TELEFUNKEN OPUS STUDIO 2650

Zaczęty przez Mikut1982, Październik 05, 2022, 13:50

Poprzedni wątek - Następny wątek

Mikut1982

Niedługo wszystko sobie na spokojnie pomierze...

wiki

No po prostu wygląda jak z fabryki..... 😀😀😀
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Mikut1982

Jest klops..  nie każdy kondensator jest opisany..   np.  30v ale ile jest uf  nie ma.   Tylko cyfra 10

wiki

Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Mikut1982

Podejrzewam ze to 10uf..  po zamierzeniu wychodzi 13. 
Drugi ma 2uf  po zmierzeniu 0,4

Następny 100uf po zmierzeniu 223uf czy to jest możliwe by tak było?

wiki

Podobno tak czasem bywa....
Jak widać do wymiany....

A schematu w sieci nie ma? To można popatrzeć zgodność ze schematem.
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

wiki

Jeżeli kondensator jest w zasilaniu to nie ma, znaczenia czy 10uF, czy 13. Tak samo w torze sygnału.
Jeżeli w obwodzie to już może być różnica.

Bynajmniej te niebieskie Philipsy to bardzo staruszki są. Ja tak starym elektrolitom nie wierzę w ogóle. Może i miernik pokazuje poprawna wartość, ale jak się on zachowuje podczas pracy? To już wielka niewiadoma.
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Mikut1982

W sumie jest 30 kondensatorów. 

Mikut1982

Chyba czeka mnie wizyta u elektronika.... porównam czy pożyczony miernik dobrze mierzy. Ja swojego nie posiadam. Choć od dawna jest potrzebny..na jednej płytce każdy odbiega.    Jeden jest chyba uszkodzony.    Sprawdzę drugą... przeraża mnie to.     Przecież radio gra wyśmienicie..  czy tutaj jest taka sama sytuacja jak w zwrotnicy???  Chodzi o to czy jak je wymienię to także muszą się wygrzac?

Mikut1982

Mam schematy.... czeka mnie ciężka praca teraz
...   biorę się za drugą płytkę..    zmierzę parę kondensatorów.   

wiki

Mikut1982, te kondensatory to mierzysz na płytce, czy wylutowane?
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Mikut1982


Mikut1982

Jeden wylutowałem cały...
100uf a po zmierzeniu 120uf.  To już spora różnica

Bacek

Pytanie jaka była oryginalną tolerancja, nawet teraz zazwyczaj to coś koło 10%, jak to zasilanie lub odprzęganie DC to i tak nie ma to żadnego znaczenia, im więcej tym lepiej (w granicach rozsądku żeby nie przeciążyć diod lub transformatora). A mierzyłeś ESR? Bo pojemność to nie jedyna cecha starego, zaschniętego kondensatora.

Mikut1982


Mikut1982

Chyba muszę pożyczyć inny miernik....bo ten sam kondensator po zmierzeniu dwukrotnie pokazuje inne wartości. Chyba że kondensator uszkodzony..

Mikut1982

Zobaczcie tutaj. Powinien mieć 2500uf

Mikut1982

Decyzja podjęta..   kondensatory do wymiany.   I szybko sobie radyjka nie posłucham...

Bacek

To nie są mierniki, raczej wskaźniki. Mimo wszystko kusi mnie zakup.  Kiedyś wertowałem wątki o ich budowie. Rożne wyniki przy kolejnych pomiarach były tam wspominane. Referencje się nagrzewają czy coś tam.

Mikut1982

Czyli pomiary nie były wiarygodne?

Bacek

Cytat: Mikut1982 w Październik 15, 2022, 21:11Czyli pomiary nie były wiarygodne?
Chodziło mi o sytuację gdy najpierw mierzysz i masz 120 mierzysz drugi raz ten sam element i masz 115 a po trzecim jeszcze inny wynik. W normalnej diagnostyce te kilka % aż takiej różnicy nie robi. Problemem jest gdy chcesz dobrać kilka elementów o dokładnie tych samych parametrach (np. parowanie tranzystorów). Natomiast wyniki w których wartość jest 2x inna w górę to już dla mnie jest podejrzane i zweryfikował bym to innym miernikiem.

Samo to ustrojstwo było przyzwoicie przemyślane przez autora, schemat jest ogólnie dostępny i soft też. Szkopuł w tym że chińczycy biorą ten schemat i wprowadzają do niego zmiany, skupiają się na wodotryskach jak kolorowe ekrany, złącza, wbudowane ogniwa (które też bywają przydatne) ale często psują referencje napięciowe albo inne sprawy i potem soft nie zawsze działa poprawnie na tak zmienionych układach. Nie koniecznie te najnowsze są najlepsze. Chińskich wersji jest pewnie ponad 30. Gdzieś miałem doc czym się z grubsza różnią, jak znajdę to wrzucę link.

Mikut1982

Ja myjąc płytki znalazłem zagubiony element.   Ale już jest nie potrzebny...

Mikut1982

U mnie w mieście jak co roku jest zlot kolekcjonerski.    dosłownie wszystko.   Kapsle , znaczki,  motory,  same różności,   wieże,  kolumny tonsil, konsole pegasus,   comodore 64, modelarstwo   i stare radyjka.. każdy może przynieść co tylko chce..

Mikut1982

W tygodniu idę do elektronika.....niech on się zajmie radyjkiem.. ja jako laik mogę tylko zgadywać..co innego kondensatory w zwrotnicy. Dziś podłączyłem radio w celu sprawdzenia czy w ogóle gra po moim czyszczeniu..   i na szczęście gra, potencjometry pracują perfekcyjnie.    Dałem smar spowalniający na ośki.. nic nie trze. Nie chodzą też luźno.  Czy jest poprawa?     tak.   Szczególnie na przełączniku basisbreite.   Działa bez problemu... poprzednio raz działał a raz nie.   Czytałem też wyczerpujący artykuł na temat kondensatorów w starych wzmacniaczach...

Bacek

Wrzuć link. Wiedzy nigdy za wiele.