Ćwiczenia kierunkowości - audio zabawa

Zaczęty przez jafi, Grudzień 02, 2021, 09:33

Poprzedni wątek - Następny wątek

vasa



Cytat: tomasz_pianista w Wrzesień 09, 2022, 18:06
Cytat: vasa w Wrzesień 09, 2022, 13:1217kHz mają ok 2cm długości. (Zakładam że taką częstotliwość jeszcze słyszysz)

Myślę, że na tym forum nikt nie usłyszy 17kHz. 
Po prostu chciałem być miły
A poza tym to się dobrze dzieli z 340m/s. [emoji16]
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

jafi

Cytat: tomasz_pianista w Wrzesień 09, 2022, 18:06Jafi, próbowałeś kiedyś swoich sił w graniu na instrumencie?
Zdarzały mi się incydenty:) Nie warte wymieniania:(


jafi

Zadanie dla mnie na dziś:
osłuchać zasilacz od gramofonu.

To jest tak - jeden jest osłuchany, o czym pisałem.
Teraz doszedł nowy gramofon Reed Muse 1C i oczywiście nowy zasilacz.
Gramofon już jest skalibrowany i gra od kilku dni. Zasilacz wciąż od "starego".
Pora się nim zająć. 8)
Ciekawe, jak zagra? Z pozoru są takie same (zasilacze).
Jeśli jest lepiej w kierunku może być od startu lepiej. Pomijam żmudne wygrzewanie. Ono spowoduje jak zwykle poprawę porównując do pierwszego uruchomienia.






jafi

Do pracy przygrywa mi dixielandowy zespół Alberta Nicholasa.
Wydawnictwo Supraphonu z 1974.


jafi

Zacznę od ustalenia polaryzacji zasilacza.
Przygotowałem sobie kabel zasilający prawy i krótką przekładkę na lewą stronę.


patefonik

@jafi
A takie pytanie mi się zrodziło. Zero złośliwości, pytam poważnie.
Czy raz ustalony kierunek jest stały, najlepszy na wieki?
Czy jak np. Zmienisz kable rca z grających grubo na grające chudo (upraszczam świadomie) to wszystko pozostałe np. zasilacz, czy podstawki pod kolumny, pozostaje tak samo, czy zabawa z całym systemem i jego kierunkowością wraca do punktu "start", a może wykorzystujesz z pamięci poprzednie doświadczenia?

jafi

Cytat: patefonik w Wrzesień 15, 2022, 19:39Czy raz ustalony kierunek jest stały, najlepszy na wieki?
Odpowiedź może być bardzo obszerna. Można napisać książkę pod tytułem "jak stroić elementy systemu audio ze względu na kierunek".

By uchwycić najważniejsze: strojący jest najważniejszy i jego wybory, by zrealizować wyznaczone cele.
Moje cele od lat nie zmieniają się: spójny, swobodny dźwięk. Pozostałe są ich pochodną.
Tak wybierany kierunek również będzie stały pod warunkiem, że nie popełnimy przy jego ustalaniu błędu.
To się niestety czasem się zdarza. Wówczas można jakieś miejsce systemu sprawdzić ponownie na zasadzie "gdzie się machnąłem?"
Dlatego nie należy być pochopnym przy wyborze. Lepiej kilka razy sprawdzić, by być pewnym.

I jeszcze ważna zasada przy wyborze kierunku: im więcej elementów w systemie ułożonych w kierunku (np. kable), tym łatwiej ustalać kierunek kolejnych.




patefonik

Dziękuję za odpowiedź. Pytałem szukając analogii.
Ja np. nie mam jednoznacznie najlepszych podstawek pod DAC. Jak wepnę jeden kabel to wolę twardo jak drugi to miękko. Nie potrafię określić co jest jednoznacznie najlepsze. Jak przytargam miedyś jeszcze inny drut to może i jeszcze inne będą najlepsze. Zawsze mi się wydawało, że to rodzaj kompozycji...

Kierunków jeszcze nie próbowałem... Oczywiście poza kablami...

Pboczek


Spójny, swobodny dźwięk z układanki kierunków wielu elementów audio. Nie wiem co napisać na taką audio filozofię.
Dla mnie to jest budowanie mitów i kreowanie rzeczywistości ze źródła subiektywizmu.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

jafi

Cytat: patefonik w Wrzesień 15, 2022, 21:51Ja np. nie mam jednoznacznie najlepszych podstawek pod DAC. Jak wepnę jeden kabel to wolę twardo jak drugi to miękko. Nie potrafię określić co jest jednoznacznie najlepsze.
Też próbowałem przez wiele lat.
Dużo tego było i jak z przysłowiową kołderką - jak wystarczyło na głowę, to stopy odkryte. Zawsze plusy dodatnie i ujemne:)

Z kierunkami jest inaczej.
Ale trzeba wyznaczyć cele: dokąd idziemy, gdzie zmierzamy.
Nie ma nic na gotowo - ciągle trzeba wybierać.
Nie każdy lubi mieć WYBÓR!

jafi

Cytat: Pboczek w Wrzesień 15, 2022, 22:10dźwięk z układanki kierunków wielu elementów audio
Zapomniałeś o całym otoczeniu:)
Bo czym jest dywanik, zasłona - elementem audio?
Albo żarówka?
A ustalenie polaryzacji pralki, lodówki?
Jest tego dużo więcej.

vasa

A potem Piterski pisze że to słyszący są obiektem agresji ze strony niesłyszących.

A czy to nie jest propagowanie fejków i opresja dla rozumu?
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Piterski

Mariusz, czy chodzisz pod kościół i ciągle szydzisz z wierzących?
Nie chciałem tego pisać (bo się możesz obrazić, a nie mam takiego zamiaru) ale mam wrażenie, że bagaż twoich zawodowych doświadczeń (tych manipulacji, o których pisałeś) trzyma Cię kotwicą na dnie tolerancji.

Czy Jafi lub ktokolwiek mających inną opinię kolegów na temat kabli czy innych "zabawek" próbuje kogokolwiek na tym forum oszukać i jego kosztem uzyskać korzyści majątkowe?

Proponuje wyluzujcie trochę i dajcie żyć innym tak jak chcą bo szkody Wam nie czynią.

PS. Żeby było jasne, też nie mieści mi się w głowie bym usłyszał zmiany o których pisze Jacek ale zaglądam tu co on wymyślił nie nie kpie z niego. Nie próbuje już takich ruchów bo w nie nie wierzę ale to nie mój system i nie moja zabawa i uważam za niegrzeczne ustawianie gospodarza w jego własnym "domu".
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

vasa



Cytat: Piterski w Wrzesień 16, 2022, 08:23
Mariusz, czy chodzisz pod kościół i ciągle szydzisz z wierzących?

Piotr.
A czy audio jest kościołem?
W kościele nie ma miejsca na wiedzę tylko na wiarę. Ja z takimi organizacjami nie mam nic wspólnego i, po prostu, staram się bronić dziedzinę techniczną przed zalewem różnych audio Hozjuszy.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Piterski

Cytat: vasa w Wrzesień 16, 2022, 08:41


Cytat: Piterski w Wrzesień 16, 2022, 08:23
Mariusz, czy chodzisz pod kościół i ciągle szydzisz z wierzących?

Piotr.
A czy audio jest kościołem?
W kościele nie ma miejsca na wiedzę tylko na wiarę. Ja z takimi organizacjami nie mam nic wspólnego i, po prostu, staram się bronić dziedzinę techniczną przed zalewem różnych audio Hozjuszy.
Mariuszu audiofila to jest prywatne hobby, prywatna strefa jak wiara, więc uważam za wielce nie stosowne ciągłe pouczanie osób, które jasno dają do zrozumienia, że ich taka dyskusja nie interesuje.

Jak ktoś chce dyskutować to dyskusję podejmuje jak nie chce to po co na siłę go "nawracać"? Tego nie rozumiem i tego dotyczyły np. wpisy Melepety. Wyraził to w szorstkich i nieprzyjemnych słowach ale go rozumiem.

Wspomniałeś, że muzykę można matematycznie zapisać, zapewne chodziło o zapis cyfrowy ale jak sam zapewne pamiętasz np. całkowanie robi się je z jakimś tam krokiem, który może być coraz mniejszy ale w ten sposób można dążyć do nieskończoności. Czyli ciągle coś przybliżamy, a w naturze struna, pudło, membrana drga w sposób liniowy nie jest szatkowana żadnym próbkowaniem tak więc zostaw trochę swobody na inne interpretacje. Nawet jeśli uważasz nasz aparat poznawczy za ułomny w stosunku do możliwości urządzeń technicznych. Może właśnie ta ułomność ma znaczenie to że się nam tylko wydaje i to się odnosi wtedy do wszystkich i tych słyszących i niesłyszących kierunkowości kabli, transportów itp.

Moim zdaniem miejscem do nauczania i pouczania jest katedra, a na forum można zwrócić uwagę na absurdalność teorii ale co za dużo to już trąci o nietakt. Zauważ też, że i wśród naukowców tych prawdziwych są tacy co wierzą w to, że wszechświat stworzył Bóg.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Pboczek

Nie mieszajmy religii z hobby, to nie są nawet cokolwiek zbliżone sfery, chyba że już powstał już jakiś audio kościół. Do tej pory słyszałem jedynie o sekcie Sansui.



Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

tomasz_pianista

Cytat: Pboczek w Wrzesień 16, 2022, 11:04sekcie Sansui

Jeszcze jest sekta Linn Sondeka LP12, gdzie nie można poddać w wątpliwość tego, że to najlepszy gramofon świata:D

Zgadzam się z Piterskim, dajcie żyć, dla mnie ten wątek jest absurdem, ale nie komentuje złośliwie. Pytałem Jafiego o instrumenty, dlatego, że mam wrażenie, że traktuje system audio jak wyobrażenie o instrumencie. Już nawet samo używanie słowa "strojenie" i pewnego rodzaju romantyzm w podejściu do słuchania muzyki i przygotowania jest trochę jakby odzwierciedleniem wykonywania muzyki. Jeśli komuś to sprawia przyjemność i ma na to czas, to jego sprawa. Z mojego punktu widzenia słuchanie sprzętu audio i granie na instrumencie to zupełnie różne rzeczy, a sam proces strojenia, zarówno instrumentów jak i sal koncertowych opiera się na nauce. Ja tak tylko przypomnę, że w ślepych testach ludzie nie są w stanie odróżnić MP3/320 od formatu bezstratnego. (co nie znaczy, że mamy słuchać tylko mp3!)

Dla mnie i tak całe dyskusje w audio są mało merytoryczne, jesteśmy mniej więcej na poziomie walki płaskoziemców z nauką. Audiofilia i tak jest przedmiotem śmiechów w internecie, tak już było od dawna. Po za tym ludzie bardzo rzadko przyznają się do błędów lub niesłyszenia, w momencie gdy przecież wszyscy słyszą, a tym bardziej jak już za sprzęt się zapłaciło. Kolejne branże też ustawiają się w kolejce do śmieszności, kawofile i różnica w smaku w przypadku dozy większej o 0,1grama.

Grupa ratowania poziomu.

vasa

Cytat: Piterski w Wrzesień 16, 2022, 09:17Mariuszu audiofila to jest prywatne hobby, prywatna strefa jak wiara, więc uważam za wielce nie stosowne ciągłe pouczanie osób, które jasno dają do zrozumienia, że ich taka dyskusja nie interesuje.
Serio? Głoszone publicznie poglądy nie są już chyba prywatne tylko publiczne. Można się do nich odnieść i je skrytykować. A jeżeli kogoś dyskusja nie interesuje to może nie powinien ich głosić?
W sumie to zarzucasz mi brak tolerancji. Ale można to również rozpatrywać pod kątem psucia dyskursu publicznego. Głoszenie dziwnych, w żaden sposób niepotwierdzonych teorii, brak odniesienia do jakiegokolwiek obiektywizmu i zarzucanie oponentom nietolerancji, wynoszenie własnych wizji ponad doświadczenie.
Nie przypomina Ci to czegoś w szerszym kontekście?
Cytat: tomasz_pianista w Wrzesień 16, 2022, 11:35Dla mnie i tak całe dyskusje w audio są mało merytoryczne, jesteśmy mniej więcej na poziomie walki płaskoziemców z nauką.
Od tego właśnie chciałbym uciec.
Cytat: tomasz_pianista w Wrzesień 16, 2022, 11:35ludzie bardzo rzadko przyznają się do błędów lub niesłyszenia, w momencie gdy przecież wszyscy słyszą, a tym bardziej jak już za sprzęt się zapłaciło
U+1F44D
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Piterski

Mówię pas. Jak chcecie wojować proszę bardzo ale ja tego forum jako miejsca publicznego nie traktuje.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Melepeta

Ja to chętnie posłuchałbym takich zmian. Ciekawe czy coś bym usłyszał.
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

wiki

Ja też z chęcią bym tam podziałał z Jafim.
I też ciekaw jestem, czy bym coś usłyszał..... 😀
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Melepeta

I właśnie ciekawość napędza postęp. A nie trwanie w złudnej wierze, że wszystko się wie.
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

jafi

Ciąg dalszy o dywaniku. :)
Dywanik zagrał na wyjeździe, a tam jak wiadomo bramki liczą się podwójnie. ;)
Chciałem się przekonać, czy tylko u mnie zmiany są tak duże.
Stało się dokładnie to samo, co usłyszałem u siebie.
Mina gospodarza bezcenna. :o :o
Niedowierzanie.
System za setki tysięcy, a tu taki dywanik, który wniósł zmiany porównywalne z wpięciem lepszego urządzenia.

Gdy to piszę przygrywa mi duet: Kenny Drew, Niels-Henning Orsted Pedersen.




jafi

Proponuję skok w bok. ;)

Na niżej zamieszczonym zdjęciu widać kurz na urządzeniu z prawej strony.
Wycierać, czy nie wycierać?


Melepeta

Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.