"PANA-MERA" - HYBRID POWER AMPLIFIER / PREAMP TUBE NOS, CLASS A / AB 😁😎

Zaczęty przez thomas_XLR, Styczeń 03, 2020, 20:44

Poprzedni wątek - Następny wątek

thomas_XLR

A i owszem.

Doczekałem się po 7 miesiącach na wyprodukowanie japońskich kondensatorów elektrolitycznych 8 szt x 10000uF / 63V  o średnicy 30mm https://pl.mouser.com/ProductDetail/Rubycon/63MXG10000MEFCSN30X45?qs=P1JMDcb91o5dEcyTZSyu%2Fw%3D%3D jak i brakującego stabilizatora LT1963-AET Series - 1.5A + 2 uch kondensatorów foliowych Wima i kilku szybkich diod .

Wybór kondensatorów Rubycon 10000uF / 63V został podjęty na "drodze rozsądku" między drogimi kondensatorami Mundorfa a chińskimi podróbkami z "Ali......su". Zaoszczędzone pieniądze pójdą na kolejne części do omawianego projektu.   

Niedowierzanie połączone z frustracją  co też z tymi częściami obecnie się dzieje na świecie :-X.
Teraz jak spoglądam w internecie to okres oczekiwania na w/w kondensatory  ~~ 9 miesięcy i musisz zamówić 100szt. !!!! Mi na szczęście   udało się bo "mouser.com"  we wcześniejszej ofercie pozwalał na zakup pojedynczych sztuk ( mieli na stanie 76szt po czym po 2 tygodniach sprzedali wszystko).   
Co do samej firmy  www.mouser.com nie mam żadnych zastrzeżeń ( 2 dni to zaksięgowanie gotówki  na ich koncie a następne 3 dni to transport podzespołów z Ameryki  do Polski z dostarczeniem pod dom). Dla mnie rewelacja , pokonanie 13.000km i doręczenie przesyłki w kilka dni !!!!

Kolejne miesiące dla tego projektu będą decydujące. Wszystko w swoim czasie.

Pozdrawiam
Thomas_XLR


wiki

I znowu trzeba czekać..... Buuuuu....

Dziełaj, działaj..... 😀
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

hydro-audio

Szczerze podziwiam jakość i bezkompromisowość. Zazdroszczę cierpliwości. Dziś uruchomiłem zakupione w chińskim sklepie płytki z klonem A60. Pewnie mógłbym się podzielić jakimiś doświadczeniami z tym związanymi - ale się nie ośmielę  . Man wszakże jedno pytanie. Zastosowałem w moim projekcie układ tzw. "soft-startu". W Pana projekcje tego nie widzę. Czy to świadoma decyzja ,czy decyzja związana z tym, że jest to projekt hybrydowy?  Pozdrawiam

thomas_XLR

Cytat: hydro-audio w Lipiec 29, 2022, 19:22Pewnie mógłbym się podzielić jakimiś doświadczeniami z tym związanymi

Kolego "hydro-audio".

Co do osobistych "doświadczeń" to mogę powiedzieć jedno : wykazuję dozę cierpliwości czekając na wyprodukowanie komponentów przez "polskiego konstruktora" od stycznia 2022r tego roku. Wpłaciłem u niego 2/3 wartości zamówienia (kilka tysięcy złoty) i nadal stagnacja.
Korespondencja mailowa rozpoczeła się w 2020r i obejmuje 116 mail-i . 

Wytłumaczenie jest takie, że rzekomo jest w trakcie przeprowadzki i zmiany pracy więc dałem mu kredyt zaufania.

Cytat: hydro-audio w Lipiec 29, 2022, 19:22w moim projekcie układ tzw. "soft-startu". W Pana projekcje tego nie widzę.

To prawda, że na zdjęciach tego nie ma ale będzie bo łącznie zamówiłem :

1. Soft-Start
2. Zestaw elektroniki do zdalnego sterowania urządzenia z pilota Appla
3. Selektor I2S zmodułem
4. Konwerter XLR/RCA
5. Moduł do sterowania wskażnikami wychyłowymi
6. Bloker do DC

A dla tych co składają klona Accuphase A60+ podrzucam zagraniczną literaturę https://www.diyaudio.com/community/threads/a60-amplifier-build-this.368256/

Pozdrawiam wszystkich mając nadzieję, że sytuacja szybko się zmieni na moją korzyść .

thomas_XLR


wiki

No thomas_XLR współczuję....

Ja też kiedyś borykałem się z polskim producentem obudów do kolumn, u którego zamówiłem dwie obudowy....
Trwało to z rok, w końcu zrezygnowałem, całe szczęście, że okazał się na tyle uczciwy, że oddał zaliczkę.
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

hydro-audio

Nie takie doświadczenia miałem na myśli. Raczej coś w rodzaju np. temperatury radiatora przy różnych prądach spoczynkowych w moim projekcie itp.  Sorry, że się odezwałem i zakłóciłem spokój. Pozdrowienia

Tom8848

Kolego Thomas_xlr, czy planujesz dobierać w jakikolwiek sposób tranzystory mocy? Jedni piszą że trza, inni że niekoniecznie. Ale przy dość wysokiej łącznej cenie 36 tranów zabawa w dobieranie była by mega kosztowna.

Ja czekam na swoje płytki, też zamówiłem bez tranzystorów i kondensatorów.

thomas_XLR

Cytat: Tom8848 w Sierpień 15, 2022, 14:35czy planujesz dobierać w jakikolwiek sposób tranzystory mocy?

Powiem tak...

Jeśli robisz to dla siebie to przynajmniej pomierz za pomocą takiego miernika parametr "hFe" https://www.youtube.com/watch?v=JmE2hxT4u2o .
Filmików na YT jest wiele .
Natomiast jeśli jeszcze nie kupiłeś tranzystorów mocy 2SC5200/2SA1943 to zapytaj kolegę Jaskiniowca z AS czy posiada takowe i czy mógłby ci je sparować. Ja kupowałem u niego.
Kilka lat temu zakupił sporą ilość tranów do swojego projektu Accuphase P-7100 i wtedy ( przy znacznej ilości ) kosztowały go kilka złotych . Natomiast jakiś rok temu zaprzestał swoje hobby w dziedzinie DIY Audio na AS po tym jak projekt Accuphase P-7100 nie dokońca był dopracowany z płytkami (przynajmniej takie uwagi były kierowane). Osobiście nie mam nic do kolegi Jaskiniowca który odsprzedał wspomniane trany i za to mu dziękuję.

Pewne źródło 2SC5200/2SA1943 to http://www.kashinoki.co.jp/page020.shtml ale i cena po podliczeniu wszyskich składowych transportu , vatu itp spowoduje, że będzie to znaczący koszt zakupu.

Zakup tranzystorów mocy w dzisiejszych czasach to loteria i spore wydatki oraz długie terminy oczekiwania. Dla mnie wiarygodna hurtownia elektroniczna to "Mouser" u których kupiłem kondensatory do omawianego projektu.

Natomiast jeśli tylko uda się wygospodarować wolne miejsce w mojej obudowie Dissipante 4U na dodatkowe dwa kondensatory śrubowe EPCOS / TDK lub Nichicon albo F&T CAP  , 2 x (47000uF / 63V ) to tak zrobie uzyskując w ten sposób w dźwięku więcej " przestrzeni muzycznej " podczas grania. Z resztą na zagranicznym forum diyaudio.com  tak właśnie robią.

Pozdrawiam
Thomas_XLR

thomas_XLR

 Zdjęcia moich tranzystorów .

thomas_XLR

Tak przy okazji .
Czy któryś z kolegów nie mieszka przypadkiem w Niemczech w rejonie .....  97074 Bayern - Würzburg ?

Pytam bo interesuje mnie uszkodzony Denon DCD 1450AR do zakupu za 50 Euro a sprzedawca na jednym z tamtejszych portali pisze , że tylko odbiór osobisty a poza tym jak zacząłem korespondencję mailową to dał do zrozumienia,  że na pewno muszę być przysłowiowym  "osz...........   int...........".   >:( :o.
Cytuję " Netter Versuch ".

Zaproponowałem mu aby zamieścił to samo ogłoszenie na ebay.com w tej samej cenie to z chęcią kupię.
Odpowiedź brzmiała ........ brak odpowiedzi ....... zero reakcji .... czyli znikomy procent na udaną tranzakcję zakupową przez internet  >:( :( :-[ ... ech!!


Tom8848


thomas_XLR

Kolego "Tom8848".

Pragnę zwrócić uwagę na jeden istotny parametr! A mianowicie średnica kondensatora elektrolitycznego.
Jeśli posiadasz taką samą wersję płytek A60+ co ja to informuję, że wskazane kondensatory 8sztuk x SAMYOUNG 10000uF/63V nie będziesz mógł zainstalować bo mają średnicę 35mm a powinny mieć 30mm.

Co do dodatkowej płytki do rozbudowania to nigdzie nie widzę opisu co do właśnie średnicy kondensatorów.
Jeśli faktycznie będzie możliwość zastosowania na niej 35mm to proponowałbym  zastosować kondensatory F&T Cap 10000uF/63V lub o większej pojemności niemieckiego producenta który wytwarza właśnie u siebie w fabryce kondensatory dla Mundorfa . Z resztą nawet kolega "Berlusconi" z diyaudio.com sam je zastosował w swoim projekcie robiąc zakupy w niemieckiej hurtowni.
Gdzieś podawał nawet link  do zakupów. 

Są do dostania na niemieckich portalach albo u nas w polsce Elfa Distrelec . 

Tom8848

Faktycznie, trzeba zwrócić na to uwage. Szkoda że tylko 30mm średnicy, znacznie więcej jest na 35mm.

A co myślicie, gdyby zrobić dołożyć zasilanie jak to robi MBL, czylj równolegle dwa lub trzy transformatory a za nimi ze trzy lub cztery pary dużych kondensatorów?

thomas_XLR

Kolego Tom8848

Trzeba przyznać , że osoba na zdjęciu która to wykonuje zna się na rzeczy i dba o detale i szczegóły.  Przeogromny ten wzmacniacz musi być. Obudowa to zapewnie własna konstrukcja i większa niż oferowana w sprzedaży detalicznej  na rynku europejskim DISSIPANTE 5U - 1NPD05400N.

Cytat: Tom8848 w Sierpień 21, 2022, 06:59gdyby zrobić dołożyć zasilanie jak to robi MBL, czylj równolegle dwa lub trzy transformatory

Takie rozwiązanie wydaje się być najlepsze . Coś w stylu "prawdziwe dual mono" - patrz strona druga , mój post nr 13.
Zauważ , że konstruktorzy DIY aby poprawić jakość odsłuchiwanego dźwięku w sprzętach audio  np odtwarzacze CD czy też moduły USB typu Amanero itp  skracają ścieżki pomiędzy układami i wprowadzają osobne zasilania ( zamiast jednego wspólnego transformatora rozdzielają na kilka innych) dla poszczególnych płytek zapewniając stabilnosć dostarczanego zasilania. Poprawcie mnie jeśli jest inaczej.

   

Tom8848



[quote author=thomas_XLR
Zauważ , że konstruktorzy DIY aby poprawić jakość odsłuchiwanego dźwięku w sprzętach audio  np odtwarzacze CD czy też moduły USB typu Amanero itp  skracają ścieżki pomiędzy układami i wprowadzają osobne zasilania ( zamiast jednego wspólnego transformatora rozdzielają na kilka innych) dla poszczególnych płytek zapewniając stabilnosć dostarczanego zasilania. Poprawcie mnie jeśli jest inaczej.


[/quote]

Całkowicie się z Tobą zgadzam. Jednakowoż cały czas krąży mi w głowie rozwiązanie z MBLa. Przytoczyłeś sposób modyfikacji zasilania elementów o małych pradach i napięciach, zgadzam się z tym tokiem rozumowania. Natomiast przy zasilaniu końcówek mocy czy zasada powinna być identyczna? To pytanie dla znawców, do których ja się nie zaliczam.

Zasilanie końcówek w MBLu przypomina olbrzymi energetyczny bufor - trzy transformatory równolegle, cztery pary dużych kondensatorów - pewnie 47000uf lub więcej każdy z nich. Ogromny ten energetyczny kubeł [emoji846] I oba kanały korzyatają z niego. Więc jeśli w prawym kanale walnie orkiestrowy kocioł to wzmacniacz zaczerpnie energii z takiego kubła który zapewne nie byłby tak okazały gdyby poszli w klasyczne dual mono. Jakoś kusi mnie żeby zbadać na swoim A60+ taką koncepcję.

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka


Tom8848

Dzisiaj dotarla do mnie płytka, myślałem że kupiłem wersję zmontowaną bez tranzystorów i kondensatorów ale przyszedł kit. W sumie to nawet lepiej, będę mógł pomierzyć wszystkie rezystory i kondensatory przed wlutowaniem. Zauważyłem że przywejściu sygnału kondensator do masy według płytki powinien mieć 470pf a na schemacie jest 470nf. Emitery też się różnią - 0.47R na płytce, na schemacie i w torebce 0,25R. Co byście radzili wlutować?

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka


Tom8848

Zacząłem dzisiaj montarz płytki  ciekawe że kilka rezystorów miało nieodpowiednią wartość i w temacie rezów musiałem zakończyć montaż na tym etapie co zdjęcie. Ciekawe czy gdybym zamówił płytki zmontowane to wszystkie wartości byłyby właściwe.

thomas_XLR

Kolego "Tomm 8848"

Moje przemyślenia.

Z jednej strony należy pogratulować wyboru ale z drugiej ....... zazdroszczę cierpliwości  :) ;).
Pamiętam jak kiedyś po odsłuchach jednego z kolegów tego forum o nicku "Lampowy" postanowiłem wybrać płytki  wzmacniacza A60++ do swojego projektu. Odsłuchy na jego sprzęcie po podłączeniu do prądu okazały się rewelacyjne. 

Cytuję  ....
Po wygrzaniu dłuższym.
No powiem szczerze z bardzo dziwnym uczuciem jako zdeklarowany lampowiec... chiński klon accu A60 zmiótł moje ukochane monobloki na GM70/300b...  :o
Barwa lampy, precyzja i szybkość tranzystora. Precyzja, szybkość i głębia basu rozwala układy  :o
Końcówka oczywiście podpięta pod lampowe pre. Czary z mleka.

https://audiomaniacy.pl/index.php?topic=3038.175

A co do " cierpliwości " ........ to po wcześniejszych bojach i doświadczeniach z innymi płytkami i lutownicą postanowiłem , że już nigdy nie będę kupować " płytek pcb bez podzespołów". Czas , ograniczone możliwości lokalowe i wdychanie oparów z cyny z dodatkiem ołowiu to zły kierunek . Lepiej nieco dopłacić i mieć to "z głowy". 

Podobne przekonanie nabrałem jak kolega "Mc Gyver".
Od "my frend-ów" z dalekich Chin  kupić  gotowe płytki z komponentami , podmienić w kilku miejscach części na lepsze typu "no fake" , skrócić ścieżki do minimum, dołożyć układ lampowy  a na końcu usiąść wygodnie w fotelu przy zgaszonym świetle i posłuchać tego https://www.youtube.com/watch?v=toLF4ifLKhA&list=PLwqe3GgwiVN7Glze8BYNxlgo1c_fbcVmS  .  ;D

Życzę powodzenia.

Thomas_XLR



Tom8848

Niechcący kupiłem kita, miał być zmontowany bez tranów [emoji846] Ale staram się patrzeć pozytywnie więc niektóre elementy wymienie dla własnej satysfakcji.

thomas_XLR

Twoja determinacja i pozytywne myślenie skłania mnie do podjęcia " drobnego kroku naprzód " w projekcie .   :alc:

Tom8848

Polutowane. A970 2240 podobierałem, mam ich troche. Wiecie czy można odpalić go bez tranzystorów? Jeśli miałoby się coś zjarać to może lepiej żeby ich nie było.

wiki

Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

thomas_XLR

Co ja tu widzę .
Kondensatory Nichicon FW , Panasonic , rezystory Dale ......... fiu fiu fiu .
Lepiej niż w oryginale u " my friend-a".  ;D
A druga płytka też polutowana?

thomas_XLR

Nie popełnij błędu chinczyka w tym miejscu .
Ten komponent nie ma wisieć w powietrzu a powinien być przykręcony do radiatora z podkładką mikową jak pokazane na drugim zdjęciu.