Protractor DiY do kalibracji wkładek gramofonowych

Zaczęty przez kangie, Październik 29, 2014, 11:04

Poprzedni wątek - Następny wątek

kangie

Całkiem niedawno padł pomysł na wykonanie protractora DiY do kalibracji wkładek gramofonowych. Co prawda rynek oferuje kilka niemieckich rozwiązań takie jak protractory firm dr Feickert, Clearaudio, Brinkmann i podobne. W tych rozwiązaniach dopatrzyłem się pewnych nieścisłości i postanowiłem co nieco poprawić, dodać od siebie aby maksymalnie ułatwić proces kalibracji.
Założenia projektu były dość proste:

- prosta obsługa i najlepsze rezultaty brzmieniowe po kalibracji
- prostota konstrukcji
- bardzo wysoka dokładność wykonania
- obsługa większości ramion gramofonowych od najktórszych nawet do 16,5 cala
- metoda jednego punktu i siatki kalibracyjnej
- jedna strona przyrządu idealnie sprawdza się przy ramionach do 10 cali, zaś druga strona od 12 cali wzwyż. Oczywiście można stosować zamiennie. Brzmienie z pewnością nie pogorszy się.

Prace koncepcyjno-projektowe oraz wykonanie prototypu trwały ładnych kilkadziesiąt godzin wytężonej pracy.  Efekty pokryły się z oczekiwaniami albo nawet i lekko je przerosły. Protractor został przetestowany na kilku gramofonach z ramionami o różnej długości.

Gra to zacnie.
















Autor zdjęć: mój kolega.

frywolny trucht

O! Czyli się udało. Gratuluję!
Może warto jakiś sugestywny filmik na Jutuba?

kangie

Cytat: frywolny trucht w Październik 29, 2014, 11:12O! Czyli się udało. Gratuluję!
Dziękuję. O tak, po wielu godzinach pracy cel osiągnięty.

Cytat: frywolny trucht w Październik 29, 2014, 11:12Może warto jakiś sugestywny filmik na Jutuba?
Obsługa jest prosta, wręcz intuicyjna. Filmiki na YT? To niestety nie jest moja domena.

kangie

Dziala na Danielu. Kalibrowalem w nim AT110-E. Dziala w kazdym gramofonie z ramieniem konwencjonalnym.


jajacek1410

KEF iQ9, Yaqin 100b, Primare cd21, P-J Perspective, Goldring 1012, P-J Tube Box SEII, Kimber 4TC, 8TC, Audiomica Beryl, QED Siver Spiral, NEEL 7ES, listwa Tomanek

wojtek41


elem

Zbiorówka jak najbardziej ! Dasz radę kangie? Akceptuję płatność z góry :)
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe


GregWatson

Trochę tego i trochę tamtego też.

kangie

#10
Panowie, dziękuję za zainteresowanie tematem i miłe słowo. Zawsze lepiej się czyta ;) Ten temat nie powstał z myślą o zarobkowaniu. Prototyp powstał z pasji do analogu. Miał na celu maksymalnie ułatwić kalibrację wkładek bez chodzenia na kompromisy. Przyrząd działa bardzo dobrze, nie ustępuje niemieckim odpowiednikom. Nawet w pewnych aspektach je przewyższa.

Nad wyceną jeszcze nie myślałem. Musi się znaleźć grupa osób zainteresowanych. Powiedzmy 10-20 osób. Wtedy ma to sens. Wycenię, dam znać. Piszcie na PW kto zainteresowany. W przeciwnym razie odpada.

vasa

Kangie.
Czy możesz uzupełnić opis o informację "jak to się je" ?
Patrząc na zdjęcia mam wrażenie że zapinasz maszynę na szpindlu i osi ramienia i z tego (odległość montażowa jest traktowana jako dana) wychodzi ustawienie wkładki.
Lub na wysięgniku ustawiasz odległość montażową dla danego ramienia, fixujesz ramię a potem ustawiasz wkładkę. wg krzywych.
Ale to tylko moje domysły więc skomentuj, please.

PS. I jak ja mam z tego skorzystać jeżeli w moim ramieniu nie ma gniazda na osi pionowej ramienia?
:-\
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

kangie

#12
Jasne, uzupełniam.

Bardzo dobrze kombinujesz.

1) Jeśli ramię jest przykręcone na stałe (brak możliwości regulacji kolumny ramienia w plincie itp.) to regulacja następuje w obrębie fasolek headshella. Jeśli okazałoby się, że brakuje fasolek, to albo wymienić headshell na dłuższy/krótszy, albo przefrezowac otwór w plincie, bo ramię zostało błędnie zamontowane w gramofonie - ale to pewnie rzadkie przypadki.

2) Jeśli ramię jest przykręcone do łapy montazowej z otworem fasolowym, ewentualnie poruszającej się po listwie z otworem podłużnym - umożliwiającym płynny ruch kolumny ramienia w osi X lub Y, to dokładnie można ustawić odległości montażowe/konstrukcyjne. Wtedy można nawet uzyskać efekt śrubek w środku fasolek i brak przekoszenia śrubek w fasolkach.

Jeśli chodzi o brak gniazda, to niestety wiele ramion takiego gniazda nie posiada. Moje również. Trzeba tutaj sobie radzić metodami "skutecznymi" ;) Ważny jest nie tyle punkt, co linia belki, która powinna przechodzić przez oś obrotu ramienia. Im dokładniej ustawimy, tym przyrząd dokładnie nam wskaże punkt geometryczny. Niestety jest dużo konstrukcji ramion i kazdy musi sobie znaleźć na to sposób. Można zrobić sobie kolejne przyrządy w postaci toczonych tulejek z wysięgnikami, można spróbować z szablonikami z kartonu. Można spróbować postawić na plincie katownik ze stopką, który wyznaczy wymaganą oś/płaszczyznę. Najłatwiej miałem w P-J 6 PerspeX. Było tam gniazdo o średnicy podajże fi8 i sprawa banalna. Prosto jest również w Danielu, gdyż iglicę kładzie się na pierścieniu kardana. Widzę że podobnie jest w AdFontes.

frywolny trucht

Ja się za bardzo po PW deklarować nie chcę.  Zrobię to tutaj. Jestem zainteresowany, ale cena może to zainteresowanie zweryfikować.

audionet


zukzukzuk

Wielkie gratulacje Łukaszu :D
Może w końcu przestanę ustawiać na oko i ucho?

Da radę dopisać mnie do listy?

Pozdrawiam!
Measurements can provide a measure of insight, but are no substitute for human judgment.Why are we looking to reduce a subjective experience to objective criteria anyway?The subtleties of music and audio reproduction are for those who appreciate it.Differentiation by numbers is for those who do not.

kangie

Jasne, Jacku. Jak bede mial gotowa wycene, to przedstawie ja kazdemu zainteresowanemu na PW. Zatem, jesli jeszcze ktos jest zainteresowany, prosze pisac albo na PW albo na: kangie@wp.pl

kangie

Panowie, tak jak pisałem. Jeśli ktoś jest zainteresowany nabyciem takiego urządzenia proszę zgłaszać się na PW, gdzie po zakończeniu prac na wyceną podam wszystkie informacje.

frywolny trucht


kangie

Wycena jeszcze trwa. Szukam tańszych dostawców. W przeciwnym razie robota nie będzie miała sensu.

Tak jak pisałem - jako że nie jestem handlarzem, a zwykłym hobbystą, który nie musi prowadzić działalności gospodarczej i rozliczać się z każdej złotówki przed US- informację wyślę każdej zainteresowanej osobie na PW.

kangie

Dzisiaj będę rozsyłał wyceny. Zatem jeśli jeszcze ktoś zainteresowany, zapraszam na PW.

jajacek1410

Cytat: qqrydza w Listopad 24, 2014, 01:40Jakiś problem w wysyłaniu wiadomości pw
Zdaje się, że kangie opuścił był nasze zacne grono. A szkoda, bo sporo ciekawego miał do powiedzenia.   Może emocje opadną i jeszcze powróci. Zachęcam.
KEF iQ9, Yaqin 100b, Primare cd21, P-J Perspective, Goldring 1012, P-J Tube Box SEII, Kimber 4TC, 8TC, Audiomica Beryl, QED Siver Spiral, NEEL 7ES, listwa Tomanek

frywolny trucht

Kangie wykonał dziś ruchy prowadzące do likwidacji konta na tym forum. Tyle, że to nasze ma opcję: "Czy aby na pewno?"
Ogólnie jeśli ktoś postanowi usunąć konto to pozostaje tylko kwestią formalną ustalić, czy to nie pomyłka i zgodzić się z decyzją użytkownika. No bo jak inaczej?  W tym przypadku mamy do czynienia z małym odstępstwem, tj. głosami innych osób na PW, które sugerują poczekać. OK. Czekamy.

Co do oferty dotyczącej protractora by kangie-  w pierwszym momencie oburzenie. Ale co? Płacić "drobną" kwotę wiadomą za w sumie nie wiadomo co? Pełna wpłata- 100% i łaskawie czekać na wieści czy może być drożej? Sugerowane drobne kłopoty i komplikacje. Trzeba zapłacić, zapewne dopłacić i jak dobrze pójdzie- do końca roku coś otrzymam? Hmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm.
To mnie sprowadza, nie do roli nabywcy z pewnymi prawami,a do roli mecenasa sztuki. Wykładam kasę. Nie wiem czy już całą, bo wiszą komplikacje na horyzoncie i pomagam komuś wypłynąć na szerokie wody. Filantrop niemal-znaczy się? Potrzebuję chwili do namysłu. Walczy we mnie drobna polaczkowa zawiść z obawą przed zwyczajnym wydymaniem.

gratefullde

Ja też się jeszcze namyslam. Podobne obawy mną targają jak FT,we wszystkie lewe strony :)

A dlaczego Kangie opuścił nas? Co miało wpływ na tę decyzję?

Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

kangie

#24
Reaktywowałem na chwilę konto, gdyż należy się kilka słów w sprawie akcji "Protractor":

Po pierwsze inicjatywa zrobienia większej ilości nie wyszła ode mnie. Pragnę zauważyć, że pochwaliłem się projektem na forum. Pytanie padło z ust forumowiczów. Mam stałe źródła utrzymania i akcja miała być przeprowadzona hobbystycznie.

Po drugie Ciężko pracowałem nad opracowaniem technologii  wykonania aby cena była możliwie mała. Zapewniam Was, że takie są realia i wszelkie koszty wykonania pełnowartościowego przyrządu, którego dokładność spasowania licząc od osi pivotu ramienia do punktu pomiarowego na siatce protractora oceniam na 0,01 do max. 0,05mm. Ten kto ma pojęcie o mechanice, ten wie, że nie łatwo osiągnąć taką dokładność.

Po trzecie. Niech każdy z Was zastanowi się gdyby sam miał przeprowadzić taką akcję dla powiedzmy 20 zainteresowanych forumowiczów. W sumie można wybulić potężną ilość kasy samemu, ale najpierw trzeba dysponować takimi środkami. Następnie skąd pewność, że po 4 tygodniach ludzie nie zrezygnują i nie zapłacą? Tłumaczyć dalej nie zamierzam się. Mogę jedynie podkreślić, że ten przyrząd jest jak suwmiarka albo wysokościomierz. Niby prosty konstrukcyjnie, ale jak przyjdzie go samemu wykonać - okaże się, że to bardzo trudne.

Po czwarte. Temat forumowego protractora postanowiłem zawiesić do odwołania. Przyczyna: zbyt mała ilość zdecydowanych na zakup. Przy tej ilości projekt jest dla mnie nieopłacalny. A z własnej kieszenie dokładać nie zamierzam. Miłe, że byliście zainteresowani. I słusznie, bo to przydatna rzecz dla winylomaniaków z gramofonami zwłaszcza o bardzo długich ramionach. Konkurencja nie oferuje tego. Oferuje produkty nie najwyższej jakości z błędami konstrukcyjnymi.

Wydymanie?
Rozumiem rozgoryczenie co poniektórych osób, w tym Frywolnego. Bulić 100% i nie mieć pewności czy aby kolega Kangie nie przepije pieniędzy, ewentualnie nie ucieknie z kraju za te pieniądze na Karaiby. Można i tak. Ale nie u mnie.

elem, jak będziesz we Wrocławiu daj znać. Pokażę Ci ten zacisk do mycia winyli i przy okazji protractor. Może nawet zapuścimy cos z winyla albo DSD. Tylko uprzedzam. Puszczam głośno ;)

Odpowiem tutaj: tak, chcę usunąć konto. Dziękuję wszystkim za miłe dyskusje przez te 6 miesięcy. Swój adres mailowy podałem w tym wątku. Można pisać. Nie znikam na zawsze. Dalej bawę się w audio i niedalekiej przyszłości w planie mam zbudowanie swojego gramofonu, który zagra tak że ludziska z butów wyrwie. Przynajmniej taki mam cel.

Początkowo myślałem, że obrażanie się i usuwanie kon na forach jest infantylne i mało dojrzałe. Jednak są sytuacje, które powodują że trzeba odejść. Warto odejść. Po co niesnaski w stylu opinii o np. Ad Fontesie. Niepolityczne to, bo prezes ma ten gramofon, a ja mam własne zdanie na temat tej konstrukcji i wiem jakie są jej bolączki? Mam o tym nie pisać. Dlaczego?

Zatem do zobaczenia gdzieś na Wrocławskim Audiofilu, może za rok na Audio Show ewentualnie u mnie w domu podczas kolejnych sesji audio.

Pozdrawiam.