Reed Muse 1C napęd idlerowy lub paskowy

Zaczęty przez jafi, Wrzesień 27, 2021, 10:45

Poprzedni wątek - Następny wątek

jafi

Cytat: Pboczek w Maj 31, 2022, 09:46pomiary pokazały mi zasadniczo: 1,1; 1,6 i 2,0 mm, były też minimalnie inne wartości. Przyjąłem zatem uśredniając, że są trzy grubości: 1 mm, 1,5 mm i 2 mm.
No właśnie - chodzi o to, by nie uśredniać.
Przy ustawieniach gramofonu słychać np. różnicę w nacisku igły z dokładnością do dwóch po przecinku np. 2,32 g gra, a nie 2,33 g, ani 2,31 g.
Myślę, że ustawianie wysokości ramienia do grubości płyty ma się podobnie.

jafi

Cytat: jafi w Maj 31, 2022, 08:53Następna płyta Rollinsa. Też z 1975 roku. Jakże inna. Gorsza?
Na tej płycie słychać wyraźnie wycieczkę w stronę fussion/jazz rocka. Może dlatego ta pierwsza pasuje mi bardziej, bo jest mainstreamowa.

vasa



Cytat: jafi w Maj 31, 2022, 08:42
O ustawianiu wysokości ramienia 3P
Jafi, czy istnieje cięższa przeciwwaga do tego ramienia?
Ta jest mocno odsunięta od pivota, a to zdrowe nie jest [emoji3061]
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

jafi

Nic mi o tym nie wiadomo. ???

Ale można ją przysunąć do osi ramienia i regulować dużą śrubą, która jest w tej przeciwwadze.
Dla zaniepokojonych. :D

jafi

To ta śruba widoczna na zdjęciu, normalnie służy do dostrajania wagi po uprzednim ustawieniu przeciwwagi na ramieniu:


jafi

Zwiększam poziom trudności: wydany przez CBS Arthur Blythe.
Co by nie mówić płyta trudna do odtworzenia - miedzy innymi siejąca górą.
No może przez regulację nie osiągam poziomu marzeń, ale już można słuchać. ;)


jafi

Wziąłem uwagę vasy pod rozwagę i przybliżyłem przeciwwagę do osi ramienia jednocześnie regulując dużą śrubą tak by uzyskać pożądany nacisk.


Pboczek

Cytat: jafi w Maj 31, 2022, 10:25Przy ustawieniach gramofonu słychać np. różnicę w nacisku igły z dokładnością do dwóch po przecinku np. 2,32 g gra, a nie 2,33 g, ani 2,31 g.

VTA, a VTF to nieco inne parametry. Niezależnie od tego, różnica nacisku rzędu setnej, chyba nie jest ujmowana w zaleceniach jakiegokolwiek producenta wkładek. Dostosowując VTA indywidualnie do każdej płyty, możesz dojść do indywidualnego dostosowywania nacisku. Wszak wraz ze zmianą VTA, zdaje się zmienia się także VTF.

Ramię ma fenomenalną obsługę.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Piterski

Cytat: Pboczek w Maj 31, 2022, 14:36Wszak wraz ze zmianą VTA, zdaje się zmienia się także VTF.
Co to za wartość VTF?
Ja kojarzę tylko zależność VTA (vertical tracking angle) z SRA (stylus rake angle).
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Pboczek

Vertical Tracking Force - siła nacisku.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

vasa

Cytat: jafi w Maj 31, 2022, 12:13
Wziąłem uwagę vasy pod rozwagę i przybliżyłem przeciwwagę do osi ramienia jednocześnie regulując dużą śrubą tak by uzyskać pożądany nacisk.
Bardzo dziękuję.
Wygląda to już mniej niepokojąco.
A drgania pasożytnicze ramienia powodowane przez przeciwwagę przesunęły się w górę. A te są lepiej wygaszane i mniej interferują z dźwiękiem.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Piterski

Cytat: Pboczek w Maj 31, 2022, 16:03
Vertical Tracking Force - siła nacisku.
Nie pamiętałem tego skrótu, zazwyczaj posługuję się polską terminologią.
Masz racje siła nacisku wpłynie na kąt VTA, a w związku z tym i na SRA ciekawe czy ta zmiana jest większa niż zmiana wywołana zmiana grubości płyty?
W końcu przy prawidłowej kalibracji i ustawieniu geometrii dokonuje się jej dla zalecanego nacisku, czyli jak to nazwałeś VTF.
Przy raz ustawionej wkładce tylko zmienia się VTA w zależności od płyty i jej grubości. Zresztą w większości przypadków widzę że używa się poziomiczki, tylko jaka to jest dokładność jak sama igła zapewne jest też wklejona z jakimś błędem? Zatem jeśli to możliwe warto jest raczej sprawdzać VTA i SRA, tylko trzeba sobie zdawać spraw jak jest dla danej igły nacięty szlif.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

jafi

Pracy z kidybałem ciąg dalszy. :)
Można go maksymalnie odchylić o 90 stopni w prawo lub w lewo.
Takich ruchów należy oczywiście unikać.
Poruszam się w zakresie 10-15 stopni, czyli zmieniam jego wychylenie o 1-5 mm.
A czasem tylko pyknięcie od jakiegoś położenia.

Tymczasem ECM-owska płyta na talerzu, która nadmiernie koncentruje się na górze pasma. Taka częsta przypadłość tego wydawnictwa.
Po drobnej korekcie zmienia się tonalność w pożądanym kierunku - w ogólnym bilansie słychać więcej instrumentów, które nie są blachami i przeszkadzajkami.

Eberhard Weber.


jafi

Natrafiam na półce na wydawnictwo czeskiego Supraphonu.
Muzyka z pogranicza swingu i dixielandu.
Nie jest to duży skład typu big band, ale kilku muzyków, no powiedzmy 8-10.
Świetnie zrealizowany.
Tutaj tuba jest tubą, a trąbka trąbką - taką z ustnikiem, cymbałki prawdziwe, banjo takie, że się nie zastanawiasz.
Do tego słychać jednorodną przestrzeń wspólną dla instrumentów, jakby nagrywali na setkę.
Polecam!
Pewnie można gdzieś kupić za grosze.

Wild Bill Davison.

jafi

Praca z kindybałem jest jak nauka jazdy. :)
Nikt nie siedzi z boku i nie warczy, skręcasz jak chcesz. ;)
Albo jak dodawanie przypraw i soli z tą różnicą, że nie jest to nieodwracalne.
Czegoś za dużo - można odjąć.

Na poranek znalazłem Joe Hendersona. A nie było łatwo - był na półce wśród albumów klasycznych.


jafi

O niwelowaniu posykującej lub zbyt obecnej góry już było przy okazji wydawnictwa CBS i ECM.

Ale nie tylko takie zmiany są dokonywane przy okazji dokładnej regulacji wysokości ramienia do grubości płyty.
Hasło scena: tu dzieje się całkiem sporo.
Od dźwięku w kolumnach do swobodnej sceny ze znikaniem kolumn.
I na tym nie koniec...

Kolejna płyta Blue Note: Kenny Drew


jafi

Nie dotykam regulacji, bo od początku gra bardzo dobrze. :D

Ahmad Jamal

jafi

Zrobiłem pierwszy filmik na jutubie.
Taka inicjacja. ;)
Popatrzcie, czy tak może być...




Pboczek

Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

jafi

Do tej pory nie załączałem filmików.
Pewnie można jakoś tak to zrobić, żeby od razu był widoczny.
Może ktoś wie?


sheykk

Bardzo mi się podoba takie wajchowanie.

Pboczek

Kto by nie chciał, ręka do góry.  :)
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

TomFon2017

Tak z ciekawości - jak zmieni się brzmienie po założeniu tradycyjnej gumowej maty ??? na plus czy na - ?
...... i założeniu docisku w granicach 550g..?
REVOX C221 CD PLAYER...DAT SONY PCM-2700...DAT SONY DTC 60ES...TAPE RECORDER REVOX PR99 MKIII...Headphone Amplifier CanAmp...Słuchawki AKG K400 i AKG K601...monitory bliskiego pola TAPCOS5...PRO9TL Domestic Monitor by Chris Rogers

jafi

Oczywiście wajchowanie na filmiku jest bardzo przesadne. Nie polecam. ;)
Chodziło oczywiście żeby pokazać ruch ramienia, a przy powolnym ruchu nie można by tego wychwycić.