrobiłem w kilku przypadkach, ale te "nowe" też miały taką wadę.Pierwsze wydania Niemena, SBB k.j.m.

paul_67

Najbardziej mnie zastanawia dlaczego nikt na forum o tym nie pisze? Wstyd się przyznać czy co? :)

cdt

Cytat: paul_67 w Luty 24, 2018, 10:26Zakupiłem większą ilość półokrągłych japońskich, ale co się stanie z nimi po latach nie jestem wstanie przewidzieć...
Zupełnie mi to wisi co się z nimi stanie jak mnie już nie będzie ;D
Ale problem faktycznie istnieje . Na FB ktoś pisał że poradził sobie klejem nagaoka . Działa to jak wikol tylko jest firmowe więc pewnie lepsiejsze

paul_67

Cytat: cdt w Luty 24, 2018, 10:41Zupełnie mi to wisi co się z nimi stanie jak mnie już nie będzie ;D
Chodzi mi o tu i teraz.Część kolekcji idzie w pizdu.

paul_67

Cytat: cdt w Luty 24, 2018, 10:41Na FB ktoś pisał że poradził sobie klejem nagaoka[/quote
Cóż to za klej?

Jakub

Pozwolę sobię zalinkować, ku potomności:
https://winyle.domek.org/index.php?topic=476.0

PS Arek, nie bij  ;)

cdt


elem

Cytat: cdt w Luty 24, 2018, 10:41Na FB ktoś pisał że poradził sobie klejem nagaoka

żaden klej nie pomoże, bo to efekt reakcji chemicznej. To sie stało i się nie odstanie :(
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

paul_67

Też mi się tak wydaje, że to zjawisko nieodwracalne.Moje płyty nie są ciasno upchane, ani nie stoją w pobliżu grzejnika.Po prostu folia zrobiła swoje...Na szczęście nie jest (tych zniszczonych) tak wiele.

elem

Cytat: paul_67 w Luty 24, 2018, 10:40Najbardziej mnie zastanawia dlaczego nikt na forum o tym nie pisze? Wstyd się przyznać czy co?

Pisaliśmy, nie pamiętam w którym wątku. Może w jednym z tych o myjkach?
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

paul_67

To chyba ja kiedyś już o tym wspominałem.Robię przegląd moich zbiorów.Trochę mi to zajmie czasu.

elem

To życzę minimalnych ubytków zbioru :)
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

gratefullde

Z linku Jakuba wyczytałem, że o paradoxie, groźniejsze są te okładki PVC zewnetrzne  ??? ::)
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

paul_67

Cytat: elem w Luty 24, 2018, 10:55To życzę minimalnych ubytków zbioru :)
Dzięki:) Nie jest tak źle, ale każdy zdegradowany egzemplarz boli...

paul_67

Cytat: gratefullde w Luty 24, 2018, 10:57Z linku Jakuba wyczytałem, że o paradoxie, groźniejsze są te okładki PVC zewnetrzne  ??? ::)
Najgorsze powinny być chyba zaklejane bo płyty niewietrzone :)

paul_67

Ciekawe jakiej jakości są te grubaśne z ostatnich wznowień PN.Wymieniam od ręki!

MAC

Cytat: paul_67 w Luty 24, 2018, 10:40
Najbardziej mnie zastanawia dlaczego nikt na forum o tym nie pisze? Wstyd się przyznać czy co? :)
Jak tylko kupię płytę, otwieram, myję, wywalam ścierw, w którym płyta przyszła i wkładam czystą w japońskie gacie.
Dlatego nie zauważyłem problemu, o którym piszesz. A przynajmniej teraz jestem przekonany, że nie robię tego na marne.

paul_67

Zróbcie przegląd płyt od lat niesłuchanych :) Może się zdziwcie choć nie życzę tego nikomu.

frywolny trucht

Paul, mógłbyś wrzucić parę zdjęć? Ciekawym jak to wygląda w ogóle.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

elem

Też mam kilka wieloletnich zaklejanych i zmian nie ma.  Niedawno otwierałem płytę ponad czterdziestoletnią (US) i nie ma żadnych zmian, a koszulka papierowa z folią.  Po prostu, stare polskie folie były wykonane z jakiegoś zjadliwego materiału.
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe