Menu główne

Wkladki MF

Zaczęty przez Laga, Marzec 26, 2022, 08:03

Poprzedni wątek - Następny wątek

Laga

Witam,
jestem pasjonatem wkladek MF jezeli ktos z szanownych forumowiczow posiada podobna przypadlosc to prosze o opinie.
Pozdrawiam

Laga

Naprawde nikt z was nie gra tymi systemami???

frywolny trucht

Jakoś nie bardzo ;)
http://audiomaniacy.pl/index.php?topic=387.msg10742#msg10742
Zrobiłem trochę próbek w tym wątku jak gra parę różnych wkładek. Można pobrać, posłuchać, porównać.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Piterski

Laga, a do czego odnosisz ich brzmienie bo poza sentymentem to też nie uważam tych wkładek za 8 cud świata.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Laga

Sledze od kilku dni wpisy na forum i odnosze wrazenie, przynajmniej wielu forumowiczow o tym pisze , ze brakuje im pewnosci co do kierunku w jakim maja dalej isc.Pozostac przy MM czy tez zainwestowac (phonostage)i rozpoczac przygode z MC. Moim zdaniem jest tez ta trzecia mozliwosc a mianowicie MF.

Laga

Nastepny raz musze was przeprosic znowu wyrazilem sie nieprecyzyjnie. Z calym szacunkiem dla naszych polskich  kultowych wkladek ja mam na mysli Moving Flux, szczegolnie te ktore wyszly spod reki tak zacnej firmy jak Mitachi Corp. (Glanz, Astatic)

frywolny trucht

A to opowiadaj. Pierwsze słyszę.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Laga

Tutaj jak wy to mowicie MFG 61 jeszcze nie smigana.

Laga

Glanz

GP412

#9
Wkładki typu Moving Flux produkowała tylko i wyłącznie frma Mitachi..i mieli na to patent..
Są dobre bo mają niską indukcyjność a ich cewki są typu powietrznego co eliminuje problemy z histerezą,nasycaniem rdzenia,prądami wirowymi..
Igły też mają rzadko stosowane zawieszenie typu podparcie od tyłu.
Tylko że te..wkładki weszły do produkcji za póżno-stąd ich słabe rozpowszechnienie.
A o igłach zamiennych należy zapomnieć.
Ciekawostka..i tyle..


Lubię gramofony..i kukam w wkładeczki

Laga


Tylko że te..wkładki weszły do produkcji za póżno-stąd ich słabe rozpowszechnienie.
A o igłach zamiennych należy zapomnieć.
Ciekawostka..i tyle..
Tu sie nie zgadzam raczej sklaniam sie do" teorii spiskowej " Jak firma majaca pelen portfel zamowien na kilka lat splajtowala w przeciagu kilku dni ?
Majac rozeznanie rynku mozna jeszcze dostac igly w skandynawii oraz USA.
Dla mnie wyzsze modele Glanza z iglami bardziej penetrujacymi graja lepiej od wielu uznanych MC systemow.
Jako ciekawostke podam , ze MF mozna garc tak na ustawieniach MM jak i MC
MFG 11 T to nizszy model ,natomiast MFG 51L to juz cos zupelnie innego

Laga

MFG51L

rudy-102

Cytat: Laga w Marzec 26, 2022, 19:07
Nastepny raz musze was przeprosic znowu wyrazilem sie nieprecyzyjnie. Z calym szacunkiem dla naszych polskich  kultowych wkladek ja mam na mysli Moving Flux, szczegolnie te ktore wyszly spod reki tak zacnej firmy jak Mitachi Corp. (Glanz, Astatic)
A już myślałem, że Excel dołączył do forum 😉

GP412

Od strony technicznej wkładka tego typu to wkładka oparta o zasadę działania typu Moving Magnet (MM)..
ALE z cewkami typu powietrznego czyli bez rdzenia magnetycznego i magnetowodów.
Dodano firmową nazwę Moving Flux w celu wyróżnienia produktu..
Lubię gramofony..i kukam w wkładeczki

Laga

Nie lubie takiej odtworczej pisaniny ale dla pobudzenia ciekawosci pare faktow dotyczacych Mitachi Corporation.
Firma powstala w Japoni na poczatku lat 50-tych i splajtowala niespodziewanie na poczatku lat 80-tych krotko po wprowadzeniu na rynek systemu Moving Flux majac pelen portfel zamowien na lata (teoria spiskowa mowi o tym ,ze w sprawie mieszala jedna z wielkich firm produkujaca rowniez wkladki)
Mitachi Corp. w okresie zlotej ery gramofonu byla swiatowym liderem w produkcji igiel gramofonowych oraz w mniejszym stopniu ramion,ktore dostarczala dla wszystkich wielkich tego interesu zaczynajac na Denonie a konczac na Audio Technice. Jednym z glownych konstruktorow byl pan Isamu Ikeda ten od np IT-407.
Firma wprowadzila na rynek miedzy innymi szlif "Line Contact". Marki wygenerowane przez Mitachi Corp. to Glanz, Astatic oraz Fidelity Research.
Moim zdaniem co do wkladek to najbardiej udana jest seria MFG

GP412

#15
..ASTATIC nie był marką "wygenerowaną" przez Mitachi a amerykańską (niezależną) firmą importującą i sprzedającą te wkładki oraz igły  zamienne do innych wkładek (pod własną marką) na kontynencie północnoamerykańskim..

Lubię gramofony..i kukam w wkładeczki

GP412

#16
Przecież napisałem..zasada działania jest identyczna z MM..różnicą są cewki typu powietrznego..brak rdzenia magnetycznego.. brak nabiegunników.
Lubię gramofony..i kukam w wkładeczki

GP412

#17
Pan Ikeda nie miał nic wspólnego z projektem wkładek oznaczonych firmową nazwą Moving Flux..wynalazcą był Pan Minamizono..
Lubię gramofony..i kukam w wkładeczki

Laga

Cytat: GP412 w Marzec 27, 2022, 08:43
Przecież napisałem..zasada działania jest identyczna z MM..różnicą są cewki typu powietrznego..brak rdzenia magnetycznego.. brak nabiegunników.
Nie tylko to.

Laga

Cytat: GP412 w Marzec 27, 2022, 09:18
Pan Ikeda nie miał nic wspólnego z projektem wkładek oznaczonych firmową nazwą Moving Flux..wynalazcą był Pan Minamizono..
Cytat: GP412 w Marzec 27, 2022, 09:18
Pan Ikeda nie miał nic wspólnego z projektem wkładek oznaczonych firmową nazwą Moving Flux..wynalazcą był Pan Minamizono..
W tym przypadku pisze o firmie jako takiej ,powolujac sie na Ikede chcialem tylko podkreslic ,ze Mitaschi Corp. to nie byla jakas tam sobie firma tylko potentat na rynku zatrudniajacy takiej klasy fachowcow. Firma majac pelen portfel zamowien dziwnym trafem praktycznie z miesiaca namiesiac zniknela z rynku.Minamizono pracowal w Mitachi do 1980 roku i nie dokonczyl projektu,potem dziwnie wyladowal w AT ???

GP412

#20
O rzadko stosowanym zawieszeniu igły z tylnym podparciem wspomniałem wcześniej...zasada działania generatora nie ma nic wspólnego z budową igły.Jedno i drugie zresztą wynalazł i opatentował Minamizono..czyli jednak dokończył projekt -:)
Przy okazji jednym z celów takiej a nie innej budowy było maksymlne uproszczenie budowy generatora wkładki i tym samym potanienie kosztów produkcji..
Lubię gramofony..i kukam w wkładeczki

frywolny trucht

Jakieś cechy charakterystyczne w reprodukcji dźwięku da się wyróżnić?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

GP412

#22
Budowa generatora i jego niska indukcyjność to brak problemów z rezonansem elektrycznym w zakresie akustycznym, natomiast taka budowa igły skutkuje rezonansem mechanicznym też poza zakresem akustycznym.Same plusy..liniowe pasmo przenoszenia i mniejsze zniekształcenia fazowe.Metod na to jest wiele,akurat tu zastosowano takie..
Lubię gramofony..i kukam w wkładeczki

Laga

Skoro dotychczas pojawily sie tylko teoretyczne rozwazania na temat MF to teraz sprobuje sie z wami podzielic moimi praktycznymi uwagami .
Posiadam aktualnie szesc wkladek tego typu. Gram trzema : 31 E ,51L oraz 61. Do niedawna gralem rowniez 71L ale igla dokonczyla juz swego zywota.
Generalnie wszystkie te wkladki serii MFG  jak juz kolega GP 412 zauwazyl posiadaja ten sam generator aczkolwiek roznica w brzmieniu ( w porownaniu do innych systemow) zaznacza sie dobitnie dopiero w wyzszych modelach ,powiedzmy od 31.Mnie osobiscie najbardziej odpowiadaja wersje z iglami " glebiej penetrujacymi" Line Contact. Osobny " swiat " to MFG 61 z igla oznaczana jako " speciall designs PH tip ".Jak datychczas nie spotkalem sie z fachowym opisem tej igly, moze ktos  z kolegow wie cos na ten temat ?
Moim zdaniem gra to jeszcze o tik lepiej od modeli 51-71.
Uklad wkladka ramie . Glanz moim zdaniem potrzebuje ramion o TEM lekko powyzej 16 gr ,gra pelniej na ramiaczkach dluzszych 12-13,5". Ja najczesciej gram w ukladzie przerobione ramiaczko SME z wymiennym headshellem SH-151 Sony miniplug .Od kolegow slyszalem tez opinie ,ze dobry uklad to Kenwood L- 07 D ale to tylko opinia a nie moje prywatne doswiadczenie.
Co do porownania z wspolczesnymi wkladkami to niewiele moge powiedziec ,poniewaz prawie wylacznie gram wkladkami z epoki.

Laga

Tutaj moja "przerobka"