Teraz słucham

Zaczęty przez gratefullde, Maj 30, 2014, 12:19

Poprzedni wątek - Następny wątek

kefas

A teraz dla odmiany spokojnie, delikatnie, łagodnie

sheykk

Kefas muzyka ta sama inne nośniki. :)

GB

A do mnie dziś zawitał ten Pan.
______________
Pozdrawiam
Grzegorz

kefas

Cytat: sheykk w Grudzień 07, 2022, 16:24
Kefas muzyka ta sama inne nośniki. :)
No, nawet wytwórnia ta sama  :)

kefas

To ja pierwszy raz w tym roku świątecznie

GB

U mnie święta jeszcze poczekają. Takie trio.
______________
Pozdrawiam
Grzegorz

wiki

A ja dziś katuję muzykę polską..... 😀👍

Były starocie.....
Teraz coś nowego....

Variete
dziki książę
2021


A fiolet jak u Witkacego..... 😀🙃😀
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

wiki

".... jak rozdęte usta silników odrzutowców...."

Jak ich nie kochać za takie teksty!
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

wiki

Cytat: wiki w Grudzień 07, 2022, 18:57Variete
dziki książę
2021
Coś z recenzji:
Być polskim zespołem, obecnym na scenie od pierwszej połowy lat osiemdziesiątych i dalej zachowywać świeżość? Wydaje się niemożliwe, a to właśnie osiągnęli muzycy z Variété na "Dzikim księciu".
Variété powinno wyznaczać drogę polskiej alternatywie. A mimo ogromnego stażu zespołu dowodzonego przez Grzegorza Kaźmierczaka, nadal mówimy o zespole niedocenianym i funkcjonującym raczej w wąskich kręgach znawców niż zyskującym z czasem kultowy status, jak być powinno. Bardzo szkoda, szczególnie że najświeższy krążek zespołu z niemal 40-letnim stażem, "Dziki książę", natychmiastowo wskakuje na listę najlepszych rodzimych płyt alternatywnych tego roku. Ile znacie polskich zespołów, które po tylu latach potrafią nadal zaskakiwać i zachować świeżość? Otóż to.


Variété "Dziki książę": Dzieło w oparach niedocenienia [RECENZJA]
Rafał Samborski
RECENZJA Sobota, 4 grudnia 2021 (13:03)
OBSERWUJ NAS NA GOOGLE NEWS
Być polskim zespołem, obecnym na scenie od pierwszej połowy lat osiemdziesiątych i dalej zachowywać świeżość? Wydaje się niemożliwe, a to właśnie osiągnęli muzycy z Variété na "Dzikim księciu".

Być polskim zespołem, obecnym na scenie od pierwszej połowy lat osiemdziesiątych i dalej zachowywać świeżość? Wydaje się niemożliwe, a to właśnie osiągnęli muzycy z Variété na "Dzikim księciu".
Okładka płyty "Dziki książę" grupy Variété /
REKLAMA

Variété powinno wyznaczać drogę polskiej alternatywie. A mimo ogromnego stażu zespołu dowodzonego przez Grzegorza Kaźmierczaka, nadal mówimy o zespole niedocenianym i funkcjonującym raczej w wąskich kręgach znawców niż zyskującym z czasem kultowy status, jak być powinno. Bardzo szkoda, szczególnie że najświeższy krążek zespołu z niemal 40-letnim stażem, "Dziki książę", natychmiastowo wskakuje na listę najlepszych rodzimych płyt alternatywnych tego roku. Ile znacie polskich zespołów, które po tylu latach potrafią nadal zaskakiwać i zachować świeżość? Otóż to.


Dlaczego Variété tak zachwyca? Przede wszystkim imponuje konsekwencja z jaką grupa próbuje redefiniować się z każdą kolejną pozycją. "Dziki książę" może i wykorzystuje podobne środki artystyczne jak "Nie wiem" z 2017. Wybrzmiewa jednak dużo cieplej, bliżej słuchacza, dzięki czemu wydaje się płytą pełniejszą brzmieniowo, bardziej dopieszczoną i dopracowaną. Pod tym kątem najbliżej jej prawdopodobnie do "The Colour of Spring" Talk Talk - wysunięte, nadające pełni brzmienia linie basowe i poczucie organiczności sprawiają, że jest album zwyczajnie przyjemny dla ucha.

Tym, co po singlowym "lekko" obawiali się, że muzycy Variété poszli w elektroniczne, bardziej klubowe klimaty, pragnę uspokoić. Przy czym w ogóle dojście do takiego wniosku tylko po kilkudziesięciosekundowym elektronicznym mostku jest naprawdę absurdalne. Spokojnie więc. Variété nie sprzedało ideałów - tu nadal skrywa się mnóstwo melancholii, refleksji, a muzyczna wrażliwość idzie w parze z tą liryczną. Owszem, ortodoksyjni fani narzekać będą na niedobory mroku, który wyznaczał pierwsze lata działalności zespołu, ale nie przesadzajmy: tu słońce przebija się co najwyżej przez powietrze wypełnione smogiem.
Oczywiście to interesujące, jak Variété korzysta z możliwości, jakie daje im współczesna technika. Trudno wyobrazić sobie, aby ktoś był w stanie zrealizować "Popołudniowy lot" z tym nieustannym przeplataniem poszczególnych składowych piosenki, przerzucaniem się nimi, delikatnymi samplami wokalnymi budującymi skutecznie atmosferę.
Jakbyście jednak zapytali, gdzie umieścić Variété w szufladkach gatunkowych byłoby już trudno. Na "Dzikim księciu" stają się tworem tak osobnym, tak innym, że porównywania do innych są co najwyżej tropami i rzucane osobno, wydają się niepełne. Jest tu trochę dubu, odrobina trip-hopu - przez te skojarzenia "afrykańska służba" dobrze spisałaby się przy utworach z "100th Window" Massive Attack.
Nowofalowe korzenie też dają o sobie znać, choć słychać tu inklinacje rocka psychodelicznego czy wczesnej fali post-rocka, bo trudno "pocisków" nie skojarzyć z "Hex" Bark Psychosis. Do tego dodajmy momenty transowe, wręcz mantryczne, które są odległym echem The Durutti Column. Genialne partie saksofonu narzucają natomiast tropy jazzowe, przypominając nieco to, co działo się na solowych albumach Davida Sylviana. Tak, jest tego sporo, ale to wszystko udaje się poskładać w taką układankę, że słuchacz zamiast gubić się w tym, zwyczajnie zatraca.
Słusznie, bo to muzyka bogata w szczegóły i z każdym kolejnym odsłuchem odkrywająca przed słuchaczem nowe warstwy. Ma to też pewną wadę - gęstość warstwy muzycznej sprawia, że teksty wyśpiewywane przez Grzegorza Kaźmierczaka nie potrafią przebić się w sposób pozwalający skupić na nich w pełni uwagę. Szkoda, bo mimo oszczędności w słowach, chłodu płynącego z tekstów, jest tu nad czym się pochylać i odnajdywać sensy. Przede wszystkim zaś zachwycać wyobraźnią gospodarza i umiejętnością malowania obrazów słowami. Przy takich wersach jak "A zanim buchną w powietrzu pociski/Głębinowe bomby zaczną wyrywać kawałki rafy z dna" albo "Wiatr zaczesywał brud na maskach autobusów w afrykańskie pióropusze" dłonie same zbierają się do braw.
  Co tu dużo kryć: Variété to idealny dowód na to, by nie rozpoczynać przedwcześnie podsumowań. To spokojnie jedna z najbardziej dopieszczonych, klimatycznych i najdojrzalszych rodzimych pozycji w tym roku. Nie przegapcie jej, bo zasługują chociażby na cień należnego im docenienia.
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

wiki

To jest płyta z tych co to po pierwszym przesłuchaniu jest tylko fajna.
Po drugim taka sobie.
.
.
.
A po kolejnych.....
Nie można się opedzic w głowie od tej już muzyki..... 😀
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

wiki

#22010
Cytat: Moriarty w Grudzień 04, 2022, 21:06
Cytat: wiki w Grudzień 04, 2022, 20:32Patrząc na to zdjęcie od razu kojarzy mi się Kirył Bułyczow.
Pisarz science-fiction.
A zwłaszcza Wielki Guslar.

Ooo, opowiadania z Guslaru to było coś - uwielbiałem ten humor! Pamiętasz to o złotej rybce, którą ktoś poprosił o to, by z kranów płynęła wódka? Rosja w pigułce ;D

Taaaaaak, Moriarty, genialna proza.....
Można porównać trochę do grafik Mleczka......
I sławetna grafika..... Obywatelu nie pie.rz bez sensu...... 😈
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

sheykk

Młoda krew 83r James Brandon Lewis pogranicze free jazzu opartego w mainstream. Zapoznaje jegomośćia i coraz bardziej do mnie dociera jego muzyka.Współpracował z Dave Douglasem, Joshua Redmanem,Marilyn Crispell itp.Studiował w Kalifornii u Charlie Hadena i Wadada Leo Smitha. Jeżeli ktoś szuka trudniejszych dźwięków polecam.

sheykk

Foto

wiki

Na fali....... skierowałem się do......

Mark Hollis
1998

Się słucha.... 🌚🌚🌚
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

kefas

Jeszcze przed pracą

kefas

...i takie znane tytuły

GB

#22016
Cytat: GB w Grudzień 06, 2022, 18:57
Hammondy wymiatają.

Słucham tej płyty dziś jeszcze raz, co tu się wyprawia a saxofonista jest kosmiczny.

Z drugiej strony płyta nie jest łatwa. Realizacja na wysokim poziomie.
______________
Pozdrawiam
Grzegorz

miniabyr

Cytat: GB w Grudzień 08, 2022, 19:14Z drugiej strony płyta nie jest łatwa. Realizacja na wysokim poziomie.
Ręczę ci, że kiedy zasmakujesz w takiej estetyce, to już nic nie będzie takie proste. U mnie było tak, że kiedy zacząłem słuchać " trudniejszych" dźwięków , te "popowe" zaczęły mnie cholernie nudzić. Poszedłem w świat dźwięków których mało kto słucha. I wciąż mi mało !
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

wiki

Starujemy dziś na działce..... 😀
Tylko kopia..... ale muzyka jest.... 😀

Black Sabbath
IV
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

wiki

Powoli się rozkręcam.....
😀😋😀

Vanderberg
Vanderberg
1982

Heavy Metal


Się.... zapoznaje z zespołem.... słucham go pierwszy raz......
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

wiki

No tak....
No tak....
.
.
.
.
Ale mnie naszło.....

Janis Joplin
Perl
1971

Się słucha.... 😀
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

wiki

Jeszcze pełne zdjęcie do kolekcji.....
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

wiki

Czemu by nie zaciągnąć coś od miniabyra?

Proszę....

Bill Evans
Trio 65
1965

Się słucha..... 👂
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

wiki

Tak, tak, nie całe dziś płyty.....
Ale czasu jak zawsze tak mało.....

Bill Evans
Jim Hall
1963

Tak razem.....
Okładka mi się spodobała...... 🙃🌚🙃
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

wiki

Przerywnik fortepianowy....
Zapowiedź płyty na 2023 rok.....

Ale to trzeba czekać wiosny..... 🌚🌚🌚
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka