Autor Wątek: "PANA-MERA" - HYBRID POWER AMPLIFIER / PREAMP TUBE NOS, CLASS A / AB 😁😎  (Przeczytany 15895 razy)

Offline Tom8848

• **
Uff działa. Padł jeden z tranzystorów mocy. Dziwne bo przed wlutowaniem wszystkie były mierzone a ten padł przy pierwszym włączeniu.
Pozdrawiam!

Offline thomas_XLR

• maniak
Odp: "PANA-MERA" - HYBRID POWER AMPLIFIER / PREAMP TUBE NOS, CLASS A / AB 😁😎
« Odpowiedź #126 dnia: Września 29, 2022, 19:45 »
Brawo ty !  :)

Ja u siebie mam "takiego jednego" nad którym rozmyślam czy wymienić.
Niby sama obudowa tranzystora delikatnie uszkodzona a sam tranzystor jest sprawny to im dłużej rozmyślam to coraz bardziej kusi na wymianę . 

Offline thomas_XLR

• maniak
« Odpowiedź #127 dnia: Września 30, 2022, 21:46 »
O nim była wcześniej mowa.
Obawiam się,  że śruba mocyjąca + dolna "część metalowa tranzystora " mogą się ze sobą stykać i spowodować szkodę.  :(

Offline wiki

• się słucha...
  • maniak
  • Mój stan umysłu... Kin-dza-dza!
« Odpowiedź #128 dnia: Września 30, 2022, 21:52 »
A to niebieskie to co to jest?
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Offline thomas_XLR

• maniak
« Odpowiedź #129 dnia: Września 30, 2022, 22:56 »
A to niebieskie ?
To zwykła taśma papierowa z klejem .
Posłużyła do opisywania parametrów pomierzonych tranzystorów. Na wcześniejszej stronie widać na zdjęciach.

Offline Piterski

• maniak
« Odpowiedź #130 dnia: Października 01, 2022, 09:42 »
Ja bym go wymienił, przecież to nie jest koszt który Cię powali.

Offline Tom8848

• **
Ja też bym go wymienił, taki szczegół potrafi zaburzać komfort odsłuchowy.

Offline thomas_XLR

• maniak
« Odpowiedź #132 dnia: Października 09, 2022, 11:29 »
Koledzy.

Dałem się przekonać lecz chęci w dniu dzisiejszym do "przeszczepu tranzystorowego " nie mam.  :-\

Offline thomas_XLR

• maniak
« Odpowiedź #133 dnia: Października 09, 2022, 11:42 »
Aaa ..... i jeszcze jedno.

Z racji,  iż planuję zamontować dwa transformatory toroidalne  ( jeden nad drugim bo mało miejsca jest w obudowie 4U)  zakupiłem krążki teflonowe pozwalające zapewnić minimalny dystans między nimi w pionie .
Oprócz tego dałem zlecenie na przyspawanie tulejek ze stali nierdzewnej wewnątrz osłony pod transformatory.
Docelowo będą błyszczały jak lusterka ( zakupiłem odpowiednią tarczę ścierną  3M  , 2SFIN  XL-RD , pastę polerską zieloną i białą do stali nierdzewnej oraz krążek filcowy do szlifierki a także tarczę bawełnianą o średnicy 125mm) a póżniej na każdą z nich przewiduję grafikę laserową lub grawerowanie w laminacie .
Te białe krążki teflonu mają 90 mm średnicy i ok 5mm grubości.

« Ostatnia zmiana: Października 09, 2022, 11:52 wysłana przez thomas_XLR »

Offline thomas_XLR

• maniak
« Odpowiedź #134 dnia: Października 18, 2022, 20:11 »
Tulejki do montażu foremek już przyspawane , powierzchnia zewnętrzna kubków pod transformatory podszlifowana  wstępnie tarczą XL-RDs w dwóch kierunkach a jutro zamierzam użyć pasty polerskiej i uzyskać wysoki połysk "na lustro".
Na zdjęciach efekt przed i po szlifowaniu tarczą XL-RDs .

Offline Tom8848

• **
Niezła robota!
Ja wczoraj słuchałem sobie mojego A60+, pierwsze uruchomienie i odsłuchy odbywały się w warunkach spartańskich - jakie kolwiek kabelki sygnałowe, terminale bylejakie, kabel głośnikowy też jakies 'gie'. Efekt? Dość rozczarowujący, nic dziwnego.
Wczoraj wykonałem już wejście docelowo, sygnał przez drucik Neotecha w teflonie, terminal RCA Auden CuTe. Mega poprawa w dźwięku. Został mi jeszcze temat okablowania wyjściowego + terminale głośnikowe. Pewnie będzie to znowu Neotech. Co do gniazd zastanawiam się nad: https://allegro.pl/oferta/2szt-gniazdo-glosnikowe-z-miedzi-aucharm-50mm-zl-12118754603
Zawsze miedź to miedź, cenowo bez porownania do innych miedzianych.

Mam jeszcze pytanko co do samego "ujścia sygnału", widze nieraz stosowane (np w Heglu) rezystor w środku cewki, chyba nie wydedukuję o co może w tym chodzić. Ktoś może wie? Niektóre klony chińskie mają już takie zintegrowane na płytce, czy to oznacza że nasze A60+ tego nie potrzebują?

Offline Tom8848

• **
MBL montuje mały kondensator między + a -

Offline Tom8848

• **
Dobra już sobie odpowiadam, znalazłem takie cuś:

"Dławik na wyjściu wzmacniacza (równolegle z rezystorem tłumiącym 10 V) jest stosowany w celu zabezpieczenia wzmacniacza przed pojemnościowym charakterem kabla oraz zwrotnic głośnikowych"

Kondensator 100nf-470nf z rezystorem ok 10R tworzą Filtr Zobla zabezpieczający wzmacniacz przed wzbudzaniem wysokich częstotliwości. Takie informacje znalazłem w necie.

Czy króreś z tych rozwiazań warte są zainstalowania w A60+ tego nie wiem. Zapewne zrobię test ale jedynie słuchowy z racji braku urządzeń pomiarowych, chociaż nie spodziewam się że wysłyszę cokolwiek.

Offline wiki

• się słucha...
  • maniak
« Odpowiedź #138 dnia: Października 19, 2022, 17:02 »
Tom8848, dobrze sobie odpowiedziałeś.
Niestety tu nie chodzi o jakość dźwięku tylko o to aby kablami o sygnaturze pojemnościowej nie wzbudzić końcówki mocy i aby się nie popalila.
Czyli zabezpieczasz swój sprzęt przed samoczynnym uszkodzeniem.

Offline thomas_XLR

• maniak
« Odpowiedź #139 dnia: Października 20, 2022, 20:46 »
Dzisiejszy efekt końcowy polerki kubków pod transformatory na wysoki połysk . Zastosowałem pastę polerską finisz + krążek polerski z bawełną ( może być też krążek z flanelą ).

Pozostaje zamówić transformatory toroidalne z właściwymi zasileniami pierwotnymi i wtórnymi + odczepy długości 50 centymetrowe + grawerka na kubkach w inoxie lub na laminacie ( do zastanowienia ).

Offline Tom8848

• **
Mam pytanko odnosnie schemtu podłączenia transformatora z początku tematu - na obrazku widać odczepy w kolorach zielonym i różowym. Czy kolory są pokazane poprawnie? Nie powinno być po tym samym kolorze do mostka? W moich trafach jest 2x35vac (dwa czerwone i dwa czarne) wiec gdybym miał podłączać jak na rysunku powinienem podłaczając pomieszać kolory?

Offline wiki

• się słucha...
  • maniak
« Odpowiedź #141 dnia: Października 28, 2022, 18:45 »
Ogólnie teoria jest taka, że początek uzwojenia (ten kikiut co wychodzi ze spodu cewki) ma iść na fazę. A koniec uzwojenie (ten kikut co jest na wierzchu uzwojenia) powinien iść na neutral. Czasami w transformatorach nie widać skąd wychodzi przewód, wtedy mamy pat. Są sposoby jak to pomierzyć ale ja nigdy się nie wgłębiłem w temat i nie ogarniam tego.
Jeżeli mój wpis coś pomoże..... 😀

Offline Tom8848

• **
W temacie wyjścia sygnału ze wzmacniacza Accuphase robi tak:
Kolejno e550, p7100, m8000