Ćwiczenia kierunkowości - audio zabawa

Zaczęty przez jafi, Grudzień 02, 2021, 09:33

Poprzedni wątek - Następny wątek

Piterski

Pewnie że są wytyczne a potem trzeba jeszcze pobawić się we własnym pomieszczeniu z znalezieniem punktu odsłuchu i korelujących z nim miejsc ustawienia głośników. Chodzi nie tylko o odbicia ale i o punkty węzłowe w których rożne częstotliwości mogą być wzmacniane lub osłabiane, dlatego jak byś ich Jacek nie ustawił to nie znajdziesz takiego ustawienia, że w każdym miejscu pomieszczenia będziesz słyszał tak samo. Tu się zagalopowałeś.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

patefonik

Dobra, ale narobiliśmy off topa.
Wróćmy może do tematu wątku, bo jest na tyle ciekawy i egzotyczny (bez złośliwości), że osobiście czuję się mocno wkręcony w temat. To chyba pierwszy temat który klikam po wejściu na forum.
Bardzo by było szkoda gdyby "zawisł" na temacie pobocznym.

Piterski

Jasne ja też go czytam :), pewnych jacka doświadczeń nie komentuje ale tu się zgodzić nie mogłem. Możliwie że w normalnej rozmowie wyszło by że mówimy o rożnych sprawach. Jacek był w KAIM i wie jak tam to wygląda i nie da się z każdym miejscu odsłuchowym uzyskać tego samego dźwięku.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

jafi

Cytat: Piterski w Marzec 20, 2023, 14:24Jacek był w KAIM i wie jak tam to wygląda i nie da się z każdym miejscu odsłuchowym uzyskać tego samego dźwięku.
Tak, byłem i poznałem w realu paru ludzi z czego się cieszę:)
Akurat grały dość duże kolumny podłogowe Twonka and co.
Rzeczywiście ich odbiór zależał od miejsca siedzenia, stania. Ale to normalne dla kolumn wolnostojących.
Bo jak je ustawić na wysokość?
Najczęściej podłogówki są same z siebie za wysokie (pomijam nieliczne wyjątki dotyczące niewielkich podłogówek).
Inaczej z monitorami.
Można je ustawić w punkt.
Oprócz odległości od ściany tylnej i odległości od ścian bocznych właśnie ustawienie na wysokość powoduje, że obraz sceny dźwiękowej pozostaje stabilny dla słuchaczy, którzy zajmują różne miejsca.
W pewien sposób podobny jak postrzeganie obrazu na ścianie pod różnym kątem.
Ten obraz wciąż będzie na ścianie ze swoimi proporcjami, nie zniknie jeśli ustawimy się inaczej niż tylko na wprost do niego.
Zachowa również swoje proporcje.

Myślę, że najlepiej skalę problemu tłumaczyły by warsztaty na ten temat. Wtedy: w praktyce, można pokazać o co chodzi.

jafi

Cytat: patefonik w Marzec 20, 2023, 10:56moim zdaniem są to dość konkretne wytyczne.
2-3 m to nie jest konkret.
Mydlenie oczu.

Piterski

Cytat: jafi w Marzec 22, 2023, 08:44Myślę, że najlepiej skalę problemu tłumaczyły by warsztaty na ten temat. Wtedy: w praktyce, można pokazać o co chodzi.
Jacek, sądzę że tak by było najlepiej, niestety kawałek drogi nas dzieli. Okazać by się mogło, że w pewnych aspektach się zgadzamy tylko może inaczej to artykułujemy.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

jafi

Zawitały do mnie ok. 20-o letnie Spendory 2/3.
Drążę temat, bo Classic 100 wyjadą ode mnie bez żalu. 8)

Na podstawki, doświadczenie pomaga mi wybrać - jakie wysokie.
Na razie bez ustawiania w punkt. Chcę zrobić rozpoznanie bojem. ;)


jafi

Tym razem chcę się przyjrzeć podwójnym terminalom głośnikowym.
Zacząłem od podłączenia zworkami jak na zdjęciach.



wiki

Jafi, wystarczyłoby trochę więcej obrać ten kabel i dłuższe obrane końcówki połączyłyby zaciski...
Nie miałbyś takich długich zworek co spowodowałoby lepszy dźwięk.... 😀
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Pboczek

Jacek co Ci nie pasowało w 100 i dlaczego te mniejsze lepsze? Chodzi o brzmienie, czy prezentacje?
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Piterski

Słuchałem Spendorów 2/3 i bodaj największych 1/2 i gdyby nie to, że miałem wzmacniacz z którym to nie chciało grać to bym je wtedy kupił. Byłem oczarowany dźwiękiem tych kolumn.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

jafi

Cytat: Piterski w Marzec 28, 2023, 08:43Słuchałem Spendorów 2/3
U mnie też pozostaną:) Bez dwóch zdań: dobrze zestrojone monitory. Mają parę rzeczy, których szukam.

jafi

Cytat: Pboczek w Marzec 27, 2023, 18:38co Ci nie pasowało w 100
Tam są 3 drogi. Może coś nie wyszło ze strojeniem - 2 podziały (zwrotnica), objętość/kształt skrzynek, użyte przetworniki ich rozmieszczenie itd. Chociaż słuchałem wprawdzie krótko Harbeth 40.2 - czyli podobnie i można było je ustawić - grały dobrze . A może tylko niedopasowanie słuchacz/kolumny:)

jafi

Sprawy przyspieszyły. ;)

Zanim zajmę się Spendorami 2/3 na dobre posłucham kilka dni:

MoFi SourcePoint 10


jafi

Myślałem, że posłucham ich z każdego boku tymczasem pozostaną do wyboru tylko 2.
Okazuje się, że ścianki boczne zwężają się do tyłu.
Tutaj rzut z góry.


jafi

Jedno cieszy: obie kolumny "chcą" grać tak jak przewidział producent - zgodnie z napisami, a nie do góry nogami. ;)

Piterski

Opisz proszę wrażenia. Gdzieś mi się obiło o uszy, że warto ich posłuchać.
Ciekaw jestem jak wypadają na tle innych kolumn i jaki charakter grania prezentują.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

jafi

Od paru dni słucham gramofonu MoFi StudioDeck i przy tej okazji sprawdziłem oczywiście polaryzację urządzenia.
W tym przypadku różnice były całkiem spore. Od zrównoważonego, ciepłego dźwięku przy jednej pozycji do pokrzykującego w średnicy, "rozfazowanego" dźwięku przy drugiej.
Jak zwykle polecam sprawdzić polaryzację każdego wpiętego w system urządzenia. 8)


jafi

Z "kierunkiem klepki podłogowej" miałem okazję posłuchać systemu z głośnikami Alnico.


jafi

System napędzany znanym mi i przeze mnie cenionym wzmacniaczem Audio Note Meishu.


jafi

Z boku widać używane wcześniej przez właściciela kolumny B&W 801D.

jafi

Dla wielu stary znajomy. ;)


jafi

Gra z takim phono:


Piterski

Jacku, czym on napędzał te kolumny B&W?
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.