DENON DCD 1450AR - reanimacja pacjęta w stylu DIY ? ♿

Zaczęty przez thomas_XLR, Październik 15, 2022, 22:01

Poprzedni wątek - Następny wątek

thomas_XLR

Witam .

Kolejne zakupy i oczekiwanie na dostawę świeżo upolowanego pacjenta ze stajni DENONA.
Wcześniejsza próba zakupu DCD 1450AR od sąsiadów zza Odry się niepowiodła ale tym razem mam nadzieję ( po dokonaniu przelewu i dogadaniu się  z sympatyczną Panią Eleną K. ) , że oczekiwany przyjaciel niedługo  pojawi się na polskiej ziemi.
Sprzęt kupiony z wadą polegającą na nie obracaniu się płyty w środku po włożeniu płyty do kieszeni CD.
Koszt sprzętu niewielki natomiast przesyłka ubezpieczona to już 30 Euro. Ale i tak taniej wyjdzie niż zakup w Polsce.
Na razie nie będę gdybał i robił domysłów . Jak otrzymam to wtedy będę szukiwał przyczyn .

Cel jaki mi przyświeca to : najpierw naprawa i konserwacja CD-eka , wymiana lasera Sharp H8147AF , wymiana części komponentów na nowe ( kondensatory elektrolityczne , diody schottkiego , aplikacja lampowego stopia wyjściowego dla CD/DAC od kolegi "Elona Mózga" albo pozostawienie i zastosowanie dyskretnych wzmacniaczy operacyjnych JFET , zakup i montaż niskoszumnego zegara kwarcowego również od tego samego producenta DIY ) i być może I2SoverUSB - Konwerter USB .

Ogólnie mówiąc szykują się kolejne wydatki ( w między czasie oczekiwania na podzespoły do HYBRYDY PANA-MERY / amplifier + preamp ).
Tak jest z tym DIY jak złapie się "bakcyla" i nie ma uzależnienia od " innych używek wysokoprocentowych " - toś przepodł .  ;)

A na razie czekam cierpliwie na przesyłkę . Poniżej zdjęcia transportowanego " pacjenta ".   

wiki

Jak robisz dac......
To może warto tego Denona przysposobić jako transport...... 😀
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

thomas_XLR

#2
Wiki

Pomyślimy. A na razie cieszę się jak dziecko z zakupu .
U nas widzę w ogłoszeniach, że cena  takiego CD-ka waha się w przedziale od 900 do 1600zł w zależności czy był modyfikowany czy też nie. W niemczech taki CD-ek ( sprawny ) to przeważnie od 100 Euro do 150 Euro + koszt przesyłki ok 30 Euro. Jedyny problem to duże prawdopodobieństwo uszkodzenia w transporcie tacki podnoszącej płytę . 

Możecie podpowiedzieć gdzie u nas w Polsce można kupić gumowe paski do napędu / silniczka DCD 1450AR oraz jakiego płynu stosować do czyszczenia soczewki lasera bo gdzieś wyczytałem, że alkohol izopropylenowy nie do końca się nadaje.

Jakie smarowidło stosować do konserwacji " sanek jezdnych " w CD-eku? Wazelina wystarczy ?




thomas_XLR

Kolego " jjacek "

Dzięki za linka.
Spróbuję poszukać na Ali......ie samych gumek bo cena wraz z tym "olejkiem" mocno odstrasza , prawie 35 $ z dostawą do Polski bo i tak będę musiał zamówić zamiennik oryginalnego lasera Sharp H8147AF do DCD 1450AR.

Jakie parametry powinien mieć ten pasek gumowy ( grubość , średnica długość ) ?

Ma ktoś może instrukcję obsługi w języku Polskim do DCD 1450AR również serwisową ?

Macie sprawdzonego sprzedawcę laserów Sharp H8147AF ? Jakiś link ?

muda44

Cytat: thomas_XLR w Październik 16, 2022, 14:21
Wiki

Pomyślimy. A na razie cieszę się jak dziecko z zakupu .
U nas widzę w ogłoszeniach, że cena  takiego CD-ka waha się w przedziale od 900 do 1600zł w zależności czy był modyfikowany czy też nie. W niemczech taki CD-ek ( sprawny ) to przeważnie od 100 Euro do 150 Euro + koszt przesyłki ok 30 Euro. Jedyny problem to duże prawdopodobieństwo uszkodzenia w transporcie tacki podnoszącej płytę . 

Możecie podpowiedzieć gdzie u nas w Polsce można kupić gumowe paski do napędu / silniczka DCD 1450AR oraz jakiego płynu stosować do czyszczenia soczewki lasera bo gdzieś wyczytałem, że alkohol izopropylenowy nie do końca się nadaje.

Jakie smarowidło stosować do konserwacji " sanek jezdnych " w CD-eku? Wazelina wystarczy ?




Wyciągnij stary pasek, zmierz go i kup około 1mm mniejszej średnicy na allegro. Zamiast olejek użyj olej silnikowy a jak soczewka nie jest tłusta to dobra szmatka - nachuchaj i wytrzyj delikatnie.

thomas_XLR

Cytat: muda44 w Październik 17, 2022, 09:03Wyciągnij stary pasek, zmierz go i kup około 1mm mniejszej średnicy na allegro. Zamiast olejek użyj olej silnikowy a jak soczewka nie jest tłusta to dobra szmatka - nachuchaj i wytrzyj delikatnie.

Kolego "Muda 44"

Dziękuję za cenne wskazówki. 👍

thomas_XLR

#7
Dobre wieści. Pacjent DCD 1450AR dotarł w całości pod wskazane miejsce.
Paczka rewelacyjnie zabezpieczona , czas dostawy z Niemiec do Polski  - 7 dni .
Denon DCD 1450AR wizualnie w rewelacyjnym stanie ( jedna ryska z tyłu ).
Sprzęt kupiony z wadą - nie obraca płyty po załączeniu.
Wygląda obecnie tak :

thomas_XLR

Wnętrze odtwarzacza CD prezentuje się :

thomas_XLR


thomas_XLR

#10
Przed przystąpieniem do "zabiegu reanimującego" zrobionio rekonesans informacji i materiałów potrzebnych do naprawy.

Instrukcja obsługi Denon DCD 1450AR https://www-libble-eu.translate.goog/denon-dcd-1450ar/online-manual-636631/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=sc

Kopalnia wiedzy zaczerpnięta z forum ELEKTRODA w zakresie możliwych przypadków i przyczyn nie działaniącego CD :
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1620437.html

Diagram serwisowy dla Denon DCD 1450AR zaczerpnięty również z forum ELEKTRODY ( wyrazista , elektroniczna forma podzespołów i ścieżek dopiero po zalogowaniu ).
https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=10583747#10583747 .

thomas_XLR

#11
Trochę informacji w zakresie czyszczenia soczewek laserowych substancjami dostępnymi na rynku.
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3867932.html#19863679 .
Nie wszystkie tam podane propozycje są właściwe. Najlepiej stosować specjalistyczne substancje / płyny do optyki nie powodujące uszkodzeń na akrylowej soczewce.
Dobra rada dla tych którzy posiadają trudno dostępne lasery zanim podejmą decyzję o kupnie nowego :
https://www.youtube.com/watch?v=O-qyi-Q9WFY . Czyścić soczewkę od góry , spodu oraz głębiej pod kolimatorem.


thomas_XLR

#12
Mój przypadek niesprawnego DENON-a DCD-1450AR był identyczny co podany w linku na temat DENON DCD-1550AR :
.

Na początku odtwarzacz CD wcale nie obracał płyty po włożeniu na tackę a na wyświetlaczu pojawiały się same zera.
Zrobiłem "częściowe " czyszczenie soczewki lasera zgodnie z podpowiedzią kolegi MUDY44 i pomogło.
Ale i tak będę musiał sprzęt dokładnie wyczyścić wnętrze kompresorem (pozostałości sierści po jakimś "zwierzaku domowym" poprzedniego właściciela) i komplesowo wyczyścić laser płynem do soczewek laserowych .



thomas_XLR

#13
Nie dokońca jestem przekonany co do wymiarów paska napędowego do DENON DCD-1450AR .

Z tego co podaje japończyk na wcześniejszym nagraniu z YOUTUBE-a dla DCD 1550AR to pasek powinien mieć w lini prostej 45mm długości (u mnie to wychodziło ok 48mm długości po zewnętrznej). Grubość paska / gumy w przekroju 1,5x1,5mm .
Może ktoś z was podać precyzyjną średnicę takiego paska (np z informacji serwisowej) bo chciałbym zakupić 1m2 materiału gumy i dać do wycięcia laserem ok 400szt takich elementów na zapas .
Kupowanie w cenie ~~ 20 złotych / lub 7 Euro + koszty wysyłki za jedną sztukę takich pasków napędowych u nas w Polsce i na ebay.com to jakieś nieporozumienie. 

thomas_XLR

#14
Czy na forum AUDIOMANIACY istnieje bezpośredniego wklejenie skopresowanych plików wideo?
Jeśli tak to jak to zrobić ?

rudy-102

Cytat: thomas_XLR w Październik 30, 2022, 20:57Jeśli tak to jak to zrobić ?
Funkcja załączniki i opcje dodatkowe. Przynajmniej działa w przypadku dodawania filmów z telefonu.

thomas_XLR

Równiez strona LAMPIZATOR-a bardzo dobrze wyjaśnia zasady i sposoby usterek CD - LASEROLOGIA.
http://lampizator.eu/LAMPIZATOR/TRANSPORT/laser/Laserology.html

thomas_XLR

Spróbuję zapodać filmik. Może się uda.

thomas_XLR


thomas_XLR


thomas_XLR

#20
I ostatni filmik z naprawy.
Dziękuję kolego rudy-102 za podpowiedź . Myślałem, że zdjęcia można tylko tak wklejać.👍

thomas_XLR

Pomiary paska napędowego CD

thomas_XLR

Rodzaj zastosowanego rezonatora  kwarcowego .

thomas_XLR

#23
Lasery "SHARP H8147AF" występujące w innych urządzeniach CD i nie tylko :

thomas_XLR

#24
Chyba znalazłem odpowiednie paski do napędu CD /  Denon DCD 1450AR  :).
A przy okazji odpowiedziałem sobie w temacie właściwej średnicy paska napędu przy założeniu, że przekrój jest 1,5x1,5m i długość w lini prostej to 48mm ( 2x 48mm=96mm).
Według wyliczeń powinna ona być 30,6 mm a promień okręgu 15,3 mm ( po zewnętrznej ) .