Pioneer m90a niedoceniany potwór

Zaczęty przez Vintage-fan, Marzec 30, 2019, 14:53

Poprzedni wątek - Następny wątek

Vintage-fan

Dwa miesiące temu kupiłem topową końcówkę Pioneer m90a. Szukałem czegoś ciekawego w nie przesadzonej cenie i uznałem ten sprzęt za dość ciekawy. Polecano mi Sony , prawie trzy razy drożej. Szkoda kasy...
Trochę danych

Power output: 200 watts per channel into 8Ω (stereo)

Dynamic output up to 800 Watts per channel

Frequency response: 20Hz to 20kHz

Total harmonic distortion: 0.003%

Input sensitivity: 1V

Signal to noise ratio: 125dB

Dimensions: 457 x 432 x 163mm

Weight: 28 kg

Year: 1988

Cena tego modelu to 220 000 yen. W Polsce kosztował 15 mln zł.

Końcówka jak na sprzęt ze złotej ery jest zbudowana pancernie. Miedziowanie chassis łącznie ze śrubkami. Dwa ogromne trafa oddzielnie dla kanału lewego i prawego. 16 tranzystorów w układzie darlingtona push Pull. Sprzęt oczywiście zbudowany w Japonii z japońskich części ( m in powleczone żywica kondensatory Elna i nippon chemicon). Non switching circuit. Rezystory węglowe.

Jak ten sprzęt gra? Czytając o tym modelu natrafiłem na pozytywne i inegatywne opinie. Negatywne mówiły o zamulaniu, kiepskiej stereofonii czy niezroznicowanym basie. W moim systemie nie ma mowy o tych wadach. Bas brzmi na każdej płycie inaczej. Stereofonia wzorowa, rozmieszczenie muzyków bardzo dobre. Instrumenty są rozmieszczane w zależności od jakości nagrania : przed linią kolumn, na linii czy też za kolumną. Efekty przestrzenne bez uwag, wielokrotnie nagranie brzmi 3 d z dźwiękiem uwolnionym od kolumn . Czasem efekty przestrzenne słychać blisko uszu.
Tak myślę że negatywne opinie biorą się z podłączenia tego Pioneera pod jakiś kiepski sprzęt. Bylem zdziwiony jak dobrze gra ta końcówka. Po za tym duża wydajność prądowa 47 A dodaje brzmieniu energii .
Zdecydowanie te modele Pioneera nie są tak popularne jak Sony , ale niczym nie ustępują innym markom. Do tego dochodzi metka made in Japan.

wiki

Fajny "statek"....
Gdzie kupiłeś?  Polska...zagranica...?
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Vintage-fan

Cytat: wiki w Marzec 30, 2019, 18:19Fajny "statek"....
Gdzie kupiłeś?  Polska...zagranica...?

Udało mi się u nas. Cena okazyjna bo mniej niż 2 tysiące. Ma trochę kosmetycznych wad niestety ale nie jest to najważniejsze. Chyba znów miałem szczęście bo kondensatory i tranzystory są oryginalne a to jest najważniejsze w tak starym sprzęcie.

wiki

No faktycznie... cena fajna...
Ja rozglądam się za jakąś końcówką... to dopytuję...
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Vintage-fan

Cytat: wiki w Marzec 30, 2019, 19:15No faktycznie... cena fajna...

Nic raczej nie pomogę w kwestii wyboru końcówki. Nie mam osłuchania. Nie mam czasu jeździć po ludziach i porównywać a mieszkam w małej mieścinie gdzie główny sprzęt audio u ludzi to komp i najwyżej Logitech.
Mi zamiast Pioneera polecano drogie Sony. Dobrze że wziąłem Pioneera bo wcale nie jest taki zły jak to niektórzy go opisują.
Fajne są końcówki Yamahy mx ze wskaźnikami wysterowania LED. Ceny poniżej 2 tys

McGyver

Cytat: Vintage-fan w Marzec 30, 2019, 19:30ze wskaźnikami wysterowania LED
Wolę wychyłowe. Dziś sobie właśnie kupiłem piękny komplet takich wskaźników do końcówki mocy, teraz muszę zmolestować grafika żeby mi zaprojektował frontpanel, i będę budował własną końcówkę w podobnym stylu jak ta:



Vintage-fan

Cytat: McGyver w Marzec 30, 2019, 19:36Wolę wychyłowe

Jak kto woli. Mogłem kupić Denona poa 1500 że wskazówkami ale było podejrzenie że nieoryginalny. Po za tym Pioneer to wyższy model.

McGyver

Cytat: Vintage-fan w Marzec 30, 2019, 19:42ale było podejrzenie że nieoryginalny.
Dlatego ja swoją końcówkę buduję od zera. Nie będzie żadnych wątpliwości że jest oryginalna  ;)

Vintage-fan

Cytat: McGyver w Marzec 30, 2019, 19:56Dlatego ja swoją końcówkę buduję od zera. Nie będzie żadnych wątpliwości że jest oryginalna 
Nie mam takich umiejętności ani pieniędzy więc muszę polegać na gotowcach. Powodzenia tak czy inaczej.

McGyver

Cytat: Vintage-fan w Marzec 30, 2019, 20:01Nie mam takich umiejętności ani pieniędzy więc muszę polegać na gotowcach.
Źle myślisz. Ani to nadzwyczaj trudne, ani też nie kosztuje zaporowo.

muda44

28kg to nie potwór ;)
Miałem Xindaka A600P - 63kg a z opakowaniem 75kg.
To już był potworek :)

Bardzo mi się podobają te stare Pioneery , miałem kilka zwyklejszych wzmacniaczy i było kiepsko . Dużo pytałem w tym czasie ludków którzy przerabiali rożne klocki Pioneera ( oprócz serii Exclusive ) i doradzali mniej ładne innych firm .
Ale 2kzł za taka końcówkę to świetna cena chociaż ja nie jestem zwolennikiem pre + power...

wiki

Cytat: muda44 w Marzec 30, 2019, 20:42chociaż ja nie jestem zwolennikiem pre + power...
Może i masz swoją rację - jeden klocek i już...
Ale ja w swoim dotychczasowym doświadczeniu  zauważyłem, że w integrach zwykle przedwzmacniacz jest dużo słabszy...
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

muda44

Cytat: wiki w Marzec 30, 2019, 20:50
Cytat: muda44 w Marzec 30, 2019, 20:42chociaż ja nie jestem zwolennikiem pre + power...
Może i masz swoją rację - jeden klocek i już...
Ale ja w swoim dotychczasowym doświadczeniu  zauważyłem, że w integrach zwykle przedwzmacniacz jest dużo słabszy...


Był okres że próbowałem pre + power jak Kandy K2 , wspomniany Xindak  A600P i Pass X250 . Do tego trzeba dodatkowy interkonekt i dodatkowa sieciówka więc jak to razem podliczyłem integry wyszły lepiej .
Zgoda z tymi pre , dlatego moje modyfikacje po części polegają na wywalaniu fabrycznych pre ;)

Co do re to miałem jakiegoś Jadisa , tranzystorowego Aaudioneta i różne pasywki - szału nie było .
Szał natomiast był jak ten Xindak zagrał przez XLR XLO Limited + Auralic Femto jako strumieniowiec , DAC i pre . Tylko ta kasa :/

Ok , to nie temat na to .



Vintage-fan

Cytat: McGyver w Marzec 30, 2019, 20:18Ani to nadzwyczaj trudne, ani też nie kosztuje zaporowo.

Budowanie od podstaw to jakoś nie dla mnie. Dziś w erze chińskich podróbek trzeba wiedzieć gdzie szukać oryginalnych części , sprowadzać z zagranicy itd. Nie jestem fanem kupowania wszelakiej maści podróbek accuphase czy innych dartzelli z aliexpress its

Cytat: muda44 w Marzec 30, 2019, 20:42, miałem kilka zwyklejszych wzmacniaczy i było kiepsko

Zależy od punktu widzenia. Wiadomo że ta końcówka najlepszą nie jest ale to wiem. Jednak zupełnie się nie zgodzę z tym że jest to jakiś koszmar brzmieniowy . Na as Pioneer przestał być popularny.
Brałem pod uwagę kupno jakiegoś starego accuphase integry lub końcówki p300. Jednak p300 to już ok 40 letni sprzet i przestraszyłem się ewentualnych kosztów.

Cytat: wiki w Marzec 30, 2019, 20:50Może i masz swoją rację - jeden klocek i już...

Moja końcówka ma wejście CD direct ale to jakoś nie po audiofilsku ...

McGyver

Cytat: Vintage-fan w Marzec 30, 2019, 20:57sprowadzać z zagranicy itd
A jaki to problem w obecnych czasach? Ja czasem nawet śrubki z antypodów sprowadzam bo mi taniej wychodzi. Dopiero niedawno (ostatnie kilkanaście miesięcy) coś się chyba ruszyło, bo na przykład przestało mi się opłacać ściągać amerykańskie kondensatory z HongKongu. W Polsce mi wychodzi taniej.
Niestety duńskie kondensatory kupowane w  ... Wietnamie (i to nie są podróby!) wciąż wychodzą taniej. Idiotyzm jakiś.

muda44

Nie miałem tej końcówki wiec nie wiem ale i też póki co nie chcę pre + power .

Accuphase miałem E408 , E260, słuchałem E600 a najlepszy okazał się ...
E210 :)
To genialny wzmak ( kolega który miał E450 i E530 też go wybrał ) gdzie nie ma pre a końcówki są sterowane potencjometrem i tyle . To słychać .

Vintage-fan

Cytat: McGyver w Marzec 30, 2019, 21:04A jaki to problem w obecnych czasach?

Niby żaden problem. Wiesz kwestia czy lubisz DIY czy jednak markę

Cytat: muda44 w Marzec 30, 2019, 21:05Nie miałem tej końcówki wiec nie wiem ale i też póki co nie chcę pre + power .

Tak jak pisałem w pierwszym poście , negatywne opinie były druzgocące. Że muli, że płaski, bez efektów przestrzennych...Jest akurat odwrotnie. Jednak dla kogoś kto ma jakiegoś hi enda ten Pioneer może być płaski . Kto wie
Co do accuphase bałem się że wpadnę na jakąś minę i się zadluze by to potem naprawić. Wolałem bezpieczniejsze rozwiązanie tymbardziej że cena była niezła.

wiki

Vintage-fan, Twój wybór... I najważniejsze,  że jesteś zadowolony....
😁😁😁
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

muda44



Cytat: muda44 w Marzec 30, 2019, 21:05Nie miałem tej końcówki wiec nie wiem ale i też póki co nie chcę pre + power .


Co do accuphase bałem się że wpadnę na jakąś minę i się zadluze by to potem naprawić. Wolałem bezpieczniejsze rozwiązanie tymbardziej że cena była niezła.
[/quote]

Wzmacniacze Accuphase które miałem mają od góry i od dołu tyle otworów że bez rozkręcania widać czy części są oryginalne . Wystarczy dobra latareczka . Dodatkowo oprócz tych A klasowych maja genialnie zrobiona wentylację i są ledwo letnie więc wiele lat pracują bezawaryjnie .
Ale to nie 2kzł .
Najważniejsze że jesteś zadowolony , sprzęt w oryginale i cena świetna .


A sprzęt piękny :)

McGyver

Cytat: Vintage-fan w Marzec 30, 2019, 21:11czy lubisz DIY czy jednak markę
Markę mam w nosie. Zbyt wiele w życiu napotkałem kompletnych shitów, ale markowych. Albo wydmuszek typu DVD Pioneera za 300zł w obudowie Goldmunda albo chiński cedek Shanlinga w obudowie Burmestera. Oczywiście nie wszystko co markowe jest złe, ale niestety w większości przypadków już za samą markę dopłaca się całkiem konkretne pieniądze.

wiki

Cytat: muda44 w Marzec 30, 2019, 21:20Najważniejsze że jesteś zadowolony , sprzęt w oryginale i cena świetna .


A sprzęt piękny
Świetne podsumowanie... 👍
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

wiki

Cytat: muda44 w Marzec 30, 2019, 21:05Accuphase miałem E408 , E260, słuchałem E600 a najlepszy okazał się ...
E210
To genialny wzmak ( kolega który miał E450 i E530 też go wybrał ) gdzie nie ma pre a końcówki są sterowane potencjometrem i tyle . To słychać .
Też kilka końcówek w integrach lub amplitunerach sterowalem potencjometrem I było zdecydowanie lepiej...
Ale... mój Kenwood Model 600 na potencjomatrze zagrał gorzej niż na wewnętrznym przedwzmacniaczu... A rozpostarl skrzydła na zewnętrznym (tym co mam, nie sprawdzałem na innych).
Więc doświadczenie mowi, że trzeba próbować ... i może być różnie...
😁😁😁
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Vintage-fan

Cytat: muda44 w Marzec 30, 2019, 21:20Dodatkowo oprócz tych A klasowych maja genialnie zrobiona wentylację i są ledwo letnie więc wiele lat pracują bezawaryjnie .
Ale to nie 2kzł .
Brałem pod uwagę starocie typu e 204, e205. Niestety u nas te ceny są wysokie. W Japonii jest z tym trochę lepiej i większy wybór


Cytat: McGyver w Marzec 30, 2019, 21:21Oczywiście nie wszystko co markowe jest złe, ale niestety w większości przypadków już za samą markę dopłaca się całkiem konkretne pieniądze.

Racja. Dzisiaj coraz częściej można spotkać różne przekręty. Dlatego tak lubię stary sprzęt gdzie na niczym nie oszczędzali.


McGyver

Cytat: Vintage-fan w Marzec 31, 2019, 10:30u nas te ceny są wysokie. W Japonii jest z tym trochę lepiej i większy wybór
Ale zapłacisz cło i VAT, a potem dalej masz problem bo te sprzęty są na 100V.

muda44

Cytat: wiki w Marzec 30, 2019, 21:34
Cytat: muda44 w Marzec 30, 2019, 21:05Accuphase miałem E408 , E260, słuchałem E600 a najlepszy okazał się ...
E210
To genialny wzmak ( kolega który miał E450 i E530 też go wybrał ) gdzie nie ma pre a końcówki są sterowane potencjometrem i tyle . To słychać .
Też kilka końcówek w integrach lub amplitunerach sterowalem potencjometrem I było zdecydowanie lepiej...
Ale... mój Kenwood Model 600 na potencjomatrze zagrał gorzej niż na wewnętrznym przedwzmacniaczu... A rozpostarl skrzydła na zewnętrznym (tym co mam, nie sprawdzałem na innych).
Więc doświadczenie mowi, że trzeba próbować ... i może być różnie...
😁😁😁


Im prostsza droga sygnału tym dla sygnału lepiej . Dlatego jak dla mnie top to np Pass Zen czy lampy SET .
Dodatkowe pre to chociażby dodatkowe gniazda i kabel , po co ?

Warto szukać właśnie takiego sprzętu który ma jak najmniej elementów w sygnale .
Tak wygląda E210 od strony elektrycznej .