DAC używany. Jaki?

Zaczęty przez tomekkk1, Grudzień 25, 2019, 18:48

Poprzedni wątek - Następny wątek

tomekkk1

Rozglądam się za zmianą mojego malucha, niestety temat Forumowego DAC ze stopniem lampowym upadł zanim powstał...

Co musi (u)mieć:
• 1x Coaxial, 1x Optical musi.
• 1x USB opcjonalnie, jeśli już ma mieć to dobrze by zbytnio nie odstawało wobec powyższych.
• Próbkowanie do 96kHz, wyżej nie musi.
• Wiek, waga wielkość i wygląd bez znaczenia. Z zasilaczem wbudowanym, lub zewnętrznym - również bez znaczenia.
• Musi umieć być czarnego koloru :D
• Jeśli posiada pre, to musi mieć pominięcie tegoż.
• Zlampizowany jak najchętniej, ale nie jest to najistotniejszy wymóg, pasywna konwersja I/V na drugim miejscu, Op-Amp na końcu - ale nie odrzucam.

Czego nie musi:
• DSD nie musi
• Impulsowy zasilacz - wręcz ma nie musieć ;)
• Oversamplingu nie musi.
• Słuchawkowego wejścia też nie musi :)

W grę wchodzą używki, DIY, ciekawie grającym produktem od Majfriendów również nie pogardzę. Nie chcę też wydawać fortuny, więc powiedzmy do 2000zł już po ewentualnych postach typu "dołóż trochę" :D
I najważniejsze (najtrudniejsze również) musi zagrać lepiej od mojego NOS DAC, którego i tak nikt nie zna, a ta cholera za czapkę śliwek gra jak na koksie, bardzo muzykalnie i analogowo - pomimo iż nie jest wybitnie rozdzielczy i brakuje mu dynamiki (kość to TDA1543). Preferowany równy balans tonalny lub lekko cofnięty środek, muzykalny, może grać po cieplejszej stronie.
W tej chwili męczę XIANGSHENG DAC-05B na kościach AK4495SEQ, przytarganego z drugiego zestawu. Niestety w połączeniu z tym zestawieniem na obu wyjściach lampowym i krzemowym średnica jest za bardzo wypchnięta do przodu i mnie wnerwia. W drugim secie mam też DAC DIY na TDA1543 ze stopniem lampowym, gra świetnie, ale jest tylko Coaxial, bez optycznego.

Nie ma dla mnie znaczenia, na jakiej kości jest DAC i czy jest to Delta/Sigma czy R2R. O wiele istotniejsza jest dobra aplikacja już zastosowanej kości :)

Co byście polecili? Nie waham się zakupić, posłuchać a następnie pogonić urządzonko jak mi nie przypasuje, jednak cenne rady dają większe szanse na zakup i pozostanie u mnie.

Co można powiedzieć o Nu Force DAC 80? Myślę również o Audiolab Q-DAC, lub M-DAC (bez +).

wiki

W sieci dobrą opinie mają Lite Dac 60 i Dac 72, od chińczyków....
Aby grały świetnie trzeba je upgrejtować...
Już ich nie można kupić ale czasem trafia się w sieci jakaś używka...
Sam do takiego się przymierzam, na razie w myślach  :) (niestety do wielu rzeczy się przymierzam...)
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

tomekkk1

Jest jeden LITE DAC-72 na Alli ale srebrny. Zatem jakby go nie było ;)

muda44

Cambridge Stream Magic 6 .
Spotify gra super , pliki z dysku USB tak sobie ale jako DAC - PETARDA . I tu zagra jak mu transport poda . Więc dobry transport CD i Malina lub UsBridge do plików i jest dobrze .
Wrażliwy na kabel zasilający i na to na czym stoi .

tomekkk1

V2 trochę ponad budżet, ale mam CA na uwadze. V1 nie widać na horyzoncie. Bardziej niż Spotify mam na względzie Tidal, ale to akurat też umie :)

Rangefinder

Bardzo ciekawy temat, będę pilnie obserwował.

Ze swojej strony dodam Wadię 121, kiedyś słuchałem i wypadła bardzo, bardzo dobrze. Obecnie można ją kupić w okolicach 2kzł. Niestety, nie da się jej odpiąć przedwzmacniacza. Słuchałem jej i porównywałem z DACkami w cenie do 8-9kzł, wtedy rozbiła system. Niestety nie porównywałem jej z CA SM6, czy hińczykami typu AudioGD.

tomekkk1

To dzięki Waszym odpowiedziom ten temat jest ciekawy!

Urządzenia Wadia pamiętam sprzed lat i zawsze kojarzyłem je jako drogie, lecz świetnie grające - warte swojej ceny :)

axolotl

Warto tez wspomniec o matrix mini-i dac. Genialna aplikacja kosci ad1955 x2 .

Analog pelna geba, nie zadne sabre na sterydach suchelce itp.

Rangefinder

Moja subiektywna lista używanych DACków w okolicach 2kzł.. Kolejność nie gra roli.

- Wadia 121
- Bechmark DAC1
- AudioGD SA 1.32
- Mytek 192 -> wybór może być kontrowersyjny, w końcu to Sabre...

Z tego towarzystwa słuchałem Wadii i Myteka, Wadia gra bardziej melodycznie i z większą ilością detali, ma za to węższą scenę i nie schodzi na basie jak Mytek.

Wadia podczas odsłuchów pokonała:
- Hegle HD20 i HD25
- Atoll DAC200
- Audiolab M-DAC

tomekkk1

Cytat: Rangefinder w Grudzień 26, 2019, 13:53Mytek 192 -> wybór może być kontrowersyjny, w końcu to Sabre...

Kontrowersyjny, dkaczego? Wszystko i tak sprowadza się do aplikacji kości, użytych filtrów (jeśli są włączone), analogówki. Sabre siedzi w M-Dac i użytkownicy twierdzą że gra po jasnej stronie, ta sama kość siedzi w Oppo Sonica, a to ciepło grający Streamer/DAC :)

jacek-k-wawa

Wadia 121 to tez Sabre ESS 9018S:
https://www.youtube.com/watch?v=bIjXbYOFnoY okolice 1:05

Tak więc mamy ewidentne potwierdzenie powyższej tezy

tomekkk1

Zgadza się. Wczoraj poczytałem więcej i okazało się, że na początku producent z niewiadomych powodów ukrywał pochodzenie interfejsu USB (XMOS), oraz konwertera (ESS9018)  :o

muda44

Cytat: AudioAddicted w Grudzień 25, 2019, 20:31
V2 trochę ponad budżet, ale mam CA na uwadze. V1 nie widać na horyzoncie. Bardziej niż Spotify mam na względzie Tidal, ale to akurat też umie :)
V1 nie zagra Tidala ale wszystkie na tyle dobrze grają Spotify że nie ma potrzeby dopłacać do Tidala .
U mnie SM 6 V1 jeszcze bez modyfikacji wyparł z systemu Arcam rDAC , M-DAC , M2TECH Young z zasilaczem Palmer , Auralic Vega , Xindak DAC 20 i jakiś Hegel , bodajże 20 . Była też fajna Wadia X32 .
Warto w nich pogrzebać i stąd moje ich modyfikacje bo są podatne a rezultaty bardzo fajne .

Moim zdaniem na takim modyfikowanym SM6 / CXN można zakończyć poszukiwania . Dobry transport plików i / lub CD , dobre okablowanie i już tylko słuchać :)

tomekkk1

Marcin Tidal już u mnie jest, a kosztuje za Masters na moje pieniądze tak mało - że Spotify nie ma startu i prędko pewnie u mnie nie będzie. Ale to czy umie Tidal, czy nie i czy w ogóle jest streamer to nie ma znaczenia decydującego w przypadku poszukiwań.
Tidal streamuję do Foobar przez BubbleUPnP Server i gra na takim samym wysokim poziomie jak Audirvana Plus, z której twórcami miałem przykre doświadczenia, do tego całkowity koszt wygodnego korzystania to jednorazowe £3 za odblokowanie pełnej funkcjonalności appki na telefon, zamiast 99$/rok w przypadku Audirvana, a i tak zrobią klienta w wała...

Gdyby udało się znaleźć V1, w niższej cenie niż obecnie V2 z czasem i tak myślałbym o wykorzystaniu streamera - serwer plików itp :)

Na eBay znalazłem jedynie dwie sztuki V2. Jeden prawie £500, drugi aukcja od £300 za kupę złomu...

tomekkk1

Cytat: Rangefinder w Grudzień 25, 2019, 23:02Ze swojej strony dodam Wadię 121, kiedyś słuchałem i wypadła bardzo, bardzo dobrze. Obecnie można ją kupić w okolicach 2kzł. Niestety, nie da się jej odpiąć przedwzmacniacza. Słuchałem jej i porównywałem z DACkami w cenie do 8-9kzł, wtedy rozbiła system. Niestety nie porównywałem jej z CA SM6, czy hińczykami typu AudioGD.

Ok, kupiłem Wadia 121 - złożyłem ofertę, dzięki której zmieściłem się w budżecie. W razie co będzie na Ciebie :D
A tak bardziej serio - przyjdzie, posłucham i zadecyduję. Z tym, że wątpię aby maleństwo które obecnie posiadam mogło się obronić ;)

muda44

Nie przejmuj się , to nie ma końca.
Najpierw będą zachwyty , później zaczniesz dostrzegać wady i tak w kółko  ;)

tomekkk1

I o to chodzi w tym hobby ;)

muda44

Cytat: AudioAddicted w Grudzień 27, 2019, 16:19
I o to chodzi w tym hobby ;)

Zobaczymy ile wytrzymasz .
Znałem wielu twardzieli którzy w pewnym momencie całkowicie się od tego odcięli .
W tym momencie uważam że faktycznie lepiej gonić króliczka niż go dogonić bo mam niesmak na klocki które kiedyś były  marzeniem a jak je miałem to czar prysł ...

tomekkk1

Bo im się jedynie wydawało, że są twardzi. Poza tym mieli coś co u mnie nie występuje, a co "zmiękcza" - WAF :D
Co do gonienia króliczka - właśnie gonienie to cała atrakcja, nie złapanie :)

rudy-102

Cytat: AudioAddicted w Grudzień 28, 2019, 02:27WAF
:) Jak ja to dobrze znam. Mój egzemplarz jest niestety zablokowany na pozycji 0.

frywolny trucht

Pomimo, że firma się wykopyrtnęła jakiś czas temu to ustrojstwo za bardzo- używane- tanieć nie chce. Wrzucam więc jako ciekawostkę. Być może, przy pewnej dozie cierpliwości, coś się trafi w założonym budżecie.

https://oppodigital.pl/produkty/oppo-ha-1/
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

vasa

Cytat: rudy-102 w Grudzień 28, 2019, 11:14
Cytat: AudioAddicted w Grudzień 28, 2019, 02:27WAF
:) Jak ja to dobrze znam. Mój egzemplarz jest niestety zablokowany na pozycji 0.
A odwiedzałeś takie specjalistyczne sklepy z narzędziami jak Manolo Blahnik [emoji151] albo Hermes [emoji162] ?
Czasami pomaga [emoji4]

[emoji377][emoji1634]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

rudy-102

Cytat: vasa w Grudzień 28, 2019, 16:53
Cytat: rudy-102 w Grudzień 28, 2019, 11:14
Cytat: AudioAddicted w Grudzień 28, 2019, 02:27WAF
:) Jak ja to dobrze znam. Mój egzemplarz jest niestety zablokowany na pozycji 0.
A odwiedzałeś takie specjalistyczne sklepy z narzędziami jak Manolo Blahnik albo Hermes ?
Czasami pomaga




Nie działa. Mam popsuty egzemplarz.   
Jakbym wpłacił 2000$ na jakichś biedaków w Afryce to może, ale raczej też nie. Bo bo co kupować. Można od razu przelać 5000$.

vasa



Cytat: rudy-102 w Grudzień 28, 2019, 17:04
Nie działa. Mam popsuty egzemplarz.   

No to doopa[emoji53]
I pewnie rękojmia się już skończyła.
To jak Ty funkcjonujesz[emoji54]?

[emoji377][emoji1634]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

rudy-102