"PANA-MERA" - HYBRID POWER AMPLIFIER / PREAMP TUBE NOS, CLASS A / AB 😁😎

Zaczęty przez thomas_XLR, Styczeń 03, 2020, 20:44

Poprzedni wątek - Następny wątek

Tom8848

Uff działa. Padł jeden z tranzystorów mocy. Dziwne bo przed wlutowaniem wszystkie były mierzone a ten padł przy pierwszym włączeniu.
Pozdrawiam!

thomas_XLR

Brawo ty !  :)

Ja u siebie mam "takiego jednego" nad którym rozmyślam czy wymienić.
Niby sama obudowa tranzystora delikatnie uszkodzona a sam tranzystor jest sprawny to im dłużej rozmyślam to coraz bardziej kusi na wymianę . 

thomas_XLR

O nim była wcześniej mowa.
Obawiam się,  że śruba mocyjąca + dolna "część metalowa tranzystora " mogą się ze sobą stykać i spowodować szkodę.  :(

wiki

Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

thomas_XLR

A to niebieskie ?
To zwykła taśma papierowa z klejem .
Posłużyła do opisywania parametrów pomierzonych tranzystorów. Na wcześniejszej stronie widać na zdjęciach.

Piterski

Ja bym go wymienił, przecież to nie jest koszt który Cię powali.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Tom8848

Ja też bym go wymienił, taki szczegół potrafi zaburzać komfort odsłuchowy.

thomas_XLR

Koledzy.

Dałem się przekonać lecz chęci w dniu dzisiejszym do "przeszczepu tranzystorowego " nie mam.  :-\


thomas_XLR

Aaa ..... i jeszcze jedno.

Z racji,  iż planuję zamontować dwa transformatory toroidalne  ( jeden nad drugim bo mało miejsca jest w obudowie 4U)  zakupiłem krążki teflonowe pozwalające zapewnić minimalny dystans między nimi w pionie .
Oprócz tego dałem zlecenie na przyspawanie tulejek ze stali nierdzewnej wewnątrz osłony pod transformatory.
Docelowo będą błyszczały jak lusterka ( zakupiłem odpowiednią tarczę ścierną  3M  , 2SFIN  XL-RD , pastę polerską zieloną i białą do stali nierdzewnej oraz krążek filcowy do szlifierki a także tarczę bawełnianą o średnicy 125mm) a póżniej na każdą z nich przewiduję grafikę laserową lub grawerowanie w laminacie .
Te białe krążki teflonu mają 90 mm średnicy i ok 5mm grubości.



thomas_XLR

Tulejki do montażu foremek już przyspawane , powierzchnia zewnętrzna kubków pod transformatory podszlifowana  wstępnie tarczą XL-RDs w dwóch kierunkach a jutro zamierzam użyć pasty polerskiej i uzyskać wysoki połysk "na lustro".
Na zdjęciach efekt przed i po szlifowaniu tarczą XL-RDs .

Tom8848

Niezła robota!
Ja wczoraj słuchałem sobie mojego A60+, pierwsze uruchomienie i odsłuchy odbywały się w warunkach spartańskich - jakie kolwiek kabelki sygnałowe, terminale bylejakie, kabel głośnikowy też jakies 'gie'. Efekt? Dość rozczarowujący, nic dziwnego.
Wczoraj wykonałem już wejście docelowo, sygnał przez drucik Neotecha w teflonie, terminal RCA Auden CuTe. Mega poprawa w dźwięku. Został mi jeszcze temat okablowania wyjściowego + terminale głośnikowe. Pewnie będzie to znowu Neotech. Co do gniazd zastanawiam się nad: https://allegro.pl/oferta/2szt-gniazdo-glosnikowe-z-miedzi-aucharm-50mm-zl-12118754603
Zawsze miedź to miedź, cenowo bez porownania do innych miedzianych.

Mam jeszcze pytanko co do samego "ujścia sygnału", widze nieraz stosowane (np w Heglu) rezystor w środku cewki, chyba nie wydedukuję o co może w tym chodzić. Ktoś może wie? Niektóre klony chińskie mają już takie zintegrowane na płytce, czy to oznacza że nasze A60+ tego nie potrzebują?


Tom8848

Dobra już sobie odpowiadam, znalazłem takie cuś:

"Dławik na wyjściu wzmacniacza (równolegle z rezystorem tłumiącym 10 V) jest stosowany w celu zabezpieczenia wzmacniacza przed pojemnościowym charakterem kabla oraz zwrotnic głośnikowych"

Kondensator 100nf-470nf z rezystorem ok 10R tworzą Filtr Zobla zabezpieczający wzmacniacz przed wzbudzaniem wysokich częstotliwości. Takie informacje znalazłem w necie.

Czy króreś z tych rozwiazań warte są zainstalowania w A60+ tego nie wiem. Zapewne zrobię test ale jedynie słuchowy z racji braku urządzeń pomiarowych, chociaż nie spodziewam się że wysłyszę cokolwiek.

wiki

Tom8848, dobrze sobie odpowiedziałeś.
Niestety tu nie chodzi o jakość dźwięku tylko o to aby kablami o sygnaturze pojemnościowej nie wzbudzić końcówki mocy i aby się nie popalila.
Czyli zabezpieczasz swój sprzęt przed samoczynnym uszkodzeniem.
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

thomas_XLR

Dzisiejszy efekt końcowy polerki kubków pod transformatory na wysoki połysk . Zastosowałem pastę polerską finisz + krążek polerski z bawełną ( może być też krążek z flanelą ).

Pozostaje zamówić transformatory toroidalne z właściwymi zasileniami pierwotnymi i wtórnymi + odczepy długości 50 centymetrowe + grawerka na kubkach w inoxie lub na laminacie ( do zastanowienia ).

Tom8848

Mam pytanko odnosnie schemtu podłączenia transformatora z początku tematu - na obrazku widać odczepy w kolorach zielonym i różowym. Czy kolory są pokazane poprawnie? Nie powinno być po tym samym kolorze do mostka? W moich trafach jest 2x35vac (dwa czerwone i dwa czarne) wiec gdybym miał podłączać jak na rysunku powinienem podłaczając pomieszać kolory?

wiki

Ogólnie teoria jest taka, że początek uzwojenia (ten kikiut co wychodzi ze spodu cewki) ma iść na fazę. A koniec uzwojenie (ten kikut co jest na wierzchu uzwojenia) powinien iść na neutral. Czasami w transformatorach nie widać skąd wychodzi przewód, wtedy mamy pat. Są sposoby jak to pomierzyć ale ja nigdy się nie wgłębiłem w temat i nie ogarniam tego.
Jeżeli mój wpis coś pomoże..... 😀
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Tom8848

W temacie wyjścia sygnału ze wzmacniacza Accuphase robi tak:
Kolejno e550, p7100, m8000

thomas_XLR

Po 15 miesiącach od zamówienia i 111 korespondencji ................. JES , JES , JES ................. mamy to !!  :)

thomas_XLR

Akcesoria do HYBRYDY ;)

Piterski

Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.