ANALOGOWO > podstawy- zaczynamy przygodę z gramofonem

Co potrzebne do gramofonu Sony PS-LX5

(1/4) > >>

Kamila:
Cześć,
stałam się szczęśliwą posiadaczką gramofonu Sony PS-LX5. Co potrzebuję jeszcze zakupić, aby to działało? Będę wdzięczna za pomoc :)

frywolny trucht:
Możesz puścić parę zdjęć?

Tak normalnie to gramofon potrzebuje sprawnej wkładki gramofonowej, wzmacniacza z tzw przedwzmacniaczem gramofonowym, który wzmocni sygnał wprowadzając korekcję RIAA i jakichś głośników. No i płyt. I tu się zaczyna wagon z materiałami ekspolatacyjnymi. Tylko najpierw gramofon musi być sprawny.

Na OLX ktoś sprzedaje np ten model w wkładką, która się do niczego nie nadaje, tymczasem system mocowania wkładki jest magiczny.

Kamila:
Dziękuję za odpowiedź. Załączam zdjęcia. Z tego co piszesz:
- wkładka jest - czy jest dobra?
- przedwzmaczniacz - tu mam największą zagwozdkę, co to jest i czy aby już nie jest wbudowana?
- czy głośnik Marshall Stanmore 2 może być? Czy muszę szukać takich kolumnowych?
- płyty mam, będzie pięknie :)

frywolny trucht:
Po prostu gramofon to stary wynalazek i on miał dużo niższy poziom sygnału niż takie CD, które przyszło po nim i go wyparło. Stare wzmacniacze miały wejście PHONO, tam się podłączało i sygnał był odpowiednio wzmacniany i korygowany. Z czasem gramofony zaczęły odchodzić do lamusa i o tych układach świat w sumie zapomniał. Tym bardziej twój mobilny głośnik nie będzie takiej opcji miał. Potrzebujesz osobnego pudełeczka o nazwie przedwzmacniacz gramofonowy, ale zanim bym cokolwiek zaczął inwestować, oddałbym komuś, kto ogarnia temat, a może nawet dał te parę stówek i oddał na przegląd do serwisu, który ma pojęcie o gramofonach. Tanio kupiony gramofon wcale nie oznacza, że dalej będzie tanio.

Wątpię by twój gramofon miał układ przedwzmacniacza gramofonowego, to stary model, a takie rzeczy się montuje we współczesnych gramofonach, by spopularyzować nośnik. Wtedy nie było potrzeby, bo każdy wzmacniacz miał odpowiedni układ wzmacniająco- korygujący.

Na zdjęciu jakie pokazałem jak byk widać, że igła jest wyłamana, z twoich zdjęć nic nie wynika w temacie igły, mało tego czasem stan igły można ocenić dopiero pod mikroskopem. Tak jak mówię, dałbym to komuś do diagnozy, czy warto w to inwestować kolejną kasę. Nie internetowej.

O korekcji RIAA: http://www.avstore.pl/baza-wiedzy/krzywa-riaa/ Żebyś się nie zdziwiła jak podłączysz wprost pod głośnik BT.

Tak poza tym, z tego co pokazałaś wygląda na zadbany, Direct Drive, więc pasków nie ma. Ma kwarcową stabilizację obrotów.
Tutaj więcej danych, jak się zarejestrujesz, będziesz mogła pobrać instrukcję obsługi: https://www.vinylengine.com/library/sony/ps-lx5.shtml

Kamila:
To już wiele więcej wiem, jeszcze raz dzięki. Igła ponoć jest nowa, a sam gramofon jest po przeglądzie na oryginalnych częściach. Ale wiadomo - to się okaże i pewnie zaniosę go do pana od gramofonów. Ostatnie pytanie - czy przedwzmacniacz gramofonowy można traktować zamiennie z amplitunerem, np. takim: https://www.olx.pl/d/oferta/amplituner-wzmacniacz-sony-ta-ax3-CID99-IDJvj0n.html

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej