Podstawki pod kolumny

Zaczęty przez paul_67, Wrzesień 19, 2021, 12:23

Poprzedni wątek - Następny wątek

paul_67

Postanowiłem zrobić podstawki pod kolumny zasypywane piaskiem.Nie sfotografowałem całego etapu produkcji.Przód orzech włoski - fornir naturalny, klejony z pasków o szerokości 70 mm.Całość płyta wiórowa fornirowana dębem, malowanym czarną farbą strukturalną.Do zasypania piaskiem skrzynia o pojemności 18 l.Otwór w górnej części zamknięty zaślepką fi 35.Całość klejona i skręcana.Na razie ciężar jednej sztuki 15,5 kg.Do całkowitego wypełnienia balastem sporo jeszcze brakuje.Możliwe wkręcenie kolców, ale na razie stoi na podkładkach z filcu.

paul_67

Surowy fornir - przód

paul_67

Pierwsze malowanie.

paul_67


paul_67

Suszenie na balkonie.

paul_67

Szczegóły  :)

paul_67

Wygląd ogólny po czterech warstwach oleju Osmo.

paul_67

Piasek, który kupiłem musiałem poddać obróbce termicznej w piekarniku o temperaturze 250 stopni.Dwie godziny wystarczyły, aby stał się suchy jak wiór.Potem zasypywanie przez lejek i ważenie.

paul_67

Na zdjęciach trochę inny odcień niż na żywo...

Melepeta

Gratuluję dobrej roboty. A jak wrażenia audio voo-doo?
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

paul_67

Wydaje mi się, że gra lepiej :)

Pboczek

Nie zasypałeś do pełna? Jak głosi voodoo, trzeba zostawić trochę pustej przestrzeni. Można też przykleić paczki do standów na Bluetack, taka ciastolina montażowa łatwa do usunięcia, efekt powinien być słyszalny.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

paul_67

Cytat: Pboczek w Wrzesień 19, 2021, 13:19Nie zasypałeś do pełna?
Nie są do pełna zasypane.Słyszałem,że trzeba wrzucić na górę bawełnianą szmatkę :)

paul_67

Cytat: Pboczek w Wrzesień 19, 2021, 13:19Można też przykleić paczki do standów
Obecnie kolumny stoją na grubych silikonowych podkładkach.

Baksik

A co zrobisz z poprzednimi?
Może bym się mini zaopiekował [emoji16]

Wysłane z mojego Moto Z2 Play przy użyciu Tapatalka


paul_67

Na razie żona je dała do kuchni jako taborety 😀

Pboczek

Z niepełnym wypełnieniem, to zdaje się chodzi o "przestrzeń rezonansową", swoiste strojenie brzmienia. Producenci kolumn jeżeli piszą coś o zasypaniu, to zdaje się sugerują od 1/2 do 3/4 objętości. Kiedy ma się już odpowiednie standy i piach, eksperyment jest prosty do przeprowadzenia.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Baksik

Cytat: paul_67 w Wrzesień 19, 2021, 22:32
Na razie żona je dała do kuchni jako taborety [emoji3]
Szkoda [emoji17]

Wysłane z mojego Moto Z2 Play przy użyciu Tapatalka


paul_67

Cytat: Pboczek w Wrzesień 20, 2021, 07:30Z niepełnym wypełnieniem, to zdaje się chodzi o "przestrzeń rezonansową", swoiste strojenie brzmienia. Producenci kolumn jeżeli piszą coś o zasypaniu, to zdaje się sugerują od 1/2 do 3/4 objętości. Kiedy ma się już odpowiednie standy i piach, eksperyment jest prosty do przeprowadzenia.
Obecnie mam do 3/4 objętości i jest bardzo dobrze.Może później poeksperymentuje :)


Kangie

#20
Podoba mi się Pawła precyzja do wykonywania czegokolwiek. Podstawki jedne jak i drugie bardzo ładne.
Przypomniałem sobie swoje podstawki DIY gdy zasypywałem piaskiem każdy z ośmiu profili zamkniętych 80x40x4. Pomagał mi kolega. Błędem było zastosowanie otworu M10 (w blasze #12mm), przez który wsypywanie piasku to istna mordęga. Potem zakręciłem otwory brokami M10.
Od ładnych 5 lat te podstawki są w posiadaniu audiofila spod stolicy.

P.S. Nie zasypywałem na maksa piaskiem. Zostawiłem ze 2cm od górnej płyty. Dlaczego? Po prostu chciałem mieć trochę audiofilskiego powietrza ;)

paul_67

Już sobie wyobrażam jak sypaliście piasek przez tak mały otwór :)

Kangie

Tak jest. Łatwo nie było. Kolega chciał posłuchać swoich płyt u mnie, to musiał sypać cierpliwie :D

Pboczek

Cytat: paul_67 w Wrzesień 20, 2021, 19:36
Już sobie wyobrażam jak sypaliście piasek przez tak mały otwór :)

Lejek pewnie dodali.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Kangie

Było to tak. Organizowałem wtedy odsłuchy i tego dnia przywiozłem standy. Przyjechał pierwszy kumpel i sypiemy. Sypaliśmy przez lejek zrobiony z..... kartki papieru ksero A4. Za chwilę przyjechali dwaj pozostali kumple i sypali my do ośmiu otworów. Dobre 45 minut zabawy było.

Tutaj archiwalne fotki z tamtego okresu:

http://audiomaniacy.pl/index.php?topic=600.0