Naprawa pęknięć przy zawiasach pokrywy

Zaczęty przez kangie, Luty 15, 2022, 15:52

Poprzedni wątek - Następny wątek

kangie

Podchodzę do tematu jak pies do jeża. Kupiłem w Lidlu klej dwuskładnikowy epoksydowy, to jest szansa, że temat ruszy.

Pokrywa gramofonu Micro Seiki DD-40. Pęknięcia przy zawiasach. Zaoszczędzili na grubości pleksi. Przy zawiasach powinno być "grubo".

Szukam sposobu naprawy, inspiracji.

Wyciąłem 4 prostokątne kawałki czarnego plastiku z pudełka od płyty CD. Trochę cienkie i mało sztywne. Plan jest taki, żeby przeszlifować papierkiem ściernym obie powierzchnie i skleić dwoma kawałkami plastiku, ściskając obustronnie ściskiem stolarskim. Oczywiście podkładając grubsze (sztywniejsze) przekładki.

Niby powinno się każde zakończenie pęknięcia nawiercić małym wiertłem, żeby pęknięcie nie szło dalej.

Co o tym sądzicie? Czy macie jeszcze inny pomysł? Zależy mi na tym, żeby naprawa była przeprowadzona schludnie, niewidocznie dla oka. Jeśli plastik, to czarny, nie różowy itp.
Life is too short for boring HiFi.

Piterski

Z likwidacją karbu masz racje, potwierdza to mój pękający paznokieć. Po nawierceniu na końcu pęknięcia udało mi się je zatrzymać. Tak więc jest to na pewno dobra metoda. Otwór nie musi być przy tym duży ale wykonany na końcu pęknięcia. Przypuszczam, że z racji zawodu i wykształcenia wiesz o tym więcej ode mnie.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

kangie

Ostatnio kolega naprawiał w ten sposób talerz perkusyjny Zildjana. Niestety po pęknięciu już nie brzmiał jak wcześniej.

Chodzi mi o te plastiki. Szukam grubszych kawałków i nie mogę nic znaleźć pod ręką.
Life is too short for boring HiFi.

kangie

Otwory wykonane. Wiertło fi 1,5mm. Żona pomagała trzymać pokrywę w pionie. Dumny z niej jestem! ;)
Life is too short for boring HiFi.

GB

Może dla wzmocnienia dać taki plastik  również pod zawiasy również?
______________
Pozdrawiam
Grzegorz

masza19

No i czemu chcesz dać czarny a nie transparentny?

kangie

Cytat: GB w Luty 15, 2022, 16:34Może dla wzmocnienia dać taki plastik  również pod zawiasy również?
Nie ma tam płaszczyzny. Pod zawiasem jest "przetłoczenie".
Life is too short for boring HiFi.

kangie

Cytat: masza w Luty 15, 2022, 16:35No i czemu chcesz dać czarny a nie transparentny?
Chcę zakryć pęknięcia. Transparentny materiał tego nie zakryje
Life is too short for boring HiFi.

masza19

Cytat: kangie w Luty 15, 2022, 16:41
Cytat: masza w Luty 15, 2022, 16:35No i czemu chcesz dać czarny a nie transparentny?
Chcę zakryć pęknięcia. Transparentny materiał tego nie zakryje

Jasne, ne wpadłem na to  U+1F44D

GB

#9
Cytat: kangie w Luty 15, 2022, 16:40
Cytat: GB w Luty 15, 2022, 16:34Może dla wzmocnienia dać taki plastik  również pod zawiasy również?
Nie ma tam płaszczyzny. Pod zawiasem jest "przetłoczenie".
To w tym miejscu podłożyć dwie warstwy, tylko czy zawias to zaakceptuje?
______________
Pozdrawiam
Grzegorz

kangie

Od wewnątrz mogę włożyć blachę 1,5-2,0mm - bez konsekwencji. Od zewnątrz już nie, bo pozycja zawiasu zdeterminuje ułożenie pokrywy w X i Y (płaszczyzna).

Zatem muszę narysować blaszkę o jakimś gustownym kształcie. A od tyłu (od zewnątrz) przykleję prostokątne płytki. Pitolenia jest z tym..
Life is too short for boring HiFi.

kangie

#11
Nie będzie pięknie jak jeszcze wczoraj to "widziałem". Pokrywa coraz bardziej pracowała przy zawiasie, słyszalnie kwiczała, pojawiły się kolejne "pajączki". Postanowiłem naprawić w sposób pancerny. Zobaczę za 12h po całkowitym wyschnięciu/związaniu kleju czy pomaluję te blachy czy dam jakąś czarną naklejkę na nie i coś od tyłu.

Dzisiaj zakup łączników, wiercenie 4 otworów, szlifowanie wszystkich powierzchni pod klej, odtłuszczanie i klejenie właściwe. Instrukcja technologiczna UHU nie przewiduje dociskania. Musiałem docisnąć, po pleksi miałem dość mocno skrzywione od naprężeń.

Miejsce przy zawiasach to najsłabszy punkt konstrukcji gramofonu w wykonaniu Micro Seiki. Jest tam gwałtowne zmniejszenie grubości i od narożnika widać spiętrzenie naprężeń, karb i pękanie. Wstyd, konstruktorzy, daliście doopy. Harakiri raczej być powinno... ;)

Tak wyglądało przed klejeniem.
Life is too short for boring HiFi.

kangie

I po dociśnięciu. Klej wiąże...
Life is too short for boring HiFi.

Piterski

Moim zdaniem słusznie zrobiłeś, że dałeś docisk bo zbyt gruba warstwa kleju nie była by zbyt dobrym wyjściem.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Bacek

#14
Do plexi i PC są dedykowane kleje przezroczyste, nie epoxydowe. Gdybyś od środka dał na całej szerokości docięty kawałek plexi czy pva to mogło by się zdarzyć że pęknięcia też dało by się wypełnić, nawet je ukrywając. Jak klej wypchnął be z szczeliny powietrze to pęknięcie miało by szanse zniknąć lub być słabo widoczne. Jak by przy zalewaniu szczelin powstały naddatki to zawsze można było by je spiłować i wypolerować.
Coś na zasadzie jak tu.

https://www.youtube.com/watch?v=kXSRnKbMvWw

kangie

Już chyba za późno. O 5.30 (po 12h) odkręcam ściski i sprawdzę czy klej trzyma.
Szkoda, że nie poczekałem dobę na Twój wpis, Backu.
Life is too short for boring HiFi.

kangie

Tak wyszło. Ważne, że pokrywa już nie trzeszczy.
Life is too short for boring HiFi.

Pboczek

Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

ziko369


Piterski

Łukasz i po co Ci to było? Teraz będziesz ja musiał ściągać do odsłuchów ;D
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

ziko369


Pboczek

Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

kangie

#22
Jej zdjęcie to pół sekundy. Prawie zawsze ściągam, bo lewe ramię zahacza o pokrywę. ;)

Jeszcze łebki śrub mi się nie podobają. Fabrycznie były czarne z łbem stożkowym. Musiałem kupić dłuższe i były ocynkowane i nierdzewne. Czarne łby muszą być, bo słabo to jeszcze wygląda. Oczywiście łeb stożkowy.
Life is too short for boring HiFi.

kangie

#23
I jeszcze musiałem cofnąć o ok. 2-3mm gniazda zawiasów, żeby skompensować dołożoną blachę #2mm (bo pokrywa jednak poszła o 2mm plus warstwa kleju - do przodu) i po zamknięciu znowu prężyło. Nie mogłem tego tak zostawić.

Po dodaniu 8 szt. plastikowych tulejek pokrywa cofnęła się i jest teraz umiejscowiona względem plinty tak, jak było fabrycznie.

K... narobiłem się jak świnia!  :o
Life is too short for boring HiFi.

kangie

Po zakończeniu prac wygląda to tak.

Dzięki za kibicowanie!  8) U+1F44D :np:
Life is too short for boring HiFi.