Moje Bambino, czyli Lenco B52 MKII. 1968.

Zaczęty przez jafi, Marzec 07, 2021, 10:39

Poprzedni wątek - Następny wątek

jafi

Opisywana kolejność zdarzeń nie dokonuje się w czasie rzeczywistym. Po co to piszę?

Igły nie wymieniłem, bo coś mi się zdawało. Oczywiście gramofon był skalibrowany i porównałem jedną igłę do drugiej. Zostawiłem lepiej grającą. Wyraźnie lepiej zagrała "no name".

Teraz czas na ułożenie się igły.

Wracając do kalibracji użyłem takiego plastiku/lusterka z podziałkami i otworkami/punktami dla łatwiejszej obsługi.

jafi

Ustawianie nacisku igły jest wyzwaniem i wymaga dużo cierpliwości.

Przesuwanie ciężarka ( ten ostatni na ramieniu z podziałką ) zajęło mi sporo czasu. A jeszcze trzeba dopasować
do tego wysokość podpórki. >:( Siła w prostocie?

Z pewnością oba te elementy zaliczam do wad Lenco B52 MKII. Nie ma czego porównywać do Technicsa SL1210 MKII, którego używam na co dzień.




masza19

Już nie trzymaj wszystkich w niepewności tylko pisz czy i jak gra  :)

jafi

Cytat: masza w Marzec 08, 2021, 19:08
Już nie trzymaj wszystkich w niepewności tylko pisz czy i jak gra  :)
Gra od początku dobrze. Dlatego pochylam się nad nim, a właściwie klęczę, bo stoi na podłodze:)
Kolana i plecy czuję, że mam.

Ciekawi mnie natomiast, gdzie wyląduję z dźwiękiem. Co to może...


jafi

Dzisiaj na poważniej. 8)

Rozebrałem Bambino ponownie.
Kupiłem olej do smarowania i zająłem się kolumną ramienia.
Zanim prysnąłem olejem, wyczyściłem spirytusem technicznym.



jafi

Złożyłem ponownie.

Tym razem uniknąłem błędu, który już mi się przytrafił: poprzednio po złożeniu zapomniałem przykręcić dwóch śrubek, które przytwierdzają plintę do pudła.

I pudło ::) Tzn. dźwięk był, ale bez wypełnienia i masy, coś szeleszczącego jak potrafi być czasem nasza mowa. ;) brrrr


frywolny trucht

#31
Okablowanie bym wymienił. Prąd i sygnał zewnętrzny. Przejrzał jak się ma okablowanie przy wyjściu z ramienia. Czy się nie sypie, nie zaśniedziało. Tam jest mikry prąd i taki wieloletni, skorodowany przewód...
Idler i silnik są jednak ważniejsze. W sensie- ich stan.
Pytanie, czy wkładkę da się w ogóle ustawić wg współczesnego szablonu? Wtedy często do gramofonu dołączano takie prawidełka 3D z plastiku, które zwyczajnie w tyłku miały to co wykazują szablony.
Rozumiem, że szukanie fazy we wtyczce z urządzenia, gdzie nie jest to określone- pozostanie tajemnicą? Ja tam jestem ciekawy, bo mam np telewizor wpięty w listwę i dyskomfort, że może powinno być odwrotnie?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

jafi

Cytat: frywolny trucht w Marzec 09, 2021, 19:32Okablowanie bym wymienił.
Uprzedzasz fakty. Czynię przygotowania...

Na telewizorach zupełnie się nie znam. Ale to co z nich słychać potrafię ocenić:) Spróbuj sam: odwróć wtyczkę.
Dużo pracy z tym nie ma. Zostaw to, co ci lepiej zagra.





frywolny trucht

Czyli robisz to po prostu na słuch? Myślałem, że jest jakiś sposób, by to jednoznacznie określić i mieć spokojny sen. Już tam pal licho słuch. Po prostu, żeby wiedzieć, że w listwie wszystkie idą od linijki. HOT z lewej. Sorry za OT.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

jafi

Wracając (od telewizorów) do gramofonu: po nasmarowaniu i złożeniu (ciekawe ile jeszcze razy) parę rzeczy uległo zmianie - między innymi tzw. hum (nie wiem skąd wziąłem to określenie) powiedzmy inaczej: pewien hałas na rozbiegówce i między utworami zmniejszył się, ale wciąż coś tam słychać.

Myślę, że nie obejdzie się bez sprawdzenia, nasmarowania, a może wymiany łożyska.

jafi

Cytat: frywolny trucht w Marzec 09, 2021, 19:53Czyli robisz to po prostu na słuch?
Tylko tak. Wybieram lepiej brzmiącą opcję.

Pboczek

Cytat: jafi w Marzec 09, 2021, 19:55
Cytat: frywolny trucht w Marzec 09, 2021, 19:53Czyli robisz to po prostu na słuch?
Tylko tak. Wybieram lepiej brzmiącą opcję.

Aby to zweryfikować, najlepiej wszystkie urządzenia wpiąć zgodnie z fazą i wtedy, przepinając odwrotnie np. piec, sprawdzić czy coś słychać. Jak je wpinać? Sprawdzając probówką gniazdko i parując z opisami kabla, czy gniazda zasilającego. Powinno być to słychać o ile nic nie jest pomieszane z oznaczeniami.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

frywolny trucht

Widzisz. Jak masz audiofilskie wtyki i gniazda w sprzęcie, oraz w listwie- łatwo jest zweryfikować. Są oznaczenia na sprzęcie, listwie, jest probówka. Nie trzeba się odwoływać do słuchu. Tylko, że są jeszcze sprzęty, które nie mają oznaczenia gdzie jest HOT. Np telewizor. Czy on wpięty odwrotnie nie broi innym sprzętom wpiętym w tej listwie? Mam do tego tuner internetowy, jakiś deck kasetowy, szpulaki, gramofon ze stałym przewodem AC. Tutaj niby można szukać kiedy gra lepiej, ale może jest jakiś sposób, by to określić? Czytałem, że prądy na obudowie jak są mniejsze, to lepiej, ale obudowa telewizora to sam plastik. Kurde, może wydzielić osobny temat.

Jafi idzie na słuch, ale co jak jest w błędzie i podłączył odwrotnie?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

masza19


audiokawosz

Mój Teac VRDS 10 był bardzo wrażliwy na polaryzację . Nie chciał czytać płyt .
Przyjdą takie czasy,że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach,powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony,bo nie jesteś do nas podobny

Pboczek

Cytat: frywolny trucht w Marzec 09, 2021, 21:42Widzisz

A sprawdzałeś, czy wtyczka TV nie ma oznaczeń przy bolcach? Frywolny skoro załapałeś się na wędkę polaryzacji, zrób test toru audio, nawet bez TV. Możne to rozrusza temat voo doo 😀.
Wydaje, że gra lepiej na zgodnej polaryzacji ale w ślepym teście bym tego nie odróżnił.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

jafi

Cytat: masza w Marzec 09, 2021, 21:45Angole mają przesrane
No.
A we wtyku jeszcze siedzi bezpiecznik:)

jafi

Przyjrzałem się nóżkom patefona.

Nijak je odkręcić. :( Zanitowane na ament.

A miałem jakiś pomysł, by przykręcić coś innego.


wiki

Cytat: jafi w Marzec 10, 2021, 18:25
Przyjrzałem się nóżkom patefona.

Nijak je odkręcić. :( Zanitowane na ament.

A miałem jakiś pomysł, by przykręcić coś innego.

Zawsze możesz przykręcić coś obok.... Albo nawet i przykleić na taśmę dwustronną.... (bez ingerencji zostaje)
A jeszcze najlepiej na 3 nóżkach, lepsza podpora na każdej.... 😀
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

tomasz_pianista

#44
Serwis silnika i łożyska talerza zrobiłeś?:)

Oprócz tego, jeśli myślisz poważnie o tym gramofonie - to kółko idlerowe jest najsłabsze ze wszystkich modeli Lenco (lepsze były metalowe). Oprócz tego trzeba przesmarować łożysko idlera.

Najlepiej:

1. Zdjąć całe ramię idlera (ten "pałąk"), wcześniej zdejmując oczywiście tą sprężynkę. Uwaga na te zaciski - łatwo się gubią
2. Kółkiem do dołu naciskamy całe ramię idlera, wtedy najłatwiej zdjąć zacisk z kółka idlera
3. Smarowanie - różne filozofie. Moim zdaniem bardzo dobrze sprawdza się oliwka do maszyn do szycia.

Serwis tych starych gramofonów jest bardzo ważny, wszystko musi być wyczyszczone i nasmarowane.

Jakbyś czegoś nie wiedział jak zrobić to daj znać:)
Grupa ratowania poziomu.

jafi

Cytat: wiki w Marzec 10, 2021, 18:29A jeszcze najlepiej na 3 nóżkach, lepsza podpora na każdej.... 😀
Mam klocki z drewna brzozowego.

jafi

O takie:

3 sztuki - jedna na przód, 2 na tył

wiki

Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

jafi

Cytat: tomasz_pianista w Marzec 10, 2021, 18:36Serwis silnika i łożyska talerza zrobiłeś?
Jeszcze nie:(

A z tym rozbieraniem kółka idlera mogą być jaja: sobie wyobrażam, że ściągnąłem i nie mogę założyć z powrotem.

Chyba strzelę jednego na odwagę:)

wiki

Cytat: jafi w Marzec 10, 2021, 19:423 sztuki - jedna na przód, 2 na tył
Co kto lubi....
Mój CD ma 2 z przodu, 1 z tyłu....
Moja końcówka mocy ma 1 z przodu, 2 z tyłu....
Czyli, jak wygodniej, jak nam się podoba lub jak rozłożone jest obciążenie masy w sprzęcie.... 😀
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka