Adjust+ pomiar azymutu

Zaczęty przez ferdek70, Lipiec 15, 2021, 09:41

Poprzedni wątek - Następny wątek

ferdek70

Witam wszystkich,

Wykonałem pomiar azymutu wkładki AT-CO9XSH i wyszedł mi  taki wykres. Nie za bardzo trzyma mi się to kupy. Wkładka jest nowa. Proszę o jakieś sugestie co z tego może wynikać.
Pzdr
SL-1200G, Luxman L509X, CA X50, LKS, A.O.S. studio 85TL/BE

miniabyr

Może to glupie pytanie z mojej strony ,ale opisz ja wykonywałeś ten pomiar -może popełniasz jakiś błąd . Ja mam ten program i przy jego pomocy sporo wkładek wyjustowałem .
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

jacek-k-wawa

sprawdz czy masz dobrze podpięte kabelki do wkładki albo czy gdzieś po drodze coś nie jest namieszane. Pierwszy malunek mógłby sugerować że faza w jednym z kanałów jest odwrócona...

ferdek70

Pomiary wykonuję wg instrukcji (yt). Wszystkie wkładki, było tego kilkanaście (same MM), wychodziły zgodnie z opisem. Dwie linie przesłuchowe L i P kanał przecinają się w optymalnym punkcie. Przewody połączeniowe na wkładce sprawdzałem, nawet pokusiłem się o zamianę jednego kanału + z -, chyba L, bo z wykresu wynika , że jest  w przeciwfazie do P. Nic to nie zmieniło więc wróciłem... Wkładka jest nowa i zastanawiam się czy jej nie zwrócić do sklepu.
SL-1200G, Luxman L509X, CA X50, LKS, A.O.S. studio 85TL/BE

ferdek70

Poprawka, zamieniałem polaryzację czerwonego kanału P.
SL-1200G, Luxman L509X, CA X50, LKS, A.O.S. studio 85TL/BE

ferdek70

Sprawa się wyjaśniła, zrobiłem pomiar jeszcze raz tym razem aż do +3. Niestety ta wkładka musi mieć krzywo wklejoną igłę. Czy to jest powód do reklamacji? Jak myślicie co z tym zrobić?
Pzdr
SL-1200G, Luxman L509X, CA X50, LKS, A.O.S. studio 85TL/BE

vasa

Cytat: ferdek70 w Lipiec 15, 2021, 23:49Jak myślicie co z tym zrobić?
Ustawić prawidłowy azymut i słuchać :)
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

jacek-k-wawa

To fajnie że udało się coś sensownego z tego uzyskać ale ciagle mam wątpliwości co do wyników tego pomiaru. Z tych wykresów wynika że dla tych 3 stopni separacja kanałów jest ponad 45dB. Do tej pory nieco powyżej 40dB udało mi się uzyskać jedynie dla eliptycznych szlifów w denonie 103, dla wszyskich innych bardziej wyrafinowanych uzyskanie 30 dB to juz sztuka. Na stronie Audio Technica podają 30dB dla tej wkładki.

Ale może vasa ma rację - po co się denerwować! Jak gra dobrze to zostawić!

ferdek70

Gra zaje...cie. Po ustawieniu nie mogłem się oderwać od słuchania i jechałem do 1:00 w nocy... Razi mnie tylko to przekrzywienie, ale może się przyzwyczaję. Bez adjust+ nigdy bym nie wpadł na to, że wkładka musi być przechylona o 3st. Jaka może być tolerancja wklejenia igły?
Pzdr
SL-1200G, Luxman L509X, CA X50, LKS, A.O.S. studio 85TL/BE

Piterski

Nie wiem czy są jakieś normy na to ale mi się na "oscyloskopie" i kontroli okiem też zdarzało ustawiać wkładki z pochyleniem. Zawsze sprawdzam z mocnym szkłem czy igła nie "leży" dla takich, a nie innych wskazań komputera.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

vasa

W sumie czy o 2 czy o 3 stopnie headshell jest przekręcony różnicy nie robi. Przy tak nikłych kątach nie wpływa również na balans kanałów.
Grać i słuchać do pierwszej w nocy [emoji4]

Z drugiej strony poddaję wynik tego pomiaru pod rozwagę wszystkim zwolennikom długich ramion. Jaki jest sens minimalizowania teoretycznego błędu śledzenia rowka do 1stopnia skoro tip igły jest wklejony z błędem 3stopnie?

[emoji486][emoji1660]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Bacek

Poziomnicę macie w komplecie. A idzie gdzieś taką z kątem dostać na wolnym rynku? Szukam i nie mogę za bardzo trafić. Coś meblowego trafiłem ale obudowa nie wygląda jak by miała być jakkolwiek precyzyjna.

ziko369

#12
Cytat: jacek-k-wawa w Lipiec 16, 2021, 00:24
Ale może vasa ma rację - po co się denerwować! Jak gra dobrze to zostawić!

I to jest jedyna słuszna decyzja💪

ferdek70

Zobaczcie jak jest wklejona igła. Zdjecie zdaje się potwierdzaćwykonane  pomiary azymutu.
SL-1200G, Luxman L509X, CA X50, LKS, A.O.S. studio 85TL/BE

vasa

Cytat: ferdek70 w Lipiec 16, 2021, 22:26
Zobaczcie jak jest wklejona igła. Zdjecie zdaje się potwierdzaćwykonane  pomiary azymutu.
Świetne zdjęcie.
Czym robiłeś.

No i oczywiście wniosek wydaje się być słuszny.

[emoji485][emoji377]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

miniabyr

Był dziś u mnie Ondrej  z wkładką Allnic Rose i namówiłem go na ustawienie azymutu . Wkładka na dzień dobry miała różnicę między prawym a lewym kanałem powyżej 10dB ! Po ustawieniu wykres wygląda jak na zdjęciu . Separacja producenta ok 30 dB  i nam udało się taką wartość ustawić . Można było lepiej ,ale zabawa z dokręcaniem headshela pochłaniała sporo czasu . Wkładanie ampula  i próba dokręcenia śruby natychmiast powodowała zmianę nachylenia headshel'a
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

elektroboy

Cytat: ferdek70 w Lipiec 15, 2021, 23:49
Sprawa się wyjaśniła, zrobiłem pomiar jeszcze raz tym razem aż do +3. Niestety ta wkładka musi mieć krzywo wklejoną igłę. Czy to jest powód do reklamacji? Jak myślicie co z tym zrobić?
Pzdr

wciaz masz blad w pomiarze. wg. mnie prawie z absolutna pewnoscia masz jeden z kanali podlaczony w przeciwfazie. nie moze byc tak, ze pzesluchy ida leb w leb przy zmianie azymutu. to wykluczone.
gdy porzadnie podlaczysz optymalne przesluchy beda miedzy 30-35dB.

ps: pamietaj, czasami nawet fabryka moze kabelki w srodku odwrocic. to reczna robota i czlowiek, nawet japonska kobieta moze sie pomylic przy lutowaniu.

ferdek70

#17
Cytat: elektroboy w Lipiec 17, 2021, 10:50wciaz masz blad w pomiarze. wg. mnie prawie z absolutna pewnoscia masz jeden z kanali podlaczony w przeciwfazie. nie moze byc tak, ze pzesluchy ida leb w leb przy zmianie azymutu. to wykluczone
Zamieniałem polaryzacje na obu kanałach i nic to nie zmieniało w pomiarach.
Po zamianie  widać było dla sygnału LiP z płyty testowej na oscylogramie , że dopiero wtedy były w przeciwfazie tak, że fabryczne podłączenie raczej jest OK.

Taki pomiar znalazłem w instrukcji dla DL103, trochę podobny do mojego pod wzgl.ułożenia  przebiegów. Feickert wspomina o 7dB dodatkowej separacji kanałów.
SL-1200G, Luxman L509X, CA X50, LKS, A.O.S. studio 85TL/BE

ferdek70

#18
Cytat: vasa w Lipiec 16, 2021, 23:11Świetne zdjęcie.
Czym robiłeś.
Zdjecie robiłem kamerką (mikroskopem USB) za kilkadziesiąt zł z Ali. kupiłem to specjalnie do ustawiania VTA wg Woodiego.
SL-1200G, Luxman L509X, CA X50, LKS, A.O.S. studio 85TL/BE

vasa

Cytat: ferdek70 w Lipiec 17, 2021, 19:58
Cytat: vasa w Lipiec 16, 2021, 23:11Świetne zdjęcie.
Czym robiłeś.
Zdjecie robiłem kamerką (mikroskopem USB) za kilkadziesiąt zł z Ali. kupiłem to specjalnie do ustawiania VTA wg Woodiego.
No to zrobiłeś świetne zdjęcie.

A co do wątpliwości co do wyniku to trudno mi sobie wyobrazić że pomiar elektryczny zgodny z geometrycznym jest błędny [emoji44]

[emoji486][emoji1660]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

elektroboy

Cytat: ferdek70 w Lipiec 17, 2021, 19:57
Cytat: elektroboy w Lipiec 17, 2021, 10:50wciaz masz blad w pomiarze. wg. mnie prawie z absolutna pewnoscia masz jeden z kanali podlaczony w przeciwfazie. nie moze byc tak, ze pzesluchy ida leb w leb przy zmianie azymutu. to wykluczone
Zamieniałem polaryzacje na obu kanałach i nic to nie zmieniało w pomiarach.
Po zamianie  widać było dla sygnału LiP z płyty testowej na oscylogramie , że dopiero wtedy były w przeciwfazie tak, że fabryczne podłączenie raczej jest OK.

Taki pomiar znalazłem w instrukcji dla DL103, trochę podobny do mojego pod wzgl.ułożenia  przebiegów. Feickert wspomina o 7dB dodatkowej separacji kanałów.
chodzilo mi glownie o przefazowanie w tylko 1 kanale wobec drugiego.
poczytalem instrukcje fk i tak jak piszesz mozna znalesz podobne dosyc dziwaczne pomiary.
natomiast nie jest mozliwe by wkladka z fabryczna specyfikacja przesluchow miedzy kanalami 27dB miala w Twoim pomiarze symetrycznych 47dB!!! I to w sytuacji, gdy jest stylus przechylony o ponad 3* azymutu!
W realu sie takie cuda raczej nie zdarzaja, wg. mnie cos musi byc z pomiarem lub wkladknie tak.


ferdek70

Cytat: elektroboy w Lipiec 19, 2021, 10:15chodzilo mi glownie o przefazowanie w tylko 1 kanale wobec drugiego
Zmieniałem oczywiście po kolei kanały, polaryzację L, potem P i na koniec oba. Nic to nie zmieniło.
Odesłałem wkładkę do serwisu, razem ze stworzoną dokumentacją... Czekam na odpowiedz.
SL-1200G, Luxman L509X, CA X50, LKS, A.O.S. studio 85TL/BE

ferdek70

Dzisiaj przyjechała nowa wkładka.Serwis nie robił żadnych kwasów. Z pomiarów wyszła na +1'. Dobrze, że odesłałem tamtą. Teraz wszystko mi gra.
SL-1200G, Luxman L509X, CA X50, LKS, A.O.S. studio 85TL/BE

elektroboy

Cytat: ferdek70 w Lipiec 29, 2021, 19:23
Dzisiaj przyjechała nowa wkładka.Serwis nie robił żadnych kwasów. Z pomiarów wyszła na +1'. Dobrze, że odesłałem tamtą. Teraz wszystko mi gra.
czy mogl bys pokazac wykres pomiaru nowej wkladki do porownania? dziekuje!

vasa

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.