"PANA-MERA" - HYBRID POWER AMPLIFIER / PREAMP TUBE NOS, CLASS A / AB 😁😎

Zaczęty przez thomas_XLR, Styczeń 03, 2020, 20:44

Poprzedni wątek - Następny wątek

thomas_XLR

 :) Witam 

"PANA-MERA" - HYBRID POWER AMPLIFIER / PREAMP TUBE NOS, CLASS A / AB

Zakładam kolejny wątek poświęcony tym razem  hybrydzie "PANA-MERA" - HYBRID POWER AMPLIFIER / PREAMP TUBE NOS, CLASS A / AB który będę wykonywał na kitach i podzespołach zachwalanych , zaproponowanych przez kolegę "Lampowy" i "McGyver" jakiś czas temu na forum Audiomaniacy (Accuphase A60++) oraz na preampie i zasilaczu kolegi "Muzg" z AS i być może na kilku częściach od kolegi Gavron z AS.
Nie jest to bynajmniej jakakolwiek reklama tylko przemyślana decyzja. 
 
Cel jaki mi przyświeca jest stworzenie wzmacniacza i preampa w jednej obudowie (jako uzupełnienie) do powstającego równocześnie przetwornika 2-u systemowego też o tej samej nazwie. Część podzespołów została już zamówiona i czekam na dostawę . Obudowa do omawianego wzmacniacza została też zamówiona w 2-uch rodzajach 4U lub 5U i głębokości 400mm. Zobaczymy która faktycznie będzie bardziej przydatna aby zmieścić wszystko w 1-nej obudowie .
Transformatory będą zamawiane z "Poltrafo" o ile uda się do nich dodzwonić i skontaktować bo jest odwieczny problem. Będzie ich około ~~ 5 szt (do DACa i powstającego wzmacniacza hybrydy PANA-MERY).   
Obecnie czekam aż pan R...... z "Modu....opu" wykona mi facjatę do DAC-a bo ma 1,5 miesiąca opóźnienia. Temat projektu i wykonania ciągnie się tak naprawdę od lipca 2019 roku. Nie będę rozwijał tego wątku.   Z ostatnich przekazów wynika że CNC jest zrobione na faciacie ale jeszcze brakuje czarnej plexi z lustrem weneckim i białymi napisami oraz złotymi logami "PANA-MERY" i nie tylko. Czekam cierpliwie.

Wracając do wątku.
Baza na której zamierzam to zrealizować to clone Accuphase A60++ zamówiony jakiś czas temu i otrzymany dosłownie 2 dni temu . Wykonanie kitów PCB Accuphase A60++ oceniam bardzo wysoko (w mojej ocenie 5/5). Poniżej  zdjęcia.
 

thomas_XLR

 :)
W międzyczasie zamierzam przyglądnąć się samym płytkom i zastanowić się co by tu wymienić (taka choroba DIY). Na pierwszy rzut oka zastanawiają mnie te zielone kondensatory foliowe. Co to za producent i jakie parametry. Chciałbym je wymienić na WIMĘ lub SILVER MICA o ile jest to dopuszczalne we wzmacniaczach .
Coś mi się wydaje , że  są to kondensatory foliowe typu MKT chyba BERU albo BRO jakoś tak. Poprawcie mnie jeśli się mylę.
Najpierw powrzucam kilka zdjęć aby wiadomo było o czym mówimy.

wiki

Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

thomas_XLR

Cytat: wiki w Styczeń 03, 2020, 21:00A gdzie masz tranzystory mocy i kondensatory?
To kwestia jeszcze do ustalenia. I dobrze, że tak zrobiłem bo mam pole do manewru co do kondensatorów i tranzystorów a ponadto "janosikowe" od dobrej zmiany mnie ominęło z uwagi na mniejszy koszt zakupu od braci z dalekiej Azji . 

Tranzystory do wyboru będą :
1. 2SC5200/2SA1943 Toschiby od Kashinoki z Japoni - 16kpl / sumarycznie 32szt (NPN + PNP)
2. albo ON Semiconductor MJL4281A (NPN) / MJL4302A (PNP)  - 16kpl / sumarycznie 32szt (NPN + PNP)
3. ewentualnie i w ostateczności SANKEN 2SC2922 / 2SA1216 (ale tylko 4 kpl na kanał ze względu na wielkość obudów tranzystorów) - ok 8kpl / sumarycznie 16szt (NPN + PNP)

Tak przynajmniej podają sprzedawcy, że ten kit Accu A60++ może być wykonany w takie a nie inne tranzystory.

thomas_XLR

Kolejne zdjęcia

thomas_XLR

Dalsze zdjęcia

thomas_XLR

Ciąg dalszy  ;D

wiki

Te rezystory mocy można by zmienić np. na Milsa....
Ja planuję takie posunięcie w mojej końcówce mocy...
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

thomas_XLR

Kontynuacja  ;D

thomas_XLR

Kontynuacja 2  ;D

thomas_XLR

Kontynuacja 3  ;D

thomas_XLR

Kontynuacja 4  ;D

thomas_XLR

Ze zdjęć clone Accuphase A60++ to było by wszystko.  :P
Teraz zdjęcia preamp-a do którego się przymierzam. Mam nadzieję że kolega "Muzg" z AS nie będzie miał nic przeciwko że wykorzystuję jego fotki uwzględniając obecne przepisy prawne RODO.
Jego płytka PCB ma zastosowanie dla dac-ów rożnej "maści" oraz można zastosować jako preamp a co najważniejsze stosuje się w niej tanie lampy elektronowe które nie "kosztują majątku".
Jeszcze lata mi po głowie pomysł co by zastosować tutaj lampy elektronowe 12AY7 jakie ma u siebie kolega Tomasz z Audio Addicted. Pomyślimy. A tym czasem zdjęcie preampu kolegi "Muzg" z AS poniżej wraz z zasilaczem.
Wygląda to naprawdę profesjonalnie. 

thomas_XLR

Kolejna sprawa która mnie zaciekawiła przy konstruowaniu mojego wzmacniacza to wypowiedź i przemyślenia kolegi "Mimao" z AS na forum AS  w wątku poświęconym "Accukoln P-7100" na temat ilości transformatorów , kondensatorów oraz mostków prostowniczych do jakości uzyskanego dźwięku a także prowadzenia "masy obudowy" (czy też śruby ziemi ) która nie powinna łączyć się z masami kanałów.
Mam również cichą nadzieję, że kolega "Mimao" nie obrazi się na skopiowanie zdjęć i wstawienie ich do tego wątku. Mogą być przydatne i pożyteczne dla ogółu / innych forumowiczów szukających doskonałości w uzyskaniu dźwięku między innymi w clon-ach Accuphase.

1. Pseudo dual mono wariant 1 (zdjęcie nr 1)
2. Pseudo dual mono ale wariant rozszerzony, Jw z tym, że mamy 4 mostki zamiast 2. Daje to więcej detali i większa separację (zdjęcie nr 2)
3. "Prawdziwe" dual mono ma to samo co warianty powyżej, (2 lub 4 mostki) ale zbudowane na dwóch osobnych transformatorach (zdjęcie nr 3)

4. Masy obudowy (czy też śruby ziemi )która nie powinna łączyć się z masami kanałów (zdjęcie nr 4)

Poniższe zdjęcia i parametry mostków prostowniczych / kondensatorów / rezystorów dotyczą Accuphase P-7100.

thomas_XLR

Cytat: wiki w Styczeń 03, 2020, 21:22Te rezystory mocy można by zmienić np. na Milsa....

Poszukam te Milsy o których wspominasz i sprawdzę co one są warte. Ale nie jestem przekonany abym musiał na siłę rezystory wymieniać na inne bo zastosowano tutaj Vishy a kolega "Lampowy" jak odkupił tego A60++ od kogoś to nic nie tuningował i był pod wrażeniem uzyskanego dźwięku. Więc pytanie czy warto szukać problemu na siłę w rezystorach. Bardziej myślę , że należało by podmienić kondensatory elektrolityczne na nieco lepsze!! Obecnie są jakieś "Teapo" i nic mi to nie mówi.
Myślę bardziej o ich podmianie na elektrolity Elna Silmic 2 lub Nichicony.
Wracając do tematu kondensatorów foliowych to nie mogę rozszyfrować o jakich parametrach są te zielone kondensatory na moich zdjęciach?

thomas_XLR

Dotarły do mnie również od przyjaciół "my friend-ów" gniazda RCA . Mam zamiar zastosować 6 kanałów na tył obudowy oraz zrobić tak jak w Mac Intosch-u , że są gniazda pod kable RCA od głośników - odpowiednio dla .. 8, 4, 2 , R/L Ohma. 

thomas_XLR

Dotarł również selektor 6 kanałowy identyczny jak w DAC-u. Mam zamiar zastosować w omawianej Hybrydzie "Pana-Mera" bo ma wyjścia na diody led-owe które chcę zastosować na przodzie panelu obudowy 5U lub 4U.

thomas_XLR

Do zestawu domówiono wskaźniki VU Meter Nissei P-134W. Ale jeszcze nie wiem czy faktycznie zastosuję je bo kolega Gavron ma gotowe rozwiązanie sterowania końcówką mocy / dac-iem (również z pilota) na bazie wyświetlacza OLED-owego wraz dodatkową płytką na wyjścia  USB , COAX , RCA i jeszcze  kilka innych. Poniżej przykład VU Meter. 

thomas_XLR

A z kolei selektor od kolegi Gavron wygląda dosyć porządnie wykonany i do tego jeszcze odpowiednie "USB Amanero 3D Lite" dokupić i pozostałe płytki i nic więcej nie potrzeba aby słuchać w I2S w dobrym wykonaniu.  :P
Płytka do sterowania VU metra dla 2 x Nissei też planuję od kolegi Gavron z AS bo ma mikroskopijne wymiary . Link https://www.flickr.com/photos/125677873@N02/43470926891/in/album-72157668777765837/

Piterski

Cytat: thomas_XLR w Styczeń 03, 2020, 23:03Mam zamiar zastosować 6 kanałów na tył obudowy oraz zrobić tak jak w Mac Intosch-u , że są gniazda pod kable RCA od głośników - odpowiednio dla .. 8, 6, 4, 2 Ohma.
To mnie zainteresowało? A prądy nie będą zbyt duże dla takich gniazd? Nigdzie nie widziałem by jako gniazda głośnikowe stosować RCA.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

thomas_XLR

Cytat: Piterski w Styczeń 03, 2020, 23:44To mnie zainteresowało? A prądy nie będą zbyt duże dla takich gniazd? Nigdzie nie widziałem by jako gniazda głośnikowe stosować RCA.

Może źle wytłumaczyłem / opisałem .
Chcę zrobić coś podobnego jak na tym zdjęciu poniżej . Zaznaczam , że chcę ....... ale czy będę to wstanie zrealizować na tych płytkach .... hhmmyyy???  Mam nadzieję uzyskać odpowiedź od bardziej doświadczonych osób bo elektronikiem nie jestem.


thomas_XLR

Dzisiaj po wielu bojach z chińczykiem uzyskałem wycinek schematu elektrycznego do Accuphase A60+.
Nie przesłał w całości jak się spodziewałem prawdopodobnie w obawie, że inni "my friend-y  z Europy" udoskonalą projekt i zrobią jeszcze lepszy egzemplarz  :D .
Dobre i to.  Niech służy całej społeczności. 

Ps. Jeszcze go przycisnę. Może prześle cały kompletny diagram elektryczny?

thomas_XLR

W moim projekcie wzmacniacz / preamp , 2in1 , będę starał się aby oszczędnie gospodarować miejscem w obudowie. Dlatego transformatory będę chciał umiejscowić 1 nad 2-im lub w pionie 2-a obok siebie przy front panelu aluminiowym z przodu ("grubością" transformatorów w pionie).
Na pewno nie w taki sposób jak chińczyki proponują na zdjęciu >:(

thomas_XLR

Co do sposobu zamocowania płytek PCB Accuphase A60++ do radiatorów to będę starał się aby zastosować patent który zdradził mi jeden kolega z AS.
A mianowicie zamiast wiercić ok 45 otworów (pod tranzystory + dodatkowe mocowania otworów)  bezpośrednio do bocznych radiatorów obudowy to lepiej zakupić 2 do 4 szt płaskowników aluminiowych o grubości 10 mm i w nich wiercić otwory od tranzystorów mocy o właściwych otworach , ciut < mniejszych niż 5mm i do nich wbić młotkiem mosiężne tulejki dystansowe M2 lub M3 o symbolu "WW". Coś takiego jak na zdjęciu poniżej. Jak zakupię potrzebny płaskownik alu oraz otrzymam obudowę z radiatorami to pokaże w całości.